Як вибрати ковпаки на колеса

Ковпаки на колеса захищають диски від забруднень, пилу, снігу, каменів, що відлітають, а також виконують декоративну функцію – надають колесам і самому автомобілю солідний вигляд. Також ковпаки покращують аеродинамічні якості транспортного засобу. Особливо важливі ковпаки при їзді в зимовий час, коли дороги посипані сіллю та іншими реагентами, які негативно впливають на колісні диски.

Тип

Модельні (оригінальні) – розроблені для конкретної моделі / моделей авто, підбираються по радіусу. Модельні ковпаки відрізняються ефектним дизайном. Вважається, що подібні ковпаки надійніше універсальних моделей.

Водночас, модельні ковпаки коштують дорого і притягують зловмисників, які їх крадуть для подальшого перепродажу. Як показує практика, якісні універсальні ковпаки нітрохи не гірше. Внаслідок обмеженого модельного ряду автолюбитель обмежений у виборі дизайну ковпака.

Універсальні (неоригінальні) – обираються тільки по радіусу. Універсальні ковпаки мають ряд переваг перед модельними аналогами: вони дешевші та не викликають інтересу у крадіїв. Крім того, автолюбитель може купувати ковпаки різного дизайну і кольору, змінювати їх за бажанням.На практиці, універсальні ковпаки не завжди підходять до коліс через нестандартні розміри.

Важливо: низька ціна універсальних виробів є вагомим аргументом при виборі, оскільки за одну і ту ж суму можна придбати один модельний ковпак або комплект неоригінальних. Однак якісні універсальні ковпаки коштують дорого.

Конструкція

Відкритого типу – з великими вентиляційними отворами. Подібні ковпаки відмінно охолоджують гальма та ефектно виглядають, але погано захищають колісний диск від попадання бруду і пилу. Такі моделі важче мити. Ковпаки відкритого типу підійдуть для водіїв з агресивним стилем водіння (характерна ознака цього стилю – часті розгони та гальмування).

Існують ковпаки відкритого типу для чорних колісних дисків, численні отвори підкреслять їх привабливий вигляд. Ковпаки такої конструкції відмінно підійдуть і для дисків, що не мають недоліків:

  • для спортивних авто – «агресивний» дизайн (гострі форми);
  • для седанів – більш «спокійний» дизайн (прямі кути та плавні форми).

Закритого типу – з дрібними вентиляційними отворами або без них. Такі ковпаки значно покращують аеродинаміку авто, добре захищають колісні диски та гальма від забруднення і прості в догляді. Ковпаки закритого типу продовжують термін служби колісних дисків. Ці моделі стануть в пригоді, якщо потрібно приховати недоліки колісного диска.

Недолік ковпаків закритого типу – погане охолодження гальмівних колодок. В результаті при їзді на дальні відстані гальмівна система постійно перегрівається, що загрожує передчасним зносом.

Важливо: для охолоджування гальмівної системи рекомендується купувати ковпаки закритого типу з маленькими отворами.

Матеріал

Пластик – дешевий, легкий, стійкий до корозії матеріал, якому можна надати різноманітну форму. Пластикові ковпаки добре протистоять деформації та низьким температурам. Недоліки: короткий термін служби та недостатня міцність – при ударі ковпак може розколотися. Це відноситься, перш за все, до виробів з твердого пластика.

Важливо: чим жорсткіше пластик, тим вище ймовірність його руйнування. Обирайте ковпак, виготовлений з найбільш м'якого пластику, у якого вище стійкість до ударів.

Метал – набагато міцніше пластику, але ця перевага обертається наступними недоліками: високою вартістю, великою вагою, схильністю до корозії та деформації при сильному ударі. Крім того, властивості металу не дозволяють створювати ковпаки складної та ефектної форми.

Гума – не руйнується від ударів, візуально зменшує профіль гуми та збільшує радіус дисків. Гумові ковпаки зустрічаються рідко.

Виконання

Дуті (опуклі, об'ємні) – ефектні на вигляд, але по надійності та практичності поступаються плоским моделям: при паркуванні дряпаються об бордюри та швидше виходять з ладу.

Плоскі – надійні та довговічні ковпаки, оскільки не стикаються з бордюрами при паркуванні. Плоскі моделі по естетичності програють дутим аналогам.

Розмір

Радіус ковпака підбирається відповідно до розміру диска, який вимірюється в дюймах і вказується в маркуванні колеса. Наприклад, для шини з маркуванням 170/70 R14 84 Т розмір ковпака становить R14. Найчастіше зустрічаються розміри R13-R16. Пам'ятайте, що ковпаки більшого радіусу неможливо встановити на диски, а вироби меншого розміру зіскочать при їзді.

Тип кріплення

На застібках (засувках) – дозволяє легко і швидко встановити / зняти ковпак, але по надійності програє кріпленню на болтах. Такий спосіб кріплення використовується в більшості ковпаків.

Важливо: чим більше застібок, тим надійніше кріплення. Мінімальна необхідна кількість застібок – від 6 (краще 10-12 штук).

Болтове – надійніше, ніж попередній варіант, але складніше в монтажі / демонтажі.

Щоб підвищити надійність кріплення ковпака крім застібок і болтів додатково застосовуються сталеві кронштейни, хомути з капрону або пластику. Кронштейн на болтовому кріпленні ускладнить зловмисникам крадіжку ковпака і колеса, але складний в монтажі. Капроновий хомут простий в установці та дешевий, проте розрахований на одноразове використання (зрізається при знятті ковпака).

Оздоблення

Хромоване («під срібло») – ефектне, але недовговічне (тримається один сезон).

Кольорове – дозволяє підібрати ковпак в тон кузова авто або придбати модель контрастного кольору. Найбільш поширені: чорні, жовті, червоні, сині ковпаки. Кольорові моделі особливо потребують дбайливої експлуатації та обслуговування.

Декоративна (дизайнерська) – виконується на замовлення і дає можливість автолюбителю визначати дизайн ковпака (оригінальні малюнки, візерунки, знаки). Крім цього, зустрічаються декоративні ковпаки, що створюють при їзді стробоскопічний ефект (ілюзія нерухомості колеса або його руху у зворотний бік). Недолік – висока ціна.

Поради

  • Купуйте ковпаки в спеціалізованих магазинах. Звертайте увагу на продукцію відомих брендів, які цінують свою репутацію.
  • Огляньте ковпак: на ньому не повинно бути пошкоджень (подряпин, відколів, деформацій). Переконайтеся, що фарбування ковпаку мажеться і не обсипається.
  • Елементи кріплення і технологічні отвори ковпака повинні підходити до деталей на диску. Зверніть увагу на наявність паза під золотник: якщо такого отвору немає, то для підкачки коліс і перевірки тиску повітря в шинах потрібно постійно знімати ковпак. Чим більше циклів монтажу / демонтажу переносить ковпак, тим швидше вийдуть з ладу засувки.
  • Перевірте жорсткість пружини: чим вона жорсткіше, тим міцніше буде триматися ковпак. Якщо моделі дозволяють налаштовувати жорсткість пружини, встановіть на максимальну. Не варто купувати ковпаки, які дуже легко монтуються і демонтуються, оскільки при русі авто вони швидко відскочать.
  • Щоб не втратити ковпаки, їздите обережно (особливо по бездоріжжю і при паркуванні поруч з бордюрами).

Відгуки про статтю