Як вибрати контролер розумного будинку

Вид

Контролер розумного будинку – головний компонент системи «розумний дім», який об'єднує всі розумні прилади в єдину мережу. Контролер грає роль сполучної ланки між системою «розумний будинок» і користувачем. Управління здійснюється за допомогою мобільних пристроїв (планшета, смартфона), різних вимикачів, панелей і пультів управління, персонального комп'ютера.

Контролер віддає команди пристроям за бажанням власника, згідно заданому сценарію або на підставі поточної ситуації, наприклад, погодних умов.

Комплект розумного будинку – складається з різноманітних датчиків, реле, розумної розетки і інших пристроїв. Одні комплекти оснащені контролером, інші – ні.

Розумна кнопка – дозволяє вмикати / вимикати окремі пристрої або їх групи. Дає можливість відправляти повідомлення родичам користувача в екстрених ситуаціях. Така кнопка розташовується в будь-якому зручному місці, що важливо для дітей, літніх і хворих людей.

Розумний вимикач – застосовується для включення / вимикання освітлення. Може працювати і в парі з різними датчиками.

Димер – на відміну від попереднього пристрою здатний регулювати яскравість освітлювальних приладів.

Реле – використовується для включення / вимикання побутових приладів. Пристрій може підключатися до датчиків. Реле вміє відслідковувати витрату електроенергії.

Повторювач (ретранслятор) – підсилює сигнал в мережі і тим самим підвищує якість зв'язку між розумними девайсами. Такий пристрій стане в нагоді, якщо прилади повинні бути розташовані на значній відстані один від одного. Ретранслятор знадобиться і при великій кількості приладів в мережі.

Модуль розумного вимикача – використовується для управління освітленням. Актуальний в системах, яким потрібен «сухий контакт реле». Працює в тандемі з датчиками і пультом дистанційного керування.

Пульт управління розумного будинку – дозволяє вмикати / вимикати, налаштовувати побутові прилади, а також запускати сценарії.

Панель управління розумним будинком – дає можливість управляти девайсами за допомогою жестів.

Контролер ролет, жалюзі і воріт – застосовується для управління ролетами, жалюзі і воротами.

Мотор (контролер) для штор, жалюзі – служить для управління шторами, жалюзі.

Рейки для карниза – пристрій для контролю положення штор. Довжина рейки становить 1-5.5 м.

Контролер споживання енергії – фіксує витрату електроенергії і передає дані на центральний контролер (контролер розумного будинку).

Система «розумний будинок»

Стандарт зв'язку

Контролери

ZigBee – відкрита технологія. Пристрої, що підтримують Zigbee широко поширені, але не завжди сумісні один з одним. Основна перевага – порівняно низьке енергоспоживання.

Z-Wave – закрита технологія, що гарантує сумісність підключених пристроїв між собою і надійність з'єднання. Також протокол Z-Wave відрізняється більшою «далекобійністю» сигналу.

  • Z-Wave Plus – просунута версія стандарту Z-Wave. Характеризується збільшеним радіусом дії і зниженим споживанням енергії.

Інші розумні пристрої

Wi-Fi – застосовується для управління приладами з мобільного пристрою через Інтернет. На відміну від ZigBee і Z-Wave не може безпосередньо з'єднувати між собою девайси в мережі. Розумні датчики зв'язуються з роутером, який передає сигнал на виконавчі пристрої. Wi-Fi не призначений для підключення великої кількості приладів (до 15-20) і вразливий до атак зловмисників.

Bluetooth – служить для управління девайсами з мобільного пристрою, але без використання Інтернету. Таке з'єднання важче зламати, ніж Wi-Fi. Bluetooth має обмежений радіус дії.

Jeweller – характеризується підвищеною дальністю дії. Такий стандарт зв'язку добре підійде для великого будинку або офісу.

Доступ

Віддалений – забезпечується через Інтернет. Недолік – ймовірність збою через поломки сервера або хакерські атаки.

Локальний – забезпечується за допомогою локальної мережі без доступу до Інтернету. Вигідно відрізняється від попереднього способу більшою надійністю.

Управління через

Найчастіше керують контролерами розумного будинку через ОС для мобільних пристроїв – iOS і Android. Такий спосіб дозволяє працювати з приладами з будь-якого місця, де є доступ до Інтернету. Іноді зустрічаються пристрої, якими можна керувати за допомогою голосу або ПК.

Комплектація

Комплекти розумного будинку оснащуються датчиками, що реагують на різні загрози, наприклад, протікання, задимлення або проникнення сторонніх. Зустрічаються датчики затоплення, датчики диму, датчики руху, датчики відкриття і інші рецептори.

Розумна розетка – розетка, яка включається / вимикається по команді з мобільного пристрою або автоматично. Служить для управління роботою підключеної до неї побутової техніки.

Термостат – регулює температуру в приміщенні за допомогою автоматичного включення / вимикання кліматичної техніки.

Також в комплект системи «розумний будинок» може входити розумний вимикач, реле, лампа, камера.

Максимальний радіус з'єднання

Цей параметр дає змогу оцінити, чи підійде інтелектуальний пристрій для конкретного будинку. Чим більше максимальний радіус з'єднання, тим далі один від одного можуть перебувати датчики, термостати, розетки та інші розумні прилади. Оптимальний вибір за даним показником робиться з урахуванням площі будинку.

Орієнтовні параметри максимального радіусу з'єднання стандартів зв'язку:

  • ZigBee – до 100 м (на відкритому просторі), 3-12 м (в приміщенні);
  • Z-Wave – до 100 м (на відкритому просторі), 15-30 м (в приміщенні);
  • Z-Wave Plus – до 150 м (на відкритому просторі), до 45 м (в приміщенні);
  • Jeweller – до 1000 м (на відкритому просторі);
  • Bluetooth – до 10-15 м.

Реальний радіус дії зменшується / збільшується в залежності від наявності / відсутності перешкод або завад.

Кількість пристроїв, що підключаються

Ця характеристика означає найбільшу кількість розумних приладів, з якими може працювати контролер. Різні моделі підтримують 25-220 пристроїв, що підключаються. Потрібний варіант обирається виходячи з кількості розумних приладів. Рекомендується взяти контролер із запасом за цим показником на випадок розширення системи «розумний дім» за рахунок купівлі додаткових датчиків, розеток, вимикачів.

Монтаж

Настінний – представлений двома способами:

  • накладний – девайс легко встановлюється на будь-якій поверхні;
  • урізний – пристрій краще вписується в інтер'єр, але складніший в монтажі.

Настільний – прилад розміщується на столі або іншій відповідній горизонтальній поверхні. Такий варіант властивий багатьом контролерам розумного будинку.

Універсальний – допускає кілька способів установки приладу. Найчастіше такий варіант монтажу притаманний розумним кнопкам.

У монтажну коробку – подібним чином монтуються деякі реле і димери.

В розетку – простий і зручний спосіб. При необхідності ці прилади можна легко перенести в інше місце, де є розетка.

У USB-роз'єм – характерний для повторювачів (ретрансляторів).

Оснащення

В контролерах передбачається LED-індикація або екран. Другий варіант більш інформативний, оскільки відображає більше відомостей про роботу приладу.

В розумних вимикачах та інших інтелектуальних пристроях є підсвічування для зручності використання в темряві.

Функції

Підтримка сценаріїв – застосовується для створення сценаріїв роботи декількох пристроїв, пов'язаних між собою. Сценарій роботи – це запрограмована послідовність дій різних приладів. Наприклад, при спрацьовуванні датчика відкриття відповідне реле відкриває в'їзні ворота.

Таймер – дає можливість задавати розклад роботи приладів. Використання таймера полегшує роботу з системою «розумний будинок» і економить електроенергію.

Вид вимикача

Механічний – відносно дешева модель.

Сенсорний – безпечніше і практичніше механічного. Сумісний з будь-якими типами ламп, забезпечує повільне включення / вимикання освітлення, що сприятливо впливає на термін служби ламп і береже зір. Завдяки підсвічуванню сенсорний вимикач легко виявити в темряві. У порівнянні з механічним вимикачем сенсорний девайс обійдеться дорожче.

Кількість клавіш, кнопок

Цей параметр визначає кількість приладів / груп приладів, якими можна керувати за допомогою розумного вимикача, кнопки, пульта управління розумним будинком. Чим більше клавіш, тим ширше функціонал інтелектуального пристрою (кожній клавіші відповідає пристрій / група пристроїв).

Максимальна потужність навантаження

Даний показник описує гранично допустиму потужність навантаження, на яку розрахований розумний вимикач, димер, реле. Одиниця виміру – вати (Вт). Максимальна потужність навантаження інтелектуального приладу повинна перевищувати суму максимальних потужностей пристроїв, підключених до нього.

Живлення

Більшість інтелектуальних пристроїв живиться від мережі 220 В. Деяким моделям потрібна знижена напруга живлення – 12/24 В або 5 В. Також зустрічаються прилади, що працюють на батарейках або акумуляторі.

Відгуки про статтю