Як вибрати гірські лижі

Вид

Гірські лижі – призначені для спуску з гірських схилів і в гірськолижному спорті.

Бігові лижі – застосовуються для пересування по місцевості, покритій снігом на малі та середні відстані (до 50 км) з високою швидкістю.

Рівень лижника

Новачок – лижник, який не має досвіду катання або володіє мінімальним досвідом. Для цієї категорії підійдуть м'які лижі, оскільки в них легше кататися на низькій швидкості. До того ж, вони пом'якшують нерівності поверхні.

Любитель – лижник, який має досвід катання (кілька сезонів), який змінив кілька пар лиж, що володіє технікою в різних умовах. Для такого рівня оптимальним варіантом є більш жорсткі лижі – часто використовуються професійні лижі минулих сезонів.

Професіонал – лижник-спортсмен, який має величезний досвід катання, досконалу техніку і відмінну фізичну підготовку. Для цієї категорії підійдуть лижі найвищого класу – дуже жорсткі, розраховані на швидкісне та агресивне катання. Професійні лижі вимагають регулярного і якісного обслуговування.

Форма

Класичні (Directional) – класичні лижі, хвостова частина яких обрізана, а носова – округлена і загнута вгору. Оптимальний варіант для катання по цілині.

З подвійними носками (Twin Tip) – задня і передня частина лижі округлена і загнута вгору. Використовуються для виконання трюків у фрістайлі.

Стиль їзди

Фрірайд – найпоширеніший стиль катання, який дозволяє набути необхідних навичок їзди на гірських лижах. Катання відбувається поза підготовленими трасами та без трюків. Для фрірайду використовуються широкі лижі з високо загнутим носом.

Фрістайл – видовищний і складний стиль катання, що складається в основному з трюків. Вони виконуються на вильоті з трамплінів, в сніговій напівтрубі (халф-пайп і т.д.). Лижі для фрістайлу мають подвійні носки, помірну глибину бічного вирізу і достатню ширину для комфортного приземлення після стрибка.

 • Могул – різновид фрістайлу, який являє собою катання по горбах. Спортсмен виконує довгу серію поворотів на буграх. Такі лижі досить вузькі, мають середню жорсткість і невеликий бічний виріз.

Слалом – гірськолижний спуск по розміченій трасі схилу довжиною до 500 метрів (для жінок – до 450 метрів) з перепадом висот між стартом і фінішем не менше 150 метрів. Лижі для слалому мають широкий ніс і хвіст, вузьку талію. Слалом – швидкісний стиль катання (до 80 км / г), в якому часто зустрічаються різкі повороти. Це вимагає високої техніки та гарної фізичної підготовки.

 • Слалом гігант – різновид слалому, в якому довжина траси становить від 1200 до 2500 метрів з перепадом висот 350-600 метрів між фінішем і стартом.

Карвінг – спуск з гори, що має на меті виконання дуги (поворотів) з прискоренням. Такі лижі відрізняються меншою вагою, мають глибокий виріз і досить жорсткі. На лижах для карвінгу можна кататися як на підготовлених, так і на природних схилах.

Скікрос або Race – спуск чотирьох лижників, що стартують одночасно і проходять разом через віражі та трампліни. Лижі нагадують карвінгові, але менш жорсткі. Вони підійдуть також і для фрірайду.

Скі-тур – стиль катання, який передбачає не тільки спуск, але сходження на вершину. Лижі, як правило, ширше і коротше інших гірських лиж.

Універсальні – використовуються для різних стилів катання і найбільшою мірою підходять для новачків. Такі лижі мають невелику жорсткість, малий радіус бічного вирізу і середню талію (до 80 мм).

Жорсткість

Жорсткість лиж характеризується двома показниками – поздовжньою жорсткістю (гнучкості) і торсіонної (на скручування).

За поздовжньої жорсткості лижі можна розділити на наступні категорії:

 • м'які лижі – призначені для освоєння техніки катання на гірських схилах. Перевага – висока маневровість на низьких швидкостях. Вони добре підійдуть для катання по м'якому снігу і по підготовлених трасах;
 • лижі середньої жорсткості – універсальний варіант, який підходить для більшості схилів, але потребують певної підготовки спортсмена;
 • жорсткі лижі – використовуються для швидкісної їзди (слалом гігант) і катання по горбах (могул), але вимагають хорошої фізичної підготовки та високої техніки катання.

Торсіонна жорсткість позначає, як скручуються, тобто, деформуються лижі щодо поздовжньої осі при статичному навантаженні. Перш за все, торсіонна жорсткість важлива для лиж, призначених для їзди по льодистому, жорсткого схилу, а також карвінгових лиж.

Модель

Жіночі – відрізняються від чоловічих лиж більш яскравим дизайном і зміщеним на 1.5-2 см вперед майданчиком під кріплення. До того ж, ці лижі м'якше і легше, ніж чоловічі.

Дитячі – відрізняються від дорослих меншими розмірами. Вони легкі та комфортні. Дитячі лижі обираються на 1 сезон. Не варто купувати їх «на виріст», оскільки на довгих лижах вчитися кататися важче.

Сезон випуску

Дата виготовлення лиж. Найсучасніші моделі – лижі, випущені в поточному сезоні та виконані за інноваційними технологіями, коштують недешево та актуальні швидше для професіоналів. Для любителів і людей, обмежених в засобах, має сенс звернути увагу на моделі попереднього сезону.

Конструкція

Сендвіч – складається з декількох шарів натуральних і синтетичних матеріалів (метал, клеєна фанера, пластик). Жорсткість забезпечується нижнім і верхнім шарами. Висококласні лижі виробляються саме в такому варіанті.

Кеп – складається з дерев'яного або акрилового сердечника, ковзної поверхні та кришки з міцного матеріалу (скло або вуглетканина). Такі лижі не розшаровуються, на відміну від «сендвіча».

 • Монокок (фуллкеп) – різновид кепа, в якому вирішальну роль відіграє кришка, а не сердечник. Монокок – це замкнута конструкція, що поєднує в собі достатню жорсткість і легку вагу.

Гібрид – комбінація сендвіч і кеп технологій.

Ростовка

Ростовка – довжина лижі від хвоста до носка. Від цієї величини залежить комфортність, ефективність і безпека катання. Ростовка лижі залежить, перш за все, від ваги, спортсмена, а також від стилю катання (також враховується місцевість і умови їзди). Чим більше вага спортсмена, тим довші слід вибирати лижі.

Слід зазначити, що короткі лижі мають кращу маневровість, це хороший варіант для підготовлених і жорстких трас. Довгі лижі більш стійкі на швидкості, тому на них зручно їздити по високих горах, широких і довгих трасах.

Керованість

Радіус повороту

Ця величина означає керованість лиж і визначається радіусом бічного вирізу лижі. Довжина радіуса кола, по якому зроблений бічний виріз. Чим менше радіус, тим більш крутий поворот може виконати лижник.

Контактна довжина канта

Цей параметр означає довжину канта, який стикається з поверхнею, по якій ковзають лижі. Контактна довжина канта залежить від радіуса бічного вирізу лижі – чим менше радіус, тим більше контактна довжина канта.

Ширина лижі

Ширина лижі характеризується трьома величинами – шириною носа (передній частині), талії (центральної частини) і хвоста (задньої частини).

 • Ширина носа – лижі з ширшим носом добре входять в поворот і відрізняються хорошою прохідністю в глибокому снігу, а з вужчим носом – простіше здійснювати перехід з одного боку лиж на інший (кантуватися).
 • Ширина талії – визначає стійкість лижі на поворотах, а значить і кількість зусиль спортсмена по її утриманню. Лижі з вужчою талією вимагають більше сил, лижі з ширшою талією – менше.
 • Ширина хвоста – лижі з ширшим хвостом мають і більше прискорення при виході з повороту, лижі з вужчим – менше і, тим самим, спрощується керованість лиж. Моделі з вузьким хвостом рекомендується обирати лижникам початківцям.

Важливо: для їзди по підготовлених трасах краще підійдуть лижі з вузькою талією (до 70 мм), моделі з середньою талією (від 70 до 85 мм) – універсальні, тобто, призначені для більшості схилів, лижі з широкою талією (від 85 мм) – оптимальний варіант для цілини та непідготовлених трас.

Дитячі лижі

Важливо: вибір лиж для дітей має ряд особливостей.

 • Для малюка 3-4 років слід купувати короткі (довжина трохи коротше зросту дитини) і широкі (7.5-8 см в ширину) лижі. Дітям 5-6 років можна підібрати лижі, які на 15 см довше їх зросту і шириною 4.6-4.8 см.
 • Бажано обирати пластикові лижі. Вони міцніше дерев'яних і не потребують спеціальної мазі. Важливо, щоб на лижах були насічки, що запобігають відкату назад.
 • Для малюків віком 2-6 років бажано купувати лижі з м'якими або напівжорсткими кріпленнями, які підходять для звичайного зимового взуття. Дітям трохи старше (приблизно з 6 років) можна купити лижі з жорсткими кріпленнями та лижними черевиками.
 • Спочатку лижні палиці годі й купувати – без них малюкові буде простіше опанувати навички рівноваги. Палиці знадобляться дитині тоді, коли він освоїть принцип ковзання. Висота палиць – до пахв. Краще обрати легку палицю з прогумованими насадками та ремінцем, що пристібається. Наконечники палиці повинні бути не гострими, що мають форму кільця або зірочки.

Виробник

Обирати лижі необхідно виходячи з рівня і досвіду спортсмена. Для початківців і недосвідчених спортсменів можна купити недорогі моделі українських, російських або китайських марок Amplid, Dragon, TISA, Plastkon. Їх цілком вистачить для набуття першого досвіду катання, а також розуміння своєї подальшої мети в лижному спорті. Якщо у вас немає планів розвиватися, а катаєтеся ви просто декілька годин на вихідних, то продукції цих брендів буде досить. Можуть виникнути проблеми, якщо вага лижника понад 70 кг, оскільки недорогі лижі найчастіше не розраховані на таку вагу.

Кращими виробниками лиж вважаються Armada, Atomic, Black Diamond, Blizzard, Elan, Fischer, Head, Line Skis, Rossignol, Salomon, Volkl. Ці бренди випускають спортивне обладнання вищого класу, для професійних лижників в будь-яких стилях катання. Такі лижі коштують дорого, але при цьому є зразком технологічності і якості: вага, міцність, матеріали – поєднання кращих характеристик. Купувати їх варто, якщо є впевненість, що лижний спорт – це заняття для вас.

Корисна порада: якщо у вас після придбання дорогих лиж залишилися в наявності дешевші - використовуйте їх для першого та останнього снігу, це дозволить вам менше дряпати нову пару.

Відгуки про статтю