Як вибрати керамічну черепицю

Керамічна черепиця – дахове покриття, виготовлене з обпаленої глини. Такий матеріал добре зберігає тепло, характеризується міцністю, вогнестійкістю, екологічністю і привабливим зовнішнім виглядом. Мінуси керамічної черепиці: висока вартість матеріалу і його укладання, велика вага, крихкість.

Призначення

Рядова – призначена для оформлення даху. Це основні елементи, необхідні для проведення покрівельних робіт.

Кінцева – призначена для формування нижнього горизонтального ряду покрівлі.

Добірні елементи – надають змонтованої покрівлі завершеного вигляду, підсилюють міцність конструкції, оберігають від вологи і пилу. До добірних елементів відносяться торцеві планки, ковзани, гребені, трубки для антени і інші покрівельні аксесуари.

Тип і профіль

Плоска стрічкова («бобровий хвіст») – схожа риб'ячу луску, елементи укладаються внахлест. Це найдешевша керамічна черепиця. У той же час подібний матеріал характеризується низькою покриваючою здатністю, що призводить до збільшення витрат на його придбання. Пазова стрічкова черепиця утворює плоский і рівний дах.

Плоска штампування я (пазова, французька) – має поздовжні пази (хвилі) і рельєфні водовідвідні канавки. Така черепиця має найвищу покриваючу здатністю. Сусідні елементи черепиці з'єднуються за допомогою пазів. Цим матеріалом часто покривають верхні точки даху. Є найпопулярнішим типом черепиці.

 • Середземноморська – різновид пазової черепиці, володіє вигнутими формами і характерним постареним видом.

Лоткова («чернець-черниця», жолобчаста) – відрізняється від плоскої стрічкової черепиці більш високим рівнем здатності, що криє. Забезпечує ефективне відведення води з даху. Укладається на покрівлю з таким розрахунком, щоб кожен елемент з'єднував два інших. При монтажі чергують нижні («черниця») і верхні («монах») плитки. Така черепиця формує об'ємну поверхню покрівлі.

S-образна (голландська) – має хвилеподібний профіль. Займає середнє положення між пазовою і лотковою черепицею. Кожен елемент в ряду з'єднується з сусіднім. По надійності зчеплення такий матеріал наближається до пазової черепиці та подібно лотковим плиткам прекрасно справляється з відведенням води. Надає даху хвилястий рельєф.

Класична (франкфуртська) – відрізняється яскраво вираженими поздовжними хвилями та скругленими торцевими крайками. Використання подібної черепиці дозволяє отримати класичну архітектурну форму покрівлі.

Марсельська – має S-подібний профіль і подвійний жолоб. Забезпечує хороший захист від дощу і снігу. Підходить для облаштування пологої покрівлі.

Характеристики

Витрата – дає можливість оцінити вартість готової даху. Чим вище цей параметр, тим більше плиток знадобиться для облаштування покрівлі та тим дорожче вона обійдеться. Витрата зворотньо пропорційна покриваючій здатності: висока здатність, що криє означає низьку витрату і навпаки. Залежить від типу черепиці:

 • плоска стрічкова – 34-48 шт /м2;
 • плоска штампована – 10-15 шт/м2;
 • лоткова – 24-36 шт/м2;
 • S-образна – 13-16 шт/м2;
 • класична – 10 шт/м2.

Для створення покрівельного покриття площею до 300 м2, варто вибрати черепицю, витрата якої становить 12 шт/м2 і більше.

Мінімальний рекомендований кут нахилу покрівлі – дозволяє оцінити, чи підійде покрівельний матеріал для конкретної даху. Зазвичай керамічна черепиця укладається на покрівлю з кутом нахилу ската 20° і більше. Якщо кут нахилу буде недостатнім, то покрівля буде протікати в місцях стиків. Цей параметр визначається типом черепиці:

 • плоска стрічкова – 28-35°;
 • плоска штампована – 16-40°;
 • лоткова – 30-40°;
 • S-образна – 16-25°;
 • класична – 22-65°.

Довжина і ширина – визначають криючу здатність керамічної черепиці та дистанцію між брусами обрешітки покрівлі. При цьому найважливішим параметром є довжина плитки:

 • плоска стрічкова – 280-320 мм;
 • плоска штампована – 380-420 мм;
 • лоткова – 320-400 мм;
 • S-образна – 320-370 мм;
 • класична – 420 мм.

Товщина – впливає на теплопровідність і шумоізоляцію даху. Чим товщий покрівельний матеріал, тим краще він утримує тепло і поглинає шум від опадів, що актуально для будівель із мансардою. Крім того, зі збільшенням товщини плитки зростає стійкість даху до вітрових і снігових навантажень. Але більш товста плитка і обійдеться дорожче.

Вага – залежить від довжини, ширини і товщини керамічної черепиці. Чим більше вага, тим вище стійкість даху до сильних вітрових навантажень, краще його тепло- і звукоізоляція. У той же час збільшення ваги черепиці означає підвищення навантаження на кроквяну конструкцію та стіни. Визначається типом черепиці:

 • плоска стрічкова – 1.2-1.8 кг/шт;
 • плоска штампована – 3.6-4.5 кг/шт;
 • лоткова – 3.5-3.9 кг/шт;
 • S-образна – 2.8-4 кг/шт;
 • класична – 4.5 кг/шт.

Крок обрешітки – залежить від довжини керамічної плитки (віднімаються довжина нахлеста). Якщо довжина лоткової керамічної черепиці складає 400 мм, то крок обрешітки буде дорівнювати 310-345 мм. При обчисленні цього параметра враховується і довжина ската покрівлі від коника до звису. Грамотне визначення кроку обрешітки позбавить від необхідності різати керамічну плитку.

Тон і основний колір

Існує однотонна і строката керамічна черепиця. У першому випадку основний колір один. Другий варіант передбачає переливчасті кольори, утворені шляхом змішування різних відтінків (наприклад, натуральний червоний, коричневий, коричнево-золотий). При виборі тону і кольору керамічної черепиці виходять з архітектурного стилю споруди.

Основними кольорами керамічної черепиці є червоний, жовтий, чорний, коричневий.

Покриття

Cisar – складається з цементу, піску та пігментів. Таке покриття має три шари, що забезпечує високі експлуатаційні характеристики покрівельного матеріалу. Переваги: довговічність, підвищений захист від лишайників і мохів, гладкість поверхні, чудова стійкість кольору. Недолік – висока ціна.

Lumino – складається з двох акрилових шарів. Обійдеться дешевше попереднього варіанту. Але покриття Lumino має менший термін служби і гірше зберігає колір, ніж Cisar.

Також зустрічається керамічна черепиця з покриттям Slurry.

Поверхня

Матова (ангобірована) – позбавлена блиску, відрізняється різноманіттям відтінків і кольорів (антрацитовий, чорний, жовтий, яскраво-червоний). Також до матовою відноситься найдешевша керамічна черепиця без покриття.

Глянцевий (глазурована) – блискуча поверхня. Це найдорожча керамічна черепиця.

Зістарена – надає покрівлі благородний класичний вигляд і підкреслює високий статус власника будинку.

Замок

Черепичні плитки з'єднуються за допомогою замків – виступів і поглиблень. Подібні замки розташовуються в бічній частині виробів, а в найбільш якісної черепиці передбачені два замки – бічний і верхній.

Інші види черепиці

Крім керамічної черепиці для облаштування даху використовують і інші покрівельні матеріали.

 • Цементно-піщана – виробляється з піску, цементу та інших матеріалів. Вигідно відрізняється від керамічної черепиці дешевизною і різноманітністю відтінків, але поступається по декоративних властивостях. Цементно-піщані плитки крім основних кольорів, властивих керамічної черепиці, випускаються в зелених і блакитних тонах.
 • Полімерпіщана – виготовляється з піску і полімерних компонентів, в тому числі пластика. Така черепиця має гарну глянцеву поверхню і представлена в широкій кольоровій гамі, але під впливом УФ-променів вицвітає.
Відгуки про статтю