Як вибрати колектор опалення

Колектор для опалення - пристрій, що контролює параметри роботи системи опалення (температура, об'єм, тиск подання теплоносія). Виконується у вигляді гребінки з відводами для підключення опалювальних приладів. Багато моделей складаються з двох частин - прямого та зворотного. Колектор широко використовується в приватних будинках.

Колектор збільшує ефективність, надійність, термін експлуатації, а також полегшує ремонт і модернізацію опалювальної системи. Недолік - великі грошові витрати, які складаються з декількох елементів:

 • висока ціна самого пристрою;
 • підвищена вартість опалювальної системи через необхідність підводити окремий трубопровід (контур) до кожного опалювального приладу;
 • витрати на придбання циркуляційного насоса, який потрібен для нормальної роботи системи (плюс витрати на електроенергію);
 • витрати на купівлю шафи, що захищає від несанкціонованого доступу і маскує колекторний вузол. Така шафа особливо актуальна, якщо в будинку є діти.

Вид

Розподільчий - основний різновид колекторів. Застосовується для розподілу теплоносія по контурах (гілках, петлям) опалювальної системи. Дає можливість організувати рівномірний прогрів всіх опалювальних приладів в приміщенні - радіаторів, теплих підлог, бойлерів непрямого нагріву, водяних калориферів.

Розподільчі колектори бувають двох типів.

 • Нерегульовані (порожні) - прості і дешеві, позбавлені запірної або запірно-регулювальної арматури. Використовуються в разі, якщо не потрібно управляти поданням теплоносія.
 • Регульовані - більш просунуті і дорогі. Забезпечені пристроями, що дозволяють змінювати витрати теплоносія.

Регулюючий - оснащений запірно-регулювальними вентилями, дозволяє дозувати кількість подаваного теплоносія на конкретний контур. Оснащується вентилями. Забезпечує економію коштів за рахунок зменшення подання нагрівальної рідини.

Відсікаючий - укомплектований запірними (кульовими) кранами, призначений для перекриття подвання теплоносія на конкретний контур. Корисний при ремонті / монтажі опалювальних приладів, так як дає можливість виконувати відповідні роботи без відключення всієї системи опалення.

Виконання

Модульний - має на увазі з'єднання декількох колекторів в одну конструкцію. У підсумку виходить гребінка з потрібною кількістю відводів.

Цілісний - не дозволяє з'єднувати колектори один з одним.

Підключення

Колектори розраховані на підключення ліворуч і / або праворуч (збоку), знизу або зверху. Оптимальний варіант обирається виходячи з архітектурних особливостей приміщення. Часто застосовують нижнє підключення, що дозволяє в повній мірі реалізувати потенціал опалювальної системи і заховати труби в підлогу.

Матеріал

Латунь - характеризується підвищеною міцністю і довговічністю. Недолік - висока ціна.

Нержавіюча сталь - гарний баланс надійності і ціни. Мінус - велика кількість підробок на ринку (справжність перевіряється за допомогою магніту). Сталевий колектор програє в міцності суцільнолитому латунному через наявність зварного шву.

Мідь - надійний матеріал, що витримує значну температуру і тиск. Недоліки: висока вартість, несумісність з алюмінієвими радіаторами або трубами. Колектори з міді гарні в масляних системах опалення.

Поліпропілен - найдешевший матеріал. Такий колектор легко встановлюється. Мінуси: недостатня міцність, чутливість до УФ-променів. Поліпропіленові колектори доцільно використовувати тільки в системах водяного опалення.

Діаметр колектора (DN, Ду)

Номінальний (внутрішній) діаметр відповідає за сумісність колектора і основного трубопроводу, який підключений до опалювального котла. Від цього параметра залежить перепускна здатність гребінки. Одиниця виміру - дюйм. Найбільш поширені діаметри - 1 дюйм (25 мм), 3/4 дюйма (20 мм), 1/2 дюйма (15 мм), 1 1/2 дюйма (40 мм), 1 1/4 дюйма (32 мм).

Важливо: чим більше перепускна здатність колектора, тим більше контурів опалення можна до нього під'єднати.

Максимальний робочий тиск

Цей показник означає найбільший тиск теплоносія, який витримує колектор без погіршення експлуатаційних характеристик і передчасного виходу з ладу. Робочий тиск в опалювальній системі не перевищує 2-5 бар, а в системах водяної теплої підлоги - 3 бари.

Максимальний робочий тиск визначається матеріалом пристрою:

 • латунні колектори - до 20 бар;
 • сталеві колектори - до 10 бар;
 • мідні колектори - до 30 бар;
 • поліпропіленові колектори - до 10 бар.

Максимальна робоча температура

Даний параметр вказує на гранично допустиму температуру теплоносія, при якій гарантується нормальна робота колектора. В системі водяного теплої підлоги робоча температура досягає 55 ° C, в системі опалення - 90-95 ° C.

Максимальна робоча температура залежить від матеріалу, використаного для виробництва гребінки:

 • латунні колектори - до 150 ° C;
 • сталеві колектори - до 130 ° C;
 • мідні колектори - до 600 ° C;
 • поліпропіленові колектори - до 95 ° C.

Відводи

Кількість - має збігатися з числом контурів системи. В свою чергу цю величину розраховують залежно від кількості опалювальних приладів, кімнат і їх площі (при обладнанні теплої підлоги). На кожен контур доводиться по парі відводів:

 • «Подавання» - для переміщення теплоносія від котла в систему;
 • «Зворотня» - для повернення охолонутого теплоносія в котел.

У розподільчих колекторах передбачається 2-12 відводів, іноді цей параметр сягає 16. Регулюючі і відсікаючі моделі зазвичай забезпечені 2-6 відводами.

Діаметр - вибирається виходячи з діаметра трубопроводу контурів, які підключаються до колектора. Найчастіше зустрічаються варіанти на 3/4 дюйма, 1/2 дюйма, 1 дюйм, 1 1/2 дюйма і 1 1/4 дюйма.

Оснащення

Термостатичний змішувальний клапан - автоматично керує температурою в приміщенні за рахунок змішування гарячого і холодного теплоносія. Працює в парі з термоголовкою або сервоприводом.

Витратоміри - вимірюють витрати теплоносія на обігрів і дозволяють регулювати його подання. Також забезпечують більш рівномірний розподіл нагрівальної рідини по контурах опалювальної системи.

Регулювальні вентилі - відкривають, закривають і змінюють подання теплоносія.

Кульові крани - відкривають або закривають подання теплоносія.

Водовипускний клапан - призначений для відведення води з опалювальної системи після завершення її використання.

Клапан для відведення повітря - слугує для відведення повітря з системи опалення при її випорожненні або заповненні теплоносієм. В багатьох моделях замість такого клапана використовується кран Маєвського.

Сервопривод - автоматично регулює подання теплоносія і температуру. Використовується в тандемі з кімнатним термостатом (контролером).

Гідрострілка - розділяє потоки теплоносія на два контури, що запобігає різкі перепади температур і тиску в трубах. Тим самим подовжується термін служби опалювальної системи.

Циркуляційний насос - прискорює рух теплоносія по контуру, не дозволяючи йому сильно охолонути. Подібне обладнання забезпечує рівномірний розподіл нагрівальної рідини, що має однакову температуру.

Відгуки про статтю