Як вибрати подрібнювач харчових відходів

Подрібнювач харчових відходів (діспоузер) – сантехнічний прилад циліндричної форми для утилізації залишків їжі. Встановлюється під кухонною мийкою і підключається до каналізації. Агрегат перетворює харчові відходи в дрібні частинки, які потім змиваються в каналізацію. Робоча частина подрібнювача – обертовий металевий диск.

Важливо: подрібнювач не призначений для перемелювання панцирів великих морських тварин, качанів кукурудзи, великих м'ясних кісток, цибулиння, бананової шкірки. Не можна допускати потрапляння в пристрій виробів з металу, кераміки, поліетилену, а також мотузок, ганчірок, ниток.

Призначення

Побутовий – порівняно малопотужний подрібнювач. Полегшує ведення домашнього господарства.

Промисловий – відрізняється підвищеною потужністю і продуктивністю (швидкістю роботи). Недоліки: висока ціна, великі габарити. Промислові діспоузери призначені для роботи з великою кількістю харчових відходів. Хороший вибір для кафе, закусочних і інших підприємств громадського харчування.

Потужність

Цей показник визначає швидкість роботи подрібнювача. Одиниця виміру – вати (Вт) або кінські сили (к. с.). Чим потужніше діспоузер, тим краще він підходить для переробки великих обсягів відходів та твердих фракцій органічного сміття, наприклад, горіхової шкаралупи або кісток. В той же час зі зростанням потужності збільшується вартість агрегату і споживання електроенергії.

Середнє значення робочої потужності побутових подрібнювачів становить 350-800 Вт (0.5-1 к. с). У промислових діспоузеров потужність сягає 1200 Вт (1.6 к. с.) і більше.

Важливо: іноді виробники вказують споживану потужність. Зіставивши робочу (к. с.) і споживану потужність (Вт) можна оцінити енергоефективність приладу (1 к. с. = 735 Вт). Чим менше різниця між цими величинами, тим вище ККД пристрою.

Кількість обертів

Від кількості обертів залежить швидкість роботи подрібнювача. В різних моделях ця величина складає 1400-3000 об/хв і більше. Висока швидкість забезпечує швидке перемелювання великих обсягів відходів, але підвищує шум при подрібненні. Модель, що працює на низьких оборотах, краще впорається з кістками та іншими твердими частинками.

Спосіб завантаження

Безперервний – передбачає поступове додавання нових порцій сміття в міру спустошення дробильної камери, не відключаючи двигун пристрою.

Порційний – перемелює відходи окремими порціями. Перед початком циклу подрібнення мотор включається, а після завершення – вимикається.

Тип двигуна

Подрібнювачі харчових відходів забезпечені синхронними або асинхронними (індукційними) двигунами. Останній варіант надійніше і довговічніше за рахунок більш простої конструкції: мотор позбавлений щітково-колекторного вузла.

Кількість стадій подрібнення

Даний параметр впливає на експлуатаційні властивості діспоузера. Чим більше стадій подрібнення, тим менше розмір часток на виході. Також багатоступенева система переробки дозволяє знизити навантаження на ріжучий інструмент, що важливо при подрібненні великих і твердих продуктів.

У більшості побутових діспоузеров передбачена одна стадія. Більш досконалі пристрої подрібнюють харчові відходи в два або три етапи.

Камера подрібнення

Обсяг

Ця характеристика показує, який обсяг харчових відходів подрібнювач переробить за один робочий цикл. Подрібнювач за обсягом камери обирається залежно від кількості членів сім'ї:

  • для 2 осіб – 600-700 мл;
  • для 3-4 осіб – 700-900 мл;
  • для 5-6 осіб – 900-1200 мл.

Діспоузери з об'ємом камери 1200-1500 мл набувають для кафе, закусочних, їдалень, ресторанів. Також на вибір оптимальної ємності впливає частота приготування їжі.

Чим місткіша камера подрібнювача, тим більші габарити пристрою і тим складніше його розмістити під раковиною.

Матеріал

Метал – міцний і довговічний матеріал, витримує значні навантаження. Але металева камера збільшує ціну подрібнювача і підвищує рівень шуму при його використанні. Камери з металу зустрічаються в дорогих подрібнювачах.

Пластик – дешевше металу, не боїться корозії. Пластикова камера менш міцна, ніж металева. Такий матеріал використовується в бюджетних подрібнювачах.

Композитний матеріал – стійкий до зносу і надійний. Деякі композити мають антибактеріальний і брудовідштовхуючий ефект. У порівнянні з металевими аналогами такі камери шумлять менше, але при цьому обійдуться дорожче.

Тип вимикача

Пневматичний – кнопка для включення / вимикання діспоузера. Цей пристрій розташовують на стільниці або кухонній мийці.

Пульт ДУ – служить для управління подрібнювачем на відстані. Виключає вмикання пристрою дітьми. Також пульт ДУ застосовується, якщо не можна вмонтувати в стільницю пневматичну кнопку.

Особливості

Автореверс – обертання ріжучого інструменту в різному напрямку. В результаті забезпечується рівномірний знос робочої частини, знижується ризик заклинювання, підвищується якість переробки відходів.

Захист від перевантаження – відключення двигуна діспоузера при заклинюванні через попадання в камеру дуже твердого або великого предмета. Після його видалення прилад запускається знову.

Підключення до посудомийної машини – проводиться через отвір з заглушкою. Дає можливість утилізувати залишки їжі, видалені з посуду. Полегшує догляд за посудомийкою.

Система шумозниження – зменшує рівень шуму, що робить використання приладу більш комфортним.

Антикорозійний захист – подовжує термін служби металевого диска і дробильної камери.

Підсилювач потужності (Booster) – багаторазово збільшує потужність мотора на короткий час, щоб подрібнювач зміг самостійно впоратися з твердими частинками. Якщо ж перемолоти це сміття не вдалося, пристрій вимикається.

Плавний пуск – захищає двигун подрібнювача від перевантаження в момент його включення. Запобігає поломку агрегату.

Сервісний ключ – вигнутий шестигранний стрижень для обслуговування подрібнювача. За допомогою ключа знімають нижню кришку приладу, щоб витягти застряглі тверді частинки і інше сміття. Також подібний ключ дозволяє вручну провернути заклинену робочу частину.

Фільтруюча сітка – затримує великі частки відходів, які не здатний перемолоти діспоузер. Запобігає поломку пристрою. Знаходиться перед подрібнювальною камерою.

Рівень шуму

Даний показник впливає на комфортність експлуатації подрібнювача. Вимірюється в децибелах (дБ). Чим тихіше працює діспоузер, тим краще. Ця величина в більшості моделей становить 50-55 дБ, проте зустрічаються подрібнювачі зі зниженим рівнем шуму – 20-25 дБ. При перемелюванні кісток і інших твердих частинок прилади «шумлять» на 70 дБ.

Для зниження шумності подрібнювача використовується звуковбирний кожух.

Висота

За такою характеристикою судять про сумісність конкретного подрібнювача з кухонною шафою. Діспоузер обирається по висоті з таким розрахунком, щоб в шафці залишилося достатньо місця для доступу до приладу. В іншому випадку обслуговування подрібнювача буде утруднено. Громіздкі моделі висотою від 400 мм часто повністю займають корисний простір шафки.

Додатково

Діаметр – в різних моделях складає 120-235 мм. Такий діаметр дає можливість легко розмістити діспоузер в будь-якій кухонній шафці.

Вага – визначається матеріалом і розмірами подрібнювача. Стандартне значення коливається в межах 3.5-5 кг, а вага великогабаритних пристроїв досягає 16 кг.

Відгуки про статтю