Як вибрати клейовий пістолет

Вид

Пістолет - пристрій для склеювання різних деталей за допомогою термопластичного клею (термоклею). Пістолет розплавляє клейовий стрижень і тим самим перетворює його в рідкий гарячий клей, яким обробляються з'єднувальні поверхні. Подібним інструментом користуються монтажники, плиточники, домашні майстри, хенд-мейдери, моделісти-конструктори, дизайнери, флористи, радіоаматори.

Пістолет чудово працює з папером, деревиною, картоном, тканинами, пластиком, керамікою, пінопластом, склом, шкірою, гумою, ковроліном і лінолеумом. Не підходить для використання на штукатурці та бетоні. Також погано склеює поліетилен і тонкі синтетичні тканини.

Ручка - програє пістолету по потужності і продуктивності, але більш зручна для тонких робіт (дизайн, декорування). Заряджається від USB-порту.

Клас

Побутові - дешеві і малопотужні термопістолети з низькою продуктивністю. Мінус - недовговічність через крихкий корпус. Підходять для створення виробів, моделювання, скрапбукінгу, ремонту дрібних речей, книг, одягу і взуття, швейних робіт.

Напівпрофесійні - більш потужні, продуктивні і надійні пристрої. Недолік - підвищена вартість. Призначені для широкого кола завдань, в тому числі, реставрації меблів і лагодження великих предметів.

Професійні - найпотужніші, продуктивні і довговічні моделі. Оснащуються декількома змінними соплами для виконання різних робіт. Мінус - дуже висока ціна. Використовуються при укладанні ковроліну і плитки, герметизації будівельних швів та інших оздоблювальних / будівельно-монтажних роботах.

Потужність

Від цього параметра безпосередньо залежить ряд характеристик термопістолета - продуктивність, робоча температура, час нагрівання пристрою і швидкість плавлення клею. Чим більше потужність, тим вище ці показники. В той же час збільшується вартість інструменту.

Потужність визначається класом клейового пістолета:

 • побутові - 30-150 Вт;
 • напівпрофесійні - 150-200 Вт,
 • професійні - 300-500 Вт.

Продуктивність

Дана характеристика означає швидкість роботи клейового пістолета - кількість розплавленого клею, що виходить з сопла за одиницю часу. Чим вище швидкість подавання клею, тим краще пристрій впорається з великими обсягами робіт. Зворотною стороною цієї переваги є підвищена витрата термоклею. Одиниця виміру - грам в хвилину (г/хв).

Продуктивність залежить від класу термопістолета:

 • побутові - 5-10 г/хв;
 • напівпрофесійні - 10-20 г/хв;
 • професійні - 20-30 г/хв.

Крім потужності на швидкість подавання клею впливає діаметр клейового стрижня (чим більше, тим продуктивніше інструмент):

 • побутові - 7-8 мм;
 • напівпрофесійні - 11-12 мм;
 • професійні - 16 мм, 25 мм і 43 мм.

Робоча температура

Робоча температура вибирається в залежності від бажаної міцності з'єднання і матеріалів, з якими працює майстер. Для паперу, тканин та інших делікатних матеріалів оптимальна температура становить 105°C (розплавляє більшість клейових стрижнів).

Більш сильне нагрівання підвищує продуктивність пістолета за рахунок прискорення плавлення, а також використовується для роботи зі спеціальними складами, що забезпечують високу міцність склеювання.

Орієнтовні параметри температури розплаву в різних пістолетах:

 • побутові (низькотемпературні) - 150-170°C;
 • напівпрофесійні (середньотемпературні) - 170-200°C;
 • професійні (високотемпературні) - 200-500°C.

В багатьох термопістолетах передбачається регулювання температури, що розширює його можливість. Чим більше температурних режимів, тим точніше можна налаштувати інструмент під конкретну задачу. Хороший вибір для побутових потреб - пістолет з двома температурними режимами (105°C і 165°C).

Час нагрівання

За цим показником оцінюють швидкість розігріву пістолета до робочої температури. Чим менше час нагрівання, тим швидше пристрій буде готовий до використання. Середнє значення становить 5-7 хвилин. Зустрічаються моделі яки нагріваються за 1 хвилину, 2-4 хвилини і 7-15 хвилин.

Регулювання температури

У більшості клейових пістолетів регулювання температури виконується механічним способом:

 • перемикачем - припускає ступінчасте регулювання температури;
 • регулятором - забезпечує плавне регулювання, що дозволяє налаштувати температуру точніше. Пістолети з регулятором поширені мало.

Більш прогресивне рішення - електронне регулювання температури. В цьому випадку прилад самостійно переходить в різні температурні режими. Такий варіант полегшує експлуатацію пістолета, запобігає його перегрів і нераціональну витрату клейової маси. Моделі, які мають електронне регулювання температури служать довше пристроїв з механічним регулюванням, але зустрічаються рідше і коштують дорожче.

В деяких термопістолетах регулювання температури і зовсім відсутнє.

Джерело живлення

Мережа - забезпечує безперервну роботу пістолета, підходить для інструменту будь-якої потужності. Недоліки: залежність від розетки, сплутування мережевого кабелю при використанні інструменту, обмежений радіус дії, який визначається довжиною проводу.

Акумулятор - позбавлений негативних сторін попереднього варіанту, полегшує застосування пістолета у важкодоступних місцях. Мінуси: підвищена ціна, габарити і вага, обмежений час роботи, відносно низька потужність приладу. Акумулятору потрібно регулярне підзаряджування від розетки.

Батарейки - по своїх достоїнствах ідентичні акумулятору, але вигідно відрізняються великим часом роботи (при заміні виснажених елементів на свіжі). Недолік - постійні витрати на придбання нових батарейок.

Оснащення

Підставка - конструкція, що дозволяє розташувати пістолет вертикально, що захищає опорну поверхню від контакту з нагрітими деталями інструменту.

Індикатор нагріву - повідомляє про нагріванні пістолета і досягнення ним температури, необхідної для роботи. Спрощує використання інструменту. Індикація реалізована у вигляді світлового сигналу (лампочка).

Індикатор рівня заряду - сигналізує про низький рівень заряду батареї. Знижує ймовірність несподіваної відмови пістолета через розрядження акумулятора.

Індикатор підключення до мережі - повідомляє про те, що пристрій отримує електроживлення від мережі. Допомагає виявити деякі технічні проблеми, наприклад, розриви в кабелі.

Підсвічування - полегшує роботу з термопістолетом при поганому освітленні.

Знімний кабель - робить зберігання і транспортування інструмента більш комфортним. Також від'єднання проводу від пістолета корисно при обробці деталей, до яких не можна дотягнутися пристроєм, «прив'язаним» до розетки (мережеві моделі з теплової камерою працюють протягом 5-20 хвилин будучи відключеними від мережі).

Функції

Захист від крапель клею - закриває отвір сопла пістолета і тим самим блокує небажаний вихід клею. Щоправда, кілька крапель клейової маси може випливати з дюзи, так як вона перекривається лише частково.

Важливо: щоб уникнути випадкового потрапляння клею на стільницю скористайтеся картонним листом, килимком з силікону або підставкою з силіконовою чашкою для прийому клею, що капає з сопла.

Автовідключення при простоюванні - самостійне вимикання термопістолета при бездіяльності (5-10 хвилин). Економить заряд акумулятора або батарейки.

Швидкий нагрів - прискорений нагрів пістолета для досягнення потрібної температури. Зменшує витрати часу на підготовку інструменту до роботи, але підвищує споживання електроенергії.

Кнопковий вимикач - корисний, якщо в процесі роботи робляться тривалі паузи. Позбавляє від необхідності висмикувати штепсель з розетки.

Обмежувач ходу курка - гвинт на тильній стороні корпусу для регулювання дози клею, що подається з сопла.

Оглядове віконце - виїмка в корпусі, що дає можливість відстежувати витрати клею, контролювати цілісність стрижня і спрямовуючої муфти.

Комплектація

Клейові стрижні - дозволяють почати роботу з пістолетом одразу ж після придбання. Колір клейових стрижнів вказує на їх призначення:

 • білий прозорий - універсальні;
 • білий непрозорий - для роботи з металом і склом;
 • чорний, сірий - герметики;
 • сріблястий, золотистий, з блискітками - декоративні;
 • жовтий - для склеювання деревини, паперу, картону.

Важливо: діаметр клейового стрижня повинен відповідати діаметру стовбура пістолета. Стрижень з великим діаметром зіпсує механізм подавання, більш тонкий - буде ковзати.

Змінні сопла - використовуються для регулювання різних параметрів роботи термопістолета: швидкості подання клею, форми і ширини клейової смуги. В результаті користувач може налаштувати прилад під конкретну ситуацію.

Акумулятор / 2 акумулятора - пістолет з акумулятором позбавляє від необхідності окремо купувати батарею. 2 акумулятора подвоюють час безперервної роботи пристрою.

Зарядний пристрій - входить в комплектацію пістолетів, забезпечених акумулятором.

Захисний кожух - запобігає отриманню опіку при використанні пістолета.

Вага

Цей параметр впливає на комфортність роботи з клейовим пістолетом. Чим легше інструмент, тим менше фізичних зусиль потрібно прикладати оператору. В різних моделях вага становить 120-500 г і більше. Хороший вибір - пістолет вагою 300 г.

Упаковка

Упаковка спрощує зберігання і транспортування клейового пістолета, а також захищає його від механічних впливів, пилу і забруднень. Найнадійніше і дороге рішення - твердий кейс. А ось коробка і блістер хоча і дешевше, але відносяться до одноразових упаковок.

Відгуки про статтю

Дякую. Уже зрозуміло та доступно. Василь.

Доступно и понятно. Спасибі.

Радіємо, що змогли вам допомогти)