Як вибрати кущоріз, висоторізи

Тип

Кущоріз - пристрій для стриження кущів і живоплотів. Деякі кущорізи здатні обробляти і газони. Подібний агрегат допоможе надати рослинності ефектні геометричні форми і навіть виконати садові скульптури. Головна деталь - шина з рухомими лезами.

Висоторіз - пристрій для обрізки верхніх гілок дерев без використання сходів. В цьому інструменті передбачена штанга, що збільшує його довжину. Зустрічаються моделі, оснащені кущовими насадками або пильними полотнами. Основний елемент - шина з рухомим ланцюгом.

Поради щодо вибору

  • Огляньте агрегат на предмет відсутності пошкоджень. Особливу увагу приділіть стану ріжучих елементів і надійності їх кріплення.
  • Оцініть, наскільки зручно інструмент лежить в руці. Важливо, щоб при хваті рукоятки пальці і передпліччя не напружувалися. Від цього залежить тривалість і якість роботи.

Поради щодо використання

  • Одяг оператора повинен бути зручним для роботи з інструментом - не сковувати рухи і не чіплятися за гілки. Необхідне екіпірування включає в себе захисну каску, окуляри, навушники (беруші). Каска стане у нагоді під час використання штангового кущоріза / висоторіза, а навушники (беруші) - пристрою з бензиновим мотором.
  • Не варто перевантажувати агрегат, а інакше він швидко вийде з ладу.

Характеристики

Леза (кущорізи) - представлені двома різновидами.

  • Односторонні - легкі в експлуатації, надають чагарникам прості геометричні форми. Такий варіант підійде новачкам.
  • Двосторонні - підвищують швидкість обробки чагарників в два рази і дозволяють виконувати складні фігури. Подібний кущоріз вимагає від користувача навичок. Вибір досвідчених дачників.

Леза можна розділити ще на два види.

  • Одноходові - рухається тільки одне лезо. Цей кущоріз дешевше, простіше в роботі, але сильно вібрує в руках. Оптимальне рішення для початківців садівників.
  • Взаєморіжучі - рухаються обидва леза. Відрізняється високою продуктивністю, але дорожче і складніше в експлуатації. Агрегат з такими лезами рекомендується професійним садівникам.

Довжина шини - чим вище цей параметр, тим ефективніше кущоріз / висоторіз. Із зростанням довжини ріжучої частини збільшується вага і зменшується маневреність інструменту. Бюджетні моделі мають шини невеликої довжини, пристрої більш високого класу комплектуються шинами побільше.

Довжина шини кущорізів варіюється в межах 8-75 см (акумуляторні - 8-60 см, мережеві і бензинові - 40-70 см), у висоторізів - в діапазоні 20-50 см. Для роботи з невеликими живими огорожами і невисокими деревами досить шини 20 -40 см (кущоріз) і 20-25 см (висоторіз). Щоб обрізати великі чагарники знадобиться більш довга шина.

Крок зубів - дистанція між зубами шини. Залежно від моделі кущоріза цей параметр становить 8-34 мм. Чим більше ця величина, тим простіше обрізати товсті пагони, але при цьому знижується якість обробки. Зменшення відстані між зубами робить зріз більш рівним, але така шина - не найкращий вибір для пиляння товстих гілок.

Крок ланцюга (висоторіз) - дистанція між сусідніми зубами ланцюга або трьома заклепками ланок ланцюга (в останньому випадку дана величина ділиться на 2). Вимірюється в дюймах. Чим вище цей параметр, тим більше продуктивність агрегату. Зазвичай зустрічаються ланцюги з кроком 0.25 (1/4) дюйма; 0.325 дюйма; 0.375 (3/8).

Потужність двигуна - впливає на продуктивність кущоріза / висоторіза. Вимірюється в кіловатах (кВт) або кінських силах (к. с.). Потужний пристрій швидше впорається з поставленими завданнями, ніж його слабший «побратим». В той же час подібний варіант обійдеться дорожче і збільшить витрату електроенергії (пального).

Залежно від моделі потужність кущорізів становить 500-2500 Вт:

  • електричний (мережевий) - 400-600 Вт;
  • бензиновий - 600-1600 Вт.

Для роботи з негустими чагарниками, підійде пристрій потужністю до 500 Вт. Якщо ж садівник має справу з густою рослинністю, то знадобиться агрегат потужністю від 800 Вт і більше.

Важливо: потужність пристроїв з бензиновими двигунами вказується в кінських силах. При перекладі цієї одиниці в вати скористайтеся наступним співвідношенням - 1 к. с. = 735 Вт.

Максимальний діаметр зрізу - гранично допустима товщина гілки, на яку розрахована конкретна модель кущоріза / висоторіза. Залежить від потужності двигуна і довжини шини. Електричні кущорізи здатні обрізати пагони товщиною 1-2 см, бензинові аналоги - 4 см.

Об'єм двигуна (бензиновий) - чим більше цей показник, тим потужніший мотор, а й тим вище витрата пального.

Швидкість двигуна на холостому ходу (частота ходу) - визначає якість обробки рослинності. Одиниця виміру - обороти за хвилину (об/хв). Чим вище цей показник, тим акуратніше зріз. В скромних моделях швидкість двигуна не перевищує 1800-2200 об/хв, більш просунута техніка може похвалитися частотою ходу 2800 об/хв і навіть 3400 об/хв.

Довжина штанги - визначає радіус дії агрегату, без використання сходів або лавки. Цей параметр не перевищує 4 м - така довжина дозволяє обробляти високі дерева. Дуже довга штанга здорожує і ускладнює конструкцію, а також незручна при обрізанні гілок на малій висоті.

Рівень шуму - впливає на комфорт використання інструменту. Чим тихіше працює кущоріз / висоторіз, тим краще. Однак малогучна модель характеризується невисокою потужністю. Вимірюється в децибелах (дБ). У більшості пристроїв цей параметр знаходиться в межах 65-100 дБ.

Вага - впливає на комфорт експлуатації інструменту. Робота з важким кущорізом швидше втомить користувача, ніж використання полегшеної моделі. Варто відзначити, що масивна техніка більш стабільна і не вислизає з рук при підвищених навантаженнях.

Живлення

Електричний (мережевий) - працює від електродвигуна. Джерела живлення - мережа 220 В. Переваги: відносно невисока ціна, простота використання, екологічність. Недоліки: обмежена свобода пересувань, менша потужність в порівнянні з бензиновим аналогом. Електричний інструмент заборонено використовувати в умовах підвищеної вологості.

Важливо: підвищити маневреність електричного кущоріза / висоторіза допоможе подовжувач. При виборі цього пристрою зверніть увагу на довжину, надійність ізоляції і стійкість до механічних навантажень і впливу до вологи (рекомендований клас пило-та вологозахисту IP67, IP68).

Електричний (акумуляторний) - на відміну від попереднього варіанту не залежить від розетки, тим самим збільшує маневреність інструменту. Акумуляторна модель дорожче і важче мережевого пристрою, а також поступається йому по потужності. Вимагає контролю рівня заряду акумулятора. Призначений для вирішення порівняно нескладних завдань і працює не більше 40-50 хвилин (вимагає підзарядки).

Бензиновий - працює від двигуна внутрішнього згоряння. Переваги: підвищена потужність, мобільність. Недоліки: складне обслуговування, висока ціна агрегату і палива, сильний шум, токсичні вихлопи, громіздкість і ваговитість. Подібна техніка підійде професійним садівникам, які виконують великі обсяги робіт.

Ручний - наводиться в дію м'язовою силою людини. Переваги: низька вартість, безшумність, екологічність, мала вага, компактність, не вимагає живлення, можливість використання при будь-якій погоді. Недоліки: необхідність застосування фізичних зусиль, швидке стомлення оператора, непридатність для обробки високих чагарників. Такий інструмент хороший для малих обсягів робіт.

Акумулятор

Нікель-кадмієвий (Ni-Cd) - застарілий і недосконалий акумулятор. Така батарея стійка до високих і низьких температур, швидко заряджається при хорошій ємності. Мінуси: «ефект пам'яті» (зниження ємності через регулярні підзаряджування), токсичність. Тому такі батареї слід заряджати лише при розрядженні до нуля.

Нікель-метал-гідрітний (Ni-MH) - має переваги Ni-Cd, але при цьому майже не схильний до «ефекту пам'яті» і менш токсичний. Мінуси: складність тривалого зберігання (в тому числі не переносить зберігання в розрядженому стані), нагрів при роботі, схильність до саморазряджування.

Літій-іонний (Li-Ion) - позбавлений «ефекту пам'яті», відрізняється високою щільністю заряду при малій вазі. До того ж Li-Ion акумулятор має низьке саморозряджування і швидко заряджається. Мінуси: висока вартість, чутливість до високих і низьких температур. На цю батарею негативно впливає повне розрядження.

Ємність - позначає кількість енергії, що видається зарядженою на 100% батареєю до повного розряду. Вимірюється в ампер-годинах (Аг). Ємність визначає час автономної роботи електроінструменту до наступного заряджування.

Важливо: крім ємності автономність кущоріза / висоторіза визначається потужністю мотора і напругою акумулятора, рівнем складності поставлених завдань і станом ріжучої частини.

Напруга - безпосередньо залежить від потужності двигуна. Цей параметр важливий при заміні поламаної батареї на нову.

Обсяг бака (бензиновий) - визначає тривалість роботи інструменту до наступного заправляння. Найчастіше ємність бака кущорізів не перевищує 0.5 л.

Оснащення

Регулювання кута нахилу шини / лез - дає можливість зрізати гілки, що знаходяться у важкодоступних місцях.

Масляний насос (бензиновий висоторіз) - змащує ланцюг, що збільшує термін експлуатації інструменту.

Антивібраційна система - зменшує рівень вібрації при роботі з висоторізом. В результаті використання інструменту стає більш комфортним.

Плечовий пасок - знижує навантаження на руки оператора і тим самим підвищує комфорт при тривалій роботі.

Чохол - захищає кущоріз / висоторіз від негативних зовнішніх впливів. Спрощує зберігання і транспортування агрегату.

Телескопічна штанга - регулює загальну довжину кущоріза / висоторіза і його радіус дії в залежності від висоти чагарника / дерева. Оптимальний варіант для більшості ситуацій.

Також зустрічаються моделі з цільною і розбірною штангою. Цілісна штанга довговічна, але порівняно коротка, розбірна - відрізняється більшою довжиною, але не дуже зручна в експлуатації і зберіганні.

Візок з телескопічною ручкою - дає можливість обробляти газон стоячи. За рахунок висувної конструкції ручка легко підлаштовується під зріст оператора.

Водяний рівень (кущоріз) - дає рівне підстригання живоплоту, паралельно поверхні землі.

Миттєва зупинка - в лічені частки секунди припиняє роботу ножів. Підвищує безпеку оператора.

Захист від випадкового пуску - блокує довільне включення пристрою.

Щиток - захищає користувача від випадкового відскакування пристрою при торканні твердої поверхні.

Відгуки про статтю