Як вибрати камери та покришки для велосипедів

Види протектора

Покришки відрізняються між собою особливостями протектора – тривимірного малюнка на її зовнішній стороні.

Ґрунтозачіпки скоси та виступи протектора покришки, що перешкоджають ковзанню колеса по поверхні. Вони забезпечують підвищений рівень зчеплення на складних ділянках дороги, тобто покращують ходові та гальмівні якості покришки.

Протектор визначає надійність зчеплення з дорожнім покриттям. Слід зазначити, що чим більше зчеплення, тим більше зусиль треба докласти велосипедисту, щоб розвинути потрібну швидкість.

Основні види протекторів.

Слік – має практично гладку поверхню. Призначений для сухого і рівного асфальту, де є гарний накат, але непридатний для будь-якого іншого покриття. Оптимальний варіант для шосейного велосипеда.

Високий протектор (до 10 мм) – має велику кількість ґрунтозачіпок. Призначений для їзди по бездоріжжю (в тому числі піску, бруду, щебеню тощо) що забезпечує максимальну прохідність, але видає гул і взагалі малоефективний при русі по асфальту (невисокий накат). Добре підійде для даунхилу і дьортджампінга.

Напівслік – компромісний варіант між двома попередніми видами шин, оскільки в центрі він гладкий, а з боків має ґрунтозачіпки. Призначений для більшості видів дорожнього покриття. Видає невеликий гул при їзді по асфальту і застосовується в основному для велосипедів крос-кантрі.

Грязьовий протектор – відрізняється дуже високим ґрунтозачіпками (понад 10 мм), зовнішнім виглядом нагадує голки. Призначений для снігу і бруду. Не використовується для інших поверхонь.

Матеріал

Покришки виготовляються з гуми або компаунда. Компаунд виготовляється на основі мономерів і полімерів. Він дешевший у виробництві, ніж гума, але за своїми характеристиками її перевершує.

Для того, щоб визначити з якого матеріалу виготовлена покришка, необхідно провести по ній сухим пальцем – гума за ним потягнеться, а компаунд – ні.

Корд

Корд – силовий каркас гуми, що сприймає тиск повітря. Слід звернути увагу на щільність плетіння корду, яка позначається числом TPI (EPI) – кількість ниток на дюйм. Цей показник варіюється в межах від 27 до 170.

Покришки з низьким числом TPI більш міцні та стійкі до зносу, однак, важчі. Покришки з високим числом TPI – мають меншу вагу і забезпечують відмінне зчеплення з дорогою, проте їх вартість вище.

Має значення і матеріал корду:

  • металевий корд – відрізняється міцністю і масивністю. Такі покришки стійкі до проколів. Застосовуються у фрірайді, даунхилі, стріті, крос-кантрі;
  • кевларовий корд – менш міцний, має меншу вагу і більш зручний в ремонті колеса (покришку простіше зняти з обода). Такі покришки використовуються в шосейних велосипедах.

Борту покришки

Gumwall – корд покритий товстим шаром гуми. Щільність корду невелика. Такі шини мають низьку вартість, велику вагу, стійкі до зносу. Застосовується в велосипедах для туризму та міської їзди.

Skinwall – корд покритий гумовою плівкою. Щільність корду висока. Покришка легко може бути пошкоджена каменем, склом або арматурою. Застосовується в гоночних, шосейних велосипедах.

Призначення

МТВ (фрірайд / даунхил) – відрізняються високими шипами та вираженим малюнком протектора, що забезпечує якісне зчеплення з поверхнею. Такі покришки застосовуються при їзді на кам'янистих трасах, гірських схилах і т.д. Недолік – порівняно швидкий знос. Покришки для фрірайду і даунхилу мають ширину від 2.5 до 3 дюймів.

BMX – характеризуються підвищеною жорсткістю гуми та значним заходом протектора за боковину. Ці покришки найстійкіші до ударів та інших механічних впливів. Ширина 2-2.4 дюйма.

Шосе – легкі, вузькі та тонкі покришки зі сліковим протектором. Такі покришки забезпечують високу динаміку, відмінний накат і зчеплення на поворотах. Найкращий варіант для тренувань і перегонів. Ширина – 0.7-1 дюйм.

Дорожні – відрізняються від попередніх більшою шириною (1.3-1.4 дюймів), що підвищує комфорт при їзді. Ще одна перевага дорожніх покришок – стійкість до проколів. Забезпечують непогану швидкість.

Міські – внаслідок ширини (1-2 дюймів) більш стійкі, ніж дорожні, проте на них не можна розвинути аналогічну швидкість. Мають напівсліковий протектор, що дозволяє впевнено себе почувати при їзді по бруду і легкому бездоріжжю. Захищені від проколів битим склом, колючками й т.д.

Крос-кантрі – напівслікові покришки шириною в межах 1.8-2.4 дюйма. Відмінно підійдуть для їзди по гірській місцевості, бездоріжжю, бруду, ґрунту з корінням.

Типорозмір

Діаметр

20 дюймів – велосипеди BMX, дитячі розкладні велосипеди;

24 дюймів – підліткові велосипеди;

26 дюймів – MTB, міські велосипеди та круїзори;

27 дюймів – шосейні велосипеди;

28 дюймів – дорожні та гібридні велосипеди;

29 дюймів – новий стандарт коліс MTB.

Ширина і жорсткість

Слід зазначити, що на вузькій покришці можна легше розвинути велику швидкість, а ширші покришки забезпечують краще зчеплення з дорогою. Для гоночних велосипедів оптимальним варіантом стануть вузькі покришки, а для агресивної їзди по складних поверхнях підійдуть ширші покришки.

М'які покришки мають гарне зчепленням з поверхнею, але менш стійкі до зносу. Жорсткі покришки відрізняються гарним накатом, але мають гірші показники зчеплення.

Камери

Розмір

Для того, щоб правильно підібрати камеру, необхідно враховувати типорозмір і ширину покришки. Важливо, щоб розмір камери та покришки були однаковими. Наприклад, при ширині покришки 3 дюйми підійде камера з шириною в діапазоні від 2.75 до 3.125 дюймів. Правильно підібрана камера поліпшить накат і знизить ймовірність пробоїв.

Ніпель

Presta – має вбудований ковпачок, який відкручується перед накачуванням і закручується після. Широко поширений в дорогих велосипедах (шосейні та інші).

Schrader – ширший, ніж Presta. Його клапан нагадує той, який застосовується в автомобільних камерах. Найчастіше зустрічається в недорогих і середньої ціни велосипедах.

Існують також безкамерні покришки, які в основному використовуються спортсменами для перегонів. До переваг таких покришок відносяться: високу стійкість до проколів, меншу вагу. Недоліки: висока ціна, складніший ремонт і заміна покришки, для них потрібні спеціальні ободи.

Виробник

На ринку покришок і камер представлено не дуже багато фірмових брендів. Ціновий діапазон у всіх приблизно однаковий: є більш бюджетні моделі економ-класу, а є покришки для іміджевих велосипедів. Найякісніші покришки та камери наступних брендів: Continental, Michelin, Kenda, Maxxis, Rubena, Schwalbe, камер – Longus. Варто відзначити, що при покупці товарів Continental або Michelin можлива невелика переплата за відомий по всьому світу бренд. Однак всі ці виробники випускають покришки з високоякісної гуми з мінімумом домішок, вона стійка до перепадів температур. Найдорожчі моделі мають антипрокольний захист і кевларові нитки в складі – це найлегші та міцні покришки.

Не варто купувати покришки китайських ноунейм фірм – навряд чи вони прослужать довго, а вийти з ладу можуть в найбільш невідповідний момент.

Відгуки про статтю

Ну блін Merida будет строить где-то 20000 грн это самий нормальный вариат

Где вы видели Merida, за 4-6 тыс.?

да, соглашусь, за 4-6 это скорее Ardis или что-то в этом плане, а Мерида будет подороже однозначно.

Смотря что Вы имеете ввиду под бюджетными? Если это велосипеды за 2-3 тыс. то конечно брать их категорически не стоит. Если Вы начинающая, то Вам подойдет вел за 4-6 тыс . Какая-нибудь Merida, или что-то в этом духе. Поверьте Вам его надолго хватит

Знающие подскажите, стоит ли вообще покупать бюджетные модели велосипедов? вроде бы есть недорогие, но вот качесвто какое? Не рассыпется ли он после первых покатушек?брать дорогой не хочу, тк не знаю, буду ли так часто кататься. Заранее спасибо