Як вибрати ковзани

Вид

Хокейні ковзани – лезо у хокейних моделей має форму дуги із заокругленими кінцями спереду і ззаду. Черевик в таких ковзанах виконаний з високоміцних матеріалів (для захисту від ударів шайби), а їх конструкція витримує енергійний стиль катання (різкі прискорення і зупинки й т.д.). Хокейним ковзанам в основному віддають перевагу чоловіки.

Фігурні ковзани – характеризуються наявністю зубців спереду і відповідною формою леза ззаду. За допомогою зубців виконуються фігурні елементи (стійки, стрибки й т.д.). Черевик в таких ковзанах виготовляється з натуральної шкіри або шкірозамінника і має каблук. Фігурні ковзани найчастіше обирають жінки.

Прогулянкові ковзани – комфортний та утеплений варіант хокейних (чоловічих) або фігурних (жіночих) ковзанів. Призначені для простого катання без виконання трюків.

Спринтерські ковзани – відрізняються нижчим черевиком і подовженим лезом, що дає можливість швидко набирати високу швидкість.

Слід пам'ятати, що професійні моделі завжди міцніше і дорожче аматорських.

Модель

У чоловічих і жіночих моделях враховані особливості будови чоловічих і жіночих ніг, а також різний стиль катання – енергійний і граціозний, який притаманний відповідно чоловікам і жінкам.

Унісекс – підходять чоловікам і жінкам, але часто менш зручні, ніж чоловічі або жіночі.

Дитячі – відрізняються меншим розміром черевика. На дітей розраховані розсувні моделі та ковзани з двома лезами на одному черевику.

Конструкція

Розсувні ковзани – дозволяють змінювати розмір черевика. Оптимальний варіант для дітей які швидко ростуть, що дозволяє економити кошти. З іншого боку, розсувні ковзани вигідно відрізняються від ковзанів свідомо більшого розміру, придбаних «на виріст», оскільки в останньому випадку не можна надійно зафіксувати ногу дитини, а це може бути причиною травми.

На жаль, розсувні ковзани часто є незручними. Визначити це можна, лише почавши їх використовувати. При примірці по відчуттях нічим не відрізняються від звичайних ковзанів.

Анатомічні елементи – вкладиші, підошва, устілка, черевик, язик, виготовлені з урахуванням анатомічних особливостей ноги та стопи. Збільшують рівень комфорту при катанні та знижують ризик отримання травми.

Важливо: анатомічна устілка є недорогим аналогом анатомічної підошви.

Посилена конструкція – наявність спеціальних вставок, які забезпечують додатковий захист п'яти, носка, язика або посиленим черевиком. Застосовується в хокейних ковзанах.

Два леза на черевик – в конструкції передбачена можливість установки двох лез на кожен черевик. Дуже актуально для навчання дітей молодшого віку, оскільки знижується ризик травми.

Жорсткість черевика

Ця характеристика важлива для вибору ковзанів виходячи зі складності трюків.

М'які – використовуються для навчання катанню, освоєння основних рухів або для простого катання.

Середньої жорсткості – призначені як для освоєння фігурного катання, так і для катання «в задоволення».

Жорсткі – підійдуть досвідченим спортсменам, які виконують складні фігури (підтримки, стрибки). Жорсткі черевики виготовляються з подвійного шару шкіри.

Дуже жорсткі – застосовуються професіоналами, які виконують дуже складні елементи (наприклад, стрибки з потрійним поворотом). Дуже жорсткі черевики виготовляються з потрійного шару шкіри.

Елементи фіксації

Кліпси – швидкий і зручний спосіб застібки черевика. До того ж, можна легко регулювати тиск на деяких ділянках ноги, не розстібаючи інші кліпси. Недолік – крихкість конструкції. Не застосовується в хокейних ковзанах.

Шнурки – найнадійніший спосіб застібки черевика. Шнурки дозволяють рівномірно розподіляти тиск на ногу і по-різному регулювати силу натягу на деяких ділянках. Такий спосіб застібки вигідно відрізняється від кліпс меншою вагою шнурків і легкістю їх заміни. Недоліки: потрібно більше часу на застібання і певна вправність. Шнуркам віддають перевагу всі професійні спортсмени.

Шнурки + кліпси – комбінований варіант, що поєднує переваги попередніх способів застібки черевика. Причому, кліпси розміщуються в самому верху, щоб було зручно регулювати тиск в цій частині ноги. Такий спосіб зазвичай застосовується в прогулянкових ковзанах.

Гачки – полегшують і прискорюють процес шнурування, а також регулювання тиску шнурків. Знаходяться у верхній частині черевика.

Липучки – фіксують шнурки, які під час катання можуть ослабнути або розв'язатися.

Супорт гомілкостопу – опуклості на черевику, призначені для фіксації гомілковостопного суглоба. Забезпечує додатковий комфорт і знижує ризик отримання травми. Використовується в дорогих ковзанах.

Вставки для щиколодок – вставки, що фіксують гомілковостопний суглоб. За своїми функціями є аналогом супорта гомілкостопу.

Важливо: слід правильно шнурувати черевик. У нижній частині шнурують не туго, щоб не створювати перешкод нормальному кровотоку в нозі. У середній частині шнурівка щільніша, щоб надійно зафіксувати гомілкостоп. У верхній частині слід зменшити натяг шнурка, що дозволить легко нахилятися вперед під час катання.

Матеріал черевика

Шкіра – внутрішня обробка здатна приймати форму ноги, що дозволяє відмінно контролювати ковзани під час катання. Шкіряні черевики добре тримають тепло і вбирають вологу, але досить швидко втрачають зовнішній вигляд і мають велику вагу. До того ж, вони коштують досить дорого. Використовуються професійними спортсменами в фігурному катанні, оскільки в хокеї потрібні більш міцні та легкі черевики.

Шкірозамінник – має легшу вагу і довше зберігає зовнішній вигляд, ніж натуральна шкіра. Разом з тим, такі черевики погано тримають тепло і не вбирають вологу. Черевики зі шкірозамінника коштують набагато дешевше шкіряних.

Нейлон – відрізняється невеликою вагою і високою жорсткістю. З нейлону виготовляють черевики професійних хокейних ковзанів.

Важливо: серед черевиків (практично по всіх професійних моделях) зустрічаються моделі з термоформуючого матеріалу, що дозволяє надати черевику форму ноги спортсмена при підвищенні його температури. Недолік: через чутливість матеріалу до підвищення температури, такі черевики не можна сушити на батареї або поблизу нагрівальних приладів. Слід зазначити, що ці ковзани коштують дорого.

Шкіра + синтетика – комбінований варіант, що поєднує переваги попередніх матеріалів. Оптимальне співвідношення ціни і якості.

Пластик (вініл) – використовується для виготовлення черевиків оригінальних ковзанів, для яких зовнішній вигляд важливіше інших переваг. Такі ковзани коштують недорого, але для серйозного катання непридатні.

Важливо: зустрічаються ковзани у яких деякі частини (п'ята, стакан, носок), виконані з морозостійкого матеріалу. Такі ковзани особливо стануть в пригоді тим, хто користується ними на відкритих ковзанках.

Стакан – це частина коника, яка прикріплюється до черевика знизу та утримує лезо.

Внутрішнє оздоблення

Синтетика – зустрічається найчастіше. Відрізняється високою стійкістю до зносу і низькою ціною.

Штучне хутро – використовується для декоративного оздоблення прогулянкових ковзанів.

Натуральна тканина – вигідно відрізняється від синтетичної тканини тим, що добре тримає тепло і відводить вологу. Крім того, вона приємніше на дотик. Разом з тим, вона менш стійка до зносу.

Композит – комбінований варіант, що враховує особливості властивостей тканини в різних частинах черевика. Наприклад, підкладка повинна бути досить жорсткою і добре відводити вологу, а стінкам необхідна висока стійкість до зношування, хороша теплоізоляція й т.д.

Натуральна шкіра – відрізняється високою стійкістю до зносу і хорошим відведенням вологи. Однак, має велику вагу, що ускладнює її використання професійними спортсменами.

Матеріал підошви

Пластик – зустрічається найчастіше, завдяки невисокій ціні та жорсткості, достатньої для непрофесіоналів. Недолік – низька стійкість до сильних морозів, внаслідок чого підошва може тріснути. В основному використовується в прогулянкових ковзанах.

Вуглепластик – застосовується в професійних хокейних ковзанах. Відрізняється високою міцністю, дуже малою вагою і гнучкістю, що дозволяє гасити удари при різких рухах. Ці підошви мають високу ціну.

Пресована шкіра – зустрічається в професійних фігурних ковзанах. Відрізняється високою жорсткістю і стійкістю до навантажень. Такі підошви коштують недешево.

Гума – застосовується в хокейних ковзанах. Крім низької ціни, має більшу гнучкість, ніж пластик.

Тип сталі лез

Нержавіюча – сталь з додаванням хрому, який перешкоджає виникненню корозії, але водночас, знижує її твердість.

Легована – сталь з додаванням різних хімічних елементів для підвищення антикорозійних властивостей (хром) і збільшення твердості (нікель, марганець).

Вуглецева – сталь з невеликим додаванням вуглецю. Чим більше відсоток вмісту вуглецю в сталі, тим вище твердість сталі.

Високовуглецева – сталь з високим вмістом вуглецю. Найтвердіша сталь.

Важливо: слід зазначити, що незалежно від типу стали, після кожного катання лезо необхідно протирати сухою ганчіркою. Перед тривалим зберіганням, леза ковзанів слід змащувати машинною оливою.

Слід звернути увагу на таку характеристику, як твердість леза, яка вимірюється в числовому вигляді. Твердість виражається в діапазоні від 0 до 100. Оптимальною величиною вважається твердість не нижче 70 одиниць.

Розмір

Під розміром розуміється довжина підошви черевика. Від цього параметра залежить комфорт і безпека катання.

Хокейні ковзани мають такі розміри: дитячі (YTH) – до 32 розміру, юніорські (JR) від 33 до 37, дорослі (SR) – починаючи з 38. Обираючи прогулянкові та хокейні ковзани, слід віддати перевагу парі на розмір більше, ніж звичайне взуття, оскільки для цих видів катання використовуються товсті шкарпетки.

Обирати фігурні ковзани необхідно за розміром, що збігається з розміром повсякденного взуття, що дозволить краще відчувати ковзани. При цьому носок не повинен бути товстим або подвійним.

Також слід звернути увагу на повноту черевика, яка означає ширину його підошви. Вона позначається або цифрою (Росія, Франція), або буквою (Англія) латинського алфавіту (A, B, C, D, E, F). Показником середньої повноти є буква D.

Оснащення

Змінні леза – можливість зміни лез є у всіх моделях професійних ковзанів. Необхідність зміни лез пояснюється тим, що вони витримують лише певне число заточувань, після чого стають непридатними.

Леза з перфорацією – леза з отворами. Ковзани з такими лезами мають меншу вагу. Леза з перфорацією зустрічаються лише в ковзанах дуже високого класу.

Сталева вставка в підошві – забезпечує необхідну жорсткість і підвищує стійкість підошви до деформації, тим самим збільшує термін служби ковзанів.

Внутрішній черевик – вкладиш з тканини, який виконує функції внутрішнього оздоблення черевика. Такі ковзани легко сушити, оскільки для цього достатньо вийняти внутрішній черевик і помістити на батарею.

Захисне напилення леза – підвищує стійкість леза до корозії. Після декількох заточок воно може відшаруватися.

Язик з отворами – такі ковзани мають отвори в нижній частині язика, які забезпечують додаткову вентиляцію. Це сприяє відведенню вологи від ніг в процесі катання і збільшує рівень комфорту.

Чохли для леза – захищають леза від ударів один об одного під час перенесення ковзанів, а також дозволяють ходити по льоду або асфальту. Чохли виготовляються з гуми або пластику.

Поради

  • Обирати ковзани потрібно виходячи зі стилю і місця катання.
  • Слід купувати ковзани в спеціалізованих магазинах з якісними умовами зберігання виробів.
  • Черевик коника повинен щільно облягати ногу і перш за все область гомілковостопного суглоба.
  • При цьому приміряти ковзани необхідно на ту шкарпетку, яка буде використовуватися в процесі катання. Бажано походити на ковзанах, присісти щоб відчути наскільки вони зручні. Не варто купувати ковзани, які або тиснуть ногу, або занадто вільні.
  • Важливо пам'ятати, що будь-які ковзани необхідно розношувати протягом деякого часу, щоб вони стали більш зручними та комфортними.
  • Як правило, ковзани продаються із заводською заточкою або взагалі без неї. Тому перед використанням їх необхідно заточити. Це можна зробити майже на кожній популярній ковзанці. Самостійно заточувати леза не рекомендується, тому що можна їх пошкодити.

    Відгуки про статтю