Як вибрати гриль, барбекю

Тип

Аерогриль – сучасний пристрій, який прийшов на заміну звичайній і мікрохвильовій печі. Складається зі скляної колби з кришкою і пластикової підставки, дає можливість готувати їжу за рахунок гарячого повітря, при цьому додавати олію і жир не обов'язково.

За допомогою аерогриля за короткий проміжок часу можна приготувати на парі, випікати, варити, смажити і сушити, розморожувати і багато іншого. Аерогриль використовується при готуванні різних каш, риби, овочів, плову та інших страв.

 • Аерофритюрниця – пристрій для готування їжі як у фритюрі, але не використовуючи при цьому олію. Принцип роботи аерофритюрниці аналогічний аерогрилю. За допомогою такого приладу готують нагетси, картоплю фрі, курячі ніжки і інші страви.

Притискний (контактний) гриль – складається з двох чавунних поверхонь для смаження, що забезпечують обробку продукту з обох сторін. Завдяки цьому, користувачеві не потрібно перевертати продукт, а час приготування скорочується в 2 рази. Але відслідковувати процес готування в притискному грилі досить важко. Деякі моделі можуть працювати у відкритому положенні (аж до розкриття на 180 °).

Зустрічаються грилі з однією жаровою поверхнею – в цьому випадку друга сторона просто притискає продукт. Такий гриль використовується для готування овочів, шаурми, рибних і м'ясних стейків та інших страв.

Гриль-барбекю – пристрій для приготування їжі на решітці. На відміну від притискного гриля, обробка продукту відбувається тільки з одного боку – нижнього, де і встановлені грати. Така конструкція дозволяє легко контролювати готування страви, при цьому товщина інгредієнтів може бути будь-якою.

Гриль-барбекю дає односторонній і менш інтенсивний нагрів продукту. Це означає, що страву для рівномірної обробки доведеться перевертати.

 • Раклетниця – пристрій для приготування швейцарської страви раклет. Являє собою міні-гриль з рифленими поверхнями. В більшості випадків виконується у вигляді дворівневого пристрою: на нижньому рівні розташовується майданчик з маленькими сковородами для раклет, а нагорі – плита (підставка для шинки, овочів, хліба). Раклетниця відмінно підійде для смаження м'яса, плавлення сиру і приготування інших страв без використання жиру і води.

Електросковорода – сковорода оснащена нагрівачами, терморегулятором і антипригарним покриттям. Як і гриль-барбекю забезпечує обробку інгредієнтів тільки з нижньої сторони. Компактний прилад, з яким зручно працювати в будь-якому місці, де є електрична мережа. Комплектується скляною кришкою.

Шашличниця – складається з обертової підставки з шампурами і нагрівача. Використовується для приготування шашлику і інших страв на рожні або шампурах (в тому числі шаурми і курей гриль). Хоча за якістю приготування страв шашличниця поступається мангалу, зате вона перевершує його в компактності і простоті експлуатації. Іноді в комплект крім шампурів входять і решітки.

Набір для фондю – використовується для приготування однойменної швейцарської страви. Зазвичай включає в себе електричну або пальникову фондюшницю, чашу (какелон) і виделки для фондю.

Електрична фондюшниця оснащується таймером і термостатом, але залежить від наявності мережі (оптимальний варіант для будинку). Пальникова фондюшниця більш мобільна і прекрасно підійде для пікніків, але складніша у використанні. Прилад для фондю застосовується для готування гарячого шоколаду, страв з м'яса, глінтвейну.

Більш детальну інформацію про набори для фондю читайте в нашій статті Як вибрати набори для фондю і марміти .

Установка

Більшість аерогрилів і інших перерахованих пристроїв розраховано на настільну установку, що зручно для використання на кухні. Також зустрічаються варіанти для підлогової установки – вони оснащуються підставкою, яка дозволяє розташувати пристрій де завгодно і на будь-якій висоті. Ці прилади підійдуть для використання на виїзді.

Існують і моделі з універсальною установкою – вони підійдуть для будь-яких умов. Недолік – висока ціна.

Тип управління

Механічне – пристрої з панеллю і ручками. Такі моделі дешевше і простіше у використанні в порівнянні з електронним управлінням. Найчастіше мають одну швидкість роботи вентилятора і дуже прості настройки: установку температури і часу приготування. Однак такий тип управління не дозволяє точно задати необхідні для роботи параметри і реалізувати «просунутий» функціонал.

Електронне – моделі з сенсорною панеллю і дисплеєм. Забезпечує високу точність управління аерогрилем і дає можливість використовувати безліч функцій натисканням відповідної кнопки (в тому числі розморожування, гасіння, гриль). Природно, такі аерогрилі дорожче і більш складні в експлуатації в порівнянні з вищезгаданими.

Тип нагрівального елементу

Електричний (ТЕН) – металева трубка зі спіраллю і спеціальним наповнювачем. Такий нагрівач довговічний, рівномірно прогріває продукт. Але ТЕН повільно нагрівається і остигає, а також схильний до корозії.

 • Металева спіраль – в основному властива всім аерогрилях. Недолік – потрібен певний час для розігріву перед початком роботи.

Галогенний – скляна трубка зі спіраллю: швидко нагрівається і остигає, завдяки чому знижується час на приготування страви. Крім того, скло не боїться корозії, а світіння спіралі надає пристрою привабливий вигляд і вказує на стан аерогрилю (включений / вимкнений). Мінус – чутливість до механічних впливів.

Потужність

Потужність може бути від 800 до 1700 Вт. Природно, чим вище потужність, тим швидше приготується страва. Крім цього, потужний пристрій набагато краще впорається зі смаженням і запіканням їжі (утворення хрусткої скоринки). Правда, зі зростанням цього параметра збільшується вартість моделі, витрата електроенергії і навантаження на мережу.

Слід пам'ятати про напругу в мережі і якості електропроводки приміщення, де буде працювати аерогриль. Найкраще вибирати середню потужність – від 1200 до 1300 Вт.

Важливо: при оцінці потужності аерогрилю варто враховувати, що більш ємкі чаші потребують потужного нагрівача. Тому порівнюйте між собою тільки моделі з однаковим об'ємом колби.

Обсяг колби

Від цього параметра безпосередньо залежить обсяг їжі, приготовленої за один раз. Із зростанням ємності колби збільшується кількість приготованої їжі, але одночасно з цим підвищується вартість, вага і габарити аерогрилю.

Обсяг колби буває в межах від 3 л (компактні моделі) до 18 л. Стандартним прийнято вважати обсяг 11-12 л. Ємність колби вибирається виходячи з кількості осіб, на яких готується їжа:

 • 7-10 л - для 1-2 осіб;
 • 12 л - для 3-4 осіб;
 • до 18 л - для 5-6 осіб.

Тип кришки

Знімна – стандартний варіант, коштує дешевше, проте не завжди зручний. Щоб зняти кришку, її необхідно десь розмістити. До того ж вона гріється, можна обпектися. Пристрої зі знімною кришкою відрізняються компактністю і невеликою вагою, а також дозволяють встановити кілька збільшувальних кілець. Такі моделі гарні для кухонь з маленькими полицями.

Відкидна – дорогий варіант, але і, безумовно, набагато зручніший у використанні. Кріпиться на кронштейні, відкривається простим натисканням на кнопку. В деяких моделях можливе підняття кришки на певну висоту.

На відміну від знімного варіанту подібна кришка не загубиться і не займає зайвого місця. Для установки розширювального кільця в деяких грилях передбачено висунення кронштейна на необхідну висоту. Мінуси: збільшення ціни і габаритів аерогрилю. Такі моделі менш зручні в транспортуванні або зберіганні.

Форма пластин

Рифлена – відрізняється характерними виїмками, які залишають на приготованій страві просмажені смуги, що робить її смачніше і красивіше. Використовується для приготування м'яса і риби.

Гладка – плоска пластина, підходить для готування овочів і деяких інших страв.

Комбінована – універсальне рішення, що дозволяє готувати різні страви.

Комплектація

Нижня решітка – призначена в основному для приготування значних страв (тушкованого м'яса, їжі в горщиках). Зручно готувати на різних рівнях одночасно.

Середня решітка – використовується в основному для випічки, а також приготування м'яса і риби.

Верхня решітка – застосовується для швидкого готування, наприклад, гарячих бутербродів. Також верхня решітка стане в нагоді для приготування піци. Відмінне рішення, якщо потрібно одночасно готувати кілька страв.

Збільшувальне кільце – служить для збільшення обсягу аерогрилю. Таке кільце розташовується між колбою і кришкою. Таким чином, з'являється можливість вміщати великі за розміром продукти. Кожне збільшувальне кільце підвищує обсяг на 5 л. Зазвичай використовується 1-2 таких кільця.

Важливо: практика показує, що найчастіше найкращим рішенням є покупка моделі з порівняно невеликою колбою і збільшувальним кільцем, ніж придбанням громіздкого і дорогого гриля, що має містку чашу.

Сітчасте деко – призначене для сушіння фруктів, зелені, грибів, сухарів, готування їжі на парі.

Шампури – допомагають в домашніх умовах готувати м'ясний, рибний, овочевий, пташиний шашлик. Зазвичай в комплекті їх 4-6 штук.

Щипці-рогач – з їх допомогою легко виймати гарячі продукти і розжарені решітки з аерогрилю.

Додатково

Довжина мережевого кабелю – становить 1 м (стандартний варіант). Зустрічаються грилі зі шнуром 1.5-2 м. Деякі моделі оснащуються знімним мережевим проводом – це сприятливо позначається на комфорті і безпеці зберігання апарату.

Вага – залежить від обсягу колби і присутності / відсутності кронштейна для відкидної кришки. Більшість аерогрилів важить в межах 4-8 кг.

Функції

Режим самоочищення – в основному всі моделі мають цей режим. Він дозволяє без зайвих зусиль помити важкий аерогриль. Для цього потрібно налити гарячу воду в колбу і запустити на 10-15 хвилин потрібний режим. Правда, іноді доводиться протирати аерогриль і вручну.

В одних пристроях режим самоочищення реалізований у вигляді спеціальної програми, в інших моделях ця функція задається вручну.

Важливо: Ви можете мити аерогриль в посудомийній машині, крім кришки, яка через наявність в ній мотора, не розрахована на це.

Таймер – дозволяє виставляти час приготування страви. Таймер автоматично відключає нагрів пристрої після заданого користувачем часу. Ця опція позбавляє від необхідності контролювати час готування їжі і зводить до мінімуму ймовірність зіпсувати страву. При відключенні прилад подає звуковий сигнал.

Відстрочка старту – можливість відкладати початок приготування на кілька годин, виставляючи потрібний час на таймері. Корисно, якщо ви до приходу додому хочете отримати готову страву. Пристрій з такою функцією рекомендується для сім'ї з дітьми. Точність настройки відстрочки старту в різних грилях відрізняється: одні пристрої пропонують регулювання до 1 хвилини, інші – з проміжком в 15 або 30 хвилин.

Конкретне значення відстрочки старту в залежності від моделі може змінюватися від 30 хвилин до 24 годин.

Автоприготування – дає можливість легко приготувати страви за відповідними програмами, встановленими в грилі. В одних моделях є тільки встановлені програми, інші дозволяють складати такі програми самому користувачеві.

В більшості аерогрилів встановлено 7-10 програм (гриль, смаження, стерилізація, запікання, томління, пароварка, розморожування, сушіння, самоочищення).

Автовідключення – нагадує функцію таймера, проте пристрій відключається по завершенню програми автоматичного приготування, а не після закінчення заданого часу. Зрозуміло, подібна опція є тільки в пристроях з функцією автоприготування.

Підтримка тепла – після завершення готування аерогриль переходить на економічний режим: їжа залишиться теплою протягом деякого часу.

Попередній розігрів – застосовується для розігріву їжі, перед активацією деяких програм (в тому числі випікання). Ця опція помітно економить час на приготування їжі. Крім того, попередній розігрів завжди запускається перед початком експлуатації пристрою після придбання – це допомагає позбутися від заводського мастила.

Конвекція – забезпечує рівномірний розподіл тепла всередині колби. Ця опція скорочує час на підготовку їжі, а користувачеві не потрібно перевертати оброблюваний продукт. Швидкість конвекції може змінюватися в процесі приготування.

У більшості аерогрилів передбачено три швидкості конвекції:

 • низька – використовується при випіканні і сушінні зелені;
 • середня – застосовується для сушіння фруктів і овочів, запікання, тушкування, копчення різних продуктів;
 • висока – призначена для гриля, стерилізації, смаження.

Розкриття пластин на 180 ° (в притискних грилях) – перетворює контактний гриль в гриль-барбекю.

Регулювання відстані між пластинами – дозволяє підлаштувати притискний гриль під висоту (товщину) конкретного продукту.

Антипригарне покриття (в притискних грилях і грилях-барбекю) – полегшує догляд за приладом.

Оснащення

Термостат – дозволяє задати потрібну температуру всередині колби аерогрилю / пластин гриля, яка згодом буде самостійно підтримуватися пристроєм. Ця опція дуже корисна, оскільки для приготування різних страв потрібен різний температурний режим. Середній температурний діапазон становить 65-265 °С (аерогрилі), 50-300 °С (притискні грилі), 60-240 °С (фондю).

Існує два способи регулювання температури:

 • ступінчастий – крок становить кілька градусів Цельсія;
 • плавний – більш точний (до 1 °С).

Екран – відображає відомості про роботу гриля (режим роботи, програма, час приготування). Такий спосіб наочніше і інформативніше світлової або звукової індикації. Екраном оснащуються дорогі багатофункціональні пристрої з електронним управлінням.

Знімні пластини – зручні в очищенні і часто є комбінованими (з одного боку – гладкі, з іншого – рифлені). Тому знімні пластини виграють у незнімних аналогів в практичності і універсальності.

Піддон для жиру – збирає рідину (в тому числі жир), яка виділяється при готуванні. Цей аксесуар полегшує догляд за грилем, і використовується для приготування деяких страв (застосування м'ясного соку як соусу).

Виробник

Групу низькоякісних пристроїв становить продукція Aurora, Delfa, Elenberg, Hilton, Liberton, Maestro, Maxwell, Mystery, Polaris, Saturn, Sinbo, Steba, Supra, Viconte, VES, West. Основним недоліком цієї техніки є нетривалий термін служби, поломка вентиляторів. Виготовляються вони з дешевих матеріалів, збірка залишає бажати кращого (наприклад, якщо кришка не прилягає щільно, то запахи їжі не утримуються всередині). Серед цієї групи є досить популярні вироби, наприклад, VES і Steba. Однак перед покупкою слід читати відгуки, щоб вибрати вдалу модель.

Непоганим співвідношенням ціна/якість володіє техніка Ariete, Clatronic, Fagor, Russell Hobbs, Zelmer. За ціною частина виробів порівнянна з першою групою, проте вона довговічніша в роботі, краще зібрана і надійна. На жаль, ці бренди не мають широкі модельні ряди аерогрилів, тому вибір зробити непросто.

Надійні вироби роблять марки AEG, Bosch, Delonghi, Philips, ProfiCook, Tefal. Це добре зібрані, якісні та довговічні аерогрилі, часто оснащуються електронним управлінням. Ці бренди забезпечують хорошу сервісну підтримку користувачів. Слід зазначити, що навіть з такими пристроями потрібна вправність, не завжди з першого разу вдається приготувати страву з тієї самою золотистою скоринкою і не пересушити його.

Окремою групою стоять аерогрилі Hotter – це якісні і довговічні вироби. Однак коштують вони значно дорожче інших, причому ціна ця завищена завдяки рекламі. Найдорожчими аерогрилями є продукція Bork. Вони коштують навіть дорожче, ніж техніка Hotter, причому також абсолютно невиправдано. Якість не відповідає ціні, в наявності переплата за дизайн і маркетинг.

Відгуки про статтю