Як вибрати камін

Тип

Дров'яний камін складається з топки, димоходу, декоративного облицювання. Призначений для опалення приміщення. Виконує важливу декоративну функцію, надаючи затишок інтер'єру. Дров'яний камін встановлюється в котеджах, заміських та дачних будинках. В його будівництві використовуються вогнетривкі матеріали.

Електричний камін – імітує класичний камін: складається з топки та порталу. Живиться від електромережі. Основна перевага – можна встановлювати в міських квартирах. Обігрів виробляється за допомогою тепловентилятора, що знаходиться в каміні. Сучасні електрокаміни здатні імітувати живе полум'я, мерехтливе вугілля або дрова, що горять, причому режим опалення можна відключати. Каміни з цією функцією також зволожують повітря.

Переваги електрокамінів: не потрібно зміцнювати підлогу і конструювати димохід, не потрібно розпалювати дрова, не виділяються сажа, зола, попіл, чадний газ. Вони значно дешевше дров'яних, однак можуть служити тільки для додаткового обігріву. Часто їх відносять до групи обігрівачів.

Біокамін – складається з паливного блоку, камінної рами і наповнення рами (декоративний елемент). В біокаміні застосовується екологічно чисте паливо – біоетанол або етанол. Подібна модель не потребує димоходу і вентиляції, відрізняється простотою монтажу і мобільністю, не виділяє диму і кіптяви. Цей пристрій використовується для ароматизації приміщень.

Недоліки: низька тепловіддача, легкозаймистість і дорожнеча палива, необхідність в провітрюванні приміщення. Біокамін не визнається опалювальним приладом і застосовується, перш за все, в якості декоративного елемента і як додаткове джерело обігріву.

Біокамін

Біокаміни бувають підлоговими, кутовими, настінними, настільними, підвісними, вбудованими. Цей пристрій встановлюється в кімнаті, площею не менше 25 м2.

Важливо: в біокамінах можна змінювати колір полум'я – для цього достатньо придбати біоетанол зі спеціальними домішками.

Заходи безпеки при використанні біокаміна:

 • застосовуйте для розпалювання спеціальну довгу запальничку;
 • не ставте поруч з біокаміном легкозаймисті предмети;
 • не допускайте розлиття палива (якщо таке сталось, швидко приберіть);
 • не залишайте полум'я без нагляду;
 • заливайте стільки палива, скільки необхідно для роботи біокаміна.

Вид

Піч-камін поєднує в собі переваги печі і відкритого каміна. Особливість конструкції – широка топка зі скляними дверцятами. Стінки топки акумулюють тепло і нагрівають приміщення, а скляні дверцята дозволяють милуватись красою полум'я.

Піч-камін з теплообмінником (з водяним контуром) відрізняється від звичайних печей-камінів наявністю теплообмінника – сталевої ємності, де нагрівається теплоносій (вода, антифриз). Нагріта рідина циркулює, прогріваючи повітря. Такий камін можна підключити до опалювальної системи заміського будинку і підвищити потужність нагрівання.

Вуличний камін стійкий до впливу вітру і опадів. Особливість конструкції – відсутність заслінки в димарі, так як на вулиці для повітрообміну немає перешкод. При його будуванні слід враховувати кліматичні умови місцевості. Використовується в декоративних цілях для ландшафтного дизайну.

Камін-барбекю – на відміну від попереднього виду, застосовується для приготування їжі. Часто поєднується з коптильною, мийкою, газовою плитою. Може оснащуватись нішами для кухонного приладдя, вертелом, грилем, обробними столиками.

Декоративний камін – використовується виключно для прикраси приміщення. Вогонь імітується спеціальним електричним підсвічуванням або певною кількістю свічок.

Виконання топки

Відкритий камін – топка відкрита з однієї, двох або трьох сторін. В основному зустрічаються моделі, відкриті з фасадної сторони. Найпростіша конструкція, дозволяє грітись безпосередньо від вогню. Недоліки – низька тепловіддача, вимагає великої кількості кисню, висока пожежонебезпека.

Закритий камін – має вбудовану топку або камінні дверцята. Вимагає менше дров через більшу тепловіддачу, швидше прогріває приміщення. В порівнянні з відкритим каміном споживає незначну кількість кисню. Зазвичай його габарити менше, ніж у відкритих камінів, тому підійде для невеликої кімнати. Недоліки: коштує дорожче, ніж відкритий камін, через утворення кіптяви від неякісного палива топка може швидко виходити з ладу.

Розташування

Настінний – являє собою опалювальний модуль, який підвішується на стіну. Не потребує зміцнення підлоги, більш простий в установці і обслуговуванні.

Пристінний:

 • кутовий – дозволяє економити місце, але вимагає двосторонньої теплоізоляції, так як примикає до двох стін, що підвищує його вартість. Кутове розташування зміщує акценти, створюючи асиметричний простір – ідеальний варіант для тих, хто вважає за краще оригінальний дизайн;
 • фронтальний – найпоширеніший варіант каміна, який створює симетричний інтер'єр. Вимагає більшого простору, ніж кутовий.

Що окремо стоїть (альпійський) встановлюється в будь-якому місці приміщення. Це плоска і рівна площадка, що височіє над підлогою, а димар підвішується до стелі або спирається на топку. При установленні в центрі кімнати забезпечує максимально рівномірний розподіл тепла. Якщо відкритий альпійський камін – більше декоративний елемент інтер'єру, то закритий відрізняється найвищою тепловіддачею. Як правило, такий камін найдорожчий, підходить для приміщень площею понад 30 м кв.

Вбудований розміщується безпосередньо в стінній ніші або в колоні. Займає мінімальний простір в кімнаті. Недолік – монтувати його необхідно на етапі будівництва будинку.

Електрокаміни за типом розташування можуть бути точно таких же видів, як і дров'яні, однак є ще й переносний варіант – можна змінювати місце його установки. Коштує дешевше стандартних електрокамінів.

Матеріал топки

Чавун – відрізняється високою міцністю, тривалим терміном служби і довго тримає тепло. Чавун – порівняно дешевий матеріал. Мінуси: велика вага, обмеження за формами і розміром (до 1 метра шириною).

Сталь – більш легкий матеріал, з якого можна виготовити камін різної форми і розміру.

Сталева топка – сучасне обладнання, яке постійно вдосконалюється. Наприклад, подібна топка має систему вторинного допалювання газів (піролізу), що дозволяє збільшити ККД печі і знизити витрату палива. Крім цього, піролізне горіння грає декоративну роль: полум'я виникає вгорі каміна, а внизу над дровами спостерігається лише слабкий вогонь і тління.

Недоліки сталі: висока вартість, схильність до деформації, менший термін служби. Низькоякісна сталь схильна до корозії. Відзначимо, що сталева топка швидко нагрівається, але так само швидко і остигає. Тому вона зсередини обкладається вогнетривкою керамікою (шамотом), яка акумулює тепло і захищає сталь від прогоряння.

Піроліз (розкладання палива на горючі летючі складові) відбувається в будь-який топці при горінні.

Питання в тому як це використовується. При повному допалюванні палива: виділяється більше тепла, що не засмічує атмосферу чадним газом; горіння більш інтенсивне і яскраве (інша естетика); не засажуються канали та димарі.

В Європі вже діє стандарт на викиди шкідливих газів з димарів.

Вогнетривка кераміка (шамотна) за своїми якостями наближається до чавуну, однак її не потрібно вбудовувати в камінний портал, так як вона і є каміном. Це пояснює її високу вартість.

Матеріал облицювання

Камінний портал – декоративне облицювання, що обрамляє топку. Використовується для додання каміну ефектного зовнішнього вигляду.

Мармур міцний і стійкий до впливу високих температур, ефектний на вигляд. Недоліки: висока ціна, складність обробки і укладання.

Камінь коштує дешевше, ніж мармур, легкий в обробці. Натуральний камінь більш міцний і стійкий до високих температур, ніж штучний, проте ціна його вище. Працюючи з цим матеріалом, необхідно правильно підібрати сполучний клей, інакше облицювання довго не прослужить.

Кераміка – поряд з гарною термостійкістю відрізняється величезним розмаїттям кольорів та фактур. Ця перевага дозволяє створювати ексклюзивний дизайн. Недолік – більш крихкий матеріал в порівнянні з мармуром або каменем. При використанні кераміки необхідно застосовувати тільки спеціальні термостійкі клеї.

Сталь також високоміцна і особливо стійка до високих температур. Її лаконічний вигляд буде стильно виглядати в дизайнерських моделях, стилі хай-тек і т. д., але навряд чи підійде для класичних моделей.

Дерево легкозаймистий матеріал, який використовується або в декоративних камінах, або невеликими фрагментами після спеціальної обробки протипожежним просоченням.

Найбільш естетично виглядають каміни, для облицювання яких використовувалося поєднання матеріалів (камінь + дерево, камінь + сталь, сталь + дерево). Більш висока вартість в зв'язку зі складністю робіт і цінами матеріалів з надлишком компенсується привабливим зовнішнім виглядом каміна.

Номінальна потужність

Номінальна потужність – це середній показник потужності, який визначається після 3-годинної роботи каміна. Слід зазначити, що максимальна потужність досягається через 40-60 хвилин після розтоплювання і перевищує номінальну в 2.5-3 рази. При виборі необхідно враховувати саме номінальну потужність, оскільки вона відображає стабільну роботу каміна.

Вважається, що 1 кВт потужності камінної топки обігріє до комфортної температури 25 м3 повітря в будинку за 2 години. При виборі номінальної потужності каміна також слід брати до уваги кліматичні умови.

Оскільки електрокамін використовується тільки для додаткового обігріву, його потужність, як правило, не перевищує 2 кВт.

Стиль

Існує кілька стилів камінних порталів:

 • Класичний стиль – використовується П-подібний портал, виконаний з дерева, мармуру, малахіту або чавуну. Класичні каміни прикрашаються різними барельєфами, скульптурними елементами, орнаментом.
 • Стиль кантрі – має вигляд Д-образнго порталу з дерев'яною балкою зверху. Виконується з пористого каменю (пісковика або черепашника).
 • Стиль модерн – характеризується прямокутним або напівкруглим порталом, котрий займає весь простір від підлоги до стелі. Поєднує в собі елементи класичного і сучасного стилю.
 • Стиль хай-тек – портал має нестандартну форму, виготовляється з найсучасніших матеріалів: скла, металу, бетону, шамоту, периклазу і т. д. Це новітній стиль оформлення камінних порталів.

Електрокаміни можуть відрізнятися використанням хромованого металу, незвичайними наповнювачами топки: кольоровими скляними кульками або галькою.

Паливо

При виборі дров для каміна необхідно звернути увагу на рівень вологості, породу деревини і форму випуску.

Чим більш сухі дрова, тим більше тепла виділяється при їх згорянні. За рівнем вологості дрова можуть бути:

 • сухі – вологість не перевищує 25%;
 • напівсухі – рівень вологості становить 25-35%;
 • вогкі – вологість вище 35%.

Що стосується порід дерева, то найбільший обсяг тепла виділяється при згорянні гірського клена, бука, ясена, граба, найменший – вільхи, верби, тополі.

Основні форми деревного палива: дрова, деревна тріска, деревне вугілля, деревні гранули, деревний пил і брикети. Найбільша кількість тепла виділяється при згорянні деревного вугілля і гранул. Все більшої популярності набувають також деревні брикети, як найбільш екологічні види палива.

Оснащення

Для дров'яного каміна:

Камера допалювання газів використовується в камінах закритого типу, оснащених скляними дверцятами. Вона знаходиться в нижній частині димаря, і в ній згоряють димові гази, що залишились і дрібні часточки палива. Це дозволяє зменшити кількість викидів в атмосферу шкідливих продуктів згоряння, отримати додаткове тепло, а також заощадити паливо.

Зовнішній повітрозабірник забезпечує необхідний потік повітря для горіння.

Ящик для золи вмістище для збору золи, яке розміщується під колосником каміну. Значно полегшує очищення. Виготовляється зі сталі.

Аксесуари для камінів – інструменти для обслуговування та догляду за каміном (кочерга, совок, щипці і т. п.), зберігання та перенесення дров (дровниця), забезпечення пожежної безпеки (камінний екран, камінна решітка) і ін. Ці аксесуари є одночасно і функціональними, і декоративними, оскільки виконані способом художнього кування.

Для електрокаміна:

Термостат пристрій, призначений для регулювання і підтримки температури на заданому рівні в електричних камінах.

Пульт дистанційного керування дозволяє керувати електричним каміном на відстані.

Відгуки про статтю

А про биокамин вы забыли написать?

Спасибо за внимание к нашим статьям. Обязательно дополним статью в скором времени!