Як вибрати мотор для човна

Вид двигуна

Двотактний – зустрічається найчастіше. Відрізняється простою конструкцією, швидше набирає оберти, має меншу вагу і розміри, ніж чотиритактний. Такий двигун простий в ремонті та коштує недорого. До недоліків слід віднести велику витрату палива, необхідність частої долівки масла, сильний шум, вібрації та високу токсичність вихлопів.

Важливо: для нормального використання двотактного двигуна необхідно спеціальне паливо і масло. Можна застосовувати 92 або 95 бензин, змішаний з маслом. Однак в цьому випадку можливий сильніший знос деталей, оскільки складно вгадати необхідні пропорції.

Чотиритактний – має складнішу конструкцію, коштує дорожче. Такий двигун має більший ресурс, економніший, забезпечує плавний хід, у нього менша вібрація і шум. У чотиритактного мотора чистіший вихлоп, а сам пристрій не вимагає постійного контролю рівня масла. Недоліками є великі габарити та вага.

Електричний – має невелику вартість і вагу, безшумний, екологічний і простий в експлуатації, а електроенергія дешевша, ніж паливо. Недоліками таких двигунів є: невелика потужність (до 10 к.с.), залежність запасу ходу від ємності акумулятора. Електромотор встановлюється на човни малих розмірів. Хороший вибір для рибалок, оскільки електродвигун дозволяє плисти майже безшумно і не лякати рибу.

Важливо: для човнового електромотора краще використовувати спеціальні тягові акумулятори глибокої розрядки. Вони забезпечують двигун струмом протягом тривалого періоду. На відміну від них, стартові акумулятори використовуються для запуску двигуна і здатні дати струм лише на короткий час. Правда, тягові акумулятори коштують набагато дорожче.

Тип двигуна

Карбюраторний – класичний варіант, хоча і дещо застарілий. Має підвищену витрату палива і токсичні вихлопи.

Інжекторний – найекономніший і екологічний тип двигуна, але при цьому коштує дорожче, ніж карбюраторний. Інші переваги: більш впевнений розгін і комфортне керування.

Запуск двигуна

Ручний – здійснюється за допомогою шнура стартера. Найнадійніший спосіб запуску двигуна, який не потребує акумулятора. Але для ручного пуску необхідно докласти зусилля.

Електричний – проводиться за допомогою стартера від акумулятора при повороті ключа. Це простіший тип пуску, але разом з тим, менш надійний, оскільки стартер може вийти з ладу, а акумулятор – розрядитися. Електричний пуск, як правило, встановлюється на двигунах від 20 к.с.

Електричний і ручний – в моторі передбачені обидва способи запуску. В цьому випадку, електричний стане основним, а ручний – аварійним способом пуску.

Потужність

Від цього показника залежить швидкість руху судна. У свою чергу, потужність двигуна (одиниця виміру – кінські сили, к.с.) визначається його типом, кількістю та обсягами циліндрів.

Для рибалок оптимальна потужність двигуна становить 2-5 к.с., а любителям швидкісної їзди підійде мотор потужністю 30 к.с. Слід пам'ятати, що більш потужний двигун споживає і більшу кількість палива.

  • 2-4 к.с. – двотактні двигуни для невеликих надувних човнів, байдарок, невеликих вітрильних суден довжиною до 2 м.
  • 5-8 к.с. – універсальний варіант для середніх суден довжиною до 4 м (і не більше двох пасажирів).
  • 9-18 к.с. – встановлюються в човнах довжиною від 5 до 7.5 м (буксирні катери, великі вітрильники).
  • 20-35 к.с. – великі човни та вітрильники. На таких можна перевозити вантажі та пасажирів (понад 4 людини).

Важливо: бажано підбирати двигун з запасом потужності, щоб забезпечити запас надійності та міцності цього пристрою.

Кількість циліндрів

Від цього параметра безпосередньо залежить потужність двигуна: чим більше циліндрів, тим потужніше, об'ємніше і дорожче двигун. Крім того, кількість циліндрів впливає на рівномірність ходу крутильного вала і нагрів поршневої групи. Двигуни з великим числом циліндрів відрізняються більш рівномірним ходом і менше гріються.

Наприклад, двотактні мотори потужністю до 15 к.с., можуть мати 1 або 2 циліндри.

  • Одноциліндрові двигуни (2-6 к.с.) – видають гучний шум і сильно вібрують. Максимальна швидкість – 5-10 км / ч. Переваги: мала вага і компактність. Оптимальний варіант для катання в спокійних водоймах.
  • Двоциліндрові двигуни (8-15 к.с.) – працюють тихіше, проте витрачають більшу кількість палива. Швидкість досягає до 30 км / ч. Недоліки: більша вага і габарити, ніж в одноциліндрових. Підійдуть для водних прогулянок на довгі дистанції.

Режим

Водотоннажне плавання – велика частина судна занурена в воду й утримується силою закону Архімеда, швидкість при цьому невелика. Для цього режиму не потрібен потужний двигун (від 2 до 15 к.с.).

Глісирування – під час руху тільки мала частина човна торкається води, при цьому досягається висока швидкість. Щоб перевести човен в режим глісирування, потрібен більш потужний мотор, ніж для водотоннажного режиму. Однак безпосередньо глісуючи споживання потужності мотора знижується майже вдвічі.

Паливний бак

Внутрішній – вбудований в мотор бак. Такий бак мають двигуни малої потужності (2-5 к.с.).

Зовнішній – для потужних моторів, які споживають велику кількість палива.

Внутрішній і зовнішній – зустрічаються в деяких моделях потужністю 4-5 к.с., що дає можливість їздити на більш далекі відстані.

Довжина дейдвуда (ноги)

Дейдвуд – частина двигуна, що з'єднує його верхню частину з гвинтом. Від цього параметра залежить ефективність роботи двигуна. Довжина дейдвуда повинна відповідати висоті транця.

Занадто мала довжина призведе до зниження швидкості при незмінному споживанні палива.

Короткий S (381 мм) – таку довжину дейдвуда мають мотори для надувних човнів.

Довгий L (508 мм) – мотори для катерів і яхт.

Наддовгий UL або X (від 635 мм) – мотори для морських катерів і крейсерських яхт.

Зустрічаються ще більші розміри Z або ХХ (762 мм).

Матеріал гвинта

Алюміній – зустрічається найчастіше. Разом з тим, алюмінієві гвинти гірше, ніж сталеві витримують сильні удари та повільніше обертаються на максимальних обертах, оскільки вони виготовляються з товстими лопатями. До того ж, алюміній схильний до корозії.

Нержавіюча сталь – найміцніший матеріал для гвинта, що дає можливість виготовляти тонкі гвинти, що мають відмінні показники жорсткості, стійкості до ударів і високу швидкість обертання на різних оборотах. Однак нержавіюча сталь коштує дорожче алюмінію.

Пластик (композитні матеріали) – на основі вуглецевих і нейлонових волокон. Відрізняється більшою міцністю і не схильні до корозії. Коштують приблизно на одному рівні з алюмінієвими гвинтами. Оптимальне поєднання ціни та якості.

Важливо: варто звернути увагу на кількість лопатей у гвинта: 3 або 5. Найчастіше зустрічаються мотори з 3 лопатями. Чим більше лопатей у гвинта, тим більше створює зусилля мотор. Для катання на водних лижах або перевезення вантажів краще використовувати гвинт з великим числом лопатей.

Управління

Румпельне – здійснюється за допомогою спеціального важеля (румпеля), закріпленого на двигуні. При цьому людина, що керує судном повинна знаходитися на кормі. Румпельне управління застосовується в невеликих човнах з малопотужними моторами, оскільки швидкісний човен може вийти з-під контролю. До того ж, у такого управління недостатній огляд попереду по курсу.

Дистанційне – проводиться за допомогою спеціального керма в передній частині човна. Таке управління використовується в довгих човнах (більш 3.5 м), що розвивають швидкість понад 80-90 км / год і мають потужні мотори понад 50 к.с. Дистанційне керування більш зручне і безпечне, оскільки забезпечує широкий огляд попереду по курсу.

Підйом мотора

Ручний – застосовується для малопотужних моторів і має кілька ступенів (4-6).

Гідропривід – електромотор з системою гідравлічних шлангів, призначений для більш потужних моторів.

Оснащення

Генератор – пристрій, що виробляє електроенергію для акумулятора, ходових вогнів і іншого устаткування моторного човна.

Телескопічна ручка румпеля – висувається ручка (в середньому на 15 см), що робить управління більш зручним.

Конструкція для мілководдя – поворотно-відкидна підвіска, за допомогою якої мотор відкидається при ударі об перешкоду або в разі проходження по мілководдю.

Індикатори

Тахометр – пристрій, що дозволяє відстежувати поточні та максимальні оберти двигуна, а також стан моторесурсу (лічильник мотогодин). Таким чином, тахометр допомагає підібрати оптимальний режим роботи двигуна з урахуванням витрат палива, потужності та моторесурсу.

Двигуни оснащуються великою кількістю датчиків, які відстежують стан мотора (датчик перегріву, рівень і тиск масла, тиск води, заряд акумулятора та т.д.).

Обмежувачі

Аварійний вимикач – служить для миттєвої зупинки двигуна в разі випадіння оператора за борт.

Обмежувач обертів – для оптимального і стабільного режиму роботи двигуна (число оборотів).

Обмежувач нахилу – забезпечує необхідне положення мотора.

Блокування запуску мотора – запобігає випадковому запуску мотора при включеній передачі.

Блокування відкидання мотора – перешкоджає відкиданню двигуна на задньому ходу.

Вага

Вага мотора залежить від його потужності – чим потужніший, тим важче. Можна виходити зі співвідношення 1 л на 25 кг маси човна (з урахуванням пасажирів і обладнання). Потужність двигуна не повинна бути більшою за ту, яка вказана в паспорті човна, оскільки занадто важкий мотор може перекинути човен або сильно притопити корму судна, що спричинить захльостування води.

Рекомендації

  • Бажано при собі мати запасні свічки, щоб можна було замінити їх на місці.
  • Паливну суміш (для двотактних двигунів) рекомендується готувати безпосередньо (за день-два) перед походом.
  • Для забезпечення тривалого терміну служби мотора необхідно обкатувати двигун за спеціальними алгоритмами. Ці алгоритми можна знайти на сайтах виробників або продавців, а також безпосередньо у продавця-консультанта.
  • Щоб домогтися гарної шумоізоляції (риба боїться сильного шуму), слід обклеїти пластиковий корпус мотора зсередини поліуретановим килимком або повстю.
Відгуки про статтю