Як вибрати іграшку для малюка

Розвиток

Сприйняття - однотипні фігурки різної величини (матрьошки, кубики).

 • Звукове - пискалки, брязкальця, музичні іграшки.
 • Тактильне - ігрові центри, пірамідки, сортери.
 • Кольорове - різнокольорові кубики, пірамідки.

Наочно-образне мислення - кубики із складовими картинками, мозаїки, олівці, пластилін, фарби.

Логічне мислення - настільні ігри, головоломки.

Фізичний розвиток - м'ячі, кеглі, обручі.

Цифри, рахування - пірамідки і кубики з цифрами, м'які книжки.

Букви - сортери і кубики з буквами, книжки.

Вид

Розвиваючі іграшки можна розділити на кілька категорій.

Інтерактивні - реагують на дії дитини і відповідають їй своїми діями ( «розмовляють», грають мелодію, рухаються). Такі іграшки відтворюють «справжнє життя» і розвивають у малюка нормальне сприйняття світу.

Пазли - складані картинки з маленьких фрагментів малюнка: розвивають логіку, дрібну моторику, уяву.

Сортери - набори предметів, які необхідно сортувати за певними ознаками (форма, колір, розмір). До них відносяться матрьошки, пірамідки, кубики. Сортери розвивають логіку, допомагають вчити числа, розрізняти кольори.

Головоломки - ігри, що ставлять перед дитиною непросте завдання, для вирішення якої потрібно проявити кмітливість. Розвивають логіку, уяву.

Конструктори - набори деталей і сполучних елементів, з яких збираються різні конструкції. Вони розвивають фантазію, уяву і моторику.

Настільні ігри - засновані на імітації професійної діяльності дорослих (рольові ігри, набори «лікар», «кухня»), а також спортивних ігор (настільний футбол, хокей). Допомагають малюку пізнавати світ і розвивають його уяву.

Кубики - «будівельний матеріал», з якого малюк зводить вежі, будинки, споруди. Розвивають моторику, а також допомагають вчити букви (кубики з буквами).

Пірамідки - набори елементів (кільця, тримач), які при правильному збиранні складають піраміду. Розвивають дрібну моторику, координацію рухів обох рук.

Каталки - іграшки на колесах, які малюк везе за собою (на мотузочці) або штовхає перед собою (зі спеціальною ручкою). Каталки мають вигляд тварин або транспортних засобів. Розвивають дрібну моторику і просторову уяву.

Також зустрічаються іграшки для пісочниці, для купання, пискалки, м'ячики, стукалки та інші.

Вік

На упаковці іграшки обов'язково вказується мінімальний вік дитини, що пов'язано з її функціональністю і безпекою.

До 6 місяців - у дитини розвивається орієнтовна поведінка і координація рухів. Підійдуть іграшки, які підвішуються над ліжечком (модуль карусель з пластикових дзеркал та іграшок), звукові пластмасові брязкальця, гумові іграшки-пискалки. Основна властивість таких іграшок - зовнішня привабливість (слухова, зорова, дотикова).

Важливо: іграшки для малюків повинні мати гладкі краї, а їх забарвлення - бути стійким до слини та вологої обробки. Зверніть увагу на те, щоб іграшка була цілісною, без легко відокремлюваних деталей. Бажано купувати іграшки яскравих кольорів з нетоксичних матеріалів.

В цьому віці не рекомендується пропонувати малюкові м'які (їх неможливо вимити) і металеві (можуть завдати травму) іграшки.

6 місяців-1 рік - дитина вчиться взаємодіяти із зовнішнім світом. Вона вчиняє дію на іграшку і отримує певний результат. Оптимальний варіант для цього віку - пластикові пупси, м'ячики, кубики, машинки, книжки з барвистими картинками.

1-1.5 року - підійдуть м'які іграшки, великі машинки, домашні спортивні прилади, нескладні конструктори, іграшкові інструменти, іграшки, що рухаються.

1.5-2 року - дитина вчиняє дії, спрямовані на надання предметам певного положення в просторі. Для цього підійдуть пірамідки, матрьошки, кубики, іграшки, які можна збирати і розбирати.

2-4 роки - малюк знайомиться з професіями дорослих, освоює прості рольові ігри. Хороший варіант - набір для «лікаря», дитячий посуд, гараж з автомобілями. Увагу малюка привертають іграшкові тварини, ляльки, пупси, каталки, лялькові будиночки. Він також освоює знаряддя- лопатки, ложки, чашки, совочки, олівці.

Важливо: цікавим рішенням будуть книжки з різними на дотик сторінками. Це допоможе дитині познайомитись з різними фактурами матеріалів.

4-5 років - найкращий період для розвитку творчості. Дитині знадобляться олівці, фарби, кольорові олівці, фломастери, пластилін. Будуть доречні пазли і конструктори, розвиваючі мислення. Дитина продовжує цікавитися сюжетними іграми, тому актуальні іграшкові набори, на кшталт «ремонтної майстерні».

Важливо: спочатку дитина повинна навчитись будувати споруди з дерев'яних або пластмасових кубиків, а потім переходити до роботи з конструкторами, наприклад, «Lego». Будівництво з кубиків розвиває моторні навички і почуття вагового співвідношення частин. Жорстке скріплення деталей не дасть такої можливості.

Від 5 років - період підготовки до школи. В цьому випадку оптимальним варіантом стануть книжки, розвиваючі ігри, машинки на радіоуправлінні (для хлопчиків), лялькові набори з одягом (для дівчаток). Акцент робиться на реалістичності іграшок - для дитини важливо, щоб модель відповідала оригіналу.

Важливо: вікові рекомендації не завжди відповідають рівню розвитку малюка. Тому спостерігайте за дитиною.

Матеріали

Більшість іграшок виготовляються з гуми, синтетичних тканин, металу і пластмаси. Найбезпечніші матеріали - дерево, вовна, натуральні тканини. Моделі з неякісних матеріалів можуть викликати отруєння і алергію у дітей. Іграшка не повинна мати неприємного різкого запаху, в іншому випадку це може вказувати на високий вміст небезпечної речовини фенолу.

Дуже шкідливим матеріалом є ПВХ, так як він виділяє фенол. Вироби з цього матеріалу маркуються трикутником зі стрілками і цифрою «3». Відзначимо, що іграшки з ПВХ м'які і теплі, а з більш якісної пластмаси - тверді і холодні.

Ще одним небезпечним матеріалом є пластизоль (м'яка гума). Він часто використовується для виготовлення автоматів, пістолетів, біноклів. Пластизоль не володіє вологостійкістю і термостійкістю, тому він легко може потрапити в організм дитини через слину.

Важливо: варто звернути увагу і на покриття іграшки (наскільки безпечні фарби і лаки).

Якість

Часто якість іграшки можна визначити, просто потримавши її в руках (якщо це можливо). У м'якої іграшки, наприклад, повинно бути міцне з'єднання хутра з основою, міцні шви, щоб не вилазила набивка. У інших іграшок деталі повинні бути добре закріплені.

Дешеві іграшки, як правило, низької якості. Однак і висока ціна не завжди гарантує належну якість. Варто вибирати іграшки відомих брендів в спеціалізованих магазинах. Перед купівлею обов'язково перевірте сертифікати якості на товари, а також збережіть чек, без якого повернути або замінити іграшку буде неможливо.

Важливо: напруга в електричній іграшці не повинна перевищувати 12 вольт. У музичних іграшок граничний рівень звучання повинен становити не більше 65 децибел, так як висока гучність може налякати дитину і навіть пошкодити слух.

Розмір і вага

Розмір і вага іграшки залежать від віку малюка і позначаються на упаковці. Дітям до 3 років не бажано купувати іграшки, що складаються з дрібних деталей, оскільки вони через рот можуть потрапити в дихальні шляхи або шлунок. Вага іграшки для дитини до 7 років не повинна перевищувати 400 грам, інакше при її падінні можлива травма.

Поради

 • Слід зазначити, що менша кількість іграшок краще розвиває уяву, ніж дуже велика. В цьому випадку дитина придумує нові ігри з наявними іграшками.
 • Іграшка повинна радувати малюка, а не лякати. Тому не купуйте дитині страшних монстрів, чудовиськ або «злих» героїв мультфільмів.
 • В інструкції повинен бути зазначений спосіб догляду за іграшкою (особливо за м'якою), рекомендації по збиранню (якщо це необхідно) та її безпечного використання.
 • Щоб дитина навчилась адекватно сприймати світ, краще почекати з придбанням іграшок- «мутантів» (наприклад, фіолетових слонів).
 • Не рекомендується купувати іграшки, пофарбовані в червоний і чорний кольори, так як вони негативно впливають на психіку особливо чутливих дітей. Краще зупинити свій вибір на різнокольоровій іграшці - вона буде тренувати зір і допомагати малюкові у вивченні кольорів.
 • Не купуйте іграшку «на виріст», адже дитині хочеться грати вже відразу.
 • Не рекомендується прати м'які іграшки, так як вони втратять свій зовнішній вигляд. Однак пам'ятайте, що м'які і пухнасті іграшки накопичують пил, а отже і пилових кліщів, здатних викликати алергію.

Виробник

Умовно за вартістю іграшки для малюків можна розділити на три групи:

 • найдешевші: місцеві, китайські, турецькі та деякі європейські бренди (Alexis, Baby Team, Bambi, Bino, Canpol babies, Ecoiffier, Miniland, Na-Na, Pilsan, Ranok-Creative, Simba, Tomy, Wader, Полісся, ТехноК). Ці іграшки не будуть гірше більш дорогих, а можуть бути простіше. Однак, будь-які кубики або сортери однаково впливатимуть на розвиток дитини;
 • середня вартість (Keenway, Kiddieland, Ks Kids, Little Tikes, Playgro, Smoby, Spin Master) - іграшки для дітей трохи постарше. Будуть більш багаті за функціоналом, цікаві по дизайну. По міцності і надійності не особливо відрізняються від першої групи;
 • найдорожчі іграшки європейських і американських виробників (Bright Starts, Chicco, Fisher-Price, Hape, Hasbro, IKEA, Melissa & Doug). Ціна висока місцями через популярність бренду, місцями через імпорт. Іграшки безумовно якісні і цікаві - діти як правило від них в захваті.

Підсумовуючи, варто зазначити: чим простіша іграшка за своїм призначенням, тим менше уваги потрібно приділити бренду. Найпростіші пірамідки можна вибрати серед дешевих українських іграшок. А ось зі збільшенням складності моделі, а також віку дитини, не варто економити: іграшка повинна подобатись дитині, а також бути для неї корисною.

Відгуки про статтю

Да уж, с нынешним разнообразием очень сложно выбрать подарок ребенку. С учетом плохого качества большинства игрушек это печально. Лично я выбираю всегда игрушки из безопасного материала.

Отличная статья, мы покупаем для малыша легкие и безопасные игрушки, часто заказываем в интернет-магазинах.