Як вибрати комп'ютерні колонки

Тип

Мультимедійні колонки – це акустична система, яка розрахована на роботу з комп'ютером, може складатися з двох або більше колонок і сабвуфера.

Сабвуфер – колонка з одним динаміком, призначена для відтворення низькочастотних звуків, іншими словами – басів.

Для позначення складу акустичної системи використовують дві цифри. Перша цифра означає кількість колонок, а друга – число сабвуферів.

Найбільш популярні типи акустичних систем:

 • 1.0 – монофонічна система, що складається з однієї колонки, на сьогоднішній день рідко використовується;
 • 2.0 – це система з двох колонок, які можуть відтворювати звук в стерео режимі. Така система - найпростіша і недорога, її цілком вистачить для прослуховування фонової музики, звуків операційної системи.
 • 2.1 – в попередній комплект колонок додається сабвуфер. Сабвуфер в даній системі збагачує звук, особливо при перегляді фільму або прослуховуванні музики.
 • 5.1 – це найбільш популярна акустична система. Вона складається з сабвуфера, двох фронтальних, двох тилових та однієї центральної колонок. Дозволяє отримати об'ємний, реалістичний звук, відмінно підходить для створення домашнього кінотеатру. Формат 5.1. використовується для запису звуку у фільмах на DVD і в багатьох комп'ютерних іграх.
 • Існують також системи 6.1 та 7.1. Вони забезпечують максимально реалістичне відтворення об'ємного звуку. Такі комп'ютерні акустичні системи зустрічаються досить рідко і їх вартість зазвичай висока.

Потужність

Потужність характеризує механічну надійність акустичної системи, а не гучність звуку, як прийнято вважати. Тому чим потужніші колонки, тим краще. У характеристиках акустичної системи вказується сумарна потужність всіх колонок, вимірюється у ватах (Вт).

Сумарна потужність буває двох стандартів:

RMS – потужність, яку здатні відтворювати колонки протягом тривалого часу.

PMPO – максимальна потужність, яку здатні відтворювати колонки протягом короткого часу.

За PMPO дуже складно оцінити можливості колонок. Її значення дуже велике, і часто виробники і продавці в рекламних цілях вказують саме цей стандарт потужності, щоб краще піднести свій товар. Необхідно орієнтуватися на RMS, щоб оцінити реальну потужність акустичної системи. Якщо ж на упаковці вказана тільки PMPO, то це значення слід поділити на 10-12, і тоді це показник буде близький до RMS.

Для отримання більш-менш якісного звуку бажано, щоб потужність кожної колонки була не меншою за 10-15 Вт.

Оскільки акустика для комп'ютера найчастіше складається з декількох колонок, то краще виходити з сумарної потужності системи.

Орієнтовні параметри потужності комп'ютерних колонок:

 • для офісу – до 20 Вт;
 • для будинку – 40-50 Вт;
 • для домашнього кінотеатру, ігрові – 80-120 Вт і більше.

Слід пам'ятати, що на максимальній потужності система видає звук з найбільшими спотвореннями, тому слухати колонки рекомендується на низькій або середній гучності. Отже, певний запас потужності не завадить.

Важливо: фактична потужність колонок не завжди відповідає параметру, який вказав виробник. Наприклад, бюджетні рішення на 20 Вт в реальності зможуть дати максимум 12-15 Вт.

Матеріал корпусу

Важливим моментом при виборі комп'ютерної акустичної системи є матеріал корпусу. Від нього залежить не тільки зовнішній вигляд і ціна пристрою, але і якість звучання.

Основні види матеріалів.

Пластмасовий корпус – це ергономічні колонки невеликого розміру, різних форм і відносно невисокої вартості. Серед недоліків – деренчання на середній і високій гучності, неможливість відтворювати «баси» через невеликі розміри.

Дерев'яний корпус – навпаки відображає переваги і недоліки попереднього варіанту. Плюси в тому, що такі колонки легко відтворюють середні і низькі частоти, мінуси – висока вартість, великі габарити і вага.

Корпус з MDF (деревно-стружкові плити) – такі колонки є скоріше золотою серединою між вище перерахованими варіантами. Вони не такі громіздкі, важкі і дорогі, як дерев'яні, але на відміну від пластмасових передають середні і низькі частоти. Правда часто виробники або продавці вказують, що колонки зроблені з дерева, хоча насправді це MDF. Завдяки цьому вони збільшують вартість колонок. Тому при виборі колонок саме з цих матеріалів слід бути уважним.

Частота

Для отримання якісного звуку смуга частот акустичної системи повинна бути якомога ширше і наближатися до діапазону 20-20000 Гц, саме ці частоти сприймає людське вухо. Чим менше нижче значення – тим яскравіше і реалістичніше будуть звучати «баси».

Кількість смуг

Кількість смуг визначається кількістю динаміків в колонці. Чим більше смуг, тим краще якість звуку. У двосмугових моделях один динамік відповідає за відтворення низьких частот (НЧ), інший – високих (ВЧ). Трисмугові рішення забезпечуються ще одним динаміком для середніх частот (СЧ). У системах 2.5 поряд з динаміками НЧ і ВЧ передбачений комбінований варіант, який відтворює НЧ і СЧ.

Чутливість

Цей параметр безпосередньо впливає на гучність звуку при заданій потужності. Чим вище чутливість, тим голосніше звучання (порівнюватися повинні колонки з однаковою потужністю). Одиниця виміру – децибели (дБ). У більшості моделей цей показник становить 84-120 дБ. Для домашніх колонок досить 84-90 дБ.

Відношення сигнал / шум

Від даної характеристики безпосередньо залежить чистота звуку. У бюджетних колонках співвідношення сигнал / шум становить 52-55 дБ, у більш дорогих – 90-95 дБ.

Підключення

Коаксіальний вхід (роз'єм RCA) – дозволяє передавати цифровий багатоканальний звук. Таке з'єднання чутливе до електричних перешкод, зате дріт не боїться згинів. Використовується для підключення колонок до відеопрогравача.

Оптичний вхід – відіграє ту ж роль, що і коаксіальний. Оптичне з'єднання несприйнятливе до перешкод, але сам кабель досить крихкий.

Лінійний аудіовхід (роз'єм RCA) – використовується для передачі одноканального аналогового звуку. За допомогою такого входу можна підключити до колонок зовнішній підсилювач або аудіоресівер.

Лінійний багатоканальний вхід (роз'єм RCA) – застосовується для передачі багатоканального аналогового звуку.

Також в колонках передбачається вихід для навушників (mini-Jack 3.5 мм) і мікрофонний вхід.

Додатково

Імпеданс – опір колонок змінному струму. Дана характеристика важлива при підключенні комп'ютерної акустики до зовнішнього підсилювача. Колонки і підсилювач повинні працювати з однаковим опором: якщо опір акустики менше, ніж у підсилювача, то звук спотворюється, а самі колонки можуть зіпсуватися, якщо цей показник більше – звучання буде досить тихим.

Має значення і розташування регулятора гучності. Користувач може вибирати між естетичним виглядом колонок (на задній панелі) і зручністю регулювання (на передній панелі). Зустрічаються моделі, де регулятор знаходиться зверху або збоку – баланс між красою і практичністю. Також існує акустика з регулятором на шнурі.

Оснащеність

Важливо, щоб колонки були сумісні зі звуковою картою. Колонки 2.0 або 2.1 можна підключити до будь-якого комп'ютера або ноутбука. Купуючи систему 5.1, переконайтеся, що ваша звукова карта має відповідні виходи.

Залежно від моделі та вартості комп'ютерні колонки можуть мати:

 • інтерфейс USB Type A – дозволяє підключати USB флешки або зовнішні вінчестери і слухати музику прямо з них;
 • регулювання високих і низьких частот – дозволяє регулювати високі частоти і «баси» на свій смак;
 • вбудований радіотюнер – перетворює колонки в повноцінний радіоприймач;
 • підтримка карт пам'яті SD – дозволяє відтворювати музику безпосередньо з SD-карт;
 • живлення від батарей, USB-порту – зручно при автономному використанні, наприклад, з ноутбуками.
 • пульт дистанційного керування – дротовий або бездротовий (перший варіант дешевше і не потребує елементів живлення, тоді як у другого – ширше функціонал і більший радіус дії);
 • дисплей – відображає інформацію про роботу акустики, що робить роботу з нею більш комфортною;
 • підтримка Bluetooth – дозволяє слухати музику безпосередньо зі смартфона або іншого мобільного пристрою;
 • NFC-чіп – полегшує установку Bluetooth-з'єднання (для цього необхідно торкнутися смартфоном колонки);
 • фазоінвертор – труба в корпусі колонки, яка посилює баси;
 • пасивний випромінювач – відіграє ту ж роль, що і фазоінвертор, але дозволяє зробити корпус колонки більш компактним;
 • зовнішній підсилювач – підвищує якість звуку (в тому числі за рахунок зниження перешкод), але збільшує ціну і габарити системи;
 • світлові ефекти – декоративне підсвічування, що виконує функцію світломузики;
 • зйомна декоративна панель (решітка) – крім своєї очевидної ролі захищає динаміки від випадкового пошкодження;
 • магнітне екранування – захист техніки від впливу магнітного поля, яке виходить від акустики. Було актуально для ЕЛТ-моніторів і старих телевізорів (зображення не спотворювалося полем). На сьогоднішній день ця опція не має значення.

Слід пам'ятати, що куплену вами акустичну систему необхідно правильно розташувати. Зазвичай системи 2.0 та 2.1 розташовуються з боків від слухача, сабвуфер – у фронтальній частині. система 5.1 – чотири колонки розташовуються по кутах уявного квадрата, в центрі якого знаходиться слухач, центральна колонка і сабвуфер знаходяться перед слухачем. Грамотне розташування системи дозволить домогтися максимально об'ємного і реалістичного звуку.

При покупці колонок необхідно перш за все покладатися на власні враження від звучання акустичної системи. Пам'ятайте, що професійне відтворення звуку – не головна функція комп'ютера. Для того, щоб добитися ідеального звучання, вам слід придивитися до акустичних систем HI-FI.

Виробник

Для отримання гарного звуку не рекомендується купувати акустику китайських, місцевих і маловідомих брендів: Edifier, Gembird, Genius, Microlab, Sven, Defender, DeTech, Hardity, IconBit, SPEEDLINK, Supra. Як правило, корпуси й дроти цих пристроїв виготовляються з недорогих матеріалів, збірка залишає бажати кращого. Але найважливіше – високоякісного звуку з такою акустикою не отримати. У кращому випадку ці колонки можуть служити для перегляду фільмів тільки для людей без особливих вимог до звуку. Серед інших недоліків можна відзначити звук, що фонить, неякісні пульти управління, слабкі роз'єми, некоректні налаштування звуку.

Групу високоякісної акустики становить техніка Bose, JBL, Yamaha, Bowers & Wilkins, з бюджетного сегмента – Logitech. Коштує ця продукція значно дорожче, ніж акустика першої групи. Однак може забезпечити покупцеві чистий і якісний звук. Більш того ці колонки надійні, добре зібрані, довговічні в роботі. Слід пам'ятати, що для отримання максимальної якості звуку вам буде потрібно придбати також дискретну звукову карту.

Відгуки про статтю

Никто не спорит, что B&W, Yamaha, JBL и т.д. звучат лучше Свенов и Микролабов, но многие ли станут покупать акустику по цене сравнимой со стоимостью компьютера?

Дело вкуса на самом деле. Вероятно, что любители музыки вполне готовы платить за качественный звук)

Microlab и Sven - акустика малоизвестных брендов?! У меня была система Microlab H220 2.1 (с сабом) - качество звука превосходное, без хрипа и дребезжания. А по мощности - я громкость даже на половину не выкручивал - оглохнуть можно! Да и Sven - известный мировой производитель, предлагающий как бюджетные колонки, так и высококачественную акустику. Но ставить их в один ряд с Джениусом и Супрой???!

Sven - это местный украинский бренд. Как Вы видите, мы условно разделили акустику на высококачественную и тривиальную. Свен - абсолютно обыкновенные бюджетные колонки, не более того. А громкость никогда не являлась показателем качества звучания ;) Спасибо за Ваше мнение.