Як вибрати краскопульт

Краскопульт, аерограф, фарбувальна станція використовується для нанесення лакофарбових матеріалів (ЛФМ) на поверхню шляхом їх розпилювання. В порівнянні з традиційними валиками і малярським пензлями такі інструменти забезпечують більш високу якість лакофарбового покриття (ЛФП) і зменшують час проведення малярних робіт. Правда, фарборозпилювачі обійдуться дорожче і витрачають більше ЛФМ.

Фарбопульти оптимальні для фарбування автомобілів, приміщень, меблів, різних конструкцій.

Важливо: при експлуатації фарбопульта дотримуйтесь техніки безпеки. Необхідно використовувати засоби індивідуального захисту - респіратор, захисні окуляри, рукавички і комбінезон. Працюйте в добре провітрюваному приміщенні. Якщо ж малярні роботи проводяться на відкритому повітрі, то утримайтесь від застосування фарбопульта в дощову і вітряну погоду.

Вид

Фарбопульт (фарбувальний пістолет) – класичний розпилювач з ручкою. Фарбувальні пістолети розраховані на великі обсяги робіт.

Аерограф – легше і компактніше фарбопульта, має більш дрібне сопло. Оптимальний при виконанні тонких робіт, зокрема, малюванні картин в техніці аерографія.

Фарбувальна станція – потужний апарат для нанесення ЛФМ на великі поверхні. Найчастіше оснащується двома пістолетами, дозволяє працювати з довгими шлангами, має багато регулювань. Такий агрегат є найдорожчим і громіздким. Фарбувальні станції призначені для масштабних робіт, перш за все, в будівництві.

Тип

Пневматичний – наводиться в дію стисненим повітрям, що поступає від компресора. Переваги: простота конструкції, висока якість фарбування. Недоліки: дорожнеча обладнання (прилад + компресор), неможливість безповітряного типу розпилення.

Електричний – працює від мережі. Переваги: простота підключення, застосування повітряного і безповітряного розпилення, порівняно низька ціна. Мінуси: «прив'язування» до розетки, обмеження радіусу дії довжиною мережевого шнура, більш низька якість фарбування, ніж у пневматичних моделей.

Акумуляторний – на відміну від електричного інструменту не залежить від розетки. За рахунок відсутності мережевого кабеля забезпечується мобільність фарбопульта, комфортна робота у важкодоступних і віддалених від розетки місцях. Недоліки: обмежений час роботи (залежить від ємності батареї), громіздкість, велика вага. При цьому для підзаряджування акумулятора необхідно підключення до мережі і час.

Механічний – наводиться в дію м'язовою силою оператора. Переваги: найнижча ціна, простота у використанні, незалежність від зовнішніх джерел живлення. Мінуси: мала продуктивність, необхідність прикладання фізичних зусиль, обмежена сфера застосування, зокрема, не підходить для фарбування автомобілів.

Виконання

Ручний – легкий і малопотужний фарбопульт з пістолетом, резервуаром для ЛФМ і системою нагнітання повітря. Оптимальний вибір для побутових потреб.

Підлоговий – потужний і важкий апарат, що забезпечує більш високу якість ЛКП, ніж ручний фарбопульт. Відрізняється підвищеними габаритами і складною конструкцією: встановлені на окремій платформі мотор і бак для ЛФМ з'єднані з пістолетом шлангом.

З виносним компресором – таке виконання зменшує вагу інструмента, що важливо при виконанні тонких робіт. В деяких моделях передбачається можливість підключення пістолета до іншого компресора. Недолік – громіздкість агрегату через наявність окремого компресора і шланга, що з'єднує цей пристрій з фарбопультом. Такий варіант характерний для електричних апаратів.

Вид розпилення

Повітряне – частинки ЛФМ розпорошуються за допомогою потоку повітря, який подається фарбопультом (діє як пульверизатор). Переваги: рівномірне нанесення ЛФМ на поверхню, можливість регулювання потужності в залежності від завдання, простота і відносно низька ціна фарбопультів.

Недоліки повітряного розпилення: низька продуктивність, утворення сильного «барвистого туману» (токсичність і підвищена витрата матеріалу), потрібно розведення ЛФМ.

Безповітряне – частинки ЛФМ розпорошуються під тиском, що нагнітається спеціальним насосом. Переваги: висока продуктивність за рахунок збільшеного коефіцієнта перенесення ЛФМ на поверхню, мінімальний аерозольний туман, економна витрата матеріалів.

Мінуси безповітряного розпилення: нерівномірний розподіл ЛФМ по поверхні, неможливість фарбування конструкцій складної форми, утворення «шагрені» (нерівностей ЛКП). Ці фарбопульти придатні для великомасштабних робіт.

Тип повітряного

HP (високий тиск) – найдешевше рішення серед моделей з повітряним видом розпилення. Забезпечує високу швидкість робіт і рівномірне нанесення ЛФМ. Мінус – низький коефіцієнт перенесення фарби (35-50%).

HVLP (великий обсяг, низький тиск) – вигідно відрізняється від попереднього варіанту більш високим відсотком перенесення фарби на поверхню (65%). Недоліки: робота в тандемі з продуктивним і дорогим компресором, що збільшує вартість приладу, підвищені вимоги до чистоти повітря.

LVLP (низький обсяг, низький тиск) – характеризується ще більш високим коефіцієнтом перенесення фарби (80%). На відміну від фарбопультів системи HVLP не потребують потужного компресору. Мінус – дуже висока ціна.

LVMP (низький обсяг, середній тиск) – в порівнянні з попереднім типом має менший відсоток перенесення фарби (65%). До переваг відноситься більш низька вартість, підвищена продуктивність і «далекобійність». Подібні агрегати дають більш рівномірне ЛКП.

Розпорошувальний склад

Більшість фарборозпилювачів сумісно з багатьма видами ЛФМ – водорозчинними фарбами, емалями, лаками, оліями, в'язкими розчинами. Але також бувають моделі, «заточені» на конкретні фарбувальні матеріали, наприклад, водорозчинні фарби. Відповідну інформацію вказує виробник.

Тиск

Цей показник важливий при підборі до пневматичної фарбопульта відповідного компресора (він повинен видавати відповідний тиск). В електричному фарборозпилювачі номінальний тиск дозволяє оцінити можливості вбудованого компресора. Одиниця виміру - бар.

Тиск залежить від системи повітряного розпилення:

 • HP – 4 бар;
 • HVLP – 2 бар;
 • LVLP – 1.5-2 бар;
 • LVMP – 2.5-3 бар.

Виділяють три різновиди фарбопультів.

 • Розпилювач низького тиску (2-2.5 бар) – забезпечує економну витрату ЛФМ (втрати становлять 20%). Мінус – низька якість покриття.
 • Фарбопульт з середнім тиском (4-6 бар) – розумний баланс між витрачанням фарби і якістю ЛКП. Дозволяє використовувати більшість лакофарбових матеріалів.
 • Розпилювач високого тиску (5-6 бар) – дає високу якість покриття при мінімальних витратах часу. Мінус – великі втрати ЛФМ (до 60%).

Більшість компресорів нагнітає тиск до 8 бар.

Важливо: тиск повітря визначає дистанцію між поверхнею, що фарбується і соплом фарбопульта. Чим більше цей показник, тим більше допустима відстань і навпаки. Щоб обчислити оптимальне значення (см), помножте величину тиску (бар) на 10. Також відстань від поверхні залежить від в'язкості ЛФМ. На практиці стандартна дистанція становить 10-25 см.

Потужність

Цей параметр прямо впливає на продуктивність фарборозпилювача і його сумісність з в'язкими ЛКМ. Електричні моделі до 500 Вт вважаються побутовими. Пристрої з більш високим значенням потужності відносять до професійної техніки. Ця ж характеристика у пневматичних фарбопультів визначається компресором і становить 700-3 000 Вт.

Витрата повітря

Від цього показника залежить продуктивність фарбувального апарату. Залежно від моделі витрата повітря становить 50-400 л/хв. Для побутового застосування вибирають пристрої з параметром до 230-250 л/хв. Дана величина важлива при використанні пневматичного фарбопульта, оскільки від неї залежить сумісність інструмента з компресором.

Витрата фарби

За даною характеристикою оцінюють продуктивність фарбопульта. Чим більше ЛФМ витрачається в процесі роботи, тим швидше агрегат впорається з поставленим завданням.

У різних фарборозпилювачів витрата фарби варіюється в діапазоні 100-1200 мл/хв. Продуктивність фарбувальних станцій не перевищує 2100 мл/хв. Низька витрата ЛФМ рекомендується при виконанні тонких робіт, висока - при фарбуванні великих поверхонь.

Діаметр сопла

Цей показник впливає на витрату ЛФМ і якість ЛКП. Визначається типом розпилювача:

 • фарбопульти – від 1 мм;
 • аерографи – до 1 мм.

Великі сопла оптимальні для роботи з в'язкими матеріалами і фарбування великих площ. Невеликі форсунки використовуються при виконанні аерографічних розписів і фарбуванні дрібних предметів.

Діаметр сопла підбирається виходячи з використовуваних ЛФМ:

 • морилки, водорозчинні фарби – 0.8-1.2 мм;
 • базові склади («металік») – 1.2-1.3 мм;
 • грунтовки, 2к лаки – 1.3-1.6 мм;
 • клеї, рідкі шпаклівки, смоли, 2к грунти – 1.6-3 мм;
 • будівельні суміші – 3-6 мм.

Найчастіше вибирають фарбопульти з діаметром сопла 1.4-1.7 мм. Подібний інструмент оптимальний для роботи з багатьма лаками і фарбами, а також грунтами (в останньому випадку матеріал розводять більш сильно).

Вид смолоскипу

Плаский –- підійде для фарбування великих рівних поверхонь (стіни, паркани).

Круглий – рекомендується при обробці дрібних деталей і рельєфних поверхонь.

Овальний – дає рівномірне ЛКП при мінімальних витратах часу.

Регулювання

У фарбопультах передбачаються регулювання витрати фарби, подавання повітря, режиму розпилення. Ці опції дозволяють домогтися балансу між якістю ЛКП і витратою ЛФМ виходячи з конкретного завдання.

Кута нахилу бачка – спрощує роботу з фарбопультом у важкодоступних місцях. Також подібна функція стане в нагоді при фарбуванні горизонтальних площин.

Конструкція

Система швидкого очищення – полегшує догляд за соплом фарбопульта.

Робота лівою рукою – забезпечує комфортне використання інструменту малярам з лівої робочої рукою.

Телескопічна ручка – робить більш зручним фарбування великих площ. Правда, така конструкція негативно позначається на надійності ручки.

Важливо: найкращих результатів можна досягти використовуючи телескопічну ручку в парі зі шлангом (для пневматичних і деяких електричних моделей). Довжина шланга варіюється в межах 1.2-5 м і більше. Чим довше шланг, тим більше радіус дії розпилювача.

Ємність

Розташування

Верхнє – забезпечує комфортну експлуатацію фарбопульта, при цьому оператор може застосовувати досить в'язкі ЛФМ. Недолік – відносно невеликий обсяг ємності.

Нижнє – дозволяє працювати однією рукою і використовувати місткий резервуар. Такий прилад можна поставити на стіл та іншу рівну поверхню. Мінус – незручний варіант при фарбуванні стель.

Бокове (поворотне) – за своїми характеристиками нагадує попередній варіант. Відмінна риса - можливість повертання бака, що полегшує нанесення ЛФМ на горизонтальні і вертикальні поверхні.

Підлогове – розвантажує руки оператора, дає можливість використовувати об'ємний резервуар. Мінуси: висока ціна, громіздкість. Фарбопульти з таким розташуванням ємності гарні для масштабних робіт.

Обсяг – в залежності від призначення фарбувального пістолета становить від кількох мілілітрів до кількох десятків літрів. Чим більше цей параметр, тим краще фарбопульт підходить для великого обсягу робіт. Але зі збільшенням ємності резервуара зростає вага і габарити інструмента. Середнє значення становить 400-1800 мл. Для живопису методом аерографії потрібен мініатюрний бак об'ємом 7-50 мл.

Матеріал

Пластик – дешевий, легкий, міцний матеріал. Пластикові ємності часто виготовляються прозорими, що дозволяє легко контролювати витрачання ЛФМ. Мінуси: сприйнятливість до окремих типів розчинників, складне очищення після використання.

Метал – самий міцний і довговічний матеріал, легко очищується. Недоліки: висока вартість, велика вага. Металеві резервуари іноді оснащуються віконечком – для стеження за рівнем витраченого ЛФМ, але подібне рішення незручне.

Скло – прозорий і хімічно нейтральний матеріал. Скляні баки добре відмиваються. Мінус – чутливість до механічних впливів.

Комплектація

Віскозиметр – вимірює ступінь в'язкості лакофарбового матеріалу. В'язкість використовуваної суміші визначається співвідношенням ЛФМ і розчинника. Одиниця виміру – DIN. Грамотно підібрана в'язкість складу сприяє нормальній роботі агрегату і покращує якість покриття.

Орієнтовні значення різних ЛФМ:

 • автомобільні фарби і лаки – 15-20 DIN;
 • грунтовки – 15-30 DIN;
 • фактурні фарби, емалі – 15-25 DIN;
 • глазур – 20-30 DIN;
 • рідкі шпаклівки – до 30 DIN;
 • латексні фарби – 35-45 DIN.

Голка для чищення форсунки – застосовується для догляду за фарбопультом.

Змінні сопла – розширюють функціонал інструменту. Комплект з декількох форсунок дозволяє налаштувати фарбопульт під конкретне завдання і ЛФМ.

Манометр – дає можливість відстежувати тиск на вході. В результаті зменшується ймовірність виникнення непередбачених ситуацій.

Валик – традиційний малярський валик, оснащений системою подавання фарби і довгою ручкою. Перевага даного рішення - малярові не потрібно час від часу занурювати валик в резервуар з фарбою. На відміну від будь-якого фарбопульта валик не дає бризок, а отже безпечніший в роботі.

Насадка для пилососа – дозволяє використовувати пилосос як компресор для фарбопульта.

Підключення двох пістолетів – збільшує швидкість нанесення ЛФМ. Така опція передбачається в фарбувальних станціях.

Плечовий ремінь – зазвичай зустрічається в моделях з виносним компресором. Служить для комфортного носіння компресора на плечах і розвантаження рук оператора. При цьому забезпечується свобода дій для маляра, так як компресор завжди поруч.

Візок – дозволяє перевозити продуктивний і важкий фарбопульт.

Кейс – полегшує зберігання і транспортування фарбопульта. Захищає пристрій від механічних пошкоджень, забруднень, пилу.

Вага

Ця характеристика впливає на зручність експлуатації фарбопульта. У різних агрегатів вага становить 0.3-3 кг і більше. Чим легше розпилювач, тим комфортніше з ним працювати. В той же час мала вага інструменту свідчить про порівняно невелику продуктивність. Також вага фарборозпилювача залежить від особливостей конструкції, наприклад, наявності вбудованого компресора в електричних моделях.

Виробник

Кращим співвідношенням ціни і якості володіє продукція марок Airpress, Armateh, 2Black & Decker, Bosch, Dino-Power, JonnesWay, Ryobi, Wagner, Walcom. Найнадійніші і довговічні фарбопульти та фарбувальні станції. Можуть використовуватись як для професійного застосування, так і для побуту. Іноді коштують дуже дорого, але можна вибрати модель простіше і дешевше - на якості це не відіб'ється. Як правило, дуже зручні в роботі, мають високу продуктивність, деякі моделі ще і відмінне співвідношення ваги і розмірів.

Більш низький ціновий сегмент займають інструменти брендів Auarita, DWT, Einhell, Forte, Intertool, Mastertool, Metabo, Miol, Refine, Sigma, Stark, Sturm, Topex, Vitals, Werk, YATO, Авангард, Арсенал, Витязь, Диолд, Дніпро-М , Протон, Ритм, Ростех, Сталь, Уралмаш, Електромаш і Енергомаш. Іноді відрізняються середньою якістю, а так само слабкою надійністю: буває, що ламаються буквально після першого використання. Однак, це швидше виняток. Багато моделей важкуваті для тривалої роботи, якість пластика корпусу залишає бажати кращого (може швидко сходити фарба).

Сегмент професійних фарбувальних станцій представлений не дуже великим асортиментом марок, наприклад, Graco. Найдорожчі, надійні і функціональні інструменти: купувати варто лише для професійного використання.

Відгуки про статтю