Як вибрати корм для кішок

Вид

Сухий – гранульований корм, майже не містить вологи (до 10%). Переваги: дешевина, зручність застосування і зберігання, висока енергетична цінність, можливість тривалого зберігання. Недоліки: низька засвоюваність, малий вміст жирів, наявність великої кількості солі і вуглеводів, що заподіює шкоду здоров'ю вихованця.

Важливо: якщо кішка регулярно харчується сухим кормом, то в раціоні обов'язково має бути присутньою достатня кількість свіжої води.

Консервований (вологий) – містить велику кількість води (70-80%) і жирів, за рахунок чого краще засвоюється і оптимальний для тварин зі слабкими зубами (кошенята, літні кішки). Мінуси: висока вартість, невелика поживна цінність, обмежений термін зберігання після відкриття консервної банки.

Консервований корм представлений наступними різновидами:

  • мус, паштет – однорідна густа маса з м'яса, не вимагає ретельного пережовування (оптимальна для кошенят);
  • рубане м'ясо – дрібні м'ясні шматочки в соусі, бульйоні, желе;
  • шматочки – великі шматки м'яса в соусі, желе, бульйоні.

Ласощі – мають найвищі смакові якості і не призначені для постійного годування. Полегшує налагодження «взаєморозуміння» господаря з кішкою, може застосовуватися і при дресируванні тварини. До ласощів відносять подушечки, дропси, в'ялене м'ясо, сендвічі, рулети, печиво.

Замінник молока – використовується для годування кошенят, які позбавлені материнського молока (до 3 тижнів).

Важливо: купуйте корми для кішок в зоомагазинах і орієнтуйтеся на перевірені торгові марки. При виборі варто звернути увагу на герметичність упаковки і термін придатності продукції.

Клас

За цим параметром судять про якість корму для кішок. Чим вище клас, тим корисніше їжа і тим вище її ціна.

Економ – дешеві корми, що містять кісткову муку, соєвий білок, різні субпродукти і відходи м'ясної промисловості (копита, хрящі). Для підвищення смакових властивостей в такі корми додають ароматизатори та підсилювачі смаку. Мінус – наявність шкідливих добавок і відсутність натуральних продуктів, що при тривалому годуванні провокує хвороби. Дане харчування краще застосовувати якомога рідше.

Преміум – поживніше і корисніше кормів економ-класу. До складу такої їжі поряд з добавками і ароматизаторами входить натуральне м'ясо. Подібні корми популярні завдяки розумному компромісу ціни і якості.

Супер-преміум – зроблені на основі натурального м'яса. Збагачені вітамінами і мінеральними речовинами, при цьому присутність компонентів рослинного походження і добавок зведено до мінімуму. Хороший вибір для харчування кошенят.

Холістік – найживильніші і корисніші корми. До складу таких продуктів входить м'ясо високої якості, філе риби, фрукти, ягоди, овочі. Ідеально збалансоване і гіпоалергенні харчування. Корми-холістіки купують професійні заводчики кішок і заможні власники породистих мурок.

Серія

Повсякденний – для щоденного харчування здорових і дорослих кішок.

Лікувальний – актуальне при лікуванні і профілактиці захворювань, а також в період відновлення кішок після хвороби. Підбір і курс прийому лікувального харчування визначається певним захворюванням, віком і станом здоров'я пухнастого друга. У такого корму можуть бути протипоказання. Тому для правильного вибору продукту необхідна консультація ветеринара.

Полегшений – характеризується відносно низькою енергетичною цінністю. Застосовується для харчування кішок з надмірною вагою і порушеннями шлунково-кишкового тракту або мурок, які ведуть малорухливий спосіб життя.

Беззерновий – позбавлений шкідливих для кішок речовин (глютен). Такий корм не викликає алергію. Правда, беззернові продукти не бажано давати муркотам з хворими нирками або печінкою.

Вік

Кошенята – для кішок у віці від 3-4 тижнів до 1 року. Ці корми містять велику кількість білків, мінеральних речовин, жирів, вітамінів. Маркування – «Kitten».

Молоді – для мурок у віці 1-3 років. До складу цих продуктів входять білки, вітамінно-мінеральні комплекси, жири, кальцій і фосфор. Маркування – «Junior».

Дорослі – для тварин у віці від 3 до 7-8 років. Відмінна риса таких кормів – збалансоване співвідношення білків, жирів, мінералів, вуглеводів і вітамінів. Маркування – «Adult».

Літні – для кішок у віці від 7-8 років. В цих кормах міститься багато легкозасвоюваних і низькокалорійних вуглеводів і вітамінів при відносно невисокому змісті білків і жирів. Маркування – «Senior».

Група

Довгошерсті – ці корми збагачені поживними речовинами, які покращують стан шерсті і надають їй блиск і м'якість. Завдяки наявності харчових волокон такі продукти сприяють виведенню з шлунково-кишкового тракту грудочок шерсті. Приклади порід: мейн-кун, перська, бірманська, рагамаффін, регдолл.

Безшерсті – подібне харчування відрізняється високою енергетичною цінністю, а також наявністю речовин, які зміцнюють бар'єрну функцію шкіри. За рахунок спеціальних інгредієнтів корми зволожують шкіру і зменшують її подразнення. Приклади порід: український левкой, канадський і донський сфінкс, петерболд.

Короткошерсті – стандартні корми для кішок, що не відносяться до довгошерстих і безшерстих. Приклади порід: британська, сіамська, бенгальська, британська короткошерста, манчкін.

Породи

Усі – підходять всім кішкам незалежно від породи.

Великі – призначені для мейн-куна, норвезької лісової, сибірської, рагамаффіна та інших великих порід.

Спеціалізовані – розраховані на конкретні породи мурлик.

Особливі потреби

Гіпоалергенні – зменшують ризик виникнення алергії. Ці корми використовують і для харчування кішок, які беруть участь у виставках.

Для стерилізованих, кастрованих – знижують ризик виникнення сечокам'яної хвороби і ожиріння. До цих хвороб схильні стерилізовані кішки і кастровані коти. До складу кормів для стерилізованих або кастрованих тварин входить багато органічних і мінеральних речовин.

Для вагітних, годуючих – містять велику кількість поживних речовин і вітамінів. Зміцнюють здоров'я вагітних і годуючих кішок і стимулюють вироблення молока, забезпечують нормальний розвиток кошенят в материнській утробі.

Виведення грудок шерсті – дозволяють позбутися від грудок шерсті в шлунково-кишковому тракті кішки.

Для вибагливих – характеризуються високими смаковими якостями, що важливо при годуванні пухнастих «гурманів».

Для малорухомих – низькокалорійна їжа для мурлик, які ведуть спокійний спосіб життя і схильних до ожиріння.

Для активних – висококалорійні корми для кішок, які багато рухаються і витрачають велику кількість енергії.

Призначення

Цей показник полегшує підбір корму для хворих кішок. Така їжа використовується і в профілактичних цілях. Купуйте дані корми тільки після консультації з ветеринаром.

Поліпшення травлення, для чутливого травлення – легкозасвоювані корми, що полегшують роботу органів травної системи.

Для імунної системи – містять вітамінні комплекси, мікроелементи та імуномодулятори (трави, ягоди). Подібні корми підсилюють імунітет кішок.

Для шкіри і шерсті – до складу таких кормів входить вітаміни, жирні кислоти Омега-3 і Омега-6, біотин, цинк. Ці речовини надають позитивний вплив на стан шкіри і шерсті пухнастого улюбленця. Таке харчування актуально, перш за все, для довгошерстих порід.

Зайва вага – низькокалорійні корми для повних і малорухомих кішок. В таких кормах часто містяться компоненти, що прискорюють обмін речовин (L-карнітин).

Захворювання нирок – корми зі зниженим вмістом фосфору, що знижує навантаження на нирки. Також до складу входять інгредієнти, позитивно впливаючих на сечостатеву систему (чорниця, журавлина). Дане харчування використовується для лікування і профілактики сечокам'яної хвороби, яка поширена у кішок.

Турбота про зуби – корми для профілактики і лікування хвороб зубів кішок. Багаті фосфором, кальцієм, вітаміном D. Пережовуючи таку їжу, кішка механічно очищує зуби. Наявність в їжі спеціальних речовин запобігає відкладенню зубного нальоту. Ці корми особливо корисні для кошенят і літніх тварин.

Для суглобів – до складу подібних продуктів входять хондропротектори, які зміцнюють хрящову тканину кішок.

Захворювання шлунково-кишкового тракту – ці корми характеризуються високою калорійністю і наявністю речовин, що поліпшують стан шлунково-кишкового тракту (пребіотики, бентоніт).

Для діабетиків – продукти зі зниженим вмістом вуглеводів, насамперед крохмалю.

Захворювання печінки – корми, до складу яких входять жирні кислоти Омега-3 і розчинні волокна. При цьому вміст білків, натрію і міді зменшений, що знижує навантаження на печінку.

Основні інгредієнти

М'ясо – джерело тваринних білків і жирів, міді, цинку, заліза. У котячих кормах використовується м'ясо курки, качки, індички, кролика, свині. Більш дорогі продукти містять м'ясо ягняти і оленину. При виготовленні дешевих кормів з маркуванням «м'ясо птиці» або «м'ясо» найчастіше використовуються субпродукти і відходи м'ясної промисловості, наприклад, шкіра з шерстю або роги.

Важливо: до складу дорогих кормів входять тільки якісні і корисні субпродукти (печінка, легені, нирки, серце).

Риба – джерело тваринних білків і жирів, кальцію, магнію, цинку, вітамінів. В кормах міститься м'ясо форелі, лосося, тунця. Якщо на етикетці корму присутнє маркування «риба», то велика ймовірність, що під цією назвою ховаються рибні відходи.

Вівсяна крупа, рис, кукурудза – джерело вуглеводів. Подібних речовин не повинно бути багато, оскільки вони збільшують рівень цукру і сприяють ожирінню.

Консерванти в кормі повинні бути натурального походження (вітаміни C і E, олії трав). Не варто купувати їжу, в якій містяться синтетичні консерванти – «EWG» (E324, E321, E320, E310). Ці речовини небезпечні для здоров'я кішки.

В хорошому кормі вказуються всі компоненти – від більшого до меншого (виходячи з масової частки). Якісна продукція містить не менше 30% м'яса і до 40-50% овочів, фруктів і злаків.

Важливо: рекомендується купувати корми, збагачені мінерально-вітамінними комплексами, фруктами, ягодами, травами і овочами.

Енергетична цінність

Даний показник означає кількість енергії, що міститься в 100 г корму. Енергетична цінність (поживність, калорійність) дозволяє правильно скласти раціон харчування кішки. Кількість кілокалорій, необхідна для конкретної тварини визначають з урахуванням віку, породи, статури, рівня активності та інших особливостей організму.

Важливо: щоб не помилитися з кількістю кілокалорій для кішки, скористайтеся таблицями і калькуляторами. Грамотно складений раціон харчування кішки запобіжить її ожиріння і схуднення.

Вага

Цей параметр дозволяє визначити, на скільки часу вистачить однієї упаковки котячого корму (знаючи норму споживання на добу). Вагу упаковки підбирають в залежності від ваги муркоти, фінансових можливостей господаря і інших чинників.

За інших рівних умов корм в більш важкій упаковці буде коштувати дешевше. Великі вихованці споживають більше корму, ніж дрібні кішки. На відкритому повітрі зручніше використовувати продукт в дрібній фасовці.

Додатково

Вага порції – кількість корму, розрахованого на одне годування. Залежить від віку і ваги кішки, її способу життя і стану здоров'я.

Важливо: велика вага порції не завжди вказує на високу поживну цінність корму. Орієнтуйтеся на кількість калорій в продукті: чим вище цей параметр, тим менше повинна бути вага порції, щоб не перегодувати мурку. З цієї ж причини вага порції корму холістік і економ класу або сухої і консервованої їжі буде відрізнятися.

Кількість порцій – визначає число годувань, на яке вистачить упаковки.

Тип упаковки – залежить від виду корму:

  • пакет, пакет zip-lock, коробка – для сухих кормів;
  • жерстяна банка, пауч, флоупак, ламістер – для консервів;
  • флоупак, блістер, пакет zip-lock, туба – для ласощів;
  • жерстяна банка, пластиковий контейнер – для замінників молока.

На вибір типу упаковки впливають кілька факторів:

  • кількість їжі, оптимальне для певної кішки;
  • індивідуальні переваги господаря тварини;
  • умови, в яких відбувається годування.

В пакети zip-lock (із засувкою) часто фасують велику кількість сухого корму (1.5-20 кг), а ось класичні пакети більш дешеві і практичні, якщо мова йде про одну порцію. Останній варіант хороший при годуванні муркоти на відкритому повітрі або в дорозі. Має значення і зручність застосування: наприклад, багатьом людям простіше відкрити консервовану їжу в паучі, ніж жерстяній банці.

Відгуки про статтю