Як вибрати комплект сигналізації

Сигналізація дозволяє захистити майно, здоров'я і життя людей від посягань зловмисників і небезпек техногенного характеру, наприклад, затоплення.

Комплект сигналізації

Вид

Комплект сигналізації – складається з центрального блоку (централі) і датчиків (сенсорів), реагуючих на зовнішні чинники і передавальних тривожний сигнал на централь. В свою чергу центральний блок включає сирену, обдзвонює або відправляє SMS-повідомлення про подію власнику та іншим відповідальним особам. Також в комплект можуть входити брелок, сирена, камера і інші пристрої.

Комплект автономної сигналізації – на відміну від звичайного комплекту сигналізації не залежить від електромережі і працює від батарейок або акумуляторів. В деяких системах зовнішні датчики і сирени оснащуються сонячною батареєю.

Централь – головний елемент системи сигналізації, що зв'язує її компоненти між собою. Аналізує отриману інформацію від сенсорів і приймає рішення про подальші дії, наприклад, включення сирени або сповіщення власника.

Важливо: придбання комплекту сигналізації обійдеться дешевше, ніж покупка його компонентів окремо. При цьому гарантується сумісність всіх елементів між собою. Але в деяких випадках доцільно придбати централь або датчики. Наприклад, часто купують додаткові сенсори для розширення функціоналу системи.

Канали зв'язку

GSM – дає можливість управляти сигналізацією і стежити за обстановкою в приміщенні, що охороняється за допомогою мобільного зв'язку з планшета або смартфона. У такої централі передбачений слот для SIM-карти. Інформує користувача про тривожну подію дозвоном на номер і SMS-повідомленнями. Управління сигналізацією проводиться шляхом введення SMS або DTMF-команд з телефону.

Переваги:

 • захист від втручання зловмисників в роботу системи;
 • незалежність від Інтернету.

Недоліки:

 • більш висока ціна зв'язку в порівнянні з Інтернетом;
 • вплив на ефективність роботи систем сигналізації радіусу і якості покриття GSM-мережі;
 • чутливість GSM-сигналу до електронного глушіння.

Wi-Fi – дозволяє управляти системою і контролювати становище на об'єкті, що охороняється через Інтернет зі смартфона або планшета. Сповіщає про те, що трапилося PUSH-повідомленнями і звуковим сигналом. Для роботи потрібно встановити на мобільний пристрій спеціальний додаток.

Переваги:

 • відносно низька вартість зв'язку;
 • незалежність від якості і радіусу покриття мережі.

Мінуси:

 • неможливість застосування там, де відсутній Інтернет;
 • вразливість для атак ззовні (в тому числі шляхом пошкодження мережевого кабелю Інтернет-зв'язку, підключеного до Wi-Fi роутера).

Гібридна (GSM / Wi-Fi) – поєднує можливості попередніх варіантів. Одночасно працює по двох каналах зв'язку, що компенсує недоліки GSM і Wi-Fi-систем і тим самим збільшує надійність передачі важливих відомостей. При цьому основним каналом зв'язку є Wi-Fi, а GSM включається, якщо Інтернет недоступний. Гібридна охоронна система різко ускладнює завдання зловмисникам.

Ethernet – управління роботою сигналізації і контроль становища в приміщенні через провідний Інтернет. Повідомляє про події за допомогою PUSH-повідомлень. Може бути основним або резервним каналом зв'язку на випадок глушіння GSM-сигналу. Недолік – ймовірність пошкодження мережевого кабелю.

Комплектація

Датчик руху – реагує на переміщення об'єктів в просторі.

Датчик відкриття дверей / вікна – реагує на спробу відкриття дверей, вікна, воріт, люка.

Датчик розбиття – реагує на спробу проникнення в житло шляхом розбиття віконного скла.

Датчик затоплення – реагує на затоплення приміщення.

Звукова сирена – при спрацьовуванні датчиків подає гучний звуковий сигнал, відлякуючи зловмисника і привертаючи увагу поліції і оточуючих. Має пластиковий корпус.

Камера – при спрацьовуванні датчиків починає фіксацію подій з подальшим збереженням знятого відео на карту пам'яті або хмарне сховище. Власник може спостерігати за становищем в житлі зі смартфона в режимі реального часу. Також записане відео про несанкціоноване проникнення може використовуватися як доказ під час судового розгляду.

Брелок – відіграє роль пульта дистанційного керування сигналізацією. Як правило, в комплект поставки входить 2 брелока. А в деяких моделях, які підтримують роботу такого пристрою, брелок і зовсім відсутній. Передбачається, що власник сигналізації може самостійно придбати потрібну кількість брелоків.

Підключення датчиків і сирен

Проводове – відносно дешеве, забезпечує стійкий радіосигнал і постійне живлення датчиків через провід. При цьому сенсори можуть розміщуватися на великій відстані від централі. Недоліки: складність прокладання кабелів і пов'язане з ним часткове порушення зовнішнього вигляду інтер'єру, залежність від електрики, ймовірність пошкодження проводів злодіями (через їх помітність).

Бездротове – простіше в установці і мобільніше. Відсутність проводів робить сигналізацію непомітною для зловмисників і в той же час багато систем характеризуються непоганою перешкодостійкістю. Мінуси: висока вартість, складність ремонту, ризик перебоїв з радіосигналом і помилкових спрацьовувань, необхідність використання і періодичної заміни акумуляторів або батарейок.

Проводове і бездротове – універсальний варіант, що дозволяє обирати потрібний спосіб підключення в залежності від конкретних умов монтажу.

Вбудований в централь – датчик або сирена вмонтований в центральний прилад сигналізації. В цьому випадку пристрій живиться від централі. Хороший вибір, якщо потрібно захистити від вторгнень зловмисників невелику територію.

Монтаж датчиків

Накладний – легко встановлюється на будь-яку поверхню.

Урізний – виглядає більш привабливо і майже непомітний в інтер'єрі, але складніше монтується і має більш обмежене коло зору.

Кількість дротових / бездротових зон

Дротова / бездротова зона охорони – окремий охоронюваний об'єкт, для якого задається режим роботи. Найчастіше кількість зон охорони збігається з максимальним числом датчиків, що підключаються до централі. Однак існують сигналізації, влаштовані інакше: кілька сенсорів охоплюють одну зону.

Максимальна дальність зв'язку централі з датчиками

За цим параметром судять про «дальнобійність» компонентів системи сигналізації. Чим більше ця величина, тим далі від централі можна рознести датчики. Це дозволяє охопити більшу територію. Залежно від конкретної моделі максимальна дальність коливається в межах 100-1500 м і більше.

Важливо: максимальна дальність зв'язку централі з датчиками вказується в розрахунку на ідеальні умови експлуатації (відсутність перепон і перешкод). Використання сторонніх сенсорів також може знизити дальність зв'язку. Тому фактичний параметр буде завжди менше номінального.

Кількість номерів для оповіщення дзвоном

В сигнализаціях, що підтримують Wi-Fi або GSM, можна заносити в пам'ять централі номери мобільних телефонів відповідальних осіб. При спрацьовуванні датчиків центральний блок дзвонить на телефони абонентів. Завдяки такому голосовому виклику користувачі отримають більш докладні відомості про тривожну подію і зможуть вчасно вжити необхідних заходів.

Якщо один абонент не відповідає, система викликає іншого, третього і так далі. Тому чим більше номерів можна зберегти в пам'яті централі, тим вище ймовірність того, що хоча б один користувач отримає повідомлення про спрацювання сигналізації.

Кількість номерів для SMS

Сигналізації з підтримкою GSM вміють посилати SMS-повідомлення про тривожні події на телефони абонентів. Такий варіант вигідно відрізняється від голосового виклику тим, що SMS зберігається в пам'яті телефону.

Якщо сигналізація працює з двома функціями, то оповіщення дзвоном підійде для повідомлення про екстренні ситуації, а SMS – для інформування про поточні параметри роботи системи, наприклад, рівень заряду батареї датчиків.

Оснащення централі

Дисплей – відображає відомості про роботу сигналізації, в тому числі поточний режим роботи, рівень заряду батареї, журнал постановки й зняття з охорони. В результаті спрощується користування системою.

Кнопкова клавіатура – призначена для управління центральним блоком безпосередньо з його корпусу. Ускладнює або зовсім виключає дистанційний злом сигналізації, але вимагає присутності чергового поруч з централлю.

Сенсорна клавіатура – більш «просунуте» рішення, що забезпечує просте і зрозуміле управління сигналізацією. На відміну від кнопкового «побратима» підключається бездротовим способом до централі і має сучасний дизайн.

Індикація – включається при постановці об'єкта на охорону і вимикається при знятті з охорони.

Кнопка SOS – дозволяє швидко перевести сигналізацію в режим тривоги. Розташована на корпусі централі. Така кнопка має великий розмір, що дає можливість вчасно підняти тривогу. Дуже корисна при збройному нападі зловмисників або пограбуванні. Ризик помилкових спрацьовувань зменшується, так як для активації сигналу тривоги потрібно багаторазове або тривале натискання.

Зчитувач RFID ключів – працює з брелоками-мітками (RFID), які використовуються в якості безконтактних ключів. Розпізнає перехожої через зону контролю людини з брелоком і зберігає відповідні дані в пам'яті системи. Зчитувач обмежує доступ до охоронюваного приміщення.

Час автономної роботи централі

За цим показником роблять висновок про надійність сигналізації в критичній ситуації. Справа в тому, що перебої з електрикою можуть бути викликані умисними діями злодіїв. Чим довше централь може пропрацювати на резервному живленні, тим нижче ризик її повного виходу з ладу.

Важливо: фактичний час автономної роботи централі менше заявленого в характеристиках. Тому хорошим вибором буде система із запасом в 20% по даному параметру. Наприклад, якщо потрібно, щоб централь автономно працювала протягом 12 годин, візьміть пристрій з номінальним параметром 15 годин.

Виходи централі

Релейні / транзисторні – призначені для підключення до централі додаткових пристроїв, наприклад, прожектора.

Також в центральному блоці сигналізації можуть бути передбачені виходи для зовнішнього світлодіода, для датчика температури, для сирени.

Входи дротяних датчиків

Чим більше таких входів (каналів), тим більше дротяних сенсорів можна підключити до централі. В різних системах цей параметр становить 2 або 4 входи.

Датчик руху

Тип сенсора

В датчиках руху застосовуються одинарні, здвоєні і зчетверені піроелектричні сенсори. Датчики зі здвоєним і счетверенним піроелементом відрізняються розширеним полем зору. Цим моделі краще підійдуть для просторих приміщень.

Дальність детектування – відстань, на якому датчик руху може фіксувати загрози. Вважається, що мінімальна дальність детектування одного сенсора повинна збігатися з довжиною приміщення по діагоналі. Для просторих територій набувають кілька датчиків.

Важливо: номінальна дальність датчика руху завжди менше фактичної. Тому рекомендується купувати сенсор із запасом по цьому параметру (не менше 15%).

Кут огляду – чим більше ця величина, тим ширше поле зору датчика руху. Наводиться в двох варіантах:

 • кут огляду по горизонталі – максимальне значення досягає 180°;
 • кут огляду по вертикалі – стандартний показник становить 80° -90°.

Датчик відкриття

Поріг спрацьовування – чим нижче цей параметр, тим вище чутливість датчика відкриття. Це означає, що сенсор відреагує на найменшу спробу проникнення в житло шляхом відкриття дверей / вікна. Найчастіше поріг спрацьовування коливається в межах 1-2 см.

Сирена

Тип сповіщення

Сирени бувають звуковими та світлозвуковими. Другий різновид привертає увагу оточуючих не тільки гучним звуком, але і яскравим світловим сигналом.

Гучність – впливає на ефективність сирени. Чим голосніше звучить сирена, тим більше шансів, що подія буде помічена поліцейським патрулем або сторонніми людьми. Також гучна сирена здатна приголомшити зловмисника. Тому даний показник в різних моделях складає 70-130 дБ. Але гучна сирена (120 дБ і вище) шкодить здоров'ю і викликає зайвий дискомфорт при помилковому спрацьовуванні.

Кількість кнопок на брелоку

За допомогою кнопок на брелоку керують сигналізацією, перш за все ставлять і знімають об'єкт з охорони. В більшості комплектів сигналізацій цей параметр варіюється в межах 2-5 штук. Чим більше кнопок, тим ширше набір функцій. Найчастіше зустрічаються брелоки з 4 кнопками. Такі брелоки дозволяють ставити на охорону / часткову охорону, знімати з охорони і активувати сигнал тривоги.

Зовнішня установка датчиків

Датчики для зовнішнього (вуличного) установлення на відміну від аналогічних приладів, що монтуються всередині приміщення більш стійкі до низької температури, високої вологості, снігу, вітру та інших погодних явищ.

При цьому зведена до мінімуму ймовірність помилкових спрацьовувань під впливом сильних опадів або прямих УФ-променів. До зовнішніх сенсорів відносяться, зокрема, датчики відкриття на металеві двері / ворота.

Функції

Імунітет від домашніх тварин – виключає спрацьовування датчиків при виявленні невеликих рухомих об'єктів. В результаті знижується ймовірність помилкової тривоги. Така функція актуальна для власників домашніх вихованців. Сигналізації з імунітетом від тварин встановлюють і в зоомагазинах.

Інтерком – забезпечує зв'язок між черговим і абонентом, телефон якого збережений в пам'яті централі. Подібна опція дає можливість черговому оперативно зв'язатися з відповідальними особами та розповісти деталі події. Передбачена лише в комплектах, що підтримують мобільний зв'язок GSM.

Прослуховування приміщення – зустрічається в моделях з каналами зв'язку Wi-Fi і GSM. В одних сигнализаціях ця функція включається користувачем за допомогою дзвінка на централь, в інших – для цього потрібно спрацьовування системи.

Часткова охорона – включає тільки частину датчиків системи. Різновидом такого режиму є «нічний режим», при якому задіяні лише сенсори, що відповідають за охорону периметра.

Автопостановка на охорону – система самостійно активує режим охорони відповідно до розкладу, заданим власником. Стане в нагоді, якщо користувач через забудькуватість не включив сигналізацію.

Тампер (захист від злому)

Тампер протистоїть злому і втручанню в роботу централі і датчиків сигналізації. При спробі розкрити і / або відірвати прилади від стіни тампер подає тривожний сигнал. Така опція ускладнює завдання зловмисникові.

Не знайдено: фільтр «Оснащення централі»: РК-дисплей, монохромний, світлодіодний.

Відгуки про статтю