Як вибрати керамічну плитку

Керамічна плитка як облицювальний матеріал має ряд переваг: стійка до вологи, хімічних речовин, високої температури, сухого стирання, займання, екологічна, легко миється. Є найбільш універсальним оздоблювальним матеріалом завдяки своїм якостям в поєднанні з величезним асортиментом кольору і малюнка.

Призначення

Настінна плитка пропонується широка кольорова гама, як однотонна, так і з малюнком. Поверхня плитки буває глянсовою, матовою, полірованою і рельєфною.

Плитка для підлоги крім звичайних якостей плитка для підлоги повинна володіти високою стійкістю до механічного впливу, наприклад, витримувати удари від падаючих предметів.

Універсальна плитка може служити як для облицювання стін, так і для укладання підлоги. Вона поєднує в собі позитивні характеристики настінної і плитки для підлоги, проте колірна гамма її невелика, а ціна вище.

Застосування

Ванна кімната – для неї керамічна плитка є найкращим рішенням, враховуючи підвищену вологість цього приміщення. Рекомендується вибирати плитку з максимальною вологостійкістю. Класична кольорова гамма ванної кімнати – білий, блакитний, синій або їх поєднання, що викликають асоціації з морем. Однак сьогодні дизайнери вдало використовують більш сміливі кольори: червоний, помаранчевий, і навіть чорний.

Порада: бажано вибирати антиковзну плитку для підлоги у ванній, так як вони часто можуть бути вологими.

Кухня – крім підвищеної вологості повітря присутні жиру та олії, що контактують з облицювальною поверхнею. Тому оптимальним варіантом буде плитка з підвищеною хімічною стійкістю (хімічні миючі засоби) і щільною структурою. Колірна гамма для кухні – світлі тони, що візуально збільшують приміщення.

Передпокій – як правило, йдеться про плитку для підлоги. Оскільки в цьому приміщенні найбільш інтенсивний рух, то головні вимоги до плитки – висока стійкість до стирання і механічних впливів, легкість очищення і хімічна стійкість (побутова хімія). Добре підійде керамограніт.

Вид

Плитка облицювальна – застосовується для зовнішніх і внутрішніх робіт. Плитка буває слабкопориста (стійка до ударів і падінь, до морозу) і високопориста (стійка до вологи, але менш міцна).

Мозаїка – використовується для створення візерунка. Використовується як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт. Мозаїка буває поодинокою – складається з окремих елементів, які укладаються на поверхню; складальною – поодинокі елементи приклеюються на спеціальну паперову основу або сітку.

Цоколь застосовується в зовнішніх роботах для облицювання фундаменту. Цокольна плитка надає будівлі масивний і значний вигляд.

Щабель застосовується для облицювання сходових маршів. Плитка повинна бути з рельєфними смужками або насічками, щоб не було слизько.

Підвіконня – для облицювання підвіконь. Відрізняється від інших видів плитки розмірами і формою.

Тип

Майоліка і коттофорте – ефектна на вигляд, легка і стійка до хімічних впливів. В той же час така плитка характеризується високим поглинанням води (до 10%) і низькою міцністю. Виготовляється на основі глини, карбонату, піску і оксидів заліза шляхом двократного випалення.

Майоліка і коттофорте хороша для облицювання ванних, душових та інших приміщень з підвищеною вологістю і частим застосуванням засобів побутової хімії. Розміри: 15х25 см, 20х20 см, 20х30 см.

Монокоттура – емальована плитка, міцна і стійка до впливу хімічних речовин. Ступінь поглинання води такої плитки варіюється в межах 0-15%. Основа монокоттури – суміш різних глин з додаванням невеликої кількості оксиду заліза. Плитка виробляється методом формування і піддається одинарному випалу.

Монокоттура підійде для зовнішнього і внутрішнього оформлення горизонтальних і вертикальних поверхонь. Розміри: 10х20 см, 20х20 см, 40х40 см.

 • Клінкер – глазурований і неглазурований різновид попереднього варіанту. Клінкер міцний, стійкий до зовнішніх впливів (агресивна хімія, низькі температури), простий у догляді і не поглинає воду. Склад: шамотна глина, оксиди, флюси. Виготовляється способом екструзії. Така плитка використовується для зовнішніх робіт. Розміри: 12х24 см, 20х20 см, 30х30 см.

Котто – неглазурована плитка, застосовується для обробки підлоги всередині приміщень і надає інтер'єру старовинний вигляд. Як і попередній варіант, котто виготовляється методом екструзії. Така плитка часто зустрічається в храмах і музеях. Розміри: 20х40 см, 40х60 см, 25х25 см, 30х30 см.

Терралья і терралья на білій основі – глазурована плитка, яка використовується для облицювання горизонтальних поверхонь всередині приміщень. Основа – дорогі і високоякісні піски, флюси, глини. Подібна плитка виготовляється способом пресування і піддається подвійному випалу. Розмір – 15х15 см.

Керамограніт (грес порчеланто) – високоміцний, стійкий до стирання, вологи і низьких температур, в місцях подряпин і відколів колір не змінюється. Це відмінний варіант для опорядження підлог всередині та зовні приміщень.

Керамограніт складається з каолінових глин, слюди і кварцу, виготовляється методом пресування. За своїми властивостями близький до граніту, проте більш різноманітний за колірною гамою. Розміри: 20х20 см, 30х30 см, 40х40 см.

Керамограніт на червоній основі (грес червоний) – має всі переваги попередньої плитки, але на відміну від нього чутливий до різких перепадів температури. Розмір – 7.5х15 см. Керамограніт, як правило, не глазурують.

Малюнок

Вкладень – найпростіший декоративний елемент: окрема плитка, яка відрізняється від фону. Тому з вкладнів можна створювати послідовний візерунок або укладати хаотично. Вкладень буває пласким (тільки для стін) і рельєфним (для стін і для підлоги). Асортимент малюнків величезний, але досить простий: найчастіше це орнаменти, нескладні малюнки.

Декор – більш складний і сюжетний малюнок на одній плитці. Найчастіше виготовляється на замовлення.

Панно – малюнок, що складається з двох і більше плиток. Сьогодні особливо популярна фото-плитка: дозволяє створити унікальний дизайн з будь-якого малюнку покупця. Головна відмінність від вкладня – це завершеність малюнка.

Кут – плитка з кутовим малюнком для облицювання стін і підлоги. Надає малюнку завершений зовнішній вигляд.

Фриз (бордюр) горизонтальна керамічна смужка з малюнком, що повторюється. Найчастіше використовується для обробки стиків. Дозволяє виділити в приміщенні певні зони і відділи, створюючи цікавий простір.

Поверхня

Глянсова ефектна на вигляд, візуально розширює приміщення. Доглядати за нею необхідно ретельніше, так як на поверхні залишаються розводи і каламутні плями.

Матова не настільки красива, проте більш практична. Оптимальний варіант для підлоги: легко миється, не ковзає, після миття не залишається потьоків.

Полірована добре підходить для зовнішніх робіт: оздоблення фасадів та цоколів споруд. Виготовляється на основі матової, шляхом спеціальної механічної обробки, при цьому окрайці залишаються матового (натурального) кольору, а поверхня стає блискучою і гладкою.

Рельєфна прикрашена рельєфним, виступаючим над поверхнею зображенням. Цікавий і сучасний варіант дизайну.

Технічні характеристики

Стійкість до зношування – вказує на опірність плитки до стирання. Цей параметр особливо важливий для плитки для підлоги, яка піддається інтенсивним механічним впливам.

За зносостійкістю плитка ділиться на 5 класів:

 • PEI I (1) – використовується в приміщеннях з неінтенсивним рухом в м'якому взутті (спальні, санвузли);
 • PEI II (2) – призначена для приміщень, де пересуваються в домашньому взутті (житлові кімнати, ванні кімнати, спальні);
 • PEI III (3) – розрахована на приміщення зі середньоінтенсивним рухом в звичайному взутті, яка не контактує з вуличним дорожнім покриттям (будь-які житлові приміщення, маленькі офіси та готелі);
 • PEI IV (4) – застосовується в приміщеннях з високоінтенсивним рухом (готелі, ресторани, магазини, офіси, будь-які житлові кімнати);
 • PEI V (5) – використовується для приміщень з рухом будь-якої інтенсивності. Перш за все, така плитка призначена для громадських приміщень (станції метро, аеропорти, вокзали, бари).

Для кухонної підлоги краще всього підійде плитка III класу, для коридорів і передпокою підбираються варіанти III, IV і навіть V класу.

Хімічна стійкість – вказує на опірність плитки до негативного впливу хімічних речовин, що контактують з нею (в тому числі кислот і солей).

За хімічною стійкістю плитка ділиться на 5 класів:

 • АА – незмінний первинний зовнішній вигляд;
 • А – малозначні зміни;
 • B – зміни середнього ступеня;
 • C – частково втрачається зовнішній вигляд;
 • D – повністю втрачається зовнішній вигляд.

Для санвузла (стіна і підлога) потрібна плитка, стійка до хімічних речовин.

Морозостійкість – вказує на здатність плитки витримувати багаторазові цикли заморожування-відтавання без пошкодження. Цей показник важливий для плитки, що укладається в неопалюваному приміщенні (температура нижче 0 ° С) або на вулиці. Якщо плитка призначена для оформлення опалюваного приміщення, то морозостійкість не має значення.

Водопоглинання – відношення кількості води, що вбирається виробом до повного насичення, до ваги сухої плитки. У глазурованої плитки для підлоги величина водопоглинання допускається не більше 3%, настінна може мати до 10%.

Опір на вигин і межа міцності – вказують на навантаження, які здатна перенести плитка без руйнування. Опір на вигин пов'язано з водопоглинанням: чим менше виріб вбирає вологу, тим він краще чинить опір вигину. На цей параметр слід звернути увагу при виборі плитки для підлоги.

Коефіцієнт тертя – означає ступінь ковзання. Цей параметр важливий для плитки для підлоги.

Існує 4 категорії:

 • вище 0.75 – відмінна;
 • 0.4-0.74 – задовільна;
 • 0.2-0.39 – на межі небезпечної;
 • 0-0.19 – небезпечна.

Твердість глазурі – вказує на міцність верхнього шару плитки (стійкість до подряпин або механічного навантаження). Цей параметр вимірюється за шкалою Мооса, що складається з 10 мінералів. Вони ранжовані в порядку зростання твердості: від 1 (тальк) до алмазу (10).

Додатково

Маркування – містить важливу інформацію про характеристики плитки.

Приклади маркування:

 • для підлоги – ступня на чорному тлі;
 • настінна – долоня на чорному тлі;
 • морозостійка – сніжинка;
 • одинарний або дворазовий випал – полум'я з відповідною цифрою (1 або 2);
 • опірність до стирання – диск циркулярної пилки на чорному тлі;
 • коефіцієнт тертя мокрій поверхні – черевик на лінії 45 °;
 • товщина – пряма лінія зі стрілками з двох сторін;
 • опірність до хімічно активних речовин – колба на чорному тлі.

Важливо: щоб визначити сорт плитки, досить знати, яким кольором маркується плитка – червоний (перший), синій (другий), зелений (третій). В плитці першого сорту неякісної продукції не більше 5%, в плитці другого сорту – 20%, в плитці третього сорту – більше 20%.

Калібр – робочий об'єм (W) плитки, який іноді трохи відрізняється (+/- 0.6 мм) від номінального (N). Виробники вказують код калібру на упаковці поряд з номінальним розміром.

Тон – відтінок кольору плитки, який може відрізнятись від зазначеного кольору. Тон маркується на упаковці літерою або цифрою (кодом).

Важливо: купуючи плитку однієї серії, але різних партій, переконайтесь в однаковості калібру і тону всієї партії. Це дозволить домогтись єдності в оформленні приміщення.

Поради

 • Уважно огляньте лицьову сторону плитки: якщо виріб має нерівні краї або різні дефекти (відколи, тріщини, зернистість малюнка) відмовтесь від його придбання.
 • Звертайте увагу і на виворітну сторону плитки – не допускається наявність опуклостей і западин, проте обов'язковий рельєфний малюнок для надійного зчеплення з цементом.
Відгуки про статтю

Хочу в ванной положить плитку, остановился на керамограните для пола и стен. Как я понял, нужно обращать внимание именно на коэффициент трения в первую очередь? Просто мне кажется, что любая плитка, которая намокнет, будет скользить, а это чисто фишка от производителей, чтобы продавать. Пример: в бассейне очень скользко по-моему, а там и плитка с пятым уровнем прочности и наверняка ж с высоким коэффициентом трения. Короче, наверное все равно какую плитку брать для ванной, если плескаешься в ней во всю)) Ну а на стены хочу положить тонкую плитку. Мне по ней не ходить, я не спайдермэн, а выглядит классно и уложить проще. При этом все плюсики керамической плитки у нее есть, а вес меньше. Но с полом так и не пойму, буду дальше голову ломать.