Як вибрати компресор, насос автомобільний

Насос, компресор – пристрій, призначений для накачування шин. Водій повинен контролювати рівень тиску в шинах з кількох причин:

 • при їзді на спущених шинах збільшується витрата палива і прискорюється знос самої покришки;
 • через різний тиск в шинах погіршується керованість автомобіля: його може занести, що загрожує аварією (особливо в осінньо-зимову пору року).

Перевіряти тиск в шинах необхідно раз на тиждень.

Тип

Механічний – працює від м'язового зусилля людини (руки або ноги). Переваги: низька вартість, проста конструкція, незалежність від зовнішнього джерела живлення. Недолік – насос вимагає від користувача програми фізичних зусиль, що незручно і призводить до втоми спини та ніг.

Види механічних насосів:

 • Ручний – представлений у вигляді Т-подібної конструкції з вертикально розташованим циліндром і ручками. Такий насос досить громіздкий, оскільки не складається.
 • Ножний – конструкція виконана у вигляді «ножиць», посередині яких знаходиться поршень і циліндр. На відміну від попереднього варіанту, ножний насос компактніше (складається).

Електричний (компресор) – працює від електричного двигуна, який отримує енергію від прикурювача (12В) або безпосередньо від клем акумулятора (24В). Такий насос позбавляє користувача від додаткових фізичних зусиль. Крім того, компресор володіє широким функціоналом (накачує човни, оснащується манометром, ліхтарем).

Види компресорів.

Мембранний (вібраційний) – повітря стискається за допомогою руху мембранного гумового полотна. Переваги: простота конструкції та експлуатації, ремонтопридатність, компактність. Недоліки: низька продуктивність і погіршення роботи взимку (через зниження еластичності мембрани). Такі компресори гарні для шин з діаметром до 14 дюймів.

Поршневий – стискання повітря відбувається внаслідок роботи системи циліндр-поршень. Переваги: висока продуктивність і стабільність роботи взимку. Недоліки: складність конструкції, швидке нагрівання насоса (безперервно працює не більше 15-20 хвилин), при виході з ладу поршня або циліндра пристрій стає не придатним для ремонту. Поршневі компресори зустрічається найчастіше.

Роторний – виграє по продуктивності у попередніх видів. Крім того, роторний компресор характеризується надійністю і простотою експлуатації. Недолік – дуже висока ціна. Такий пристрій відмінно підійде для накачування човнів. Роторні компресори мало поширені.

Продуктивність

Цей параметр означає швидкість накачування повітря і вимірюється в літрах на хвилину (л / хв). Насос з більшою продуктивністю накачає шину швидше, ніж малопотужний аналог.

Продуктивність залежить від типу насоса:

 • мембранні – зазвичай в межах 30-40 л / хв;
 • поршневі – від 30-35 л / хв до 160 л / хв;
 • роторні – 200-300 л / хв.

Варто знати, електричні насоси вимагають перерв у роботі для охолодження. Чим важче автомобіль, тим більш продуктивний насос потрібно для накачування шин:

 • легкові (універсали, седани, малолітражні) – 30-50 л / хв;
 • позашляховики, кросовери – 50-70 л / хв;
 • вантажні – 70-160 л / хв.

Насос з показником 20-40 л / хв накачає шину за 2-5 хвилин, більш продуктивні пристрої з тим самим завданням впораються менш ніж за 2 хвилини.

Продуктивність насоса підбирається також по діаметру шин:

 • до 14 дюймів – 30-40 л / хв;
 • 15-17 дюймів – 45-55 л / хв;
 • 18-20 дюймів – 65-75 л / хв;
 • від 20 дюймів і більше – від 75 л / хв і більше.

Важливо: більш продуктивний пристрій характеризується і більшою надійністю. У таких насосів вище запас міцності, а в конструкції часто передбачена система охолодження.

Максимальний тиск

Цей показник вказує на граничний тиск повітря, який створює насос.

Для накачування шин легкових автомобілів досить 2-3 атм – такий тиск забезпечує більшість насосів. Водіям вантажівок варто звернути увагу на насоси з максимальним тиском від 6-8 атм. Моделі на 7-10 атм вважаються універсальними (підійдуть навіть для накачування човнів). Насоси з великим параметром максимального тиску надійніше – вони краще витримують серйозні навантаження.

Важливо: максимальний тиск має бути з невеликим запасом, щоб насос передчасно не вийшов з ладу від постійної роботи на межі своїх можливостей.

Тиск в шинах вимірюється за допомогою декількох одиниць – атм, бар, кг / см², кПа, psi (фунт / дюйм2). Пам'ятайте, що атм, бар, кг / см² незначно відрізняються один від одного і приблизно дорівнюють 14 фунтам / дюйм2 (psi) або 100 кПа.

Попри те, що деякі виробники вказують максимальний тиск у 20 атм або 300 psi, найчастіше граничний показник в портативному пристрої не перевищує 8 атм.

Час безперервної роботи

Цей параметр допомагає оцінити ефективність насоса. Бюджетні пристрої працюють без зупинки приблизно 20 хвилин. Якщо буде потрібно накачати 4 колеса, то подібні апарати будуть функціонувати на межі можливостей. У дорожчих насосів час безперервної роботи зростає до 30 хвилин і вище.

Потужність

Від цього показника залежить продуктивність насоса і навантаження на бортову мережу автомобіля. Апарати потужністю до 180 Вт можна підключати до прикурювача. Більш потужні насоси безпосередньо приєднуються до клем акумуляторної батареї.

Живлення

12В (прикурювач) – для насосів продуктивністю до 45-50 л / хв. Це стандартний варіант підключення цих пристроїв.

24В – більш продуктивні пристрої, які приєднуються до клем акумулятора за допомогою «затискачів-крокодильчиків». Подібні насоси не можна підключати до бортової мережі авто (12В), щоб не допустити пошкодження проводки та загоряння. Це не відноситься до вантажних машин, у яких напруга мережі дорівнює 24В.

220В – насоси живляться безпосередньо від побутової електромережі. Такі компресори використовуються для накачування шин в гаражі або будинку. Але зі зрозумілих причин ці апарати малоефективні в дорозі.

12 / 220В – універсальні варіанти.

Додатково

Довжина шланга – чим довше шланг, тим зручніше працювати з насосом. На практиці для побутових умов досить 1.5-метрового шланга. У більш продуктивних моделей, які використовуються в автосервісах, довжина шланга – 7 і більше метрів.

Важливо: шланг повинен переносити максимальний тиск і зберігати на морозі свою еластичність.

Бажано наявність у шланга нарізного штуцера для надійного кріплення до ніпеля шини. Швидкознімний перехідник, який іноді використовується для під'єднання шланга до колеса, повинен бути стійким до корозії (гарний варіант – латунь).

Довжина кабелю живлення – для комфортної роботи з пристроєм становить не менше 2 м, а краще – 2.5-3 м.

Важливо: довжина шланга і кабелю повинна бути достатньою для накачування будь-якого колеса в машині.

Корпус – оболонка насоса, яка захищає його елементи від зовнішніх впливів. У бюджетних пристроїв корпус пластиковий, в апаратів дорожче – більш міцний металевий. Характеристики якісного корпусу: стійкість до ударів і низьких температур, вогнетривкість.

Оснащення

Двоциліндровий – насос оснащений двома циліндрами, що вдвічі збільшує продуктивність. Такий насос рекомендується для вантажівок, джипів та іншої техніки з великими колесами.

Манометр – вимірює тиск в шині. Зустрічаються два види манометрів.

 • цифровий – інформує вас на РК-моніторі, характеризується високою точністю вимірювання. У насосах з цифровим манометром передбачена функція «автостоп». Недолік: висока ціна. Цифровий манометр зустрічається в компресорах.
 • аналоговий – відображає дані за допомогою циферблата зі шкалою. Такий манометр обійдеться дешевше, але менш точний і зручний в експлуатації (зокрема, коливання стрілки заважають отримати точні дані). Аналоговий насос використовується в механічних і деяких електричних насосах.

Якщо манометра в насосі немає, то в цьому випадку не можна визначити тиск з високою точністю.

Важливо: клас точності манометра вказується цифрами: 0.2; 0.6; 1.2:2.5; 4.0. Орієнтир для користувача такий: нижче цифра – вище точність.

Комплект насадок – дозволяє накачувати велосипедні шини, м'ячі, іграшки, надувні човни та матраци.

Автостоп – автоматично відключає компресор, коли тиск в шині досягне заданого рівня. Сенс цієї функції полягає в тому, що користувачеві не потрібно стежити за накачуванням колеса. Крім того, автостоп дозволяє накачати шину, залишаючись в салоні авто, наприклад, під час дощу.

Захист від перегріву (термореле) – автоматично відключає компресор при досягненні ним критичної температури. Така опція знадобиться, якщо потрібно швидко накачати одну або кілька шин.

Підбурюючий клапан – дає можливість знизити тиск в колесах, що актуально при русі по грантовій дорозі.

Відкачування повітря – швидко здуває човен або матрац перед згортанням.

Акумулятор – забезпечує автономну роботу компресора. Батарея заряджається від побутової мережі 220В, а її заряду достатньо для накачування двох або трьох коліс.

Повітряний фільтр – запобігає потраплянню пилу і бруду в компресор і тим самим подовжує термін його служби. Повітряний фільтр стане в пригоді при роботі з пристроєм в польових умовах.

Ліхтар – висвітлює робочу область вночі, що спрощує накачування колеса. Ліхтарик працює у двох режимах: звичайному (безперервно світить) та миготливому. Іноді передбачається аварійне освітлення. Варіанти виконання ліхтарика: знімний і вбудований.

Кейс або чохол – полегшує транспортування і зберігання насоса. Пластиковий кейс зі зручною ручкою оберігає апарат від вологи, бруду та інших зовнішніх впливів. А ось текстильний чохол захистить хіба що від пилу.

Поради

 • Купуйте якісні насоси відомих брендів в спеціалізованих магазинах. Вимагайте у продавця гарантійний талон. Виробники зазвичай дають гарантію на 1 рік.
 • Уважно огляньте виріб: у якісного насоса штампи та цифри читабельні, деталі позбавлені дефектів (у тому числі задирок і щербин). Переконайтеся, що у кабелю немає тріщин і інших недоліків.
 • Бажано, щоб компресор був компактним і не дуже важким.
 • Не купуйте поршневі компресори з пластиковим поршнем – вони швидко виходять з ладу.
 • При використанні компресора мотор двигуна повинен бути включеним, щоб не розрядити акумулятор авто.
 • Для догляду за насосом досить час від часу прочищати штуцер шланга і решітки для повітря на корпусі пристрою.

Відгуки про статтю