Як вибрати клітку для гризуна

Вид

Клітка – короб, в якому стінки складаються із прутів або сіток. В деяких моделях окремі стінки робляться суцільними. Основні функції клітки: забезпечення комфортного життєвого простору для гризуна, обмеження свободи його пересування. Клітки використовуються для утримання і перенесення цих тварин.

Манеж – шестикутна конструкція (відкрита або з навісом) для утримання гризунів. Виконує ту ж функцію, що і клітка, але встановлюється не тільки в приміщенні, але і на вулиці. Також манеж не призначений для перенесення вихованців. У манежі розміщують кроликів і морських свинок.

Призначення і розмір

При визначенні габаритів клітки виходять з виду та розміру вихованця, а також кількості особин (при заселенні декількох гризунів). Житло для гризуна має бути досить просторим, інакше звір буде агресивним і постійно відчувати стрес. Обмежені умови змушують тварину вести малорухливий спосіб життя, що призводить до ожиріння.

На вибір клітки за розміром впливає наявність або відсутність годівниці, поїлки, бігового колеса і інших аксесуарів. Якщо планується купувати додаткові предмети, то необхідно передбачити місце для них.

Занадто велика клітка займає багато місця в приміщенні, що не завжди зручно. Для деяких гризунів великі багатоповерхові (2-4 яруси) будиночки небезпечні через ризик травм при падінні з висоти. Тому існують мінімальні розміри клітки в розрахунку на одного вихованця, виключаючи тих, хто не живе в поодинці (піщанки, дегу).

Для кроликів – одноповерхові металеві моделі або клітки з дерева і металу з піддоном з пластика.

Розміри клітки (довжина, ширина / глибина, висота):

 • 70х40х35 см (кролики мініпорід);
 • 90х60х45 см (карликові баранчики);
 • 100х80х70 см (великі домашні кролики).

Для морських свинок – одноповерхові клітки, виконані з металу, пластику або поєднання цих матеріалів. Подібні моделі комплектуються пластиковим піддоном з високими бортиками (до 18 см) для захисту звірка від протягів. Ця конструктивна особливість не дає тварині розкидати сміття. Розміри клітини: 60х40х30 см.

Для хом'яків – одноповерхові металеві, пластикові або скляні клітки. Піддон повинен бути зроблений з пластика.

Розміри клітки:

 • 50х30х30 см (карликові хом'яки);
 • 60х40х40 см (золотисті і сирійські хом'яки).

Для мишей, щурів – багатоповерхові клітки, виготовлені з металу і оснащені пластиковим піддоном.

Розміри клітки:

 • 25х15х15 см (карликові і білі миші);
 • 50х30х30 см (щури).

Важливо: для хом'яка, миші або щура рекомендується обрати клітку з горизонтальними прутами, щоб звір міг по них лазити.

Для піщанок – одно- або двоповерхові моделі, які виконуються з металу або комбінації скла і металу. Піддон – металевий. Розміри клітки: 70х50х25 см (пара піщанок).

Для шиншил – багатоповерхові металеві, дерев'яні або скляні клітки. Моделі з металу сильно шумлять, коли звір бігає по ярусах свого будинку, а дерев'яні клітки вбирають вологу і запахи, що негативно впливає на експлуатаційні властивості виробу. Оптимальний вибір – моделі зі скла. Розміри клітки: 90х70х50 см.

Для тхорів – багатоповерхові металеві клітки. Пластиковий піддон повинен комплектуватися сітчастим дном для захисту від прогризанія. Розміри клітки: 80х60х45 см.

Для білок – одно- або двоповерхові металеві клітки з піддоном з пластика. Розміри клітки: 60х50х150 см.

Для дегу – багатоповерхові клітки, зроблені з металу. Як і у випадку з моделями для тхорів, пластиковий піддон оснащений ґратчастим дном. Розміри клітки: 120х60х100 см (пара дегу).

Для бурундуків – одноповерхові клітки з металу, забезпечені пластиковим піддоном. Розміри клітки: 50х40х60 см.

Оснащення

Будиночок – дозволяє вихованцеві відпочити і сховатися від зовнішнього світу, що дає відчуття захищеності і знижує рівень стресу. Такі будиночки потрібні особливо лякливим тваринам, наприклад, морським свинкам.

Годівниця, поїлка – посуд для корму, питної води. Наявність цих аксесуарів позбавляє від необхідності купувати їх окремо.

Бігове колесо – призначене для розваги і підтримки фізичної форми гризуна. Такими колесами оснащуються клітки для мишей, щурів, хом'яків, білок. А ось свинкам бігати в колесі категорично заборонено, так як подібна вправа загрожує загибеллю цих звірків. Розмір бігового колеса повинен відповідати розмірам тварини.

Важливо: бігове колесо має бути цілісним, щоб тваринка не травмувала лапки і хвіст.

Сходи, тунель – виконують аналогічну функцію. Підійдуть активним тваринам, люблячим лазити (шиншили, хом'яки, миші, щури). Не варто купувати клітку зі сходами для морської свинки через слабкий хребет. Цим тваринкам краще купити виріб з тунелями.

Платформа (пандус) – сподобається щурам і мишам, але небезпечні для шиншил і морських свинок, що мають крихкі кістки. Наявність пандуса – одна з головних причин переломів ніг у шиншил.

Гамак – використовується гризунами для відпочинку і сну.

Виконання

Висувний піддон – спрощує прибирання в клітці.

Ручка для перенесення – дозволяє переносити клітку з одного місця на інше.

Колеса для переміщення – полегшують прибирання кімнати, в якій знаходиться клітка. Коліщатками оснащуються великогабаритні і громіздкі моделі.

Матеріал каркаса

Каркас кліток виготовляється з металу або пластику, або їх комбінації.

Металеві клітки з сітчастими стінами міцні і надійні, забезпечують хорошу циркуляцію повітря, що життєво необхідно для гризунів. Мінус – не захищають від протягів, небезпечних для морських свинок, шиншил, піщанок.

Пластикові вироби, будучи обладнаними суцільними стінками, позбавлені недоліку металевих моделей, але менш міцні і набагато гірше справляються з провітрюванням внутрішнього простору. Щоб тварина отримувала достатньо повітря в пластикових клітках повинна бути передбачена гарна вентиляційна система.

Іноді зустрічаються моделі, зроблені з металу і дерева – такі клітки ефектні на вигляд, але обійдуться дорожче звичайних металевих або пластикових виробів.

Інше стильне рішення – двоповерхові клітки, що складаються з металевого каркаса і скляних стінок, в яких нижній ярус виготовлений зі скла, а верхній – з металевої решітки. Цей варіант підійде чутливим до переохолодження тваринам, наприклад, піщанкам.

Важливо: обирайте клітку з незабарвленими прутами, інакше звір може отруїтися після того як погризе пофарбований метал. Також в цьому випадку збережеться естетичний вигляд виробу.

При виборі металевої клітки, враховуйте відстань між прутами. Занадто великий зазор дозволить звірку втекти з клітки. Інший небажаний наслідок – застрягання голови або лапки тварини між прутами.

Орієнтовна відстань між прутами клітки:

 • для кроликів – 20 мм;
 • для морських свинок – 15-25 мм;
 • для хом'яків – 7-10 мм;
 • для мишей, піщанок – 7-8 мм;
 • для щурів – 17 мм;
 • для шиншил – 20 мм;
 • для тхорів – 3-5 мм;
 • для білок – 20 мм;
 • для дегу – 10-15 мм;
 • для бурундуків – 10 мм.

Манежі виконуються з металу, нейлону або поліестеру.

Матеріал піддону

Найчастіше піддон виготовляється з пластика. Це практичний матеріал, який легко миється, не вбирає запахи і не боїться окислення. Для піщанок краще обрати клітку з металевим піддоном, оскільки пластик вони згризуть. Деякі моделі оснащуються піддоном зі скла.

Додатково

Купуючи клітку для гризуна зверніть увагу на такі деталі конструкції:

 • дверцята повинні надійно кріпитися до клітки і мати міцний замок;
 • найкращим варіантом є цілісне дно, щоб вихованець не зміг зробити підкоп і разом убезпечити поверхню столу або іншої опори від протікання;
 • дах буває знімним і незнімним. Краще обирати клітку зі знімним дахом – це полегшить прибирання та заміну корму, а також витягання тварини.

Сітчаста підлога протипоказана морським свинкам, хом'якам, кроликам, так як їх лапки можуть постраждати. А висувний піддон не підійде піщанкам, люблячим рити нори.

Відгуки про статтю

Доброго дня. Я властниця двох морських свинок, і хотіла би сказати що думаю про вашу статтю. Написані вами розміри аж ніяк не підходять морським свинкам. Їхні мінімальні розміри 100×50см. Якщо клітка буде такою як ви написали свинка не буде рухатися, вічно їстиме і набиратиме вагу, що може закінчитися смертю тварини. Тому, будь ласка, перш ніж писати, перевірте інформацію. Дякую.

Клас дуже дякую тепер я знаю що для хомяка в мене він персиковий колір а у вас який хомяк