Як вибрати коньяк, бренді, арманьяк

Тип

Бренді – міцний алкогольний напій, який виготовляється шляхом перегонки виноградного вина, соку ягід і плодів, що забродили. Смак і букет (сукупність ароматів) бренді залежить від сировини і особливостей виробництва. Виноградний бренді виробляють із сортів винограду Рислінг, Ркацителі, Аліготе. Вміст алкоголю: 40-60% об.

Коньяк – різновид бренді. Характеризується насиченим смаком і складним букетом, в якому можуть бути присутніми деревні, ванільні, фруктові, квіткові, ягідні тони. Основа напою – вино, отримане з сортів винограду Фоль Бланш, Коломбар, Уні Блан. Особливість виробництва – подвійна перегонка сировини. Вміст алкоголю: 40% об.

Хересний бренді – витримується в бочках з-під хересу. Має м'який смак і букет з широкою палітрою відтінків (ваніль, дуб, спеції, інжир, сухофрукти, горіхи). В якості сировини використовується виноматеріал, вироблений з сортів Айрен і Паломіно. Вміст алкоголю: 36-45% об.

Арманьяк – різновид бренді. Відрізняється від коньяку більш глибоким смаком і багатим ароматом, в якому виразно чутні нотки фіалки, чорносливу та горіха. При цьому з віком аромат напою ускладнюється.

Арманьяк виготовляється з виноматеріалів, які виготовлені з декількох сортів винограду, включаючи Фоль Бланш, Коломбар, Уні Блан. При цьому використовується виноград врожаю одного року (мілезимний). Також арманьяк виробляють методом одноразової перегонки сировини. Обійдеться дорожче коньяку і зустрічається набагато рідше. Вміст алкоголю: 40-50% об.

Обсяг

Коньяк і арманьяк найчастіше розливають в пляшки об'ємом 0.7 л, а бренді – в тару, ємністю 0.5 л. Набагато рідше можна зустріти алкоголь в більшій (1 л; 3 л) або меншій (0.25 л; 0.375 л).

Витримка і клас

Витримка – тривале зберігання напою в спеціальних умовах, що покращує його властивості. В результаті збагачується аромат і смак, змінюється колір бренді, коньяку, арманьяку, хересного бренді. Чим старіше напій, тим вище його споживчі властивості. У той же час збільшується вартість алкоголю. Правда, витримані коньяки зазвичай набувають цінителі цього напою або на подарунок.

Французька класифікація по витримці:

 • VS (Very Special) – 2 роки;
 • Superior – 3 роки;
 • VSOP (Very Superior Old Pale) – 4 роки;
 • VVSOP (Very Very Superior Old Pale) – 5 років;
 • XO (Extra Old) – 6-25 років;
 • VIP XO – 25-50 років.

У країнах СНД прийнята інша класифікація коньяків:

 • ординарні;
 • марочні;
 • колекційні.

Термін витримки ординарних напоїв вказується за допомогою зірочок (кожна зірка відповідає року витримки). Ці коньяки дозрівають протягом 3-7 років. Найчастіше зустрічаються трьох-, п'яти- і семизіркові коньяки.

Класифікація марочних коньяків:

 • КВ (Коньяк Витриманий) – від 6 років;
 • КВВЯ (Коньяк Витриманий Вищої Якості) – від 8 років;
 • КС (Коньяк Старий) – від 10 років;
 • ОС (Коньяк Дуже Старий) – від 12 років.

Мінімальний термін витримки колекційних коньяків складає 23 роки.

Хересний бренді за витримкою підрозділяється на такі категорії:

 • Солера (Solera) – 6-12 місяців;
 • Солера Резерва (Solera Reserva) – 1-3 роки;
 • Солера Гран Резерва (Solera Gran Reserva) – від 3 років.

Арманьяк витримують довше інших різновидів бренді – 12-60 років і більше.

Витримка в бочках

Коньяк, бренді, арманьяк витримуються в дубових бочках. Кожний різновид дуба додає напою неповторний смак, аромат і колір. Тому існують суворі приписи щодо бочок, в яких повинен дозрівати напій:

 • коньяк – в бочках з лімузенського дуба;
 • арманьяк – в бочках з гасконського дуба;
 • хересний бренді – в бочках з американського дуба.

Бренді дозволяється витримувати в будь-яких бочках – з грузинського, кавказького, канадського, французького та інших видів дуба.

Країна виробник

Коньяк, арманьяк, хересний бренді – напої, захищені за географічною ознакою. Тільки продукція, виготовлена в суворо визначених регіонах (апелласьонах), може мати відповідні назви:

 • коньяк – департаменти Шаранта і Приморська Шаранта (Франція);
 • хересний бренді – провінція Кадіс (Іспанія);
 • арманьяк – департаменти Ланд, Жер, Ло-і-Гаронна (Франція).

Кожен апелласьон підрозділяється на зони (субапелласьони). Так, наприклад, апелласьон Арманьяк розділений на Баз-Арманьяк, Арманьяк-Тенарез, От-Арманьяк. Найціннішим вважається напій, виготовлений в апелласьоні Баз-Арманьяк. Апелассьон Коньяк ділиться на шість зон, при цьому кращий коньяк виробляється в субапелласьонах Гран Шампань, Бордери, Пті Шампань.

Хересний бренді виробляють в регіоні, який отримав назву «Хересний трикутник» і розташованому між містами Херес-де-ла-Фронтера, Санлукар-де-Баррамеда, Ель-Пуерто-де-Санта-Марія.

При оцінці алкоголю цінителі звертають увагу на апелласьон, оскільки склад грунту і сировина помітно впливає на споживчі властивості напою.

А ось бренді – це не стільки найменування напою, скільки назва технології приготування. Бренді виробляють в багатьох країнах світу.

Гастрономічна сполучуваність

Аперитив – напої, які подаються перед їжею. Збуджують апетит і покращують травлення. Роль аперитива грає коньяк в складі коктейлів або з льодом, хересний бренді.

Дижестив – напої, що подаються після їжі. Сприяють перетравленню їжі. Як дижестив використовуються висококласний бренді, коньяк і арманьяк.

Коньяк з великим терміном витримки і арманьяк п'ють в чистому вигляді, щоб насолодитися смаком і ароматом благородного напою.

Кава – підходить до бренді і коньяку. Ці напої не перебивають смак один одного. Кава з коньяком має ефект, що зігрівє і бадьорить.

Сигара – дає можливість з'єднати букети коньяку / арманьяку і сигари. Рекомендується поєднувати кубинські сигари з витриманим алкоголем, а ось до бразильських сигар ідеально підійде коньяк з м'яким смаком і фруктовими відтінками в букеті. Цінителі вживають арманьяк з сигарами.

З льодом – лід охолоджує напій і знижує його міцність. Оптимальне рішення для молодого коньяку, що має щільний смак і аромат. Старий коньяк програє від такого сусідства, так як напій втратить свій унікальний букет.

Найчастіше коньяк і бренді використовуються для приготування коктейлів. Сполучуваність бренді та інших напоїв:

 • бренді – яблучний, лимонний або виноградний сік, тонік, негазована вода, вермут;
 • коньяк – шампанське, мартіні, фруктові соки, лікери, біле вино.

Гастрономічна сполучуваність різних видів бренді:

 • коньяк – твердий сир, страви з телятини або птиці, маслини, сьомга, бутерброди з ікрою, полуниця, яблука, виноград;
 • арманьяк – фуа-гра, копчений лосось, м'ясо по-гасконськи, страви з м'яса і риби, чорний шоколад, лимон, гасконські десерти;
 • бренді – нежирні сорти ковбас, сири, помідори, оливки, шинка, солодкий перець, креветки, омари, мигдаль, волоські горіхи, чорний шоколад, морозиво, яблука, м'ясні нежирні страви;
 • хересний бренді – овочі-гриль, м'ясні рулети, страви з індички, кролятини, свинини.

Важливо: всупереч поширеній традиції не варто закушувати коньяк лимоном, оскільки різкий смак цього цитруса переб'є вишуканий букет алкоголю.

Упаковка

Як правило, коньяк і бренді поставляються без упаковки. Ці напої купують для власного споживання. Для подарунка можна придбати алкоголь у ефектній подарунковій упаковці або тубусі. Продукція, упакована в коробку, часто забезпечується келихами.

Оригінальність

Найважливішим показником якості алкоголю є його оригінальність. Як купити оригінальний вид алкоголю, як правильно визначити його автентичність, читайте в нашій статті "Як відрізнити легальний алкоголь від контрафактного" .

Відгуки про статтю