Як вибрати каву

Вид

Кава в зернах – зберігає первозданний аромат і корисні властивості. Але така кава коштує дуже дорого і вимагає помелу перед заварюванням, що не завжди зручно. Кава в зернах – оптимальний вибір для гурманів, які готують напій у французькому пресі (френч пресі), турці (джезві), кавомашині. Це пояснюється тим, що для кожного способу потрібна різна ступінь помелу.

Важливо: не варто купувати зернову каву на вагу в неспеціалізованих магазинах, оскільки зерна при зберіганні на відкритому повітрі швидко втрачають смако-ароматичні характеристики.

Кава мелена – простіша в заварюванні, але не така ароматна і корисна. Мелену каву легше підробити, ніж зернову. Такий продукт купують споживачі, яким ніколи подрібнювати зерна.

Розчинна кава – найдешевша і проста у приготуванні. У порівнянні з меленою кавою може зберігатися довше і містить менше кофеїну, але поступається за смаком і ароматом. Крім того, для виробництва розчинної кави часто застосовуються самі низькоякісні сорти. Незважаючи на мінуси така кава користується широкою популярністю.

Розчинна кава представлена трьома різновидами.

 • Порошкова – спеціально оброблений і висушений кавовий екстракт. Найбільш дешева кава.
 • Гранульована – зволожена порошкова кава, яка сформована у вигляді темно-коричневих крупинок (гранул). У порівнянні зі звичайною порошковою швидше розчиняється і не прилипає до ложки, але коштує дорожче.
 • Сублімована – заморожений і висушений кавовий екстракт. Має вигляд світло-коричневих часток пірамідальної форми. Ця кава зберігає найбільшу кількість корисних речовин і має яскраво виражений смак і аромат. Сублімована кава – найдорожча серед розчинних.

Кава в капсулах / монодозах (кава в чалдах) – призначена для варіння напою в капсульній / чалдовій кавомашині. Даний варіант забезпечує точне дозування кави, чистоту робочого місця, стабільну якість готового напою. Така кава використовується баристами і барменами.

Кавовий напій – на відміну від кави містить додаткові інгредієнти, наприклад, вершки або цукор. Кавові напої не розчиняються повністю і дають осад.

Набір кави – складається з декількох сортів кави, розфасованих в пакети і покладених в стильну подарункову валізку. Відмінно підійде для подарунка любителям кави.

Вид кавових зерен

Арабіка (Coffea arabica) – відносно великі зерна, мають овальну форму. Характерна риса – закруглена борозенка. Вміст кофеїну: 1.5%. Вміст цукру: 8%. Вміст ароматичних масел: 18%. Використовується в моносортах і блендах.

Робуста (Coffea canephora) – дрібніші і круглі зерна з рівною борозенкою. Міцніше і гіркіше від арабіки. Вміст кофеїну: 3%. Вміст цукру: 4-5%. Вміст ароматичних масел: 8%. У чистому вигляді робуста зустрічається рідко і застосовується для збільшення міцності і збагачення смаку бленда. Робуста коштує набагато дешевше арабіки.

Арабіка, Робуста – бленд з двох видів кавових зерен. У якісних купажах Coffea arabica міститься значно більше, ніж Coffea canephora. Оптимальне співвідношення арабіки та робусти становить 60% і 40%. У більш дорогих блендах концентрація арабіки досягає 80-90%. Чим менше вміст арабіки, тим дешевше обійдеться кавова суміш.

Важливо: в якісній каві зерна мають однакову форму і розмір (арабіка – 6-8 мм, робуста – 4-5 мм). Зерна повинні бути цілими, без будь-яких плям.

Обсмаження і тип обсмаження

Світле – надає кавовим зернам світло-коричневий колір, добре помітну кислинку в смаку і тонкий аромат. Масло на поверхні зерен відсутнє. Кава містить дуже багато кофеїну. Світлому обсмажуванню піддається тільки арабіка високої якості. Такий напій поєднується з молоком або вершками, а ось для еспресо краще обрати каву більш темного обсмаження.

До світлого ступеня обсмаження відносяться такі типи.

 • Скандинавська або корична (Cinnamon) – світло-коричневі кавові зерна з ароматом хліба. Температура обсмажування – 195°C.
 • Новоанглійська (New England) – зерна характеризуються більш темним кольором, а ось хлібні відтінки в ароматі відсутні. Температура обсмажування – 205°C.

Середнє – ці кавові зерна мають насичений світло-коричневий колір і суху поверхню. Характеризуються солодко-гірким смаком з легкою кислинкою. В такій каві міститься менше кофеїну, ніж в зернах світлого ступеня обсмаження. Цей напій п'ється з молоком або без.

До середнього ступеня обсмаження відносяться такі типи.

 • Американська (American) – світло-коричневі кавові зерна з квітковим ароматом. Температура обсмажування – 210°C.
 • Міська (City) – зерна відрізняються більш темним кольором і ароматом, в якому відчуваються тони карамелі і горіхів. Температура обсмажування – 220°C.

Середньо-темне – надає кавовим зернам насичений коричневий колір, на їх поверхні з'являється ефірне масло. На відміну від середньообсмажених зерен дана продукція має більш виразний солодко-гіркий смак, при цьому кислуватий відтінок стає менш вираженим. За вмістом кофеїну така кава знаходиться посередині між зернами середнього і темного обсмаження.

До середньо-темного обсмажування відносяться такі типи.

 • Повна міська (Full City) – коричневі зерна. В ароматі виявляються шоколадні та карамельні ноти. Температура обсмажування – 225°C.
 • Віденська (Vienna) – шоколадно-коричневі зерна. Аромат кави наповнений вираженими акордами карамелі. Температура обсмажування – 230°C. Підходить для приготування еспресо.

Темне – ці кавові зерна мають темно-коричневий колір, при цьому спостерігається більш активне виділення ефірних масел. Відрізняється яскраво вираженим терпким солодко-гірким смаком з ледь відчутною кислинкою. Ця кава містить дуже мало кофеїну. До темного обсмажування відноситься італійська (Italian), що надає зернам аромат паленої карамелі. Температура обсмажування – 245°C. Класичний варіант для еспресо.

Дуже темне – надає кавовим зернам насичений темно-коричневий колір і робить їх поверхню більш маслянистою. Смак – різкий солодко-гіркий без кислинки. Вміст кофеїну зведено до мінімуму. Кава дуже темного обсмаження зустрічається рідко, так як мало які сорти переносять настільки сильну термообробку. Приготований напій виходить дуже щільним і міцним.

До дуже темного обсмажування відносяться такі типи.

 • Французька (French) – кавові зерна з насиченим ароматом паленої карамелі. Температура обсмажування – 240°C. Таку каву часто застосовують для еспресо.
 • Іспанська (Spanish) – чорні зерна з яскраво вираженими нотками деревного вугілля. Температура обсмажування – 250°C. Подібну каву обирають гурмани, які оцінять терпкий напій з тривалим післясмаком.

Суміш кави різного обсмаження (меланж) – дозволяє отримати каву з незвичайним смаком і ароматом. Такий напій часто готують у френч-пресі, кемексі або турці.

Тип

Organic (органічний) – вирощений в екологічно чистих умовах (без використання пестицидів, синтетичних речовин). На таких плантаціях застосовується ручна праця, а самі ягоди висушуються природним шляхом. Органічна кава не містить барвників, ГМО, смакових добавок, відрізняється глибоким і яскравим смаком. Продається тільки в екологічній упаковці.

У той же час органічна кава коштує дорожче звичайної. При цьому напій містить більше кофеїну, а значить не підійде людям, що страждають розладами сну і захворюваннями серцево-судинної системи.

З додаванням меленої (розчинна) – за смако-ароматичними властивостями наближається до натуральної кави, але простіше в приготуванні. Розумний баланс між меленою і звичайною розчинною кавою.

З ароматизатором – містить різні добавки, що надають каві аромати ванілі, горіхів, спецій, прянощів, карамелі, шоколаду. Варто знати, що ароматизація дозволяє приховати мінуси низькоякісної сировини. Правда, зустрічається і більш якісна продукція.

Без ароматизатора – не містить компонентів, що поліпшують аромат кави. В такій продукції відсутні різні домішки, які додають з метою здешевлення кави.

Без кофеїну – кава з мінімальним вмістом кофеїну. При цьому смак і аромат напою змінюється незначно. Таку каву обирають люди, яким протипоказаний кофеїн за станом здоров'я. Напій без кофеїну підійде і тим, хто любить пити каву на ніч, але після вживання звичайного напою погано засинає.

Склад

Моносорт – кавові зерна одного сорту рослини, вирощені і зібрані на одній території в один і той же час. У моносортів відсутні добавки, наприклад, спеції. Тим самим зберігається природний смак і аромат кави. Моносортова кава часто має яскраві і багатогранні властивості.

З моносортів готують напої без додавання молока (американо, еспресо-лунго, еспресо, ристретто).

Бленд (купаж) – суміш кавових зерен різних сортів. Бленди характеризуються багатим смаком і насиченим ароматом. Але бленд дає можливість замаскувати низькоякісний сорт кави шляхом його змішування з хорошим. Крім того, багато кавоманів вважають, що в бленді різні сорти кави перебивають один одного, що не дозволяє насолодитися чистим смаком і ароматом кожного сорту.

Бленди використовуються для приготування напоїв з молоком, наприклад, латте або капучіно.

Елітні сорти

Елітні сорти кави мають багатий і яскравий букет (сукупність смаків, ароматів і післясмаків). В якості сировини використовуються унікальні моно сорти арабіки. Така продукція коштує дорого.

Найбільш поширені елітні сорти кави:

 • Марагоджип – характеризується гіркуватістю, винними нотами і квітково-фруктовими тонами в букеті;
 • Ямайка Блю Маунтін – відрізняється гармонійною комбінацією гіркуватості, кислинки і солодкості, насиченим квітково-фруктовим ароматом з винними відтінками;
 • Копи Лювак – має легку гірчинку, в букеті відчуваються ноти шоколаду і карамелі;
 • Ємен Мокка – характеризується насиченим смаком з легкою винною кислинкою і шоколадними тонами, а також яскравим ароматом;
 • Галапагос – відрізняється балансом гіркоти і кислинки, при цьому в ароматі відчуваються медові тони, нотки спецій і тропічних фруктів.

Помел

Крупний – застосовується для варіння кави у френч-пресі, гейзерній і капсульній кавоварці.

Середній (універсальний) – оптимальний варіант для турки, кавоварок, в тому числі ріжкових.

Дрібний (тонкий) – підходить для приготування кави в турці або гейзерній кавоварці.

Для еспресо (надтонкий) – використовується для варіння напою в ріжковій або крапельній кавомашині.

Порошкоподібний (надтонкий) – ідеальний вибір для приготування турецької кави в турці або еспресо в еспресо-машині.

Смак кави

Гірчинка – викликається фенолами, додає смаку кави цілісність. Гірчинка властива робусті і блендам з високим вмістом цього сорту кавових зерен. Також гіркота залежить від ступеня обсмаження: чим темніше, тим гіркіше вийде напій. На цю характеристику смаку кави впливає ступінь помелу, температура приготування і інші фактори.

Кислинка – обумовлюється кислотами, наповнює смак кави фруктовими нотками. Кислинка властива арабіці. Чим світліше обсмажування, тим більше кислинки в каві.

Солодкість – викликається цукрами (фруктозою, сахарозою), які містяться в каві або додаються в готовий напій. Подібна властивість притаманна арабіці. Тому чим вище концентрація арабіки в бленді, тим солодший вийде напій. Обсмаження надає зернам солодкий присмак.

Кава може продемонструвати і солоний смак, наприклад, якщо еспресо готувати в холодній воді.

Походження

Близько 80 країн вирощує каву. Кожному регіону властиві унікальні параметри, що впливають на смако-ароматичний профіль кави – склад грунтів, висота над рівнем моря, клімат і технології вирощування. Тому властивості одного і того ж сорту кави будуть відрізнятися в залежності від країни-виробника.

Смаковий і ароматичний профіль кави, вирощеної в різних регіонах:

 • Африка – відчутна кислотність і солодкість в смаку, цитрусові, карамельні, горіхові і фруктові тони в ароматі;
 • Індія – м'який смак з невеликою кислинкою, в ароматі помітні нотки мускатного горіха, кардамону, гвоздики, перцю;
 • Колумбія – баланс кислинки і гіркуватості в смаку, наявність шоколадних, квіткових і медових тонів в ароматі;
 • Бразилія – різкий гіркий смак без кислинки, в ароматі чутні ноти арахісу, какао, спецій, лісових і волоських горіхів;
 • Америка – дуже солодкий смак, також присутня кислотність, в ароматі відчуваються ноти тропічних жовтих і зелених фруктів, фініків, лісових ягід.

Упаковка

Кава продається в різних упаковках. Потрібний вибір робиться виходячи з умов, в яких буде готуватися напій.

Пакети, брикети, банки і коробки дозволяють зберігати каву протягом тривалого часу, але такі упаковки розраховані на велику кількість кави. В пакети найчастіше фасують зернову каву, в брикети – мелену. Скляні банки поряд з пакетами – традиційний варіант для розчинної кави. Більш міцні і красиві металеві банки найчастіше служать для зберігання елітних сортів кави.

Пакети, брикети, банки і коробки оптимальні для тих, хто варить каву вдома. Окремі сорти зернової кави фасуються в стакани.

Дріп-пакети і стіки ідеальні, якщо потрібно приготувати напій в офісі або в дорозі.

Вага та фасування

За інших рівних умов кава в більш важкій упаковці обійдеться дешевше. Але після відкриття кава починає досить швидко втрачати смако-ароматичні характеристики. Тому орієнтуйтеся на свій рівень споживання напою і термін придатності продукту.

Порційна кава, розфасована в стіки, монодози і капсули, завдяки герметичності даних упаковок довго зберігає смакові і ароматичні властивості.

Відгуки про статтю

спасибо . полезная информация

Очень интересно и доступно.