Як вибрати кухонну мийку

Конструкція

Одночашева (одинарна) – найпоширеніший вид мийок. Переваги: не займає багато місця та вписується в будь-який інтер'єр кухні. Оптимальним варіантом є кругла одночашева мийка. Недолік – не можна одночасно, наприклад, мити посуд та різні продукти.

Двох- та тричашева (подвійна, потрійна) – її відмінність від попередньої конструкції полягає в кількості чаш, що розташовуються під кутом або в лінію. Перевага – дозволяє проводити кілька операцій одночасно, наприклад, миття посуду, овочів, розморожування продуктів. Недоліки – коштує дорожче, займає більше місця.

Іноді для тричашевої мийки може знадобитися установка змішувача з висувною лійкою-душем.

Полуторна – компромісний варіант між одночашевою та двох- (трьох-) чашевою мийкою. Має дві чаші різних розмірів (основну та додаткову), що дозволяє її встановлення навіть у невеликій кухні та таким чином поєднує в собі переваги попередніх конструкцій мийки за більш доступною ціною.

Кутова – буває одночашевою та двочашевою. Чаші можуть бути розташовані як під кутом, так і прямою лінією. Перевага – дозволяє оптимально використовувати кухонний простір, що є особливо важливим для невеликих приміщень. Також її використання буде доречним у разі кутової конфігурації кухонного гарнітуру.

З крилом – крило є продовженням робочої поверхні мийки та розташовується від чаші праворуч або ліворуч. Завдяки жолобу або зливу вода стікає в мийку, що забезпечує додатковий комфорт при її використанні. Використовується для сушіння посуду, розміщення овочів, фруктів, розморожування продуктів тощо.

Трапляються конструкції мийок із одним або двома крилами. Вибір зазвичай залежить від особливостей кухонного гарнітуру.

Без крила – оптимальний варіант для малогабаритної кухні.

Матеріал

Нержавіюча сталь – стійка до корозії, механічних впливів та високих температур, довговічна, міцна, гігієнічна та коштує недорого. Недолік – шум, що виникає при контакті струменів води з поверхнею чаші. Крім того, вимагає додаткового догляду, щоб поверхня мийки виглядала гладкою та чистою.

Кухонні мийки з нержавіючої сталі поділяються на глянсові, матові та текстуровані. Глянцеві моделі естетичніші виглядають, проте матові менш вибагливі в догляді, краще маскують забруднення та пошкодження. Текстуровані мийки відрізняються рельєфними візерунками, які чудово приховують подряпини та бруд. Недоліками таких моделей є висока вартість та складне чищення.

Мідь – довговічна, міцна, ефектна на вигляд, гігієнічна. Мідна мийка – це ексклюзивний варіант, що підкреслює витончений смак господарів, але її ціна є досить високою. Ще один недолік – мідь із часом темніє та легко брудниться, а також вступає в хімічну реакцію з кислотами, що залишає плями на поверхні. Догляд за нею досить складний.

Латунь – за властивостями ідентична міді, але виглядає привабливіше. Латунні мийки коштують недешево та зустрічаються рідко.

Композитні матеріали – складаються з кам'яної (гранітної) крихти та акрилової маси. Такі мийки стійкі до високих температур (до +280°С), механічних та хімічних впливів та вагових навантажень. Крім того, вони прості в догляді, добре поглинають звук води, що струмує, різноманітні за кольором. Недолік – висока ціна.

Емаль (основа – кераміка, чавун, сталь) – на сьогоднішній день застарілий вид матеріалу. У процесі експлуатації вона тріскається, сколюється від механічних впливів. Загалом, недовговічна.

Керамічні мийки стійкі до високих температур та хімічних речовин, ефектні на вигляд, прості у догляді. Недолік – низька стійкість до механічних впливів, мала еластичність та велика вага.

Скло – використовується при виготовленні верхньої частини мийки, а сама чаша виконується з нержавіючої сталі. Таке рішення виглядає більш естетично в порівнянні зі звичайною сталевою мийкою, але не має жодних практичних переваг. Недолік – висока ціна.

Композитні матеріали

Композитні матеріали складаються з мінерального наповнювача та акрилової/полімерної смоли, яка відіграє роль сполучного матеріалу. Як мінеральний наповнювач зазвичай використовується кварцовий пісок, мармурова або гранітна крихта.

Експлуатаційні характеристики композитних мийок, зокрема міцність, залежать від співвідношення цих компонентів. Якісний композитний матеріал містить 80% мінерального наповнювача та 20% сполучних полімерів. У деяких кухонних мийках частка мінерального наповнювача сягає 90-95%.

Чим вище відсотковий вміст мінерального наповнювача, тим краще виріб протистоїть високій температурі та подряпинам. У той же час зростає вартість кухонної мийки. Збільшення частки сполучних полімерів підвищує удароміцність, але знижує стійкість до подряпин та дії окропу або гарячого посуду.

Гранітний композит – має крапчасту текстуру, яка маскує дрібні вади поверхні та розводи. Буває чорним, блакитним, бордовим, червоним.

Переваги:

 • дуже висока міцність та тривалий термін служби (витримує падіння сковорідок, каструль та інших важких предметів);
 • стійкість до впливу кислот та миючої хімії;
 • низьке водопоглинання – гранітний композит не вбирає запахи та запобігає розмноженню шкідливих мікроорганізмів;
 • простота у догляді, при цьому мийка зберігає свій зовнішній вигляд протягом десятиліть.

Недоліки:

 • дуже висока вартість;
 • велика вага;
 • не всі кухонні мийки витримують високу температуру;
 • за наявності серйозних ушкоджень, зокрема сколів, не підлягає ремонту.

Кухонні мийки з гранітного композиту вибирають для кухонь, оформлених у стилі хай-тек чи мінімалізм.

Мармуровий композит – відрізняється різноманітністю текстур, кольорів і відтінків (кремовий, білий, зелений, рожевий, сірий).

Переваги:

 • відносно низька вартість;
 • привабливий зовнішній вигляд.

Недоліки:

 • низька міцність і стійкість до зношування (на місці удару можливе утворення тріщини або сколу);
 • схильність до подряпин;
 • високе водопоглинання та відсутність кислотостійкості. Згодом мармур втрачає свій зовнішній вигляд, але на його поверхні накопичуються бактерії.

Кухонні мийки з мармуру вибирають для кухонь, оформлених в етнічному та класичному стилі.

Важливо: не допускайте падіння на мармурову мийку важких предметів і негайно витирайте плями, що виникли. При цьому чутливість матеріалу до кислот не дозволяє використовувати будь-який засіб для чищення – потрібно грамотно підбирати миючу хімію.

Гранітно-мармуровий композит – поєднує в собі властивості попередніх матеріалів.

Кварцовий композит – відрізняється характерним скляним блиском. Це ще один проміжний варіант між гранітним та мармуровим композитом. Кварцові кухонні мийки міцніші за мармурові й дешевші за гранітні, а багато виробів не менш надійні, ніж гранітні аналоги. Щоправда, деякі моделі вимагають дбайливого поводження, оскільки падіння важкого предмета може призвести до виникнення тріщин або сколів.

Штучний камінь (композит) – складається з гранітної/мармурової/кварцової крихти та акрилової смоли. Найчастіше виробники називають компоненти даного матеріалу. У цих випадках назва «штучний камінь» вказується в маркетингових цілях, щоб приховати інформацію про мінеральні наповнювачі, насамперед, їх низький процентний вміст у суміші (менше 70-80%).

Акриловий камінь – відрізняється від гранітного композиту низькою ціною, простотою обробки, різноманітністю кольорів та форм, можливістю легкого усунення дрібних дефектів. Недоліки: відносно низька міцність, схильність до подряпин, чутливість до високих температур. Тому дані мийки вимагають більш дбайливого поводження, ніж вироби з гранітного або мармурового композиту.

Композит зі скловолокна/композит із вуглецевого волокна – інноваційні матеріали, що відрізняються чудовими експлуатаційними властивостями, у тому числі високою міцністю та малою вагою. Подібні мийки трапляються рідко.

Керамічний композит (кераміка) – виготовляється з санфарфору або санфаянсу. Порцеляна міцніша, легша, довговічніша й менш схильна до забруднень, проте фаянс – дешевше. Кухонні мийки з керамічного композиту стійкі до високих температур та хімічних речовин, ефектні на вигляд, прості у догляді. Недоліки: низька стійкість до механічних впливів, мала еластичність, велика вага.

Багато відомих брендів дають композитним матеріалам фірмові назви. Ці матеріали мають специфічні властивості за рахунок унікальних добавок та технології виготовлення.

Alveus

 • Algranit (гранітний композит) – міцний матеріал, який витримує високі температури та не схильний до подряпин.
 • Granital (гранітний композит) – відрізняється мінімальним водопоглинанням та різноманітністю кольорів при гарній міцності.
 • Granital Plus (гранітний композит) – за властивостями ідентичний попередньому матеріалу, але виглядає привабливіше за рахунок блискучих металевих частинок.

Blanco

 • PuraPlus (композит із кераміки) – має глянсову поверхню, стійкий до зношування, не боїться високих температур.
 • Silgranit (гранітний композит) – має красиву текстуру, що нагадує відшліфований камінь, легко чиститься.

Franke

 • Fraceram (композит із кераміки) – відрізняється підвищеною стійкістю до хімікатів, насамперед, кислот та лугів. Інша особливість – наявність шару, що відштовхує забруднення.
 • Fragranite / Фраграніт (кварцовий композит) – довго зберігає свій колір та перешкоджає розмноженню мікроорганізмів.
 • Tectonite / Тектонайт (композит зі скловолокна) – за властивостями та зовнішнім виглядом наближається до гранітного композиту, але обійдеться набагато дешевше.

Omoikiri

 • Artgranit (композит з граніту та кварцу) – високоміцний матеріал із підвищеною стійкістю до високих температур.
 • Tetogranit (гранітний композит) – не боїться впливу хімікатів, має антибактеріальні властивості.

Schock

 • Carbon (композит із вуглеводневого волокна) – міцний та легкий, але подібні мийки бувають лише чорними та сірими.
 • Cristadur (композит зі скловолокна) – має шовковисту матову поверхню, відштовхує вологу. За твердженням виробника є дуже міцним матеріалом.

Cristalite (кварцовий композит) – високоміцний матеріал, що має антибактеріальні властивості.

Форма

Вибір форми кухонної мийки робиться виходячи з індивідуальних уподобань користувача та особливостей дизайну кухні. Мийка виконуються в декількох варіантах:

 • квадратна/прямокутна – гармонійно вписується в кухонний гарнітур будь-якого розміру;
 • кругла/овальна – добре виглядає в кутових конструкціях кухонної мийки та зручна у догляді;
 • прямий кут – чудово підходить для малогабаритної кухні;
 • нестандартна (крапля, трапецієподібна, черепашка) – в основному використовується як елемент дизайну для створення ексклюзивного інтер'єру. Такі мийки оптимальні для великої кухні.

Встановлення

Накладна мийка – встановлюється на спеціальну тумбу. Головна перевага – простота у монтажі. Її можна встановити самостійно. Це оптимальний варіант для кухонного гарнітуру з окремих шаф. Недоліки: невелика товщина й можливість потрапляння води в зазори між шафами, а там важко видаляти бруд, жир і обробляти антисептичними засобами, щоб уникнути появи грибків.

Врізна мийка – розташований у спеціально зробленому отворі в стільниці. На сьогоднішній день – це найпоширеніший тип установки. Переваги: можливість встановлювати мийку в будь-якому місці стільниці та гігієнічність. В цільній стільниці немає зазорів, куди могла б потрапити вода. Недолык – найскладніший процес установки.

Інтегрована мийка – відрізняється від врізної складнішою установкою, так як вимагає точного стикування мийки зі стільницею. Гідність – висока гігієнічність, тому що вода не потрапляє в зазор між мийкою та стільницею. Інтегрована мийка, так само як і врізна, може встановлюватися на одному рівні й під стільницею. Крім того, вона ефектна на вигляд та ідеально вписується в кухонний інтер'єр. Недолік – як правило, встановлюється лише фахівцями, що збільшує її вартість.

 • Підстільна мийка – знаходиться під стільницею. Вона має ті ж переваги, що врізна та інтегрована: проста у догляді, гігієнічна та зручна.

Важливо: при встановленні подрібнювача відходів (диспоузера) у мийку під стільницею слід обов'язково проконсультуватися з майстром. Від постійних вібрацій може поступово відбутися розгерметизація стиків мийки та стільниці, розбовтування кріплень. До того ж подрібнювач – це додаткова вага для мийки. Щоб уникнути цього, можна встановити додаткові упори для диспоузера або відмовитися від його установки взагалі.

Підвісна – встановлюється на стіну. Така мийка може використовуватися на вулиці.

Кількість чаш

У конструкції кухонної мийки можуть передбачатися основні та додаткові чаші. Перші використовуються для миття посуду та продуктів, другі – меньші за розміром – призначені для розморожування продуктів, ополіскування вимитого посуду, сушіння фруктів, овочів, зелені.

Мийка з додатковою чашею за своїми перевагами наближається до двочашевої моделі та відмінно підходить для малогабаритної кухні.

Кількість чаш у сучасних кухонних мийках:

 • 1 основна;
 • 1 основна+1 додаткова;
 • 2 основні;
 • 2 основні+1 додаткова.

Чим більше чаш, тим функціональніша мийка. Але подібне рішення відповідним чином позначається на ціні та габаритах виробу.

Глибина чаші

Від цього показника залежить обсяг посуду чи продуктів, які можна мити у мийці.

Трапляються моделі з наступними параметрами глибини чаші.

 • Низька (80-100 мм) – має малу місткість, а при митті можливе сильне розбризкування води та жиру. Таку глибину мають додаткові чаші.
 • Середня (110-210 мм) – універсальний варіант, відмінно підходить для сімей, де мийкою користується кілька людей різного зросту.
 • Глибока (220-260 мм) – дозволяє мити велику кількість посуду, громіздкі каструлі, об'ємні продукти, наприклад великий кавун. У той же час, така чаша займає багато місця під мийкою. Ще один мінус – незручно мити посуд, оскільки необхідно постійно нагинатися та відчувати напругу.

Оснащення

Дошка для нарізання – застосовується для нарізання продуктів та кріпиться над чашею мийки. Виготовляється з дерева або пластику. Позитивні якості: додаткова робоча поверхня та стік води в мийку.

Коландер – піддон із отворами, що вставляється в чашу мийки. Виготовляється з пластику або сталі. Застосовується для мийки, сушіння та розморожування продуктів. Перевага – забезпечує додатковий комфорт у експлуатації кухонної мийки.

Клапан-автомат – спеціальний пристрій, за допомогою якого відкривається та закривається зливний отвір. Досить натиснути на важіль або кнопку, розташовану на борту мийки, щоб відвести воду. Клапан-автомат забезпечує додаткову зручність у використанні мийки. Наприклад, коли чаша повністю заповнена брудною водою.

Подрібнювач відходів (диспоузер) – невеликий контейнер під мийкою з'єднується з системою зливу. Він дозволяє перемелювати залишки їжі в найдрібніші частинки, які разом з водою зливаються в каналізацію, що запобігає засміченню труби. Цей пристрій працює від електромережі.

Кошик для посуду – вставляється в чашу мийки та застосовується для сушіння посуду. Виготовляється з пластику або сталі. Позитивні якості: захищає мийку від механічних впливів, дозволяє економити місце на невеликих кухнях і може використовуватися як дуршлаг.

Отвір під змішувач – позбавляє необхідності проробляти цей отвір при установці мийки.

Відсік для розморожування – невелика ємність чи поглиблення для розморожування продуктів, і навіть зберігання мокрих овочів, фруктів, зелені. На відміну від додаткової чаші, такий відсік забезпечений зливним отвором.

Сифон – дозволяє підключити злив кухонної мийки до каналізації.

Сітка на чашу – використовується для сушіння посуду. Таке пристосування особливо актуальне в обмежених умовах (відсутнє вільне місце для окремої сушарки). Крім того, сітка на чашу знадобиться, якщо необхідно сушити великий обсяг посуду.

Перелив – отвір у верхній частині мийки, яке з'єднується зі зливом за допомогою шланга. Запобігає переливанню води через край чаші.

Розташування крила

Ліворуч або праворуч (реверсивна або оборотна мийка) – дає можливість встановити кухонну мийку з будь-якого боку. Такі моделі рекомендується вибирати, якщо ви не визначилися із розташуванням мийки.

Ліворуч– оптимальний вибір для лівшів.

Праворуч – відмінно підходить для правшів.

З двох боків – забезпечує мийці максимальну функціональність. Два крила дозволяють одночасно виконувати різні завдання, що зручно.

Між чашами – характерно для двочашевих кутових мийок.

Розмір зливного отвору

1 1/2" – характерний для старих моделей та бюджетних мийок. Сьогодні такі вироби поширені мало.

3 1/2" – стандартний розмір зливного отвору для сучасних мийок. Такий отвір дозволяє встановлювати на мийку диспоузер.

Товщина сталі

Від цього параметра залежить міцність сталевої кухонної мийки. Чим товстіший матеріал, тим надійніший виріб. У той же час збільшується ціна та вага мийки. Товщина сталі становить 0.6-1.2 мм. Оптимальний варіант – 0.8 мм.

Розміри мийки

Розміри кухонної мийки підбираються з урахуванням площі кухні, габаритів стільниці, чисельного складу сім'ї та їх харчових звичок. Для 1-2 чоловік підійде мийка меншого розміру, ніж для сім'ї з маленькими дітьми або досвідчених кулінарів, які готують велику кількість їжі.

Орієнтовні розміри кухонних мийок в залежності від форми:

 • прямокутні – 50x60 см (ДxШ);
 • квадратні – 40-60 см (одна сторона);
 • круглі – 45-50 см (діаметр);
 • овальні – 56-78x44-51 см (ДxШ).

Мінімальна довжина тумби під мийку

Під цією характеристикою розуміється найменша відстань між бічними стінками тумби чи іншої основи, яку встановлюється кухонна мийка. У різних моделях цей параметр становить 30-90 см і більше. Широко поширені одночашеві мийки з мінімальною довжиною тумби 45 см. У виробів із кількома чашами це значення сягає 80 див.

Розміри монтажного отвору

Від цих параметрів залежить можливість встановлення врізного кухонної мийки в стільницю. Монтажний отвір вирізається лише після покупки виробу – інакше є ймовірність помилки. Довжина та ширина монтажного отвору трохи менше довжини та ширини мийки.

Виробник

Групу бюджетної продукції складають мийки Metalac, Deante, Ukinox, а також деякі моделі бренду Alveus. Ціна залежить від багатьох факторів: матеріал, розмір чаш, спосіб установки. Як правило, найдешевші мийки – прості, без додаткових можливостей та аксесуарів. При виборі слід уникати безіменних виробів азіатського виробництва.

Кращими марками кухонних мийок вважаються Blanco, Marmorin, Smeg, Franke, Longran, Reginox, Villeroy&Boch, Roca та Alveus. Деякі є спеціалізованими виробниками мийок. Вони приділяють велику увагу матеріалам виготовлення, різним деталям, наприклад, кріпленням. Випускають як прості бюджетні моделі, так і елітні, що виділяються вишуканим та стильним зовнішнім виглядом. За унікальний дизайн, звичайно, доведеться переплатити чималу суму: такі мийки часом дуже дорогі.

Кухонні мийки з граніту виробляє невелика кількість компаній, серед них найбільш популярні: PLADOS, Schock, Telma та Teka. До натурального та штучного каменю вимоги значно вищі, ніж до нержавіючої сталі або полімерних матеріалів. Мийки повинні бути високої якості, щоб не розколотися від можливих ударів або перепадів температур. Так як гранітні мийки дорогі, то слід вибирати надійні бренди з гарантійними зобов'язаннями та власним виробництвом.

Відгуки про статтю