Як вибрати фарбу, емаль

Фарби виконують не тільки очевидну естетичну функцію, але і захисну, що не менш важливо. Захищають пофарбовані поверхні від безлічі несприятливих впливів: сонячне світла, вологи, перепадів температур, вітру, бактерій та інших.

Основні характеристики і вимоги до фарб незалежно від їх специфіки:

 • адгезія – прилипання фарби до пофарбованої поверхні;
 • покриваність – здатність фарби робити невидимим колір робочої поверхні;
 • зносостійкість – стійкість до вологи, світла, дотиків;
 • екологічність – нетоксичність, безпеку для здоров'я людини.

Фарби призначені, насамперед, для додання кольору поверхні. Емаль досить споріднений матеріал. Головна його відмінність – це присутність лаку в складі. Таким чином класифікація фарб та емалей проводиться виключно за хімічним складом. Наприклад, водно-дисперсійні матеріали є фарбами, а алкідні відносяться до емалей. Вибір між емалями і фарбами залежить від області застосування.

Переваги фарб: широка сфера застосування, еластичність, екологічність, різноманітність колірної гами.

Переваги емалей: міцність і захист покриття. Недоліки: токсичність і пожежонебезпека, в тому числі, через наявність в складі уайт-спіриту.

Склад

Акрилатна фарба суміш пігментів з емульсією акрилових синтетичних смол. Застосовується для зовнішніх і внутрішніх робіт, крім фарбування підлоги і зовнішніх віконних рам. До її достоїнств відносяться стійкість до вологи, кислотних і лужних опадів.

Акрилова фарба – виготовляється на основі акрилової смоли. Застосовується для зовнішніх і внутрішніх робіт по бетону, штукатурці, дереву, склу. Переваги: стійкість до лугів, вологи і УФ-променів, швидко висихає, не має запаху. Слід враховувати, що акрил при висиханні стає темніше.

Алкідна фарба на основі алкідів (смола). Одна з найбільш поширених фарб. Застосовується для обробки внутрішніх і зовнішніх поверхонь: цегляна кладка, дерево, метал. Її відрізняє стійкість до високих температур (витримує нагрівання до 90 ° С), до вологи (витримує часту мийку).

Алкідна фарба – оптимальний варіант для фарбування радіаторів опалення, меблів, віконних рам і дверей, стін і стель в кухнях і ванних кімнатах. Простота застосування – ще одна важлива перевага алкідної фарби. Недоліки: вона не стійка до впливу лугів, пожежонебезпечна.

Водно-дисперсійна фарба в її основі лежать водні дисперсії полімерів (тверде в рідкому). Застосовується для зовнішніх і внутрішніх робіт. Переваги: добре пропускає повітря, стійка до вологи, сухого стирання, швидко висихає. Також відрізняється гарною адгезією до багатьох поверхонь. Недоліки: висока ціна, залежність від погодних умов. Наприклад, при температурі нижче + 5 ° С покриття не сформується.

Водоемульсійна фарба розроблена на основі водних емульсій полімерів (рідке в рідкому). Має низку переваг: екологічна, швидко висихає, складу фарби можна додати будь-який колір. Важлива особливість – доступна ціна. Недоліки: проводити процес фарбування можна тільки при температурі не нижче + 5 ° С, фарба недостатньо стійка і швидко забруднюється.

Латексна фарба на основі латексу (соку каучукових рослин). Застосовується для зовнішніх і внутрішніх робіт. Стійка до вологи, сухого стирання, на ній не накопичується бруд. Латексні фарби швидко висихають, запобігають розвитку цвілі, що робить їх оптимальними для фасадних оздоблювальних робіт. Вони прості у використанні, добре лягають на пофарбовані раніше поверхні. Недоліки: слабо витримують негативні температури.

Уретан-алкідна фарба – застосовується для зовнішніх і внутрішніх робіт: бетонних, металевих, дерев'яних і деревно-стружкових поверхонь. Добре витримує механічні навантаження, але пожежонебезпечна.

Силіконова фарба на основі спеціальних силіконових смол. Застосовується для зовнішніх і внутрішніх робіт. Унікальність цих фарб полягає в тому, що вони поєднують дві на перший погляд несумісні характеристики – пористість і стійкість до вологи. Екологічність, хороша адгезія до основи, стійкість до світла – також вигідно відрізняє ці фарби. Однак в порівнянні з акриловими фарбами вони менш стійкі до стирання. Основний недолік – висока ціна.

Силікатна фарба на основі рідкого скла, іноді до складу додають кремній. Застосовується для внутрішніх і зовнішніх робіт: фарбування цегляних, бетонних, кам'яних, скляних, керамічних, оштукатурених поверхонь, в реставраційних роботах. Головне достоїнство силікатної фарби – довговічність (витримує до 20 років), але це якість може бути і недоліком – поверхню, забарвлену такий фарбою, майже неможливо перефарбувати.

Силікатною фарбою не можна фарбувати органічні основи (наприклад, поверхні, оброблені силіконовою або акриловою штукатуркою). Ця фарба має високу стійкість до вологи, кислотних опадів, еластичність. Недоліки: низька покриваність, обмежена колірна гамма, токсичність.

Епоксидна фарба на основі епоксидних смол. Ці фарби застосовуються в промисловості для електричної ізоляції і захисту від корозії. Епоксидна фарба стійка до лугів і кислот, високих температур (витримує температуру до 150 ° С) і механічних впливів. Недолік – низька стійкість до несприятливих атмосферних впливів.

Масляна фарба – виготовлена на основі лляної олії або оліфи на лляній олії. Ця фарба характеризується порівняно низькою вартістю і невеликою витратою, а також відрізняється хорошим зчепленням з поверхнею. Недоліки: фарба дуже довго висихає, з часом жовтіє і темніє, токсична, неприємно пахне, має обмежену колірну палітру, може викликати утворення цвілі.

Олійну фарбу не бажано використовувати для внутрішніх робіт.

Застосування

Фарби для внутрішніх робіт (інтер'єрні) застосовуються для фарбування стін і стель квартир, офісів, підвалів, горищ та інших приміщень. Ці фарби повинні бути екологічними, пропускати повітря, стійкими до сухого стирання і простими в нанесенні. Матові фарби приховують дрібні дефекти поверхні, глянсові надають фактурі поверхні більш виразний вигляд. Для внутрішніх робіт добре підійдуть водоемульсійні, водно-дисперсійні, латексні і т.д.

Фарби для зовнішніх робіт (фасадні) – застосовуються для фарбування стін зовні, покрівлі, дверей, віконних рам, огорож та інших фасадних конструкцій. Вони повинні бути стійкими до негативного впливу зовнішнього середовища (волога, УФ-випромінювання, перепад температур, лужні і кислотні опади), пропускати надлишкову вологу в пароподібному стані з приміщення. Ці фарби можна застосовувати і для внутрішніх робіт в неопалюваних приміщеннях і приміщеннях з підвищеною вологістю. Для зовнішніх робіт найчастіше використовуються акрилатні, силікатні, силіконові і т.д.

Фарби для зовнішніх і внутрішніх робіт поєднують в собі властивості інтер'єрних і фасадних фарб.

Фарби для підлоги захищають поверхню підлоги від руйнівного впливу механічних і хімічних навантажень. Вони повинні бути стійкі до сухого стирання, екологічні, гігієнічні. Фарба для бетонної підлоги захищає від стирання, фарба для металевої підлоги – від корозії, фарба для дерев'яної підлоги – від впливу вологи і хімічних речовин. Для підлоги краще використовувати алкіду емаль.

Фарби для ванної кімнати повинні бути стійкими до вологи і стійкими до розмноження бактерій, оскільки висока вологість призводить до виникнення цвілі на поверхнях. Крім того, бути простими для миття і чищення, стійкими до стирання і гігієнічними. Для фарбування стін ванної кімнати більше підходять водоемульсійні фарби, а для самої ванни оптимальним варіантом буде епоксидна емаль.

Вид

Антикорозійна фарба захищає металеві поверхні від корозії, наслідків несприятливих впливів зовнішнього середовища. Вона технологічна, стійка до впливів хімічних речовин і атмосфери, легко наноситься, не вимагає попередньої глибокого зачищування поверхні. Цим пояснюється її більш висока ціна, ніж інших фарб. Антикорозійними властивостями володіють деякі види акрилатних, водоемульсійних, водно-дисперсійних, латексних фарб.

Декоративна фарба призначена для вирішення естетичних завдань, головна з яких – створення неповторного інтер'єру. Наприклад, для відтворення старого стилю або з'єднання декількох стилів в ексклюзивному інтер'єрі. Може імітувати метал, камінь, старовинну фактуру, шовк.

Існує фарба-«хамелеон», яка здатна міняти фактуру і колірні відтінки в залежності від кута падіння світла на поверхню. Разом з тим, вона повинна бути простою в застосуванні, стійкою до сухого стирання, довговічною, екологічною. Як правило, декоративна фарба є акрилової.

Жаростійка фарба застосовується для фарбування печей, батарей, труб, стовпів, бензинових цистерн, радіаторів та інших металевих поверхонь, де потрібні стійкість до високих температур, агресивного середовища і впливу УФ-променів. Як правило, цією характеристикою відрізняються деякі види акрилових фарб.

Клас вологого стирання

Цей параметр означає стійкість покриття до механічного впливу з використанням води (при митті). Клас вологого стирання вказує на товщину змитого шару при певному числі проходів щіткою і позначається по системі DIN EN 13300 (Європа).

Існує 5 класів стійкості до миття:

 • 1 – товщина змитого шару складає менше 5 мкм при 200 проходах щіткою;
 • 2 – товщина змитого шару знаходиться в межах 5-20 мкм при 200 проходах щіткою;
 • 3 – товщина змитого шару знаходиться в межах 20-70 мкм при 200 проходах щіткою;
 • 4 – товщина змитого шару не перевищує 70 мкм при 40 проходах щіткою;
 • 5 – товщина змитого шару дорівнює або перевищує 70 мкм при 40 проходах щіткою.

Фарби 1 та 2 класу мають високу стійкість до стирання, фарби 3 класу – середню, фарби 4 і 5 – низьку.

Відомості про приналежність фарби до відповідного класу вказуються на упаковці. Чим вище клас, тим дорожче продукція. Вибирати фарбу за цим параметром слід з урахуванням особливостей приміщення. В більшості випадків бажано купувати фарбу хоча б 3 класу, а ось для спальні та інших кімнат з малою інтенсивністю руху підійдуть вироби 4 і 5 класу.

Ступінь блиску

Від ступеня блиску залежить відбивальна здатність фарби і її міцність. Чим краще фарба відбиває світло (блищить), тим вона стійкіша до зовнішніх впливів. В той же час подібна фарба виявляє всі дефекти пофарбованої поверхні. Тому в кожному конкретному випадку знайдіть баланс між цими характеристиками.

Розрізняють 5 ступенів блиску фарби:

 • матова – практично не відображає світло, добре маскує вади поверхні, але погано переносить вплив води;
 • напівматова – слабо відбиває світло (має слабкий блиск, що нагадує блиск яєчної шкаралупи);
 • сатинова – компромісний варіант між матовими і глянсовими фарбами, що дозволяє приховувати дефекти поверхні, при цьому утворює досить міцне покриття;
 • напівглянсова – помірно відображає світло і відрізняється високою міцністю;
 • глянсова – сильно відбиває світло, стійка до забруднення, вважається найміцнішою і довговічною. В той же час глянець виявляє всі дефекти поверхні і підійде тільки для фарбування ідеально рівних основ.
Відгуки про статтю

Полезная статья. Подскажите несколько хороших фирм.

Неплохими будут краски марок Caparol, Ceresit, Sadolin или Tikkurila.