Як вибрати ласти

Призначення

Дайвінг – ласти мають довгу витягнуту форму, яка дозволяє досить швидко занурюватися на глибину. Такі моделі часто оснащуються направляючими (бічні ребра жорсткості) і ламінаторами потоку (отвори в лопаті).

 • фрі дайвінг – глибоководне пірнання з тривалим перебуванням під водою. Для фрі дайвінгу застосовуються дорогі ласти максимальної довжини та жорсткості.
 • технічний дайвінг – професійний дайвінг, що складається у виконанні складних занурень на глибину понад 30 м (водолази, глибоководники). Ласти відрізняються невеликою довжиною і максимальною міцністю. Жорсткість – середня або висока.

Підводне полювання – ласти по довжині нагадують моделі для фрі дайвінгу. Виготовляються з декількох матеріалів, що забезпечує їх змінну жорсткість. Мають ефект «зламу» лопаті – вона розташована під кутом 11-15 градусів до площини стопи. Особливості конструкції дають мисливцеві швидкий старт, високу стабільну швидкість, безшумний рух у воді.

Важливо: купуючи ласти для підводного полювання, рекомендується обирати темні, мало контрастного кольору.

Снорклінг – легке пірнання з трубкою на невелику глибину. Для цього добре підійдуть пляжні ласти – м'які, легкі та зручні, широкої кольорової гами.

Для дітей – відрізняються від дорослих меншими розмірами та вагою, м'якістю, а також яскравими кольорами. Дитячі ласти розраховані на плавання по поверхні або неглибоке пірнання.

Пристрій калоші

Відкрита п'ята (сандаль) – зустрічається найчастіше. Такі ласти оснащені п'ятковим ременем для регулювання кріплення на нозі, що дає можливість змінювати їх внутрішній розмір. Вони забезпечують високу маневровість плавця і застосовуються для будь-яких занурень. Недоліки: не дуже зручно сидять на нозі, можна зачепитися ременем за підводні предмети, потрібні спеціальні боти (капці).

Закрита п'ята (калоша) – ласти відрізняються найбільш щільною посадкою на нозі, мають невелику вагу і довгі тонкі лопаті. Зручніше попередніх, але обирати їх слід ретельно за розміром. Недоліком є неможливість регулювати внутрішнього розміру ласт. Оптимальний варіант для підводного полювання, фрі дайвінгу, снорклінгу.

Важливо: хоча ласти із закритою п'ятою можна надягати й на босу ногу, все ж таки в більшості випадків потрібні неопренові шкарпетки, а значить, купувати ласти слід на розмір більше.

Моно ласт – дві ласти, з'єднані в одну. Використовуються професійними спортсменами. Ноги плавця кріпляться разом, а стиль плавання нагадує рибу або дельфіна. В основному застосовуються для фрі дайвінгу і виготовляються на замовлення.

Жорсткість лопаті

Вибір жорсткості лопаті ласти залежить від багатьох факторів: рівня фізичної та технічної підготовки спортсмена, його ваги та стилю плавання, місць занурення.

М'яка лопать – використовується плавцями вагою 60-75 кг і початківцями спортсменами. Маркування – зелений, червоний і синій колір.

Середньої жорсткості – застосовується плавцями вагою 70-85 кг. Маркування – сірий колір.

М'які ласти та середньої жорсткості розраховані на невеликі глибини та спокійні води.

Жорстка лопать – призначена для плавців вагою 85-100 кг і професійних спортсменів. Такі ласти забезпечують найбільші показники швидкості, проте маневровість їх менше, ніж у м'яких і ласт середньої жорсткості. Вони добре підійдуть для занурення на велику глибину, плавання на довгі дистанції та сильну течію води. Маркування – чорний колір.

Важливо: якщо ви не визначилися з рівнем жорсткості лопаті, варто зупинити вибір на ластах середньої жорсткості.

Матеріал лопаті

Карбон (вуглепластик) – дорогий матеріал, який відрізняється високою пружністю, але дуже чутливий до ударів. З нього виготовляють моно ласти, ласти для фрі дайвінгу та підводного полювання. Ласти з карбону вимагають дбайливого поводження і ретельного догляду.

Пластик – широко поширений матеріал: оптимальний варіант для початківців плавців, хто ще не вибрав свій стиль плавання.

Гума – недорогий матеріал для виробництва бюджетних ластів. Крім того, гуму використовують для виготовлення елементів професійних ластів.

Композитні матеріали:

 • пластик + гума – універсальний варіант; такі ласти дозволяють підібрати жорсткість (змінна жорсткість) виходячи з поставленого завдання і необхідного навантаження;
 • термопластик + технополімер – поєднують в собі ударостійкість термопластику та еластичність технополімеру. З термопластику виготовляється порожнину стопи, а з технополімера – центральну секцію лопаті ласти.

Особливості

Розрізні ласти – ласти з лопаттю, розсіченою посередині. Вони полегшують навантаження на ноги при опорі водного потоку. Їх рекомендується використовувати людям із захворюваннями зв'язок і суглобів, а також нетренованим плавцям.

Ламінатори потоку – спеціальні отвори на лопатях ласт, призначені для вирівнювання тиску водних потоків по обидва боки лопатей. Вони зменшують навантаження на ноги та збільшують швидкість плавця.

Напрямні потоку – два жорстких ребра по всій довжині лопаті, які служать для запобігання занесення лопаті на бік.

Розвантаження стопи – спеціальний кут вигину лопаті у 22 градуси, що дозволяє знизити навантаження на стопу при плаванні, а також підвищує ефективність гребка.

Знімна лопать – конструктивна особливість ласт, що дозволяє змінювати різні лопаті в залежності від умов занурення. Найчастіше зустрічається серед ластів для підводного полювання.

Довжина

Цей показник визначає швидкість плавця. Довгі ласти забезпечують швидкий старт і високу швидкість, але створюють велике навантаження на м'язову систему. Тому підійдуть досвідченим спортсменам з відмінною фізичною підготовкою і витривалістю.

Короткі ласти поступаються у швидкості, зате більш маневрові та зручні для початківців.

 • Довгі ласти (80 - 95 см і більше) – застосовуються для підводного полювання, фрі дайвінгу.
 • Ласти середнього розміру (65 - 80 см) – хороший варіант для дайвінгу.
 • Короткі ласти (50 - 65 см) – використовуються для снорклінгу і в рідкісних випадках для дайвінгу.

Поради

 • Обираючи ласти, протестуйте різні варіанти, найкраще – в басейні, пропливши на одному вдиху певну дистанцію, яка наближається до межі можливостей. Ті ласти, з якими вам вдалося зробити цю вправу найлегше – ваші.
 • Ласти необхідно приміряти з носком.
 • Ласти слід промивати в прісній воді. Особливу увагу при цьому необхідно звернути на місця кріплень, оскільки найменші частинки піску і солі можуть зіпсувати спорядження.
 • Сушити ласти потрібно в тіні (уникати прямого попадання сонячних променів). Зберігати спорядження необхідно в прохолодному місці, причому їх робоча форма повинна бути незмінною: не можна ставити на лопаті важкі предмети.
 • Перед застосуванням важливо перевірити справність кріплень і переконатися у відсутності тріщин і інших дефектів.
 • Щоб продовжити термін служби ласт, можна використовувати спреї на силіконовій основі.

Виробник

Групу самих бюджетних ластів становить продукція марок USA Style, Intex, Sprinter. Як правило, це найпростіші гумові ласти; служать сезон або два. У них часто навіть не вказуються основні характеристики, наприклад, жорсткість. Можна купувати, якщо ви плануєте пару раз на рік поплавати з маскою на невеликій глибині.

Якщо ви хочете займатися дайвінгом або будь-яким іншим підводним спортом, то бажано обирати продукцію спеціалізованих виробників: Aqua Lung, Arena, Aqua Sphere, Arena, Beco, Beuchat, Cressi, Head, Mares, Seac, непоганим варіантом будуть моделі молодих брендів, що розвиваються Scorpena, Volna. Ці ласти завжди випускаються для різних завдань: як для початківців дайверів, так і для досвідчених спортсменів. Серед них можна підібрати необхідну жорсткість і довжину для будь-якого виду занурення або полювання. Якісна продукція коштує недешево, але нема потреби купувати її кожен сезон.

Відгуки про статтю