Як вибрати льодобур

Льодобур для риболовлі - спеціальний пристрій для свердління лунок в льоді водойми. За допомогою льодобуру без прикладання великих зусиль можна зробити лунку правильної циліндричної форми, через яку дуже зручно ловити рибу. Ще одна перевага: низький шум у порівнянні з роботою пешні (великий шум може злякати рибу).

Вид

Ручний льодобур - працює від м'язового зусилля людини. Такі пристрої недорого коштують, мають низький рівень шуму при бурінні і малу вагу, не вимагають палива і прості в експлуатації. Разом з тим, вони вимагають значного зусилля людини і мають низьку швидкість буріння. Ручні льодобури застосовуються для свердління отворів глибиною до півтора метрів.

Мото- і електрольодобур - працює від вбудованого бензинового або електричного двигуна. Такі пристрої не вимагають великих зусиль і мають високу швидкість буріння. Однак коштують дорожче, працюють голосніше, важать більше, сильно вібрують і вимагають палива або джерела електроживлення. Мото- і електробури здатні свердлити отвори глибиною понад півтора метра.

 • Мотольодобури - мають велику потужність і здатні безперервно працювати довше, ніж електрольодобури. До того ж, вони мають автономне живлення. З іншого боку, ці двигуни більш дорогі, токсичні, масивні і голосні в роботі. Оптимальний варіант для свердління лунок в товстому і міцному льоді водойми.
 • Електрольодобури - екологічно чисті, малошумні в роботі. Однак автономно працюють вони не настільки тривалий час, як мотобури. Акумуляторна батарея може бути внутрішньою або зовнішньою (живлення надходить по кабелю). Добре підійдуть для рибалок на снігоходах, так як багато моделей можуть працювати від його електричної мережі.

Важливо: при роботі з мото- і електрольодобуром слід дотримуватися заходів безпеки, щоб не отримати травму.

Ручні льодобури

Кількість секцій

Ручний льодобур може складатися з 1, 2 або 3 секцій для зручності зберігання і транспортування. Чим більше секцій у льодобурі, тим він компактніше, але разом з тим, міцність і надійність його нижче, ніж у односекційних моделей.

Довжина шнека

Шнек (архимедів гвинт) - стрижень з суцільною гвинтовою поверхнею вздовж поздовжньої вісі. Чим довше шнек, тим більшу глибину може просвердлити льодобур і тим простіше його утримати в вертикальному положенні під час буріння, що особливо важливо, коли накопичується втома.

Діаметр шнека

Від цього показника залежить розмір виконаної льодобуром лунки в льоді. Чим менше діаметр шнека, тим простіше бурити лід, але тим меншу рибу можна зловити через таку лунку.

 • 90-110 мм - застосовується в спортивному рибальстві і ловлі дрібної риби вагою до 2 кг (плотва, ялець, маленькі окуні та щуки);
 • 110-130 мм - універсальний діаметр, зустрічається в аматорській рибній ловлі, дозволяє рибалити за допомогою балансира, блешні і жерлиці;
 • 130-150 мм - використовується для лову великої риби вагою до 6 кг (щука, середніх розмірів лящ і судак) за допомогою жерлиці;
 • 150-200 мм - призначений для полювання на трофейну рибу вагою 8-10 кг. Льодобури з таким діаметром зустрічаються нечасто.

Важливо: мото- і електрольодобури мають діаметр шнека 180-300 мм.

Мото- та електрольодобури

Потужність двигуна

Від цього показника залежить продуктивність мото- або електрольодобура (швидкість і глибина буріння, діаметр лунки і т.д.). Потужність двигуна варіюється від 1200 до 4000 кВт. Оптимальним варіантом стануть моделі потужністю 1500-2000 кВт.

Об'єм двигуна (для мотольодобура).

Від цієї характеристики залежить потужність і вага двигуна. Мотор з великим об'ємом потужніше, але і важить більше. Об'єм двигуна коливається від 30.8 до 80.7 см3.

Глибина буріння

Від цього показника залежить, лунку якої глибини зможе виконати ледобур. У комплектацію деяких моделей входить телескопічна штанга-подовжувач, що дозволяє налаштовувати глибину буріння виходячи з товщини льоду. Також цю штангу можна придбати окремо.

вага

Вага льодобура визначає зручність буріння і його транспортування. Чим важче пристосування, тим швидше втомлюється оператор. Разом з тим, найпотужніші льодобури є і найважчими. Середня вага ручного льодобуру коливається в межах 2.4-3.5 кг. Вага потужних мотольодобурів досягає 30 кг, а менш потужних моделей - 10-17 кг.

На вагу впливає і матеріал, з якого зроблений льодобур. Сталевий льодобур важить в межах - 2.5-3.5 кг, титановий - 1.6-1.7 кг, однак і коштує дорожче.

Поради

 • Слід звернути увагу на обертання ручного льодобуру - праве або ліве (тобто за годинниковою стрілкою або проти неї). Це важливо для зручності використання інструменту.
 • Також має значення матеріал, з якого виготовлені ножі. Краще не купувати ножі з незагартованої сталі, а хорошим варіантом стануть ножі зі зносостійким покриттям ріжучої кромки нітридом титану.
 • Для того, щоб ножі ефективно і довго служили, вони потребують заточування через якийсь час після використання. Краще довірити цей процес професіоналу.
 • Під час риболовлі не варто класти мокрий льодобур в сніг, так як на шнеку відразу утворюється лід.
 • Після риболовлі необхідно занести льодобур в тепле приміщення, щоб розтопити лід, примерзлий до ножів, а потім насухо протерти їх ганчіркою, щоб уникнути іржі.
 • Перед літнім зберіганням льодобур потрібно змастити машинним маслом, на розкладному інструменті варто змащувати і місце з'єднання колін.
 • Під час риболовлі бажано мати при собі викрутку, ключ і запасні болти для лез, щоб усунути дрібну поломку.

Виробник

Гарною якістю володіють льодобури марок Nero і Тонар. Їх цілком вистачить для використання звичайному поцінювачу зимової риболовлі. З недоліків варто відзначити, що служать такі льодобури добре при температурі близько 0оС. При більш низькій температурі часто тріскаються і навіть ламаються ручки, а також іноді знижується ефективність буріння.

Лідерами серед виробників льодобурів є бренди Mora, Rapala, Heinola. Льодобури Mora вважаються кращими в світі. Коштують вони дорожче, ніж місцеві і російські, проте виконані з відмінного металу, з прекрасно загостреними ножами. Є думка, що леза з фінської сталі заточувати самостійно не можна - тільки міняти. Однак, деякі успішно використовують їх після повторного заточування.

Мотобури - більш рідкісний тип і на ринку представлений порівняно невеликий асортимент моделей. Бренди Vitals, SADKO, Stihl, Craft-tec, Patriot забезпечують приблизно однакову якість продукції. Вибір залежить від бюджету купівлі.

Відгуки про статтю