Як вибрати каструлю

Вид

Каструля – класичний вид глибокої ємності круглої форми з парою невеликих ручок-петель. Каструля використовується в основному для тушкування і варіння.

Скороварка – різновид каструлі, оснащений спеціальною герметично закривною кришкою. За її рахунок значно зростає температура кипіння води, в результаті чого продукти готуються швидше. Крім того, в скороварці зберігається більше вітамінів, ніж у звичайній каструлі. Однак скороварка не дозволяє спостерігати за тим, що відбувається в каструлі і оцінити ступінь готовності їжі.

Важливо: скороварка вимагає особливо ретельного догляду, оскільки засмічення клапанів, через які випускається пара, може привести до вибуху каструлі. Також слід дотримуватися запобіжних заходів при готуванні страв, наприклад, не відкривати кришку поки тиск не знизиться до безпечного рівня.

Пароварка – різновид каструлі, що складається з декількох ємностей, які встановлюються одна на одну за принципом піраміди. Нижня ємність наповнюється водою, наступна – збирає зайвий жир і рідину, а в верхніх – розташовуються продукти. Їжа готується на парі, тому зберігається максимальна кількість вітамінів і поживних речовин. Пароварка хороша для розморожування або розігріву їжі.

Важливо: пароварка, на відміну від скороварки, проста в догляді.

  • Парові страви – ідеальний варіант для дієтичного харчування. Пароварка відмінно підійде для приготування рубленого м'яса, риби, пудингів, овочів, суфле. Однак деякі продукти непридатні для готування в пароварці: макарони, великі шматки м'яса та інші.

Вставка-пароварка – металева конструкція, що складається з перфорованого круглого днища і стінок-пелюсток, а також чотирьох знімних ніжок. Вставка-пароварка з продуктами розміщується в звичайній каструлі, на дно якої заливається вода. Така пароварка дуже зручна у використанні і догляді.

Мантоварка – багатоярусна каструля, що нагадує пароварку, але на відміну від неї має більшу кількість ярусів (3-4). Використовується для приготування мантів.

Матеріал корпусу

Алюміній – легкий, міцний і недорогий матеріал, що має високу теплопровідність (а значить, швидкий рівномірний нагрів). З іншого боку алюміній чутливий до перегріву, що може спричинити за собою деформацію посуду, а також складний у догляді - не можна використовувати абразивні засоби, щоб не подряпати поверхню каструлі.

Важливо: алюмінієва каструля добре підійде для кип'ятіння молока, приготування каш і страв з овочів. Однак для перших страв (наприклад, борщів, компотів) така каструля не підійде, так як кислоти з продуктів вступають в реакцію з алюмінієм і псують смак їжі. Тому не рекомендується зберігати і готувати страви в таких каструлях.

Чавун – тепломісткий і стійкий до високих температур матеріал, що забезпечує каструлі рівномірний нагрів і хорошу стійкість на плиті. В той же час, чавунний посуд порівняно крихкий, схильний до корозії і непридатний для тривалого зберігання їжі. Сьогодні чавунні каструлі зустрічаються рідко.

Важливо: чавунна каструля – ідеальний варіант для томління і тушкування.

Нержавіюча сталь – міцний, довговічний, тепломісткий матеріал, що забезпечує посуду рівномірний нагрів. Крім того, в таких каструлях можна довго зберігати їжу, оскільки сталь не вступає в хімічні реакції з продуктами. Однак сталь схильна до пригоряння (ці каструлі рідко мають антипригарне покриття), та й ціна такого посуду досить висока.

Кераміка – тепломісткий матеріал, який не вступає в реакції з їжею. Крім цього, керамічна каструля сумісна з духовками і НВЧ, проста в догляді (в тому числі і за допомогою посудомийних машин) і ефектна на вигляд. В той же час, кераміка крихка, чутлива до перепадів температур і погано підходить для готування на відкритому вогні, наприклад, для газових плит.

Сумісність з плитами

Газова / електрична – на них розрахована більшість каструль.

Індукційна – для такої плити необхідно вибирати каструлі зі сталі, чавуну, нержавіючої сталі (метали, що володіють магнітними властивостями) з товстим дном. Для індукційної плити вироби з міді не підійдуть.

Склокерамічна – каструля повинна мати рівне дно, для забезпечення повного контакту з панеллю нагріву.

Духова шафа – такі каструлі виготовляються з термостійких матеріалів, мають короткі металеві ручки (за винятком кокотниці) і не оснащуються антипригарним покриттям. Ці каструлі використовуються для запікання або томління їжі.

НВЧ – оптимальним варіантом буде керамічний посуд.

Матеріал ручки

Бакеліт – різновид пластмаси; відрізняється високою міцністю, низькою теплопровідністю (ручки не нагріваються), добре витримує чищення абразивними засобами. Крім того, бакелит стійкий до подряпин і пожежобезпечний – не загоряється навіть на відкритому вогні, але може обвуглитися. Однак каструлі з бакелітовими ручками не рекомендується використовувати в духовках.

Метал (алюміній, чавун, сталь) – міцний і термостійкий матеріал, що дозволяє використовувати такі каструлі в духовці. Однак в процесі готування ці ручки розпечуються практично так само, як і сам посуд, що загрожує опіками руки. Зазвичай металеві ручки виконуються з того ж металу, що і корпус каструлі.

Важливо: щоб не отримати опік в процесі готування їжі в каструлі з металевими ручками, необхідно використовувати кухонні рукавиці, прихоплювачі та інші спеціальні пристрої.

Кераміка – зручна в чищенні, ефектна на вигляд, сумісна з НВЧ і духовками. Керамічні ручки чутливі до перепадів температури і не дуже міцні. Зустрічаються тільки в керамічних каструлях.

Комбіновані – ручки складаються з основи (чавун, алюміній, сталь) і теплоізолюючого покриття. В результаті мають високу міцність, але при цьому безпечні для рук кухаря. Слід зазначити, що рукавиці або прихоплювачі все ж можуть стати в нагоді в разі тривалого готування. Покриття ручок чутливе до високих температур, тому такі каструлі не можна використовувати в духовці.

Матеріал кришки

Скло – ефектний на вигляд і прозорий матеріал, що дозволяє бачити те, що відбувається в каструлі. Скло стійке до подряпин і добре витримує миття абразивними засобами. Крім того, скляні кришки часто мають бакелітові ручки, що дозволяє їх брати голими руками. В той же час, скло – крихкий матеріал, чутливий до ударів і падінь.

Метал (алюміній, сталь, чавун) – міцний матеріал, стійкий до ударів і падінь. Метал завжди застосовується в скороварках, оскільки кришки цих каструль піддаються серйозним навантаженням (тиску). Однак, металеві кришки непрозорі, що не дає можливість спостерігати за тим, що відбувається в каструлі. Також можлива поява подряпин при чищенні абразивними засобами.

Важливо: чавун відрізняється від інших металів порівняно великою вагою і меншою міцністю.

Кераміка – ефектний на вигляд матеріал, простий в очищенні, сумісний з НВЧ, духовками і посудомийними машинами. Недолік – чутливість до перепадів температур і крихкість. Ці кришки використовуються тільки в керамічних каструлях.

Важливо: в комплект поставки деяких каструль можуть входити кілька кришок з різних матеріалів, які підійдуть для різних ситуацій. Крім того, кришки продаються і окремо, що дозволяє завжди підібрати потрібний варіант.

Розмір

Діаметр

Підбір каструлі за розміром (діаметром) перш за все залежить від обсягів їжі, що готується і особливостей плити. Розмір каструлі вимірюють по її зовнішньому краю, якщо ж мова йде про набір каструль, то зазвичай вказується розмір найбільшої з них. Зустрічаються каструлі діаметром від 10 до 30 см і вище.

Важливо: слід підбирати розмір (діаметр) каструлі виходячи з параметрів конфорки: каструля не повинна бути менше конфорки. Особливо це актуально для електроплит.

Об'єм

Кількість продуктів, які можна приготувати в каструлі за один раз. Об'єм залежить від діаметра посуду і його висоти. Оптимальна місткість каструлі визначається не тільки об'ємом готування, але й особливостями страви, що готується. Наприклад, для тушкування птиці, м'яса та овочів підійде каструля об'ємом 2-3 л, для гарнірів, макаронів і супів – 3-4 л, для великої родини - 5-6 л.

Глибина (висота)

Відіграє меншу роль при виборі каструлі, ніж діаметр і об'єм. Однак в деяких випадках на цей параметр варто звернути увагу, наприклад, занадто високі каструлі погано розміщуються в холодильнику.

Товщина стінок

Залежить від матеріалу, з якого зроблена каструля. Наприклад, для чавуну та емальованої сталі цей параметр становить 4.5 мм, для виробів з нержавійки – не менше 0.5 мм (для якісного посуду – 0.8 мм, для скороварок – 1 мм).

Дно

Багатошарове дно – як правило, складається з трьох шарів. Внутрішній шар виконується з матеріалу, що відрізняється високою теплопровідністю і теплоємністю, два зовнішніх – з основного матеріалу посуду. Багатошарове дно забезпечує рівномірне нагрівання і повільне охолодження, а також підвищує стійкість до деформації від перепадів температури.

Існує два види багатошарового дна.

Капсульне – тришарове дно (нержавійка-алюміній-нержавійка). При цьому алюмінієва пластина впресовується між двома шарами нержавіючої сталі. Зустрічаються також варіанти, де нижній шар виготовляється з міді, яка відрізняється високою теплопровідністю, але й ціна такого посуду стає вище.

Крім цього, існують каструлі з чотиришаровим дном – «сендвіч» (нержавійка-алюміній-нержавійка-мідь або алюміній).

Вплавлене дно – на відміну від попереднього виду, металева пластина не впресовується, а вплавляється між шарами нержавійки – це дозволяє уникнути утворення повітряних прошарків в дні каструлі.

Важливо: щоб відрізнити капсульне дно від вплавленого, зверніть увагу на його зовнішній вигляд: в першому випадку перед нами одна суцільна капсула, в другому – добре видно кожен шар.

Оптимальна товщина дна для каструлі з емальованої сталі складає 2-3 мм, для посуду з нержавіючої сталі – 4-6 мм, для чавунного посуду – 6 мм.

Антипригарне покриття

Антипригарне покриття в каструлях зустрічається набагато рідше, ніж в сковородках, оскільки температура нагріву посуду нижче. Крім цього, покриття збільшує ціну виробу і ускладнює його миття (чищення). Каструлі, призначені для використання в духовці, як правило, антипригарного покриття не мають взагалі.

Тефлон – зручний в очищенні і недорогий матеріал, який володіє хорошими антипригарними властивостями. В той же час, він чутливий до подряпин, а при пошкодженні починає виділяти токсичні речовини. Тому таку каструлю не можна мити абразивними засобами, а також використовувати при готуванні металеві лопатки, ополоники, ложки. Та й термін служби такого покриття складає всього 3-4 роки.

Важливо: для готування в каструлі з тефлоновим покриттям рекомендується користуватися дерев'яними або силіконовими лопатками.

При виборі каструлі, зверніть увагу на її дно. Воно повинно бути товстим, а краще – багатошаровим. Це врятує тефлонове покриття від появи тріщин.

Кераміка – міцний, безпечний, стійкий до високих температур і подряпин матеріал. Такі каструлі прості в догляді, служать довше, ніж тефлонові, але і ціна їх вище. В той же час керамічне покриття може зруйнуватись навіть від незначного удару і різкого перепаду температур, наприклад, попадання холодної води на нагріту каструлю.

Мармур – антипригарне покриття, виконане «під мармур». Як правило, воно виготовлено на основі тефлону з додаванням певних матеріалів, що підвищують міцність. В результаті, «мармурове» покриття відрізняється від тефлону більшою міцністю і зовнішньою привабливістю.

Емаль – покриття, в якому їжа не окислюється, що дозволяє зберігати приготовлену їжу в такій каструлі тривалий час. Крім того, вона гігієнічна й легко миється. Однак емаль дуже чутлива до ударів і при сколах або подряпинах метал починає іржавіти. Тому з емальованою каструлею потрібно поводитись акуратно.

Зовнішнє покриття

Зовнішнє покриття каструлі захищає її від нагару, механічних пошкоджень, полегшує миття, а також покращує дизайн посуду. Таке покриття найчастіше буває емалевим, лаковим, силіконовим або відсутнім зовсім.

Термостійка емаль практична, довговічна, і стійка до подряпин. Лакове покриття схоже на емаль, але не настільки довговічне: легко дряпається і швидко обгоряє. Іноді можна зустріти термостійке силіконове покриття – воно полегшує догляд за каструлею, приємне на вигляд і дотик.

Ручки

Знімна – дозволяє використовувати каструлю в духовці: по-перше, габарити посуду зменшуються (це особливо актуально для ковшів), по-друге, бакелітові ручки погано витримують високі температури. Крім того, знімна ручка зручна при зберіганні і транспортуванні каструлі.

Складана -– зменшує габарити каструлі для зберігання і транспортування.

Особливості

Носик для зливу – знаходиться на верхньому краю каструлі і служить для зручності зливу рідини з каструлі. Така деталь дозволяє точно направляти тонкий струмінь рідини, наприклад, при наливанні в ємність. В деяких моделях кришок напроти отворів для зливу розташовується сітка, що дозволяє випускати тільки рідину з каструлі.

Отвір для випуску пари – розташований в кришці каструлі і забезпечує видалення пари при готуванні. Якщо принцип роботи скороварки полягає в тому, що пара збільшує тиск і температуру під кришкою, то в звичайних каструлях високий тиск призводить до утворення піни і «збігання» рідини на плиту. Кришка з отвором для пари вирішує цю проблему.

Мірна шкала – знаходиться на внутрішній стороні каструлі і показує обсяг продуктів або рідини в ній. Ця функція особливо актуальна для готування суворо за рецептом.

Регулятор тиску – спеціальний клапан, що дозволяють змінювати рівень тиску в скороварці, при цьому його можна скинути як плавно, так і різко.

Воронка для приправ – зовнішня ємність, встановлена в ручці кришки каструлі, куди наливається рідка приправа (олія, оцет, вино). Воронка забезпечує рівномірне додавання рідких приправ в їжу, що готують. Крім цього, багато ручок-воронок дозволяють ставити кришку ручкою вниз і таким чином, виконують функцію підставки для гарячого посуду.

Термоконтролер – індикатор, розташований в кришці і повідомляючий про температуру всередині каструлі. Це дозволяє встановити оптимальний режим готування. Недоліком таких кришок є більш висока вартість в порівнянні з аналогами без термоконтролера і несумісність з духовками і посудомийними машинами.

Миття у посудомийній машині – через вимоги за матеріалами і розмірами не всяка каструля сумісна з посудомийкою. При покупці слід звернути на це увагу. Якщо каструля сумісна з такою машиною, то це означає, що вона поміститься в неї, не отримає ушкоджень в процесі миття та не зашкодить самій машині.

Набір каструль – наявність в комплекті поставки двох і більше каструль. Моделі відрізняються один від одного різними обсягами і розмірами. Крім того, комплект може включати в себе сковородки, пароварку, ківш та інші види посуду. Придбання набору набагато зручніше і дешевше, ніж купівля каструль окремо.

Кошик для смаження – кухлик з металевої сітки з довгою ручкою. Це пристосування перетворює каструлю у фритюрницю.

Бакелітова підставка – завдяки відмінним теплоізоляційним якостям, гарячу каструлю на такий підставці можна без побоювання поставити на чутливі до нагрівання поверхні, наприклад, клейонку. Також бакелітова підставка може стати в нагоді і для сковородки. Ця підставка може, як входити в комплект, так і купуватися окремо.

Відгуки про статтю