Як вибрати карту пам'яті

Тип

Існує досить багато типів карт пам'яті, багато з них сумісні по роз'єму, деякі зустрічаються вкрай рідко і використовуються в пристроях одного виробника. Розглянемо найбільш поширені.

Compact Flash (CF) карти пам'яті, які мають оптимальне співвідношення ціни та обсягу пам'яті. Розпізнаються фотокамерами, кишеньковими комп'ютерами, MP3-плеєрами та іншою технікою.

Secure Digital (SD) – мають високу швидкість запису і читання даних, можливість захисту інформації від копіювання, механічну міцність і низьке енергоспоживання. Розміри таких карт 32х24х2.1 мм. Обсяг пам'яті – до 4 Гб.

Secure Digital HC (SDHC) – вдосконалений формат карт пам'яті SD, має більший обсяг пам'яті (до 32 Гб). Використовуються тільки з SDHC-сумісними пристроями.

Secure Digital XC (SDXC) – ще більш вдосконалений формат карт пам'яті SD внаслідок збільшення обсягу пам'яті (до 3 Тб) і швидкості передачі даних.

 • MicroSDXC – більш «просунута» версія карт пам'яті MicroSD, відрізняється ще більшим обсягом пам'яті (до 512 Гб). Дана карта розрахована тільки на пристрої, що підтримують стандарт SDXC.

MicroSD, TransFlash – найчастіше використовуються в мобільних телефонах, планшетах, відеореєстраторах. Карти microSD повністю сумісні з пристроями, що працюють на TransFlash (T-Flash) картах. Розміри карти 11х15х1 мм.

MicroSDHC – вдосконалений формат карт пам'яті MicroSD зі збільшеним об'ємом пам'яті (до 32 Гб). Використовується тільки з miсroSDHC-сумісними пристроями.

MultiMediaCard (MMC) – переваги: міцна механічна конструкція і низьке енергоспоживання, основний недолік – повільний інтерфейс.

 • Embedded MultiMediaCard (eMMC) – версія попереднього типу карт. Використовується в ноутбуках, нетбуках, планшетах. Переваги: невисока ціна, компактні розміри, мале енергоспоживання. Мінус - повільна робота.

Memory Stick Pro Duo (MS Pro Duo) – застосовуються найчастіше в техніці, випущеній Sony (смартфони, ігрові консолі PlayStation Portable, відеотехніка). Розміри подібних карт складають 31х20х1.6 мм, обсяг – 32 Гб.

 • Memory Stick Pro-HG Duo (MS Pro HG Duo) – вдосконалений варіант попереднього типу. Ця флеш-пам'ять характеризується більш високою швидкістю роботи. Габаритні розміри та обсяг ідентичні MS Pro Duo. Оптимальні для відеокамер з високою роздільною здатністю.

Memory Stick Micro (M2) – також використовуються в продукції Sony. Розміри – 15х12.5х1.2 мм. Обсяг – до 16 Гб.

XQD – новий тип карти пам'яті. Забезпечує високу швидкість запису (до 125 Мб / с). Розрахований на використання в відео і фотокамерах. Розміри таких карт – 39х30х4 мм. Обсяг – до 256 Гб.

PS Vita – використовуються тільки в ігрових приставках PlayStation Vista (Sony). Ця флеш-пам'ять несумісна з іншими стандартами. Обсяг пам'яті – до 64 Гб.

SxS – карти пам'яті для професійних відеокамер. Характерна риса - підвищена швидкість передачі даних (до 2.5 Гбіт / с). Сумісні з комп'ютерами та ноутбуками (через PCI Express). Розміри – 34х5х75 мм. Обсяг – до 256 Гб.

CFast 2.0 – відрізняється дуже високою швидкістю читання та запису (515 Мб/с та 440 Мб/с відповідно). Використовується в просунутих відеокамерах та фотоапаратах. Об’єм пам’яті – до 1024 Гб.

CFexpress – ємна та високошвидкісна картка пам’яті, призначена для серійної фотозйомки у форматі RAW та зйомки 4K-відео з частотою кадрів 120 к/с. Подібні карти витримують механічні дії, зокрема падіння. Розміри: 20×28×2.8 мм (Type A), 38.5×29.8×3.8 мм (Type B). Об’єм пам’яті – до 2048 Гб.

Об`єм

Вимірюється в гігабайтах (Гб), зазвичай, чим він більший, тим краще, але водночас збільшується вартість картки. На сьогодні популярними є карти пам’яті об’ємом 32-128 Гб. Більш ємні моделі на 256, 512 чи 1024 Гб трапляються рідше. Купуючи картку пам’яті, треба враховувати, що фактичний обсяг завжди менший за номінальний.

Необхідно зазначити, що ємні карти – не завжди виправданий вибір: часто пристрої, з якими використовуватимуться накопичувачі, можуть мати обмеження на максимальний обсяг. Тому перед покупкою картки пам’яті під телефон, фотоапарат або MP3-плеєр треба уточнити наявність подібних обмежень. Варто впевнитись і в сумісності девайса з картами SDXC (для карт від 32 Гб).

Вибір обсягу картки пам’яті робиться з огляду на пристрої, з якими вона працюватиме, а також форматів та типів даних:

 • 32-64 Гб – для планшетів, смартфонів, різних Android-гаджетів, фотоапаратів та відеокамер (формати – JPEG, RAW, Full HD-відео);
 • 128-256 Гб – для просунутих смартфонів, різної відео- та фототехніки, включно с екшн-камерами (відео в 4K).

Орієнтовні параметри об’єму картки пам’яті для фотографій JPEG або відео Full HD:

 • 8 Гб – 1000 фото або 10 хвилин відео;
 • 16 Гб – 2000 фото або 20 хвилин відео;
 • 32 Гб – 4000 фото або 40 хвилин відео;
 • 64 Гб – 8000 фото або 80 хвилин відео;
 • 128 Гб – 16000 фото або 160 хвилин відео;
 • 256 Гб – 32000 фото або 320 хвилин відео;
 • 512 Гб – 64000 фото або 640 хвилин відео;
 • 1024 Гб – 12800 фото або 1280 хвилин відео.

Пам’ятайте, що не всі пристрої підтримують картки microSD у SD-перехіднику. На жаль, визначити це можливо найчастіше досвідченим шляхом чи вивчаючи відгуки.

Для збереження інформації краще придбати дві карти, наприклад, по 16 Гб, ніж одну на 32 Гб. У разі поломки однієї у вас залишаться інформация на другій карті.

Швидкість / клас

Швидкість читання/запису даних

Ці показники вимірюються в мегабайтах за секунду (Мб/с). Швидкість читання/запису дає змогу оцінити витрати часу на читання/запис файлів. Водночас швидкість читання карти завжди вища за швидкість запису.

Наприклад, при швидкості читання 30 Мб/с читання даних об’ємом 8 Гб займе приблизно 5 хвилин. А щоби перенести той самий обсяг інформації на карту пам’яті при швидкості запису 16 Мб/с потрібно приблизно вдвічі більше часу.

Швидкість читання/запису наводиться в розрахунку на ідеальні умови, відповідно, фактичний параметр буде нижчим. Накопичувачі з високими значеннями швидкості вибирають користувачі, які часто копіюють/зберігають великі обсяги даних – у цьому випадку витрати часу будуть зведені до мінімуму. Зокрема, такі моделі оптимальні для професійних фотографів та операторів.

На сьогодні середня швидкість запису становить 10-50 Мб/с, а найпросунутіші карти можуть похвалитися швидкістю 100 Мб/с і більше. Але зі зростанням швидкості читання/запису збільшується й ціна картки.

Існує кілька способів маркування швидкісного класу карт пам'яті. Ці способи дають уявлення про постійну послідовну швидкість запису, що важливо для фото- та відеокамер, особливо якщо вони працюють з відео в якості Full HD і вище. Застосування недостатньо швидкої флеш-пам'яті просто не дозволить вести запис (камера видасть повідомлення про помилку).

Клас швидкості SD/microSD-карт (Speed Class)

Швидкість запису карт пам’яті SD/microSD позначається класом картки (Class). Чим вищий клас, тим вища швидкість і тим дорожче накопичувач. Цифра відповідає швидкості запису та визначає сферу застосування конкретної картки:

 • Class 2 – 2 Мб/с, оптимальний вибір для відео- та аудіоплеєрів;
 • Class 4 – 4 Мб/с, використовуються в аматорських фотоапаратах (формат JPG) та відеокамерах, а також бюджетних відеореєстраторах;
 • Class 6 – 6 Мб/с, застосовуються в дзеркальних фотоапаратах напівпрофесійного рівня (формати – RAW, JPG);
 • Class 10 – від 10 до 300 Мб/с, підходять для професійних відеокамер та фотоапаратів (формати – Full HD та RAW), сучасних моделей відеореєстраторів, багатьох Android-гаджетів. Такі карти вибирають і для серійної зйомки.

Якщо картку пам’яті передбачається використовувати як додатковий накопичувач у мобільних пристроях, то в цьому випадку можна вибрати картку зі швидкістю 2-6 Мб/с (Class 2-6).

Високі швидкості обміну даними потрібні, якщо картка пам’яті застосовується в смартфоні або фотокамері для фото- та відеозйомки:

 • 4 Мб/с – відео HD;
 • 6 Мб/с – відео Full HD (720p);
 • 10 Мб/с або 16 Мб/с – відео Full HD (1080p);
 • 30 Мб/с – відео 4K;
 • 45 Мб/с – серійні фото.

Карти SDHC / microSDHC, SDXC / microSDXC (стандарт UHS)

UHS-I – високошвидкісний обмін даними до 104 Мб / с. На маркуванні карти пам'яті позначається римською цифрою «I». UHS Class 1 (U1) використовується для запису Full HD-відео, а карта Class 3 (U3) дає можливість записувати відео 4K і 3D-форматі. Підійде і для роботи з серійними фотографіями.

UHS-II Class 3 (U3) – більш «просунутий» варіант. У таких картах пам'яті пропускна здатність збільшується до 312 Мб / с. Маркування – римська цифра «II». Оптимальний вибір для запису відео з роздільною здатністю 4К і 3D-формату.

Новітній протокол обміну даними UHS-III дає надвисоку швидкість до 624 Мб / с. Але на сьогодні такі карти пам'яті поки невідомі.

Карти SDHC / microSDHC, SDXC / microSDXC (стандарт Video Speed Class):

 • V6 – 6 Мб / с, відповідають картам SD / microSD Class 6;
 • V10 – 10 Мб / с, по швидкості запису можна порівняти з картами SD / microSD Class 10 або UHS Class 1 (U1);
 • V30 – 30 Мб / с, відповідають картам UHS Class 3 (U3);
 • V60 – 60 Мб / с (для роботи з відео в якості 8K);
 • V90 – 90 Мб / с (ще краще підходять для запису відео в якості 8К).

Крім того, для карт пам'яті регламентується швидкість інтерфейсу:

 • Normal Speed – 12.5 Мб / с і вище (SD, SDHC, SDHC);
 • High Speed – 25 Мб / с і вище (SD, SDXC, SDHC);
 • Ultra High Speed I (UHS-I) – 50 Мб / с і вище (SDXC, SDHC);
 • Ultra High Speed II (UHS-II) – 150 Мб / с і вище (SDXC, SDHC).

Карти Compact Flash:

 • VPG20 – 20 Мб / с (для відео в Full HD);
 • VPG65 – 65 Мб / с (для відео в Full HD і 4K);
 • VPG130 – 130 Мб / с (для відео в 4K).

Карти SD / microSD (стандарт Application Performance Class)

Цей стандарт на відміну від попередніх описує роботу карт пам'яті з додатками в планшетах і смартфонах. В цьому випадку ключовою характеристикою є кількість операцій введення-виведення в секунду при випадковому записі / читанні даних:

 • A1 – забезпечує 500 IOPS (випадковий запис) 1500 IOPS (випадкове читання);
 • A2 – забезпечує 2000 IOPS (випадковий запис), 4000 IOPS (випадкове читання).

Обидва класи передбачають запис зі швидкістю 10 Мб/с. Даний параметр ідентичний для карток Class 10. Тому дана характеристика не має ніякого значення для карт, які встановлюють в камери.

Важливо: деякі пристрої вимагають карти не нижче певного класу, тому перед покупкою уважно прочитайте інструкцію.

Значення швидкості обміну даними

Для карт Compact Flash швидкість обміну даними наводиться з допомогою множника, що показує, скільки разів швидкість читання інформації з картки пам’яті перевищує швидкість читання CD-диска (150 Кб/с).

Швидкість обміну даними становить:

 • 100x – 15 Мб/с;
 • 120х – 18 Мб / с;
 • 133x – 20 Мб/с;
 • 150x – 22.5 Мб / с;
 • 200x – 30 Мб/с;
 • 233x – 35 Мб / с;
 • 266x – 40 Мб/с;
 • 300x – 45 Мб/с;
 • 333x – 50 Мб/с;
 • 400x – 60 Мб/с;
 • 466x – 70 Мб/с;
 • 500x – 75 Мб/с;
 • 533x – 80 Мб/с;
 • 600x – 90 Мб/с;
 • 633x – 95 Мб / с;
 • 667x – 100 Мб/с;
 • 700x – 105 Мб/с;
 • 800x – 120 Мб/с;
 • 1000x – 150 Мб/с;
 • 1667x – 250 Мб / с;
 • 1867x – 280 Мб / с;
 • 2000x – 300 Мб/с;
 • 3500x – 525 Мб/с.

Також для карт Compact Flash часто вказують швидкість інтерфейсу:

 • UDMA 2 – до 33.3 Мб/с;
 • UDMA 4 – до 66.7 Мб/с;
 • UDMA 5 – до 100 Мб/с;
 • UDMA 6 – до 133 Мб/с;
 • UDMA 7 – до 167 Мб/с.

Сумісність

Сумісність гаджетів з флеш-пам'яттю Secure Digital:

 • SD-пристрої підтримують тільки карти пам'яті SD;
 • SDHC-пристрої підтримують карти пам'яті SDHC і SD;
 • SDXC-пристрої підтримують карти пам'яті SDXC, SDHC і SD.

Таким чином більш нове обладнання сумісно з картами пам'яті попередніх поколінь.

Важливо: карти пам'яті SDXC UHS-I читаються SDHC-пристроями на відміну від карт SDXC UHS-II.

Точно так само з картами пам'яті Compact Flash. Техніка, яка працює з найновішою версією стандарту (Compact Flash 6.0) сумісна і з флеш-пам'яттю більш ранніх специфікацій. А ось пристрої, що розпізнають тільки старі карти (Compact Flash 1.0; Compact Flash 2.0) не зможуть прочитати флеш-пам'ять більш нової версії.

Оснащення

USB картрідер – перехідник йде в комплекті з картою, для підключення у звичайний USB порт.

Адаптер мікроформатів – перехідник, який перетворює карту мікроформатів в повноформатну.

Захист від запису – запобігає випадковому стирання або перезапису даних. Такі карти пам’яті забезпечені механічним перемикачем-повзунком, з допомогою якого активується та знімається захист від запису.

Запис відео в 4K – дозволяє записувати відео надвисокої чіткості. Для цього карта пам'яті повинна володіти відповідним обсягом і швидкістю запису.

Wi-Fi – служить для бездротової передачі фото і відео з камери на комп'ютер або інший пристрій. Для роботи опції камера повинна підтримувати цю технологію.

USB-штекер – дає можливість під'єднати карту пам'яті до ПК не застосовуючи картрідер.

Підвищена надійність – така карта пам’яті відрізняється підвищеним терміном служби, а також стійкістю до вологи, стрибків температури, пилу. Ці моделі призначені на більшу кількість циклів перезапису, ніж стандартні накопичувачі. У багатьох картах передбачено циклічний запис – нові файли записуються поверх найстаріших, що виключає втрату даних та проміжки.

Карти пам’яті з підвищеною надійністю вибирають для відеокамер, які працюють у складних умовах та записують великі обсяги відеоматеріалів (екшн-камери, мотоциклетні відеореєстратори).

Важливо: підбираючи карту пам'яті до відеокамери, звертайте увагу на бітрейт (біт/с, Мб/с). Цей параметр допоможе визначитися з оптимальними показниками обсягу і швидкості флеш-пам'яті.

  Поради

  • Якщо картка пам’яті коштує дуже дешево, є ймовірність, що вона є підробленою. Справжність карти перевіряють з допомогою спеціальних програм (H2testw на персональному комп’ютері, SD Insight – на гаджетах під керуванням ОС Android).
  • Не допускайте впливу на карту пам’яті сильних магнітних полів, вологи, високої та низької температури. Виймати та вставляти накопичувач слід при вимкненій техніці.
  • Продовжити термін служби картки пам’яті допоможе форматування. Але перед цією операцією обов’язково скопіюйте всі файли з картки на флешку або на інший носій інформації.
  • Варто придбати нову карту в тому випадку, якщо мобільний пристрій перестав розпізнавати стару або в нього знизилася швидкодія.

  Виробник

  Найменш якісними можна вважати карти ADATA, Apacer, GoodRAM, Pretec, Transcend, Qumo. Основними недоліками є менша заявленої швидкість запису / читання, а також ненадійність. А це один з найважливіших параметрів карти пам'яті. Перш за все важлива безпека даних, в окремих випадках - ще й швидкість. Слід зазначити, що за вартістю продукція цих брендів особливо не відрізняється від більш якісних.

  Відмінне поєднанням ціни і якості мають карти пам'яті SanDisk, Kingston, Toshiba, Silicon Power, Team Group. Трапляється, що навіть у якісних брендів бувають браковані вироби, проте їх гарантійні зобов'язання дозволяють без проблем здійснити обмін. При виборі бренду необхідно обов'язково поцікавитися умовами гарантії.

  Відгуки про статтю