Як вибрати компресор

Компресор – машина, яка стискає і переміщує газоподібні речовини. До цього пристрою підключають різний пневмоінструмент, що працює на стисненому повітрі. Компресори активно використовуються в сільському господарстві і промисловості. Подібне обладнання затребуване при проведенні оздоблювальних, будівельно-монтажних і ремонтних робіт.

Клас

Побутові – компактні і недорогі, але малопродуктивні компресори. Розраховані на нетривалу роботу - 20 хвилин на годину. Сфера застосування: фарбувальні роботи, накачування шин, чищення різних систем автомобіля, дрібний ремонт.

Напівпрофесійні – потужніше та продуктивніше, але дорожче. Працюють 20-40 хвилин на годину. Сфера застосування: роботи з технічного обслуговування автомобіля, шиномонтаж, дрібне товарне виробництво.

Професійні (промислові) – високопродуктивні і потужні компресори. Здатні працювати безперервно протягом тривалого часу. Таке обладнання має високу вартість, займає багато місця і вимагає підключення до пневматичної мережі підприємства. Сфера застосування: промисловість, сільське господарство, будівництво.

Вид

Поршневий – подає повітря за рахунок роботи поршнів. Переваги: простота конструкції, відносно низька ціна, хороша ремонтопридатність (окремі операції можуть виконувати навіть неспеціалісти). Недоліки: малий моторесурс, сильний шум при роботі, підвищена витрата електроенергії. Поршневий компресор нагрівається і тому потребує регулярних перерв.

Гвинтовий – оснащений гвинтами, які відповідають за подавання повітря. Переваги: великий моторесурс, невисокий рівень шуму, знижене енергоспоживання. Мінуси: складна конструкція, дорожнеча, ремонт і обслуговування проводиться тільки в сервісних центрах. Гвинтовий компресор призначений для безперервної роботи.

Форм-фактор

Пересувний – зустрічається найчастіше. Залежно від потужності і продуктивності такі компресори відносяться до побутового або напівпрофесійного обладнання.

Стаціонарний – даний форм-фактор характерний для професійної техніки.

Переносний – оптимальний для побутових потреб.

Тип двигуна

Електричний – компактний, малошумний, простий у використанні і обслуговуванні, екологічний, не потребує палива. Мінус - залежність від електромережі, що обмежує сферу застосування місцями, де є відповідне джерело живлення. Електричні компресори зустрічаються найчастіше.

ДВЗ (бензиновий / дизельний) – позбавлений недоліку попереднього типу. Мінуси: висока ціна самого двигуна, а також його експлуатація та обслуговування (необхідно пальне і мастило), громіздкість, підвищена гучність, утворення токсичних вихлопів. Дизельний мотор виграє у бензинового аналога в терміні службі, ціною палива і надійності, але програє у вартості.

Важливо: через виділення шкідливих вихлопних газів компресор з ДВЗ повинен працювати в добре вентильованому приміщенні.

ДВЗ

Тип запуску

Ручний – практичний, але незручний спосіб, так як користувач повинен докласти фізичні зусилля.

Електростартер – набагато простіше, ніж ручний запуск. Мінуси: більш висока ціна, збільшені габарити і вага, необхідність контролювати рівень заряду батареї.

Охолодження

Повітряне – мається на увазі відведення тепла за допомогою повітря. Подібний варіант характеризується малою вартістю, компактними розмірами і простотою обслуговування.

Рідинне – скидає тепло в рідину, яка циркулює по контурах охолодження. В порівнянні з повітряним способом таке рішення ефективніше охолоджує двигун. В той же час рідинна система дорожче і складніше в експлуатації, та й місця вона займає набагато більше. Актуальна для охолодження потужних моторів.

Конструкція

Мастильний – оснащений системою розбризкування мастила. Переваги: підвищений моторесурс і знижений шум, причому це стосується і підключеного до нього пневматичного інструменту.

Недоліки мастильного компресора: громіздкість, необхідність стеження за станом мастила і регулярної його заміни, обмеження щодо застосування, зокрема, не підходить для фарбування, медичних потреб, а також паперової, хімічної та харчової промисловості.

Безмастильний – подає повітря, в якому відсутні домішки мастила. Переваги: простота конструкції і експлуатації, економічність (не потрібно мастило), сумісність з краскопультами та іншими пристроями, чутливими до чистоти повітря, що подається. На відміну від мастильного «побратима» може встановлюватися на нерівній поверхні.

Мінуси безмастильного компресора: відносно невеликий термін служби, відсутність сумісності з пневмоінструментом, які вимагають додаткового змащення.

Потужність

Цей параметр безпосередньо визначає продуктивність компресора і максимальний тиск повітря, яке він видає. Чим більше потужність двигуна, тим вище ці показники. Такий мотор рідше працює на межі своїх можливостей, ніж його малопотужний аналог, а отже менш схильний до поломки через перегрівання. В той же час зростає ціна двигуна і енергоспоживання.

Потужність електрокомпрессора вказують в кіловатах (кВт), а для моделей з ДВЗ використовується інша одиниця виміру - кінські сили (к.с.) У побутових компресорів потужність становить 0.8-2.5 кВт. Хороший вибір – прилад на 1-1.5 кВт.

Важливо: реальна потужність компресора завжди нижче, ніж номінальна. Рекомендується вибирати машину із запасом по потужності (до 30%) – це продовжить «життя» мотору.

Щоб перевести вати в кінські сили або навпаки скористайтесь співвідношенням: 1 к.с. приблизно дорівнює 0.735 кВт.

Тип приводу

Прямий (коаксіальний) – відрізняється простою і компактною конструкцією, що позитивно позначається на ціні і надійності компресора. Такий привід економно витрачає енергію. Мінуси: відносно невисока продуктивність, знижений моторесурс, відсутність можливості безперервної роботи, високий рівень шуму.

Ремінний – дозволяє збільшити потужність, термін служби і продуктивність компресора. Цей привід забезпечує безперервну роботу агрегату. Недоліки: ускладнена конструкція, що підвищує вартість і габарити приводу, а також ускладнює його ремонт.

Продуктивність

Дана характеристика визначає кількість повітря, яке перекачується компресором за одиницю часу. Вимірюється в літрах за хвилину (л/хв).

За продуктивністю оцінюють тип і кількість пневмоінструментів, з якими буде нормально взаємодіяти компресор. Чим вище продуктивність, тим більше «ненажерливі» прилади можна підключити до компресора і тим вище їх кількість, якщо вони споживають відносно небагато стисненого повітря.

Слід розрізняти продуктивність на вході (всмоктування) і на виході (ефективна). В першому випадку мова йде про повітря, яке всмоктує пристрій, в другому – про повітря, що надходить на приєднаний до компресора інструмент. Основний показник – ефективна продуктивність, яка буде завжди нижче на 20-25%, ніж продуктивність всмоктування.

Продуктивність визначається класом компресора:

 • побутові – 350 л/хв;
 • напівпрофесійні, промислові – 500 л/хв і більше.

Продуктивність компресора залежить і від конструктивного виконання:

 • мастильний – 200-500 л/хв;
 • безмастильний – 180-230 л/хв.

Занадто низька продуктивність компресора призведе до відмови пневмоінструменту або його нестабільної роботи. Дуже високий параметр означає зайву витрату грошей.

Щоб грамотно вибрати компресор по продуктивності, слід враховувати кількість пневмоінструментів та їх середнє повітроспоживання (вказано в паспорті). Також необхідно знати тривалість роботи обладнання і періодичність його включення. Важливий момент – одночасний або послідовний запуск техніки. У першому випадку показники повітроспоживання підсумовуються.

Орієнтовні параметри повітроспоживання пневмоінструментом:

 • дриль – 110-280 л/хв;
 • шліфувальна машина – 180-450 л/хв;
 • фарбопульт – 150-400 л/хв;
 • долото – 220-390 л/хв;
 • ударний гайковерт – 400-450 л/хв;
 • кутовий гайковерт – 85-250 л/хв;
 • шуруповерт – 110-200 л/хв;
 • зубило – 150-250 л/хв;
 • продувний пістолет – 150-250 л/хв;
 • цвяхозабивний / заклепувальний пістолет – 100-350 л/хв;
 • піскоструминний пістолет – 250 л/хв;
 • пістолет для підкачування шин – 50-200 л/хв;
 • пилосос – 100-250 л/хв;
 • ножиці – 200 л/хв.

Важливо: для точного обчислення потрібної продуктивності використовують спеціальні формули. До отриманого результату додайте 10-20% – цей запас захистить пристрій від перевантаження і забезпечить безперебійну роботу під'єднання техніки на випадок зміни температури повітря або підключення додаткового інструменту.

Робочий тиск

Ця величина характеризує силу стисненого повітря, яка створюється і підтримується компресором в ресивері. Робочий тиск з продуктивністю впливає на сумісність компресора з пневмоінструментом. Одиниця виміру – бар. Занадто низький тиск унеможливить роботу підключеної техніки, занадто велика – призведе до її поломки.

Робочий тиск визначає клас компресора:

 • побутові – 4-12 бар;
 • напівпрофесійні, промислові – понад 12 бар.

Оптимальний вибір для домашнього використання – компресор з тиском 8-10 бар. Цього тиску вистачить для робіт з побутовим пневмоінструментом, включаючи форбопульт і гайковерт.

Важливо: на практиці фактичний тиск стисненого повітря, яке дає компресор, менше заявленого параметра на 2 бари. Тому вибирайте модель з урахуванням цієї різниці.

При купівлі компресора виходьте з особливостей інструментів, з якими збираєтеся працювати. Одна техніка потребує високого тиску при порівняно низькому повітроспоживанні, а інша – витрачає багато повітря, але зате обходиться невеликим тиском.

Ресивер

Ресивер – резервуар (збірник повітря), що накопичує запас стисненого повітря, який потім надходить до пневмоінструменту.

Тип

Горизонтальний – відрізняється хорошою стійкістю і великим об'ємом. Сумісний з системою ремінного приводу. Недолік – займає багато місця. Компресори з горизонтальним ресивером зустрічаються найчастіше.

Вертикальний – більш компактний ресивер. Використовується тільки в парі з системою прямого приводу. Мінус – слабка стійкість і пов'язана з цим мала ємність балона.

Обсяг

Великий обсяг ресивера дозволяє рідше включати компресор для поповнення запасу стиснутого повітря, стабілізувати тиск на виході і частково покрити низьку продуктивність пристрою. Крім того, об'ємний резервуар забезпечує більш тривалу роботу пневмообладнання, ніж його менш місткий «побратим». Правда, в цьому випадку збільшується ціна, габарити і вага машини.

Обсяг ресивера залежить від класу компресора:

 • побутові – 6-100 л;
 • напівпрофесійні – 50-100 л;
 • промислові – 25-900 л.

Обсяг ресивера визначається і його типом:

 • горизонтальний – до 500 л;
 • вертикальний – до 300 л.

Обсяг ресивера вибирається виходячи з особливостей споживання повітря пневмоінструменту, що живиться від компресора. Точно визначити обсяг ресивера допоможе спеціальна формула.

Для робіт, що вимагають рівномірного подавання стисненого повітря підійде модель з невеликим об'ємом ресивера. А ось якщо передбачається чергування пауз і навантажень, то краще вибрати пристрій, що має більш місткий балон.

Схема роботи

Тандем – припускає наявність двох з'єднаних між собою компресорів з одним ресивером. Перевага - можливість зміни показників продуктивності і потужності в залежності від ситуації (за рахунок відключення і включення компресорів окремо або разом). Недоліки: висока ціна, великі габарити і вага. Подібна схема застосовується в потужних пристроях.

Багатоступенева – генерує стиснене повітря високого тиску. Ці компресори використовуються в промисловості.

Кількість циліндрів

Цей показник впливає на продуктивність поршневих компресорів. Одноциліндрові машини відносяться до побутового класу. Напівпрофесійні і промислові моделі мають 2-5 циліндрів і більш. Також декілька циліндрів потрібно для багатоступінчастої схеми роботи.

Кількість ступенів стиснення

1 – така схема властива гвинтовим і багатьом поршневим компресорам. Переваги: невелика ціна, надійність. Мінус - низькі параметри продуктивності та робочого тиску (до 8 бар).

2 – даний варіант актуальний для промислових поршневих моделей. Переваги: тривалий моторесурс, висока продуктивність (до 2000 л/хв) і тиск (10-15 бар). Недолік - дорожнеча техніки.

Живлення

Мережа 220 В – передбачає підключення компресора до побутової мережі. Подібний тип живлення характерний для побутових агрегатів.

Мережа 380 В – компресор живиться від промислової мережі. Підходить для потужного устаткування, яке розміщується у виробничих приміщеннях, наприклад, цехах.

Акумулятор – компресор оснащений власною батареєю. Акумуляторний компресор більш мобільний, ніж мережева модель, але обійдеться дорожче. При цьому потужність і продуктивність такої техніки значно нижче. Дані моделі зустрічаються рідко.

Вихідні конектори

Тип конекторів

Швидкоз'ємні – дозволяють легко і швидко підключити до компресора пневмообладнання.

Нарізні – актуальні, якщо у компресора і пневматичного інструменту різні діаметри з'єднання.

Швидкоз'ємні + нарізні – універсальний варіант.

Кількість

Від цього параметра залежить число інструментів, що одночасно підключаються до компресора. У різних моделей кількість вихідних конекторів становить 1-4 штуки.

Оснащення

Вологовідокремлювач (осушувач) – усуває зайву вологу зі всмоктуваного компресором повітря. Тим самим осушувач запобігає корозії деталей машини і подовжує термін її служби.

Частотний перетворювач – підтримує необхідний тиск і економить електроенергію / паливо. Частотний перетворювач збільшує моторесурс компресора. Але таке оснащення має високу ціну і габарити. Застосовується в промислових агрегатах.

Колеса – полегшують переміщення компресора.

Функції

Автоматична підтримка робочого тиску – забезпечує стабільну роботу пневмоінструменту.

Регулювання вихідного тиску – дозволяє уникнути поломки устаткування з-за надмірного тиску стисненого повітря.

Захист від перегрівання – запобігає виходу з ладу двигуна компресора.

Вага

Ця характеристика має значення при транспортуванні компресора. Залежно від конкретної моделі обчислюється десятками і сотнями кілограм. Чим легше модель, тим простіше її перевозити. Але мала вага і продуктивність суперечать одне одному. Тому слід знайти оптимальний баланс між двома параметрами.

Рівень шуму

Даний показник впливає на комфортність експлуатації компресора. Вимірюється в децибелах (дБ). Чим тихіше працює агрегат, тим краще.

В силу своїх конструктивних особливостей функціонування компресорів супроводжується підвищеним рівнем шуму – в діапазоні від 60 до 90 дБ і більше. При цьому гвинтові моделі шумлять менше поршневих (65-70 дБ проти 90 дБ). Для захисту органів слуху працюйте з пристрєм в спеціальних навушниках.

Відгуки про статтю

Як на мене, чудово все розтлумачено. А для початківця стаття взагалі, як знахідка.

Дякую автору

Честь и хвала автору статьи. Доходчиво объяснил, как говорят "разжевал и в рот положил."

Мы рады, что наши статьи полезны читателям.)

Досить цікава і пізнавальна стаття. Дякую.