Як вибрати скиборізку

Скиборізка (слайсер) – кухонний пристрій для нарізки акуратними скибочками однакової товщини ковбаси, хліба, сиру, шинки, овочів, фруктів. Таке пристосування складається з корпусу, дискового ножа, робочої поверхні (каретки) і лотка (піддону) для нарізаних скибочок.

Не можна використовувати скиборізки для нарізки м'яса з кістками, сирого м'яса, заморожених продуктів, фруктів, що містять тверді і великі кісточки, артишоків, броколі, ріпки, пастернаку.

Клас

Побутова – малопотужна, компактна, порівняно недорога скиборізка.

Професійна – потужніша і функціональна, але дорога й громіздка. Професійні моделі використовують для роботи з великою кількістю продуктів (ресторани, кафе і т.д.).

Вид

Механічна (ручна) – коштує дешево, але незручна і малоефективна, оскільки ніж і каретка наводяться в дію м'язовим зусиллям користувача. Застарілий варіант, який застосовується рідко.

Електрична – обійдеться дорожче, зате працює швидше і зручніше у використанні, ніж механічна.

Електрична скиборізка буває двох видів.

  • Напівавтоматична – ніж приводиться в рух від електрики, а каретка переміщається вручну. Цей варіант зустрічається найчастіше і застосовується для побутових потреб.
  • Автоматична – процес нарізки відбувається без участі людини. Оператор кладе продукт на робочу поверхню і вказує товщину нарізки. Це потужні пристрої, що працюють з великими обсягами продуктів, використовуються в промисловості.

Важливо: вибираючи напівавтоматичну скиборізку, переконайтеся, що в ній передбачені два режими: безперервного включення і імпульсний.

Конструкція

Цілісна – надійна і порівняно дешева конструкція, що забезпечує тривалий термін служби слайсера. Мінус – можливі незручності при зберіганні або транспортуванні через свій розмір.

Складана – компактна, зручна в транспортуванні і зберіганні. Складані моделі менш міцні і стійкі, а коштують дорожче, ніж цілісні аналоги.

Потужність

Цей параметр визначає швидкість роботи пристрою. Потужність слайсерів в залежності від моделі коливається в межах 80-200 Вт. Найчастіше зустрічаються скиборізки потужністю 110-140 Вт. Для ефективної роботи пристрою досить параметра 100 Вт.

Більш потужні слайсери швидше впораються з нарізуванням продуктів, але в домашніх умовах ця перевага не настільки значна. Ця деталь важлива для професійних пристроїв.

Важливо: швидкість нарізки залежить від потужності скиборізки і характеристик ножа (типу і якості заточки).

Матеріал корпуса

Пластик – дешевий матеріал, який використовується для виготовлення побутових скиборізок. Недолік – менша міцність і стійкість до подряпин порівняно з металом. Недоліки пластика практично не впливають на термін служби пристрою, так як в домашніх умовах висока міцність корпусу зазвичай не потрібна.

Важливо: зверніть увагу на якість пластика: не купуйте пристрій, якщо деталі корпуса прогинаються.

Метал – ефектний на вигляд, міцний і стійкий до подряпин матеріал, з якого виконуються в основному професійні слайсери. Недолік – висока ціна.

Ніж

Ніж для слайсера виготовляється з нержавіючої сталі або кераміки. Деякі ножі мають керамічне покриття. Подібні леза довговічні, тому що не схильні до корозії. Виробники брендової продукції оснащують пристрої ножами «Solingen» – найкращими ножами в своєму сегменті.

Важливо: рекомендується вибирати скиборізки, забезпечені самозаточуючими ножами.

Тип заточення

Пряме – порівняно недорогий варіант. Такий ніж найкраще підходить для нарізання продуктів однорідної щільності, наприклад, сиру. А ось з неоднорідними продуктами (в тому числі з хлібом або овочами), прямий ніж впорається гірше.

Хвилеподібне – обійдеться дорожче, зате він відмінно працює з продуктами будь-якої жорсткості і щільності. Ніж такого типу має слабо виражені «зубчики» на хвилеподібній кромці. Хвилеподібний ніж довше зберігає гостроту, ніж прямий.

Зустрічаються в слайсерах і зубчасті леза з різко окресленими «зубчиками», які використовуються для нарізки продуктів неоднорідної щільності (овочі і фрукти з щільною шкіркою і м'якоттю всередині). Зубчасті ножі коштують дорого.

Діаметр леза

Діаметр ножа вибирається виходячи з розмірів нарізуваних продуктів і обсягу робіт. Для невеликої кількості їжі підійде ніж діаметром 180-230 мм, для більшого обсягу – 255-300 мм.

Товщина скибочок

У більшості слайсерів цей параметр регулюється, оскільки для кожної ситуації і продукту товщина скибочок – різна. Наприклад, одна товщина буде потрібна для красивого сервірування столу і зовсім інша – для приготування компоту або варення.

Діапазон регулювання (мінімальна і максимальна товщина) залежить від класу пристрою:

  • побутові – 1-17 мм;
  • професійні – 0.5-23 мм.

Іноді зустрічаються моделі з позначеннями, що рекомендують товщину нарізки для окремих продуктів: 2-3 мм (ковбаса), 3-4 мм (сир), 11 мм (хліб).

Функції

Регулювання швидкості – підвищує якість нарізки продуктів різної структури. Високу швидкість краще використовувати при роботі зі щільними і твердими продуктами (наприклад, огірками), низьку – нарізаючи пухкі і м'які (в тому числі сир і помідори). Така функція передбачена, перш за все, в професійних скиборізках.

Імпульсний режим – ніж працює стрибкоподібно: висока швидкість змінюється короткочасними паузами. Такий режим добре підходить для роботи зі щільними неоднорідними продуктами або великими шматками без ризику перевантаження ножа.

Блокування випадкового включення (захист від дітей) – запобігає включення слайсера, який є виробом підвищеної небезпеки. Блокування найчастіше зустрічається у вигляді двох кнопок, які слід одночасно натиснути для приведення в рух ножа. Бажано, щоб кнопки були тугими – в цьому випадку їх включить тільки дорослий.

Регулювання нахилу – змінює кут нахилу (до 10-15 °) робочої поверхні для зручної роботи із скиборізкою. Зустрічаються моделі з заданим кутом нахилу або без нього.

Оснащення

Відсік для шнура – призначений для зберігання кабелю. Завдяки такому відсіку слайсер стає більш компактним і зручним при використанні і переміщенні. У деяких скиборізок шнур намотується рівномірно – це спрощує укладання і знижує ризик його псування через перегини.

Піддон для нарізки – лоток, куди надходять нарізані скибочки. Таке пристосування полегшує роботу із скиборізкою: користувачеві не доведеться шукати блюдо або дошку для цієї мети. Піддон буває незнімним і знімним. Останній варіант зручніше.

Захисний кожух – ховає ніж, захищаючи його від зовнішніх впливів, а користувача від травми при експлуатації пристрою.

Комплект ножів – складається з декількох різнотипних змінних лез. Це дає можливість вибирати потрібний тип ножа: прямий використовувати в простих роботах, а дорожчий хвилеподібний – для складних операцій, щоб передчасно не зносити його. Іноді в комплекті присутні спеціальні ножі для сиру (з тефлоновим покриттям), фруктів, шинки, копчених продуктів.

Насадки – дозволяють нарізати скибочки різної форми (в тому числі соломкою і кубиками). Практика показує, що з комплекту використовуються 1-3 насадки.

Прогумовані ніжки – підвищують стійкість слайсера, запобігаючи його перекидання або ковзання під час роботи. В результаті знижується ризик отримання травми.

Важливо: зверніть увагу і на каретку: вона повинна бути оснащена спеціальною опорою для руки, що захищає великий палець і штовхачем з шипами для надійної фіксації продукту. Крім того, каретка повинна легко рухатися.

Поради по експлуатації

  • Рекомендується чистити слайсер після кожного застосування. Дисковий ніж миють в проточній воді, корпус пристрою протирають ганчіркою або вологою губкою.
  • Щоб полегшити чищення, слід спочатку нарізати жирні продукти (наприклад, ковбасу), а потім хліб, який і очистить ніж від жиру. Скиборізка повинна легко збиратися і розбиратися.
  • Сир не налипне на поверхню леза і не розкришиться, якщо ніж перед нарізкою протерти вологою серветкою. Буженину і шинку краще розміщувати на каретці жирною стороною вгору – в цьому випадку продукти простіше нарізати.

Виробник

Середньою якістю відрізняються скиборізки Aurora, Ariete, Magio, Trisa. Серед недоліків варто відзначити крихкий і тонкий пластик, невисоку реальну потужність (незважаючи на заявлену). Деякі моделі можуть не до кінця дорізати продукт, сильно шуміти при роботі, втрачати рівень товщини нарізки.

При виборі варто звернути увагу на марки Bosch, Clatronic, Siemens, Zelmer і інші. Їхня продукція коштує помітно дорожче, проте вона максимально надійна і міцна. Зазвичай відмінно нарізає практично будь-які продукти, а також оснащені продуманими дрібницями, наприклад, присоски на ніжках.

Найдорожчими є напівпрофесійні моделі марок Graef, Krups або Ritter. Незважаючи на найвищу якість сталі (ножів) і міцного корпусу, для побуту подібні скиборізки навряд чи потрібні.

Відгуки про статтю

СПАСИБО, ХОРОШАЯ ИНОРМАЦИЯ

Хороша стаття, все тепер зрозуміло. Дякую.

спасибо за статью с ценной информацией.