Як вибрати лампочку для будинку

Лампа – штучне джерело світла. Основні складові частини: робочий елемент (тіло розжарювання, електроди, світлодіоди), цоколь і колба.

Вид

Лампа розжарювання – головним робочим елементом є тіло розжарювання (зазвичай вольфрамова спіраль), вміщена в колбу з інертними газами. Інша назва – ЛЗП ( «лампа загального призначення»).

Лампа розжарювання коштує дешево, не чутлива до високої і низької температури, стійка до конденсату, але споживає багато енергії при найнижчому світловідбитті (перетворює електрику не тільки в світло, а й тепло). Подібна лампа – застарілий варіант, який поступово витісняється більш сучасними моделями.

Сфера застосування: побутові світильники, а також короткочасна робота в складних погодних умовах (висока температура, мороз, підвищена вологість).

Галогенна – різновид лампи розжарювання. Колба такої лампи заповнюється газом, що містить йод або бром, що зменшує випаровування вольфраму, отже, збільшує термін її служби. Галогенна лампа компактна і забезпечує гарне передавання кольору. В той же час така лампа коштує дорого, характеризується високим енергоспоживанням і сильно нагрівається.

Сфера застосування: автотранспорт (фари), освітлювальні прилади (прожектори, рампи), освітлення при фото-, відео- і кінозйомці, дизайнерське оформлення приміщень.

Важливо: галогенна лампа потребує обережного поводження при установлюванні, оскільки вона чутлива до жирових забруднень. Навіть невеликі плями жиру зі шкіри рук викликають нерівномірне нагрівання лампи, в результаті чого вона швидко перегоряє. Вирішити цю проблему допоможуть рукавички або спеціальний присмоктувач.

Люмінесцентна – має трубку, вкриту зсередини шаром речовини, що світиться (люмінофора) та заповнену ртутними парами. При дії електричного розряду на ртутні пари виникає УФ-випромінювання, яке люмінофор перетворює у видиме світло.

Люмінесцентна лампа характеризується низьким енергоспоживанням і тривалим терміном служби. Мінуси – висока ціна, нерівномірне передання кольору, токсичність (через наявність ртуті).

Сфера застосування: підприємства, громадські установи (школи, офіси, лікарні). Такі лампи широко використовуються і для освітлення квартир.

Люмінесцентні лампи бувають двох видів:

 • компактні – лампи із зігненою трубкою (для будинку);
 • колбові – виконуються в формі прямої трубки (для офісів, магазинів).

Важливо: люмінесцентні лампочки утилізуються тільки в спеціальних пунктах. При розбиванні лампи в кімнаті, слід провітрити приміщення, а потім зібрати скалки і зробити вологе прибирання (використовуйте засоби, що містять хлор).

Світлодіодна LED – головним елементом такої лампи є світлодіоди. Таку лампу відрізняє ще більш низьке енергоспоживання, найбільший термін служби, гарна передача кольору. До того ж, LED-лампочка стійка до ударів і майже не нагрівається в процесі роботи. Основні недоліки – висока вартість і нерівномірне освітлення.

 • Розумна світлодіодна – оснащена модулем Wi-Fi або Bluetooth, що дозволяє управляти робочими параметрами за допомогою смартфона або іншого мобільного пристрою. Користувач може регулювати яскравість і кольоровість світіння, підключати лампочку до системи «розумний дім» і світломузики (кольоромузики), налаштовувати поступове згасання. Такі лампочки коштують дорожче «звичайних» світлодіодних моделей.

Світлодіодна філаментна – за зовнішнім виглядом нагадує лампу розжарювання, а її колба також заповнена інертним газом. Але подібна лампа споживає набагато менше електроенергії і довше служить. В порівнянні зі звичайною світлодіодною моделлю така лампа дає більш комфортне для очей світло і забезпечує рівномірне освітлення при зниженому енергоспоживанні.

Філаментні лампи представлені широким асортиментом форм і розмірів, що дозволяє підібрати оптимальний варіант для класичних і сучасних інтер'єрів. Недолік – висока ціна.

Світлодіодна RGB – оснащена кольоровими світлодіодами – червоними, зеленими, синіми (RGB), що дає можливість регулювати колір освітлення. Обійдуться такі лампочки дорого.

Світлодіодна стрічка – на відміну від попереднього типу має ланцюг світлодіодів, що нагадує вольфрамову спіраль в лампах розжарювання. Завдяки цьому світлодіодна стрічка забезпечує рівномірне освітлення.

Важливо: люмінесцентні і світлодіодні моделі відносяться до енергозберігаючих ламп.

Напруга живлення

12 В – зазвичай використовується в системах для підвісних стель, точкових світильниках. Лампочки на 12 В мають невеликий розмір.

220 В – зустрічається в більшості світильників для будинку (в тому числі торшери, люстри, настільні лампи).

Колба

Колба – корпус лампи, виконаний з прозорого або напівпрозорого матеріалу (скло і т.д.). Маркування: цифра поруч з назвою колби вказує на діаметр (мм). Виняток – тип MR, де цифра означає розмір в 1/8 дюйма.

Форма

А («груша») – стандартний варіант, який зустрічається найчастіше. Найбільш поширені лампочки A55; A60; A67.

B і C («cвічка») – використовується в декоративних освітлювальних приладах, люстрах, настінних бра. Зазвичай зустрічаються лампи B35; C35; C37.

 • BA і CA («свічка на вітрі»).
 • CW («закручена свічка»).

F («факел») – дещо відрізняється від «свічки» по формі і має більший розмір.

G («куля») – нагадує «грушу», але забезпечує більший радіус освітлення. Найчастіше зустрічаються в продажу лампочки G45; G60; G80.

R («відбивач») – використовується для точкового або концентрованого освітлення (трекінгові світильники, для підвісної або натяжної стелі). Найбільш поширені лампи R39; R50; R63.

 • MR («багатофацетний відбивач») – відрізняється від попереднього варіанту формою, оснащується штирковим, а не гвинтовим цоколем, використовується в лампах на 12/24 В.

T («трубка») – застосовується в колбових люмінесцентних лампах і деяких світлодіодних моделях. Зазвичай використовуються лампи T3; T4; T20; T30; T37.

JC – використовується в стельових світильниках.

Колір

Прозора – дає найяскравіше і різке світло. Цей варіант підійде для кришталевих люстр, світильників з прозорими плафонами, гранованими деталями або підвісками.

Матова – зменшує яскравість, що забезпечує більш м'яке світло. Таке рішення ідеальне для дитячих кімнат і матових плафонів.

Кольорова – дає кольорове світло, застосовується для вирішення декоративних завдань, наприклад, художнього освітлення.

Цоколь

Цоколь – частина лампи, призначена для закріплення в патроні світильника і підведення до неї струму. Для нормальної роботи освітлювального приладу патрон повинен відповідати цоколю лампи. Різні типи цоколя не сумісні один з одним.

Літера в позначенні вказує на тип цоколя, а число – на його діаметр (E) або відстань між контактами (G) в мм.

E (гвинтовий, гвинт Едісона) – найпоширеніший варіант, який застосовується в побутових освітлювальних приладах.

 • Е40 – для потужних промислових світильників і вуличного освітлення.
 • Е27 (звичайний, стандартний) – для освітлювальних приладів, розрахованих на 200 В (торшери, люстри, часто – бра і настільні лампи). Зустрічається у ламп з колбами A, C, F, R63.
 • Е14 (міньйон) – для мініатюрних світильників, наприклад, невеликих люстр. Використовується з колбами C, F, R.

G (контактний) – використовується в галогенних і люмінесцентних лампах (точкові світильники для стін або підвісних стель).

 • G4 – для невеликих галогенних ламп (з колбами JC).
 • G5 – для люмінесцентних трубчастих ламп.
 • G9 – для галогенних ламп на 220 В і декоративних світильників. Зустрічається у ламп з колбами JC; T5; Т8; Т12.
 • 2G11 – для компактних люмінесцентних ламп.
 • GU – для енергозберігаючих ламп (найпоширеніший – GU5.3). Використовується з колбами MR11 і MR16.

Важливо: щоб не помилитись у виборі потрібної лампочки, оскільки моделі типу G відрізняються великою різноманітністю, візьміть з собою згорілу лампу.

R7s (з втопленим контактом) – застосовується в потужних кварцових галогенних лампах (світильник з високою інтенсивністю).

Крім цих типів існують лампочки з цоколем B (штифтовий), P (фокусуючий), S (софітний). Вони використовуються досить рідко.

Споживана потужність

За допомогою цього параметра оцінюється економічність лампочки: чим нижче величина, тим менше лампа споживає енергії. Крім того, від потужності також залежить яскравість світіння лампи.

Важливо: різні типи ламп відрізняються по яскравості, навіть якщо вони споживають однакову кількість енергії.

Щоб правильно вибрати лампу по споживаній потужності, враховуйте розмір приміщення:

 • 100 Вт – малогабаритна кімната;
 • 120-150 Вт – приміщення середніх розмірів;
 • 150 Вт і вище – просторе приміщення.

Гранично допустима потужність ламп освітлювальних приладів:

 • 25 Вт – нічники;
 • 150 Вт – декоративні та точкові світильники;
 • 180 Вт – світильники змішаного освітлення;
 • 550 Вт – світильники загального освітлення.

Колірна температура

Цей параметр вказує на колір світіння лампи ( «холодні» або «теплі» відтінки). Колірна температура вимірюється в кельвінах (К). Чим вище ця величина, тим «холодніше» відтінок світла лампи.

Лампа розжарювання:

 • 2200 К – лампа на 40 Вт;
 • 2680 К – лампа на 60 Вт;
 • 2800 К – лампа на 100 Вт;
 • 3000 К – лампа на 200 Вт, галогенні лампи.

Люмінесцентні та світлодіодні лампи:

 • 2700-3000 К – «теплий» білий колір;
 • 3000-3500 К – «трохи тепліше середнього»;
 • 3500-4500 К – нейтральний білий (4500 К – денний);
 • 4500 К і вище – «холодні» тони білого.

Важливо: по колірній температурі не можна міркувати про якість передачі кольору конкретної лампи, оскільки ця якість багато в чому визначається її конструкцією.

Кольори світіння підбираються залежно від стилю приміщення, завдань та індивідуальних переваг користувача. Для класичних стилів бажано використовувати лампи з «теплими» тонами, а для хай-тека – більш «холодні». «Теплі» відтінки світіння допомагають розслабитися, «холодні» – сприяють концентрації уваги.

Індекс передачі кольору

Передача кольору – це відповідність природного кольору об'єкта його удаваному кольору при освітленні певним джерелом світла. Чим вище цей індекс, тим краще передаються кольори освітлюваного об'єкта. Для вимірювання рівня передачі кольору використовується індекс (Ra):

 • лампа розжарювання і галогенні – 100;
 • люмінесцентна лампа – 80-90;
 • світлодіодна лампа – від 80.

Ra понад 90 вважається дуже гарною передачею кольору (ступінь 1А), Ra 80-89 – дуже хорошою (ступінь 1В), Ra 70-79 – хорошою (ступінь 2А), Ra 60-69 – хорошою (ступінь 2В). Ra 40-59 – посередньою (ступінь 3), Ra 39 і нижче – поганою (ступінь 4).

Яскравість

Ця характеристика визначається світловим потоком, який виробляється лампою в звичайному режимі. Світловий потік вимірюється в люменах (лм). Чим вище цей параметр, тим більший простір лампочка зможе якісно освітити. В той же час зі збільшенням яскравості зростає споживання енергії і ціна самої лампи. Так, і дуже яскраве світло негативно впливає на очі і викликає стомлення.

Співвідношення потужності і яскравості.

Лампа розжарювання:

 • 20 Вт – 250 лм;
 • 40 Вт – 400 лм;
 • 60 Вт – 700 лм;
 • 75 Вт – 900 лм;
 • 100 Вт – 1200 лм;
 • 150 Вт – 1800 лм;
 • 200 Вт – 2500 лм.

Люмінесцентна лампа:

 • 5-7 Вт – 250 лм;
 • 10-13 Вт – 400 лм;
 • 15-16 Вт – 700 лм;
 • 18-20 Вт – 900 лм;
 • 25-30 Вт – 1200 лм;
 • 40-50 Вт – 1800 лм;
 • 60-80 Вт – 2500 лм.

Світлодіодна лампа:

 • 2-3 Вт – 250 лм;
 • 4-5 Вт – 400 лм;
 • 8-10 Вт – 700 лм;
 • 10-12 Вт – 900 лм;
 • 12-15 Вт – 1200 лм;
 • 18-20 Вт – 1800 лм;
 • 25-30 Вт – 2500 лм.

Світлова віддача

Чим вище світлова віддача, тим економічніше лампочка:

 • лампа розжарювання – 10-20 лм/Вт;
 • галогенні лампи – 15-20 лм/Вт;
 • компактна люмінесцентна лампа – 50-80 лм/Вт;
 • світлодіодна лампа – 50-150 лм/Вт.

Термін служби

Виробники вказують термін служби лампи в ідеальних умовах. Практика показує, що на цей параметр впливає якість збирання освітлювального приладу, стабільність номінального напруги, якість комутації проводів, вологість і температура навколишнього середовища і деякі інші фактори.

 • лампа розжарювання – 1000 годин (півроку), деякі лампи мають більший ресурс – 3000 годин;
 • галогенні лампи – 2000-4000 годин;
 • люмінесцентна лампа – 15000-20000 годин;
 • світлодіодна лампа – 50000 годин.

Аналог ЛЗП

За допомогою цього параметра оцінюється яскравість різних типів ламп, порівнюючи їх з лампою розжарювання. Споживана потужність лампочок є своєрідним еталоном, за яким визначаються можливості інших типів ламп. Наприклад, люмінесцентна лампа з аналогом 100 Вт за яскравістю відповідає лампі розжарювання на 100 Вт, споживаючи при цьому 25-30 Вт. Маркується така лампа: «Аналог ЛЗП 100 Вт».

Еквівалент лампи розжарювання дозволяє порівнювати між собою різні типи ламп.

Функції

Регулювання яскравості – дає можливість змінювати яскравість світіння лампочки за допомогою диммерів, змінюють робочу напругу. Подібна функція найчастіше використовується в лампах розжарювання, тоді як інші типи ламп не завжди сумісні з диммерами.

Для люмінесцентних та світлодіодних моделей потрібні спеціальні диммери. Недоліком цього варіанту є залежність від зовнішнього пристрою (диммера). В сучасних RGB-світлодіодних моделях регулювання яскравості проводиться за допомогою вбудованого регулятора – в цьому випадку зовнішній диммер не потрібен.

Важливо: можливість регулювання яскравості (сумісність з диммером) вказується в характеристиках галогенних, люмінесцентних, світлодіодних ламп.

Управління кольором – дозволяє вибирати колір світіння RGB-світлодіодної лампи або стрічки.

Підтримка сценаріїв / розкладу – дозволяє налаштувати роботу лампи за певним сценарієм (шаблоном) освітлення / графіком. Сценарії відрізняються один від одного яскравістю і колірною температурою світла, вони можуть бути статичними і динамічними. Розклад дає можливість керувати часом включення і виключення лампочки, задавати режими роботи в певні моменти часу.

Дистанційне керування

Wi-Fi – дозволяє управляти настройками «розумної лампи» з будь-якої точки земної кулі.

Bluetooth – дає можливість працювати з «розумною лампою» з відносно близької відстані.

Пульт ДУ – дає можливість управляти лампочкою на дистанції. Такий пристрій зазвичай зустрічається в RGB-світлодіодних лампах з регулюваннями яскравості або настройками кольору.

Важливо: вибираючи лампу, обов'язково перевірте її справність. Для діагностики лампочки використовуються тестери зі світловою або звуковою індикацією.

Виробник

Продукцію середнього цінового сегмента і нижче становлять лампочки маловідомих виробників та інших низькоякісних марок Saturn, Electrum, Foton, Global. Основними їх недоліками є невідповідність потужності світлового потоку заявленому, ненадійна робота (часто швидко перегоряють), не самі якісні цоколі.

Відмінну якість забезпечують марки Brille, Delux, Maxus, Panasonic, Philips, Eurolamp, Osram, Економка, Verbatim. Варто відзначити, що у цих марок різні «сильні» сторони. Наприклад, кращі LED-лампи роблять Philips, Osram, Maxus і Verbatim. Вони максимально економні і надійні. А серед люмінесцентних ламп бренд Maxus здає лідируючу позицію марки Економка. І практично будь-який вид лампочки має свого виробника-лідера. Необхідно ретельно і детально вивчати порівняльні тести і відгуки.

Відгуки про статтю