Як вибрати стрічкову пилку

Стрічкова пилка – пила з різальним полотном у вигляді пиляльної стрічки із зубами (зубцями). Дозволяє розпилювати заготовки з дерева, металу, пластику, фанери та інших матеріалів. Характеризується високою продуктивністю та тривалим терміном служби (пильна стрічка рідко виходить із ладу). Крім того, стрічкова пилка відносно безпечна у використанні.

Клас

Побутові (аматорські) – малопотужні та порівняно дешеві пристрої. Монтуються на верстати або столярні столи. Призначені працювати протягом 3-4 годин (щодня).

Побутові стрічкові пилки не призначені для обробки твердих порід деревини та мерзлого дерева. Такі моделі вибирають домашні майстри, які роблять іграшки, посуд, меблі або займаються різьбленням. Побутові стрічкові пилки по металу можуть працювати тільки з м'якими металами.

Напівпрофесійні – більш потужні та продуктивні стрічкові пилки. Це обладнання дорожче і важче, ніж побутові аналоги. Встановлюються на підлогу та здатні працювати протягом тривалого часу.

Напівпрофесійні стрічкові пилки використовуються для розпилювання твердих порід деревини, пластику та металів середньої твердості (моделі, що працюють за металом). Ці стрічкові пилки купують для приватних майстерень або невеликих цехів.

Професійні – найбільш потужні, продуктивні та надійні стрічкові пилки, що відповідним чином позначається на їх ціні та вазі. До професійного обладнання відносяться стрічкопильні верстати.

Професійні стрічкові пилки по дереву призначені для розпилювання будь-яких колод та брусів, включаючи мерзле дерево. Моделі, що працюють по металу, використовуються для різання металевих виробів, наприклад, труб або куточків. Професійні стрічкові пилки здатні виконувати великі обсяги робіт та застосовуються на великих підприємствах.

Тип

Ручна – легка та компактна стрічкова пилка. Відрізняється гарною маневреністю та зручністю в роботі. Ціна такої моделі порівняно невисока. Потужність деяких ручних стрічкових пилок можна порівняти з напівпрофесійними аналогами. Застосовується у монтажних та будівельних роботах, для заготівлі дров та інших господарських потреб.

Настільна – важча, потужніша, продуктивніша і дорожча ручної стрічкової пилки. Купується для невеликих майстерень та цехів.

Стрічковопильний верстат – найважчий, потужний, продуктивний та дорогий агрегат. Використовується у промисловості.

Призначення стрічковопильного верстата

По дереву – оснащений пиляльною стрічкою, яка розташовується вертикально по відношенню до робочого столу. Також характерною рисою цього верстата є наявність упорів для зручного розпилювання заготовок. Дозволяє виконувати фігурні, прямі та косі різи.

Зустрічаються стрічковопильні верстати по дереву, у яких пильна стрічка розташована горизонтально. Ці моделі хороші для обробки великогабаритних заготовок із твердої деревини, створення косих та поперечних різів.

По металу – виконаний у вигляді столу з рухомою рамою та лещатами, за допомогою яких фіксується заготівля. Відрізняється від стрічковопильного верстата по дереву горизонтальним розташуванням пильної стрічки, порівняно низькою швидкістю її руху та підвищеною потужністю. Верстат розрахований на великі навантаження і дає можливість робити прямолінійні та криволінійні пропили.

Окремі стрічковопильні верстати по дереву працюють і з м'якими металами, а більшість моделей по металу справляються з розпилом дерев'яних заготовок.

Джерело живлення

Акумулятор – забезпечує стрічковій пилці маневреність, що важливо при роботі в обмежених умовах. Акумуляторна пилка ідеальна для використання в місцях, де відсутні розетки. Недоліки: обмежений час автономної роботи (залежить від ємності батареї), порівняно висока вартість та вага при малій потужності пили. Більшість ручних стрічкових пилок робиться акумуляторними.

Електромережа (220 В) – дає майже необмежений час роботи стрічкової пилки. Даний спосіб живлення властивий настільним пилкам і стрічковопильним верстатам, а також деяким ручним моделям. Мінуси: залежність від мережі, наявність мережевого шнура, який сковує рухи майстра та плутається. Ці недоліки можуть бути критичними лише для ручних стрічкових пилок.

Електромережа (380 В) – подібний варіант характерний для окремих професійних стрічкових пилок (стрічковопильних верстатів).

Потужність

Цей параметр визначає швидкість розпилу, тобто продуктивність стрічкової пилки. Вимірюється у ватах (Вт). Зі збільшенням потужності зростає продуктивність агрегату.

Підвищена потужність потрібна для виконання великих обсягів робіт та розрізання заготовок із твердих матеріалів, наприклад, металу або мерзлої деревини. Але чим потужніший агрегат, тим вища його ціна, габарити, вага та споживання електроенергії.

Потужність залежить від класу стрічкової пилки:

  • побутові – 350-1000 Вт;
  • напівпрофесійні – 1000-3000 Вт;
  • професійні – від 3000 Вт.

Довжина та ширина пиляльної стрічки

Чим більша довжина і ширина пиляльної стрічки, тим вища продуктивність стрічкової пилки. Відповідно таким інструментом можна обробляти заготівлі великих розмірів. Але для побутових потреб та виконання косих та фігурних різів краще придбати агрегат із середніми значеннями довжини пильної стрічки.

Ширина пиляльної стрічки визначається класом стрічкової пили (по дереву):

  • побутові – 20-60 мм;
  • професійні – 100-300 мм.

Ширина стрічки у пилках по металу становить 14-80 мм. Пиляльне полотно шириною 40 мм є універсальним.

Глибина та ширина пропила

Ці характеристики вказують на товщину та ширину заготовок, із якими може працювати стрічкова пилка по дереву. Залежать від потужності стрічкової пилки та розмірів пиляльної стрічки. У різних моделях глибина пропилу становить 80-500 мм.

  • побутові – 80 мм;
  • напівпрофесійні – до 200 мм;
  • професійні – 300 мм та більше.

Ширина пропилу визначається класом стрічкової пилки:

  • побутові – 190-400 мм;
  • професійні – 500-610 мм.

Швидкість різання

Під швидкістю різання мається на увазі швидкість руху пиляльного полотна. Одиниця виміру – метр за секунду (м/с). За цим показником оцінюють продуктивність стрічкової пилки.

Чим більша швидкість, тим краще підходить інструмент для виконання масштабних робіт. Крім того, висока швидкість різання забезпечує якісніший пропил. Але чим більша швидкість різання, тим потужнішим повинен бути агрегат.

Кількість швидкостей

Цей параметр впливає на експлуатаційні властивості стрічкової пилки. Рекомендується придбати агрегат фз 2-4 швидкостями, оскільки заготовки з м'яких матеріалів розпилюються на високих оборотах, а тверді матеріали – на низьких.

Зуби

Кількість

Від цього показника залежить якість розпилу. Чим більше зубів у пиляльній стрічці, тим рівніший зріз. Але пропорційно зростає навантаження на конструкцію агрегату, що призводить до його перегріву та передчасного виходу з ладу.

При цьому важливу роль грає крок – кількість зубів на дюйм (TPI), що визначає відстань між зубцями. Чим більший крок зубців, тим вища швидкість різання, але тим гірша якість розпилу та сильніше навантаження на двигун пили. Малий крок дає акуратніший зріз, але при цьому зростають витрати часу і витрата електроенергії.

Для обробки дерев'яних заготовок рекомендується вибирати стрічкову пилку з пиляльною стрічкою, кількість зубів якої кратна трьом, наприклад, 180 зубів (крок 7/8 дюйма) або 210 зубів (крок 3/4 дюйма).

Стрічкові пили по металу оснащуються пиляльною стрічкою з 3-24 зубцями. У середньому кількість зубців складає 6-12. При цьому крок підбирається, з огляду на діаметр заготовки. Так, для розпилювання повнотілої заготовки діаметром 15-40 мм потрібна пильна стрічка з кроком 8/12 дюйма, а ось для роботи з більшими заготовками діаметром 80-150 мм знадобиться пиляльне полотно з кроком 3/4 дюйма.

Розмір (висота)

Розмір зубів також впливає якість розпилу. Дрібні зубці дають більш чистий і рівний зріз, проте великі забезпечують більшу продуктивність.

При виборі стрічкової пилки по дереву виходять із наступного принципу: маленькі зубці оптимальні для фігурного розпилу та обробки тонких дощок, великі зубці підходять для розпилювання колод, мерзлої деревини та твердих порід дерева. Це правило поширюється і на пилки по металу: для м'яких металів, наприклад, алюмінію потрібна стрічка з дрібними зубами, для сталі та інших твердих металів – з великими.

Функції

Плавне регулювання швидкості – дає можливість точно налаштувати роботу стрічкової пилки під конкретний матеріал. Заготівлі з різних матеріалів відрізняються між собою за щільністю, отже, для їх розпилювання потрібна різна швидкість.

Плавний запуск двигуна – обмежує пусковий струм та забезпечує поступовий розгін пиляльної стрічки. Захищає електромережу та стрічкову пилку від перевантажень, а також унеможливлює ривки при включенні пристрою.

Гальмо двигуна – швидко зупиняє пильную стрічку після вимкнення інструменту. Економить час та забезпечує більш високий рівень безпеки під час експлуатації стрічкової пилки.

Поворот та нахил столу – дозволяє виконувати фігурні та косі різи.

Швидка натяжка полотна – полегшує експлуатацію стрічкової пилки, оскільки для заміни пиляльної стрічки не знадобляться додаткові інструменти.

Міліметрова шкала – підвищує точність розпилювання матеріалу.

Також у стрічкопильних верстатах можуть бути передбачені додаткові функції, наприклад, автоматичне відключення після наскрізного розпилу, автоматичний підйом пиляльної рами, система гідророзвантаження пиляльної рами.

Оснащення

2 акумулятори – дозволяють збільшити час роботи акумуляторної стрічкової пилки.

Без акумулятора – у цьому випадку оператор самостійно підбирає потрібну батарею, з огляду на бюджет та поставлені завдання. Крім того, майстер може використовувати власний акумулятор за умови сумісності з агрегатом.

Підсвічування – полегшує використання стрічкової пилки при недостатньому освітленні. Майстер може підсвітити робочу область, що зручно.

Підключення пилососу – дає можливість легко позбутися сміття та пилу після закінчення роботи з інструментом.

Вага

Цей параметр впливає на тривалість та комфортність роботи з ручною стрічковою пилкою. Тяжкий інструмент швидше втомлює оператора, а легка модель може бути недостатньо потужною. Вага ручних агрегатів складає 3.5-6.6 кг. Вага настільних моделей обчислюється десятками, а стрічковопильних верстатів – сотнями кілограмів. Такі значення враховують під час транспортування та встановлення обладнання.

Відгуки про статтю