Як вибрати кухонну витяжку

При виборі витяжки для кухні в першу чергу потрібно звернути увагу на тип установки. Витяжки можуть бути вбудовуваними, підвісними і купольними (або камінними). Розглянемо кожен вид більш детально.

Вид

Вбудовувані – найбільш підходящий варіант для маленьких кухонь. Зазвичай такі витяжки вбудовуються в шафу і можуть висуватися і працювати, навіть коли він закритий. Також можуть бути заховані під стільницею. Потребують в проведенні повітровода.

Підвісні – найпоширеніший і бюджетний варіант. Кріпляться на стіну або під шафою. Робоча площа такої витяжки дорівнює варильній поверхні, над якою вона розташовується. Має невелику висоту, завдяки чому займає менше місця, ніж купольна витяжка.

Купольні – зазвичай це помітні і дорогі моделі. Корпус виконаний у вигляді купола, куди потрапляє повітря, а потім йде в вентиляцію. Такі витяжки діляться на кілька видів:

  • пристінні – кріпляться на стіні традиційно горизонтально до варильної поверхні або під нахилом;
  • острівні – кріпляться до стелі, за рахунок чого можуть розташовуватися в будь-якій частині кухні. Підходять для просторих приміщень, де робоча зона з варильною поверхнею розташована, наприклад, в центрі. Зазвичай це дорогі моделі;
  • кутові – завдяки спеціальній конструкції можуть кріпитися в кутку приміщення. Це зручно, якщо кухня дуже маленька і немає можливості розмістити витяжку в іншому місці. Не сильно поширений і зазвичай дорогий варіант.

Режими роботи

Основні режими роботи витяжки: відведення і циркуляція. Майже всі витяжки можуть працювати в обох режимах.

Режим циркуляції – забруднене повітря, проходячи через спеціальні фільтри, очищується і надходить назад в приміщення. Даний варіант зручний, якщо немає можливості провести повітропровід. В режимі циркуляції продуктивність витяжки зменшується.

Режим відведення – забруднене повітря виводиться через вентиляційну систему на вулицю. Приміщення в даному випадку очищується більш ефективно, але в холодну пору року існує ризик виходу теплого повітря назовні.

Режим відведення/циркуляції – поєднує в собі характеристики попередніх двох видів, що дозволяє ефективно очищувати повітря в літній час за рахунок режиму відведення і зберігати в приміщенні тепло завдяки циркуляції повітря в холодну погоду.

Продуктивність

Показує, скільки повітря пропускає через себе витяжка за одну годину. Чим більше кухня за розмірами, тим більшу продуктивність повинна мати витяжка. Хоча це спірне питання, оскільки, наприклад, в маленьких кухнях концентрація шкідливих речовин вище, ніж у великих. Тому бажано, щоб забруднене повітря пророблялось з досить високою потужністю.

Проте існує алгоритм розрахунку оптимальної продуктивності для певного обсягу кухні. Для цього потрібно площу кухні помножити на її висоту, а потім – на 10-12. Отримана цифра і буде дорівнювати мінімально потрібній продуктивності.

Так, для кухні площею 10 квадратних метрів і висотою 2.7 метра потрібна мінімальна продуктивність 270-330 м3/год.

Фільтри

Існує два види фільтрів: жирові (затримують частинки жиру) і вугільні (поглинають запахи).

Жирові фільтри в основному призначені для відвідних витяжок.

  • Одноразові – виготовлені з органічних волокон. Вимагають постійної заміни. Продаються в спеціальних сервісних центрах. Непрактичний і дорогий варіант.
  • Багаторазові – зроблені з алюмінію або сталі. Можна чистити за допомогою порошку або миючого засобу для посуду.

Жирові фільтри, як уже зазначалося, потрібно час від часу замінювати (одноразові) або мити (постійні), інакше витяжка працює менш ефективно. Деякі пристрої обладнані спеціальними індикаторами, які показують рівень забруднення фільтра.

Вугільні фільтри призначені для циркуляційних моделей. Залежно від виробника і частоти використання витяжки, їх потрібно замінювати раз в кілька місяців або раз на рік. Перед покупкою витяжки з таким видом фільтрів слід проконсультуватися з продавцем про те, де можна такі придбати, про їх вартість та тривалість служби.

Гучність

Досить важливий параметр. При виборі витяжки найкраще перевірити модель на видаваний нею шум. При цьому слід пам'ятати, що пристрій після установки працює гучніше.

Виданий витяжкою шум не повинен перевищувати 50-55 Дб. Це вважається середнім допустимим значенням. 30-40 Дб – це дуже тихо працює витяжка, 40-50 Дб – тихо працює, а пристрій з гучністю вище 100 Дб вважається погано впливаючим на здоров'я людини.

Оскільки продуктивність пристрою і гучність його роботи безпосередньо взаємопов'язані між собою, то при виборі витяжки дуже важливо правильно поєднати ці два показники.

Порада: вибирайте таку модель витяжки, роботи якої на другій швидкості (зазвичай їх три) вистачить для вашої кухні. На останній швидкості помітно шумлять практично всі витяжки, в тому числі і найдорожчі.

Освітлення

Освітлення може бути представлено різними видами ламп. Воно повинно бути досить сильним, щоб роздивитись страву навіть при вимкненому стаціонарному світлі. Деякі моделі мають функцію фокусування освітлення, завдяки якій можна направляти світло в потрібну сторону.

Тип управління

Механічне – найбільш прості моделі, пристрій регулюється за допомогою повзунків або кнопок.

Електронне – це моделі з сенсорною панеллю і дисплеєм. Регулюється натисканням відповідної кнопки. Такі витяжки за вартістю дорожче, ніж попередній варіант. Також вони мають додаткові можливості в управлінні, такі як автовключення за допомогою датчика або інтенсивний режим роботи витяжки.

Оснащення

Зворотний клапан – запобігає потраплянню забрудненого повітря назад в кухню, коли витяжка не працює.

Залежно від моделі та вартості витяжки можуть бути оснащені дисплеєм, пультом, таймером, автовідключенням і т.п.

Виробник

До групи найбільш низькоякісних витяжок можна віднести продукцію вітчизняних і китайських виробників: Liberton, Jantar, Ergo, Kaiser, Saturn, Mirta, Ventolux, Eleyus і інші. Це найпростіші пристрої, виконані з недорогих матеріалів. Як правило, це найбільш бюджетні моделі, однак серед них зустрічаються витяжки такої ж цінової категорії як і якісніші.

Гарне співвідношення ціна-якість притаманне витяжкам Ardo, BEKO, Hotpoint-Ariston, Freggia, Fagor, Indesit, Whirlpool, Zanussi, Pyramida, Zirtal, Universo, Teka. Багато які марки зарекомендували себе як виробники якісної кухонної техніки. Вони надають хорошу сервісну підтримку користувачам, приділяють належну увагу збірці продукції і використовуваних матеріалів. Частина виробників менш відомі, але займаються розробкою і виробництвом тільки витяжок. Серед продукції цих брендів можна підібрати варіанти різної вартості, однак це позначиться на їх потужності і функціональності.

Лідерами серед виробників кухонних витяжок є такі марки як AEG, Bosch, Cata, Electrolux, Hansa, Elica, Faber, Gorenje. Це більш дорогі і якісні пристрої. Деякі бренди в представленні не потребують, наприклад, AEG і Bosch. Інші не так популярні через вузьку спеціалізацію виробництва. Однак саме їх продукція є найвдалішим придбанням за свою ціну.

Виробники Gaggenau, Smeg, Elica, Miele, Falmec і інші, випускають витяжки преміум-класу. Це найдорожчі пристрої, деякі – завдяки високій якості і надійності експлуатації, деякі – через свій ексклюзивний дизайн. Багато які витяжки такого цінового сегмента виробляються для професійного використання.

Відгуки про статтю

Cata в лідерах?! Купувала собі духовку і варочну цього бренду, також начитавшись попередньо відгуків і статей. Духовкою дуже не задоволена. І як працює, і режимами, і якістю матеріалів... А головне, що довелося ремонтувати! І це після експлуатації приблизно 2_2.5 роки. За витяжки не скажу, але до Cata довіри вже намає...

Розрахунок продуктивності витяжки для роботи в реальних умовах проводиться з урахуванням поправочного коефіцієнта (він враховує не ідеальний стан вентиляційного каналу, відстань витяжки до вентиляційного каналу, використання вугільних фільтрів та інше). Оптимальна довжина каналу - до 3 м. З подовженням каналу понад оптимальної довжини на кожен 1 м продуктивність витяжки буде скорочуватися на 5%. Кожен зайвий вигин 45 або 90 градусів знижує продуктивність витяжки на 5-10%. Слід пам'ятати, що використання вугільних фільтрів знижує продуктивність витяжки приблизно на 30%. Наприклад: 486 м3 / год + 30% = 631,8 м3 / ч. Відповідно при роботі з використанням вугільних фільтрів (на рециркуляцію) необхідна витяжка продуктивністю 650-700 м3 / год.

Спасибо, все коротко и ясно изложено, учту при выборе.

Решила купить встроенную вытяжку. В характеристике многого не поняла. Ваша статья все объяснила предельно просто. Спасибо.

Спасибо за отзыв.

сжато и понятно,Спасибо!

Хорошая статья! Жаль, что поздно попалась на глаза - уже заказал себе.

За отечественные не согласен, у Меня просто бомбовая вытяжка отечественного производителя, аналоги других брендов на порядок дороже стоили, а функционально даже лучше чем у аналогов.

Рады, что вы приобрели качественный товар.

Коротко, чётко и понятно. Большое спасибо автору за статью :)

Рады, что вам нравится наша статья.)

Приятно и удобно, что есть такая краткая, но всеобъемлющая и ёмкая статейка в помощь, лаконично и по сути! Спасибо автору!

Спасибо, очень приятно.