Як вибрати картридж для фільтра або очищувача

Вид

Картридж – змінний елемент системи фільтрації води, який забезпечує її очищення та знезараження від різних шкідливих домішок. Картриджі часто продаються комплектами по 2-7 штук.

Мінералізатор – збагачує вже очищену воду корисними мінеральними речовинами (фтор, кальцій, магній, калій). Також покращує смакові властивості води. Використовується в системах зворотного осмосу.

Структурізатор – перетворює структуру води, в результаті чого вона стає більш корисною і смачною.

Вид фільтра

Фільтр-глечик – дешевий, простий і мобільний фільтр. Мінуси: низька продуктивність, відносно невелика ефективність очищення.

Зворотний осмос (мембранний) – дає найвищу якість фільтрації за рахунок спеціальної мембрани, через яку проходять тільки молекули води. Недоліки: дорожнеча, мала продуктивність, видалення корисних речовин поряд зі шкідливими, потрібен високий тиск на вході.

Проточний (передфільтр, фільтр попереднього очищення) – встановлюється перед пральною / посудомийною машиною або в водопровід на вході. Передфільтр відрізняється високою продуктивністю. Мінуси: складний монтаж, неможливість транспортування.

Постфільтр – призначений для додаткової фільтрації води, яка вже пройшла первинне очищення.

На кран – проміжний варіант між фільтром-глечиком і проточною системою. Такий фільтр продуктивніше і ефективніше глечика і простіше в монтажі, ніж передфільтр. Мінуси: невисока продуктивність і якість очищення в порівнянні з фільтром попереднього очищення, необхідність постійно приєднувати і від'єднувати фільтр.

Призначення

Холодна вода – використовується для очищення води, температура якої не перевищує + 40°C.

Гаряча вода – застосовується для очищення води з температурою понад + 40°C.

Важливо: забороняється використовувати картриджі для холодної води при очищенні гарячої, якщо така можливість не передбачена виробником. В іншому випадку це може призвести до передчаснго виходу з ладу елементу, що фільтрує або перетворенням його в джерело токсинів, що забруднюють воду.

Кількість типів очищення

Цей показник може збігатися з числом картриджів в комплекті або перевищувати його, якщо один фільтроелемент розрахований на кілька типів очищення. Чим більше таких типів (ступенів), тим вище ефективність фільтрації води. Зворотний бік цієї переваги – збільшення ціни і зменшення продуктивності фільтра. В різних моделях кількість типів очищення становить 1-6.

Очищення

Різні способи очищення дозволяють позбутися від речовин і бактерій, небезпечних для здоров'я людини. Вид очищення підбирають в залежності від конкретного забруднення, що підлягає видаленню.

Механічне – усуває з води нерозчинні частинки розміром 1-100 мкм (мул, пісок, іржа, глина, окалина). Найпростіший і дешевий спосіб очищення.

Електрохімічне – очищує воду від органічних речовин, важких металів, хвороботворних мікроорганізмів.

Пом'якшення – видаляє з води солі магнію і кальцію. В результаті запобігає утворенню твердих відкладень (накипу) на побутовій техніці і посуді, що подовжує термін її служби.

Сорбція (вугільне очищення) – поглинає домішки, розчинені у воді (хлор, нітрати), а також нафтопродукти, фенол, пестициди. Сорбційне очищення усуває і механічні домішки розміром 0.5-10 мкм.

Від заліза – очищує воду від нерозчинних оксидів заліза (іржа). Такий спосіб очищення часто комбінується з механічним.

Від важких металів – дозволяє позбутися від іонів свинцю, ртуті, кадмію та інших важких металів.

Від бактерій – знищує хвороботворні мікроорганізми, що знаходяться у воді.

Швидкість фільтрації

Цей параметр вказує на продуктивність або пропускну здатність картриджа. Чим вище швидкість фільтрації, тим більше води очистить фільтруючий елемент за одиницю часу. Вимірюється в літрах за хвилину (л/хв).

При виборі картриджа за швидкістю фільтрації враховують інтенсивність споживання води (залежить від кількості членів сім'ї, конкретних потреб – приготування їжі, пиття, прання, водні процедури).

Пористість

Цей показник дає можливість оцінити ступінь фільтрації - розмір часток, що затримуються картриджем. Одиниця виміру – мікрометр (мкм). Чим нижче цифра, тим тонше і якісніше очищення. Правда, в цьому випадку зменшується продуктивність фільтруючого елемента. Тому слід знайти баланс між ефективністю і швидкістю фільтрації.

Також вибір картриджа за пористістю визначається ступенем очищення, за яке він відповідає:

  • груба фільтрація – 1-100 мкм (для питної води використовують вироби зі ступенем фільтрації 1 і 5 мкм);
  • мікрофільтрація – 0.1-1 мкм;
  • ультрафільтрація – 0.01-0.1 мкм;
  • нанофільтрація – 0.001-0.01 мкм;
  • зворотний осмос – 0.0001-0.001 мкм.

Ресурс літрів

Дана характеристика означає кількість води, яку здатний очистити картридж не втрачаючи робочі властивості. За ресурсом літрів роблять висновок про те, як довго прослужить фільтруючий елемент. Оптимальний вибір робиться виходячи з добового споживання води на одну людину (3 л). Так, картриджа з ресурсом 270 л вистачить на 90 днів для однієї людини, на 45 днів - для двох, на 30 днів - для сім'ї з трьох домочадців.

Ресурс часу

Цей показник перегукується з попереднім. Виробник вказує ресурс часу в розрахунку на кількість членів сім'ї. Дає можливість оцінити термін експлуатації картриджа не вдаючись до обчислень.

Важливо: не перевищуйте заявлений виробником ресурс літрів (часу) картриджа, оскільки відпрацьований елемент отруює воду. Замінюйте картриджа вчасно.

Матеріал

Матеріал картриджа визначається обраним видом очищення води.

Активоване вугілля – призначене для сорбційного і тонкого механічного очищення.

Сталь – використовується в картриджах механічного очищення для проточних фільтрів.

Поліпропілен – служить для виготовлення картриджів, що застосовуються в системах механічного очищення та зворотного осмосу.

Слід розрізняти поліпропіленовий і «мотузковий» картридж, виконаний з поліпропіленової нитки. Характерна риса другого елементу – стабільна пропускна здатність незалежно від ступеня вичерпання ресурсу. Забруднений «стандартний» поліпропіленовий картридж знижує натиск. Правда, хороший натиск у «мотузкового» елемента може вводити в оману щодо його ефективності.

Іонообмінна смола – з такого матеріалу роблять пом'якшуючі картриджі і фільтруючі елементи механічного очищення.

Срібло – вбиває хвороботворні бактерії. Застосовується в проточних фільтрах, системах зворотного осмосу, фільтрах-глечиках.

Кераміка – використовується при виготовленні картриджів механічного очищення для проточних фільтрів. Керамічні картриджі сумісні з системами зворотного осмосу.

Турмалін – застосовується в структуризаторах. Підвищує якість води.

Мінеральні речовини – використовуються в пом'якшуючих картриджах (поліфосфат), фільтруючих елементах для механічного і сорбційного очищення (шунгіт).

Синтетичні волокна (поліестер, нейлон) – забезпечують механічне очищення.

Виконання

Багаторазовий – припускає багаторазове використання картриджа за рахунок виконання різних відновлювальних операцій, наприклад, промивання. Багаторазовий виріб має велику ціну, ніж одноразовий аналог, але підвищений термін експлуатації компенсує цю різницю. Крім того, регенерація картриджа найчастіше проводиться в домашніх умовах.

Комбінований – поєднує в собі декілька фільтруючих елементів, наприклад, поліпропіленову нитку і активоване вугілля. Тим самим підвищується якість очищення води.

Сумісність з фільтрами

Кожен картридж «заточений» на роботу з однією або декількома марками фільтрів. При виборі витратного елемента без урахування сумісності великий ризик того, що придбаний картридж просто не підійде до фільтру.

На сумісність картриджа з проточними фільтрами і системами зворотного осмосу впливає його висота і діаметр. Одиниця виміру – дюйм. Чим більше розмір картриджа, тим вище його продуктивність і ресурс. В той же час такі моделі обійдуться дорожче, ніж більш компактні «побратими». Висота картриджів становить 5-20 дюймів, діаметр – 2-4.5 дюйма.

Відгуки про статтю