Як вибрати GPS навігатор

GPS-навігатор – пристрій, що визначає свої географічні координати (широта, довгота, висота) в будь-якій точці Землі. Навігатор приймає сигнали від Глобальної Системи Позиціювання (GPS), що складається з безлічі супутників, що знаходяться на орбіті планети. На підставі цих даних пристрій визначає поточне місце розташування.

Для правильного функціонування навігатор повинен перебувати в прямій видимості супутника (пристрій може не працювати в приміщеннях, лісі, поблизу висотної забудови або при складних погодних умовах). Кількість супутників повинна бути не менше чотирьох. Трьох супутників досить для визначення тільки широти та довготи.

Точність роботи навігатора залежить від якості антени, чутливості приймача, алгоритмів розрахунку та інших характеристик пристрою.

Тип

Стаціонарний (вбудований) – встановлюється на автомобілі, літаки, кораблі. Стаціонарний пристрій відрізняється великими габаритами та часто забезпечується пультом дистанційного керування. Такий GPS-навігатор потребує зовнішнього джерела живлення.

Переносний (портативний) – компактна модель з власним джерелом живлення, завдяки чому вона буде завжди під рукою. Такий GPS-навігатор зустрічається найчастіше і використовується в туристичних походах. Живлення – від акумуляторів або батарейок.

Важливо: вага навігатора має значення тільки для переносних моделей. Чим важче навігатор, тим складніше з ним працювати, утримуючи його.

Приймач – GPS-модуль, який встановлюється на комп'ютер (в тому числі бортовий), ноутбук, КПК, планшет, смартфон (через USB, COM, Bluetooth). Він приймає та обробляє інформацію з супутників і передає координати на комп'ютер. Приймач не має екрану і не використовується окремо від основного пристрою.

Вид

Наручний (пішохідний) – виконується у вигляді наручного годинника, прямокутного планшета або у формі мобільного телефону. Легка і компактна модель зручна у використанні. Пішохідний навігатор застосовується туристами, мисливцями, рибалками та спортсменами, наприклад, бігунами, сноубордистами.

Водночас у наручного GPS-навігатора мінімальну кількість додаткових функцій, а екрани – невеликі й часто чорно-білі. Наручна модель показує частоту пульсу, число спалених калорій, довжину пройденого шляху. Для екстремального туризму такі навігатори оснащуються прогумованим корпусом, що захищає пристрій від вологи, пилу та ударів.

Велосипедний – закріплюється на кермі велосипеда. Подібний пристрій видає відомості щодо часу в дорозі, швидкості руху, загальної довжини маршруту. Велосипедний GPS-навігатор має надійний корпус, що захищає від ударів, пилу, бруду.

Мотоциклетний – встановлюється на кермо або приладову панель. Відрізняється від велосипедної моделі великим розміром екрану і кнопок (інший варіант – сенсорний екран), що полегшує роботу з пристроєм в рукавичках. Крім надійного корпусу, мотоциклетний навігатор часто забезпечується замком (захист від крадіжок) і датчиком витрати палива.

Автомобільний – оснащується порівняно великим екраном і встановлюється на лобове скло або панель авто за допомогою кредл-підставки. Подібний навігатор показує світлофори, перехрестя, наявність пробок, тип покриття доріг, розраховує маршрут до певної точки. Це найпоширеніший вид навігатора.

У моделі для авто передбачається режим голосових підказок, щоб водій отримував необхідні відомості та не відволікався від дороги.

Морський – визначає глибину, рельєф водоймища та інші необхідні дані. Найчастіше такий навігатор може показувати інформацію в 3D. У залежності від моделі можна підключати ехолот, метеостанцію, радар, відеокамери з виведенням отриманих відомостей на екран навігатора.

Авіаційний – видає інформацію про зони польоту, повітряні коридори, аеропорти, перешкоди, орієнтири. Деякі моделі розраховують витрату палива. Дані часто зображаються в 3D.

Універсальний – використовується в різних сферах. Як правило, такий пристрій застосовується для пересування пішки та автомобілем (перемикання режиму «пішохід-автомобіліст»). Такий навігатор є переносним або приймачем.

Штатне (встановлене) навігаційне програмне забезпечення (ПЗ) дозволяє навігатору виконувати свої функції. ПЗ має завантажені карти окремого регіону / країни або всього світу. На них вказуються пробки, схеми розв'язок, готелі, заправки та інша важлива інформація.

ПЗ розраховує час прибуття в пункт призначення і навіть підказує водієві інформацію про майбутні маневри. У навігаторі передбачається можливість завантаження додаткових карт та іншої програми з аналогічними функціями.

Користуються популярністю таке ПЗ, як «Навітел Навігатор», «iGO», «City Navigator», «Libelle», «Автоспутник», «Візіком». Вибір конкретної програми визначається індивідуальними вподобаннями користувача. Навігаційне ПЗ має точно показувати карту регіону, за якою планується подорож. Водії, які подорожують по Україні, найчастіше обирають «Libelle MAP», для європейських країн краще підійде «iGO», для СНД – «Навітел».

Вибір навігаційного ПЗ залежить і від ОС пристрою: для ОС Android існує безліч навігаційних програм, для Windows – їх набагато менше. При необхідності одну навігаційну програму можна замінити на іншу.

Операційна система

Операційна система (ОС) не впливає на виконання пристроєм навігаційної функції. Враховувати особливості ОС необхідно в разі установки позаштатних навігаційних програм, створених сторонніми розробниками, мультимедійного ПЗ.

Популярні ОС: Windows і Android. Більшість навігаторів працюють на Windows. Ці пристрої мають непогані показники точності навігації та швидкодії при порівняно низькій вартості.

Моделі, що працюють на Android, більш продуктивні та функціональні: мають браузер, Wi-Fi-модуль для підключення до Інтернету, дозволяють встановити безліч ігор, додатки для доступу в соцмережі, читання книг, програвання відео. Все це перетворює GPS-навігатор в справжній планшет.

Пристрої на Android вигідно відрізняється від попередньої ОС швидкістю роботи («не замислюються») і барвистою графікою. Однак такий навігатор коштує дорожче.

Екран

Тип

Монохромний – показує інформацію за допомогою двох контрастних кольорів. Зображення добре видно навіть на яскравому сонці або в умовах недостатнього освітлення. Монохромний екран споживає менше енергії, ніж кольоровий, що збільшує час роботи приладу в автономному режимі. Такий дисплей зустрічається в недорогих пристроях.

Кольоровий – показує інформацію за допомогою декількох кольорів. Отримане зображення набагато красивіше та інформативніше, ніж монохромне. З іншого боку GPS-навігатор з кольоровим екраном коштує дорожче і споживає більше енергії.

Важливо: сучасні навігатори мають сенсорні екрани, що полегшують роботу з пристроєм. Крім інтуїтивно зрозумілого управління, модель з сенсорним дисплеєм відмінно підійде для ігор, відтворення відео і деяких інших функцій.

Діагональ

Діагональ – відстань від лівого нижнього кута до правого верхнього, вимірюється в дюймах. Чим вище цей параметр, тим більше габарити дисплея.

Пристрої з великим екраном простіше в роботі завдяки чіткому і контрастному зображенню, але коштують дорожче і споживають значну кількість енергії. Занадто великий дисплей ускладнює керування транспортним засобом – завадить огляду при русі. Маленький екран, навпаки, зручний для подорожей пішки, але для авто не підійде.

У портативних GPS-навігаторів розмір діагоналі екрану коливається від 1.5 до 4 дюймів. У дисплеїв в стаціонарних моделях цей параметр досягає 15 дюймів. Найчастіше зустрічаються навігатори з 5-6 дюймовими екранами. Цього достатньо для більшості випадків (для автомобіля, універсальні моделі).

Важливо: великий екран збільшує вагу навігатора, що небажано для портативних пристроїв.

Роздільна здатність

Кількість точок (пікселів) на одиницю площі. Цей параметр вказується двома цифрами, що позначають кількість пікселів по горизонталі (ширина) і вертикалі (висота). Чим вище роздільна здатність, тим чіткіше зображення. Зазвичай роздільна здатність екрана по горизонталі коливається в межах 320-800 пікселів, по вертикалі – 240-480 пікселів.

Найпоширеніші параметри автомобільних навігаторів:

 • 480х282 – для діагоналі 4.3 дюйма;
 • 800х480 – для діагоналі 7 дюймів.

Частота процесора

Частота процесора (для автомобільних навігаторів зазвичай встановлюються процесори сімейства «ARM») визначає швидкість роботи GPS-навігатора. Чим потужніше процесор, тим швидше прораховується маршрут і відбувається завантаження файлів.

Потужність процесора в навігаторі коливається в межах 200-1200 МГц. Найчастіше зустрічаються моделі з параметрами 468; 500; 533 МГц. Цього достатньо для нормальної навігації.

Оперативна пам'ять (RAM)

Об'єм оперативної пам'яті впливає на швидкодію GPS-навігатора. Чим більше цей параметр, тим швидше виконуються різні завдання, оновлюються карти.

Зустрічаються пристрої з оперативною пам'яттю 64; 128; 256 МБ. Навігатор з 64 МБ не підтримує значну частину навігаційних програм (слід користуватися штатним ПЗ), модель зі 128 МБ володіє достатньою функціональністю, а пристрій з 256 МБ і вище за своїми можливостями наближається до недорогих планшетів. Для роботи навігаторів на Andoid рекомендується обсяг від 512 МБ.

GPS-модуль

GPS-модуль складається з антени, яка приймає сигнал і чипсета, який його обробляє.

Тип антени

Зовнішня – добре видно на пристрої, оскільки виступає за межі корпусу. Така антена забезпечує кращу якість зв'язку з супутниками, ніж внутрішня. Зовнішня антена надає GPS-навігатора громіздкий вигляд.

Внутрішня – не помітна на пристрої, оскільки «захована» всередині нього. Ця антена робить навігатор більш компактним, але при цьому страждає якість зв'язку.

Чипсет

Чипсет – другий важливий елемент навігатора після процесора. Широко популярні чипсети, що випускаються під назвою «SiRF» (виробник «SiRF Technology»).

Зустрічаються два різновиди чипсетів:

 • приймач сигналу (вся інша робота проводиться процесором) – SiRFstar III та SiRFstar IV;
 • приймач сигналу + процесор – SiRF Atlas IV, SiRF Atlas V і сімейство MTK (виробник «Mediatek»).

Канали приймання сигналу

Чим більше каналів, тим вище експлуатаційні якості GPS-навігатора (точність, стійкість до перешкод, чутливість). Зустрічаються пристрої з 12-24 каналами. Цієї кількості достатньо для роботи в місті. Існують навігатори з 32 і навіть 64-66 каналами. Подібні прилади дуже швидко визначають координати та відрізняються високою точністю, але коштують дорого.

Важливо: велика кількість каналів приймання сигналу бажано для роботи в умовах висотної міської забудови, оскільки в цьому випадку пристрій приймає не тільки сигнали з супутника, а й відбиті сигнали.

Частота оновлення даних

Чим вище цей параметр, тим точніше працює навігатор. Наприклад, щоб правильно орієнтуватися в районі висотної забудови, потрібно досить висока частота оновлення. В цьому випадку споживається більше енергії й тим самим скорочується час автономної роботи пристрою. Частота оновлення даних коливається в різних моделях від 1 до 10 разів на секунду.

Важливо: варто звернути увагу на моделі, що дозволяють регулювати частоту оновлення даних, щоб заощадити енергію. Ця опція стане в пригоді, якщо нема потреби в точних обчисленнях.

Кількість шляхових точок

Точки використовуються для позначення важливих місць (наприклад, заправки) або орієнтирів. Практика показує, що 500-1000 точок досить для використання пристрою протягом декількох років.

Живлення

GPS-навігатори поділяються на три категорії:

 • що працюють автономно (акумулятори, батарейки) – наручні, велосипедні;
 • що працюють від бортової мережі – морські, авіаційні, автомобільні;
 • що працюють автономно і від мережі – автомобільні, мотоциклетні, універсальні.

У портативних пристроях застосовуються батарейки АА, ААА та акумулятори. Відпрацьовані батарейки завжди можна замінити на нові. Для зарядки акумулятора потрібно спеціальний зарядний пристрій.

Автомобільні навігатори живляться від гнізда прикурювача (бортова мережа авто 12 В), а також від акумуляторів. Такі пристрої оснащуються Li-Ion акумуляторами (ємність до 2000-3000 мАг). Час роботи навігаторів в автономному режимі не перевищує 5 годин. Існують легші та дорожчі Li-Pol акумулятори. Недолік цих пристроїв – висока чутливість до механічних впливів.

Час старту

Холодний старт – час, витрачений навігатором для підготовки до роботи при першому включенні або після тривалої перерви. Підготовка полягає в отриманні та обробці інформації про супутники для визначення координат власного місця розташування. Стандартний параметр – 200-300 секунд.

Теплий старт – час, витрачений навігатором для підготовки до роботи після короткої перерви. В цьому випадку не вся інформація про супутники застаріває, що дозволяє скоротити час старту до 30-60 секунд.

Гарячий старт – час, витрачений навігатором при короткочасному припиненні сигналу (під час перебування в тунелі або їзди по вулиці з висотною забудовою, моментального виключення-включення пристрою). Час – 1-10 секунд.

Оснащення і функції

Захищений корпус – оберігає пристрій від впливу вологи, пилу, ударів. Клас захисту позначається так: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга – від вологи). Багато GPS-навігатори мають клас захисту – IP67 (повний захист від пилу; захист при нетривалому зануренні пристрою в водойму на глибину до 1 м).

Важливо: одні моделі здатні витримати занурення в воду, інші протистоять лише бризкам. Уточнюйте ступінь захисту пристрою в кожному конкретному випадку.

Відеореєстратор – записує ситуацію, яка відбувається перед автомобілем. Відзнятий матеріал застосовується як доказ при вирішенні спорів (найчастіше при ДТП). Такий пристрій може фіксувати швидкість автомобіля, його координати та іншу інформацію, отриману з навігатора.

Вбудований відеореєстратор економить гроші та місце на лобовому склі. В цьому випадку вирішується проблема живлення фактично двох пристроїв від одного прикурювача.

Недоліки таких пристроїв: відсутність підсвічування, що негативно впливає на якість нічного знімання і складність правильної установки відеореєстратора (в результаті погіршується огляд дороги або стає незручно працювати з приладом). Тому навігатори «2 в 1» має сенс купувати досвідченим водіям, які їздять у світлий час доби. Бажано обирати пристрої з поворотним об'єктивом.

GSM / GPRS-модуль – дає можливість зателефонувати, відправити та прийняти SMS-повідомлення. Таким чином, GPS-навігатор перетворюється в мобільний телефон. Модуль дозволяє вийти в Інтернет, що важливо для роботи функції «Інформація про пробки». Недоліком GSM / GPRS-модуля є невелика швидкість передачі даних. Для підключення до «всесвітньої павутини» потрібна SIM-карта.

Радар детектор – реагує на випромінювання радара ДПС і оповіщає водія про нього, що дозволяє вчасно скинути швидкість.

Таксометр – дозволяє розрахувати ціну проїзду на основі даних про пройдений шлях. Корисний пристрій для таксистів.

Магнітний компас – визначає сторони світу, ґрунтуючись на магнітному полі Землі. Пристрій стане в пригоді, якщо необхідно визначити сторону світу, коли автомобіль з GPS-навігатором знаходиться в нерухомому стані (в умовах руху навігатор вирішує цю задачу, отримуючи інформацію з супутників).

Барометр – використовується для вимірювання атмосферного тиску. Корисний аксесуар для передбачення погоди й точного визначення висоти (актуально для альпіністів).

Термометр – вимірює температуру повітря.

Диктофон – корисна функція для охочих записати свою розповідь про подорож.

Камера заднього виду – виводить зображення заднього виду на екран навігатора. Стане в пригоді при паркуванні на вузьких вулицях.

Пульт ДК – дає можливість керувати GPS-навігатором на відстані. Пультом оснащуються стаціонарні навігатори.

Інформація про пробки – передача інформації про автомобільні пробки на навігатор. Завантаження проводиться через вбудований GSM / GPRS-модуль або приєднаний мобільний телефон. Ці відомості допоможуть водієві змінити свій маршрут і заощадити час. Така функція особливо актуальна для жителів великих міст.

GPS / ГЛОНАСС – можливість роботи з двома супутниковими системами навігації. В результаті незначно збільшується точність і швидкість навігатора, оскільки він отримує сигнал з більшого числа супутників. Пристрій з такою функцією підійде для тих, хто подорожує в крайніх південних або північних широтах. В екваторіальних, помірних і тропічних широтах система GPS працює краще.

Підключення зовнішньої антени – значно покращує якість приймання сигналу. Ця функція стане в пригоді в містах з висотною забудовою або при поганій погоді.

Важливо: якщо будете підключати таку антену, переконайтеся в тому, що таке пристосування підходить до відповідного типу роз'єму. Інший варіант – придбайте перехідник.

Track-back – записаний в пам'ять навігатора пройдений шлях, можна використовувати як маршрут для повернення в початкову точку. Ця функція стане в пригоді не тільки автомобілістам, але і любителям піших походів.

Розрахунок маршруту – дає можливість побудувати оптимальний маршрут з урахуванням різних факторів (наприклад, рух тільки по асфальтованих або ґрунтових дорогах, мінімальний час руху). Маршрут розраховується автоматично. Щоб використовувати цю функцію потрібно завантажити детальну карту місцевості.

Голосові повідомлення – дає поради водію по ходу руху, наприклад, через скільки метрів повернути. Голосові повідомлення значно полегшують роботу користувача з навігатором: водій отримує потрібну інформацію, не відволікаючись від дороги.

Підсвічування – дає можливість використовувати пристрій в темний час доби.

Підключення навушників – дозволяє слухати музику або голосові підказки, не турбуючи оточуючих під час велосипедних або піших подорожей.

Мультимедіа

Цифрова камера – робить фотографії, іноді з фіксацією координат знімання.

Відеоплеєр – дозволяє дивитися фільми, кліпи, записи відеореєстратора. Відео виводиться на екран GPS-навігатора, а звук – на аудіосистему авто.

ТВ-тюнер – приймає сигнали телемовлення, завдяки чому можна дивитися різні телеканали.

Mp3-плеєр – програє музику або аудіокниги.

FM-трансмітер – передає звукові сигнали з навігатора на автомобільну аудіосистему, наприклад, голосові підказки або звук з відеоплеєра. Подібний пристрій можна застосовувати й для режиму «hands-free» (гучний зв'язок), що дозволяє розмовляти мобільним телефоном без використання рук і не відволікаючись від дороги. Це особливо зручно для користувачів, які не люблять «кліпси».

Інтерфейси

USB – призначений для підключення GPS-навігатора до комп'ютера з метою обміну даними між ними. За допомогою такого інтерфейсу в навігатор завантажують додаткові карти, нові маршрути та завантажують в комп'ютер треки вже пройдених маршрутів. З'єднання двох пристроїв здійснюється за допомогою USB-кабелю.

COM – виконує ту ж функцію, що і USB, але зустрічається набагато рідше.

Bluetooth – застосовується для бездротового з'єднання GPS-навігатора з комп'ютером, КПК, ноутбуком та іншими пристроями. Bluetooth незамінний у разі, коли неможливо використовувати USB-кабель. За допомогою Bluetooth можна з'єднати навігатор з мобільним телефоном (для режиму «hands-free»). Це дозволяє дзвонити з навігатора.

AV – застосовується для підключення камери заднього виду, відеореєстратора, портативного DVD-плеєра, ехолота.

Вбудований Wi-Fi – дає можливість під'єднати навігатор до Інтернету через спеціальні точки доступу (хот-споти), які розміщуються в готелях, аеропортах, ресторанах, вокзалах. Wi-Fi дає вищу швидкість, ніж GSM / GPRS-модуль, але діє на обмеженому просторі, оскільки «прив'язаний» до точок доступу. В результаті ускладнюється застосування функції «Інформація про пробки».

Карти пам'яті – збільшують пам'ять навігатора і спрощують обмін інформацією з іншими пристроями. Найчастіше зустрічаються компактні карти MicroSD, недоліком яких є ймовірність втрати. Рідше використовуються карти SD (відрізняється високою швидкістю запису і читання, міцністю, низьким споживанням енергії) і CompactFlash – найдешевший варіант.

Для повсякденної роботи досить карти об'ємом 2-4 ГБ. Для використання мультимедійних функцій обирають і більш місткі карти, які не перевищують 32 ГБ. Рекомендований клас швидкості – 6 і вище (швидкість запису становить не менше 6 МБ / с).

Важливо: зверніть увагу і на об'єм вбудованої пам'яті. Зазвичай він коливається в межах 2-8 ГБ. Якщо вбудована пам'ять GPS-навігатора не перевищує 2 ГБ, то без карти пам'яті не обійтися.

Поради

 • Перед придбанням GPS-навігатора, бажано ознайомитися з професійними оглядами та відгуками користувачів.
 • Купуйте GPS-навігатори відомих виробників, які гарантують високу якість своєї продукції. Краще переплатити й вибрати брендовий виріб (нехай навіть з меншим екраном) чим дешевший, але неякісний пристрій.
 • Якість навігатора визначається, перш за все, по точності визначення місцеперебування (ідеальний варіант – до кількох метрів). Інший критерій – швидкість знаходження сигналу і його утримування в складних умовах. Зверніть увагу і на точність визначення швидкості (для велосипедних, мотоциклетних та автомобільних навігаторів).
 • Переконайтеся в якості збірки корпусу: при натисканні він не повинен прогинатися і видавати звуки. Важливо, щоб деталі були щільно підігнані одна до одної.
 • Зверніть увагу на матеріал корпусу: недорогі пристрої виготовляють з пластику низької якості (слабка стійкість до ударів і перепадів температур), дорожчі моделі виконуються з високоякісного пластику, добре протистоять зовнішнім впливам. Елітні пристрої мають найнадійніший – алюмінієвий корпус.
 • Стандартна комплектація автомобільного навігатора: кріплення на лобове скло (краще, якщо воно буде поворотним), USB-кабель для з'єднання пристрою з ПК, зарядний пристрій, що працює від прикурювача, інструкція.
 • Кріплення автомобільного GPS-навігатора повинні бути надійними, але водночас легкими й швидко від'єднуватися.
Відгуки про статтю

Я и не догадывался что при выборе навигатора есть столько нюансов. Спасибо за просвящение.

Рады, что смогли помочь вам с выбором.