Як вибрати лопату, граблі, вила, мотики

Лопата, вила, граблі, мотика, совок та інші ручні сільськогосподарські інструменти використовуються для обробки грунту. Зазвичай складаються з металевої робочої частини (насадки) і рукояті (держака). Робоча частина буває різною в залежності від виду інвентарю: полотно (лоток) у лопати, трапецієвидна лопатка у сапки і напівкругла у мотики і т. д.

Вид

Лопата - інструмент для копання, перенесення, розчищення ґрунту. Одна з основних функцій лопати - підготовка посадкових ям для рослин. Зустрічається кілька типів лопат.

 • Штикова - універсальна лопата, розрахована на широке коло садово-городніх робіт (підгортання, розпушування, скопування грунту, обробка пристовбурних кіл для дерев). Оснащується загостреним, прямокутним або округлим полотном. За допомогою цієї лопати перерізають коріння рослин (загострена), копають пухкий (прямокутна) і щільний грунт (закруглена).
 • Совкова - використовується для збиральних робіт, перенесення сипучих і в'язких матеріалів (пісок, зерно, суха земля, вугілля, щебінь). Подібна лопата забезпечена прямокутним або квадратним полотном з високими бортиками, які не дозволяють матеріалам висипатися.
 • Для прибирання снігу - застосовується тільки для зазначеного завдання. Цей інструмент нагадує совкову лопату, але відрізняється більшою площею полотна. Найчастіше лоток виконується з пластика.
 • Породна (чірва) - розрахована на роботу з вугіллям, щебенем та іншими подібними матеріалами. Володіє загостреним полотном, що нагадує сердечко (масть в картах).
 • Дренажна - використовується для викопування траншей і канав під комунікації або дренаж. Така лопата застосовується і в сільськогосподарських роботах, наприклад, при пересаджуванні рослин. Дренажна лопата відрізняється витягнутим вузьким лотком з загостреним лезом.

Вила - інструмент для навантаження і розкидання соломи, сіна, компосту та інших сільськогосподарських продуктів. Також за допомогою даного інвентарю проколюють грунт для аерації. Зустрічаються такі типи вил.

 • Для перекопування (копальні) - на відміну від лопати простіше у використанні і забезпечують делікатну обробку грунту, не завдаючи шкоди мікрофлорі грунту. Оптимальні для вирівнювання поверхні землі і викопування коренів бур'янів. Робоча частина виконується з міцного металу і має гострі зубці - плоскі, грановані або округлі.
 • Компостні - застосовуються для перенесення добрив на клумби і грядки. Зубці робочої насадки мають увігнуту форму, що нагадує ківш.
 • Сінешні - використовуються для збирання сіна, соломи, трави. В порівнянні з копальними вилами у таких моделей довші і тонші зубці. Мала вага сінних вил дозволяє працювати протягом тривалого часу не втомлюючись.
 • Картопляні - нагадують копальні вила, але відрізняються плоскими зубцями і гумовими наконечниками (захищають бульби від пошкоджень при викопуванні).
 • Вилка - зменшений варіант вил. Подібним інструментом вирівнюють землю перед садінням, виконують полоття між квітами і рослинами.

Граблі - інструмент для прибирання скошеної або сіяної трави, згрібання сіна, очищення грунту від викопаних коренів шкідливих рослин. Також граблями розбивають тверді грудки землі. Розрізняють декілька типів граблів.

 • Аератори - служать для збирання відмерлої трави, листя та моху. Забезпечені гострими зубцями серповидної форми, якими виконуються надрізи грунту для її насичення повітрям (аерації), водою і поживними речовинами.
 • Фрезер - вдосконалені граблі-аератори. Робоча частина має двосторонню конструкцію: на одному боці - серповидні зубці аератора, на другій стороні - зубці для прибирання трави і листя.
 • Для газонів - характеризуються широкою робочою насадкою з частими, довгими і тонкими зубцями. Найчастіше оснащуються обмежувачем, накопичують зібрану траву.
 • Віялові - призначені для прибирання території від листя, трави і сміття. Робоча частина таких моделей нагадує віяло і складається з тонких прутів із загнутими кінцями, які утворюють зубці. Деякі віялові граблі забезпечені насадкою для регулювання ширини захвату, що зручно. Такий інвентар не розрахований на обробку грунту.
 • Міні-граблі - зменшений різновид граблів. Стануть в нагоді для обробки маленьких ділянок.

Мотика / сапка - інструмент для прополювання, підгортання, розпушування грунту. Дозволяє позбутися від коренів бур'янів, викопати посадкові ями або ряди.

 • Мотижка - зменшена версія мотики, яка зручна при роботі однією рукою. Оптимальна для підгортання густих насаджень рослин.

Совок - інструмент для садіння, культивації, сівби і прополювання рослин. Відрізняється закругленою робочою частиною, що зменшує ймовірність пошкодження грунту і коріння рослин.

Культиватор - застосовується для розпушення грунту, що забезпечує її аерацію.

Коренезнищувач - інструмент для вилучення бур'янів.

Лункокопач - призначений для формування лунок. Застосовується при садінні розсади (зелень, помідори, перець, цибуля).

Плодознімач - полегшує збір плодів і ягід з високих дерев.

Скрепер - використовується для очищення території від снігу. Якщо снігоприбиральна лопата розрахована на відкидання снігу, то скрепер - на його згрібання і переміщення. Полотно скрепера нагадує совкове, ручка має П-подібну форму.

Скребок для льоду - допомагає видалити з поверхонь лід, затверділий бруд, сніг.

Держак

Цілісний - міцне, надійне і дешеве рішення. Правда, інструмент з цільним держаком складно зберігати і транспортувати.

Телескопічний - полегшує транспортування і зберігання інструменту, дозволяє відрегулювати його довжину під зріст працівника. Таким чином, інструментом може користуватися кілька людей. В той же час телескопічна конструкція збільшує ціну і знижує надійність держака.

Прогумований - має протиковзкий ефект і комфортний в роботі навіть взимку (руки не мерзнуть).

Матеріал

Робоча частина

Сталь - міцний і довговічний матеріал. Недоліки: схильність до корозії, велика вага. Переважна більшість робочих частин лопат, граблів, вил та інших інструментів виконується зі сталі.

Важливо: для виготовлення робочої частини застосовуються кілька видів стали, кожен з яких має свої переваги і недоліки. Наприклад, нержавіюча сталь стійка до корозії, але коштує дорого. Робочу насадку з вуглецевої сталі легко заточити, однак вона швидко покривається іржею. Після роботи такий інструмент потрібно почистити, змастити мастилом, а для зберігання краще вибрати сухе місце.

Алюміній - легкий і стійкий до корозії матеріал. Мінус - знижена міцність, що зменшує термін служби інструменту (в порівнянні зі сталлю). Моделі з алюмінієвою робочою частиною не розраховані на важкі роботи.

Пластик - дешевий і легкий матеріал, що не боїться корозії. Недолік - крихкість. Найчастіше використовується в снігоприбиральних лопатах, скреперах, плодознімачах, окремих моделях граблів, сап, вилок.

Держак

Дерево - поєднує низьку ціну, достатню міцність і комфортність у використанні. Дерев'яний держак приємний на дотик, не холодить руки в холодну пору року і легко змінюється при поломці. Такий держак схильний до гниття.

Важливо: хороший дерев'яний держак відрізняється гладкістю, не має сучків, зазубрин, тріщин. Вибирайте інструмент з дубовим або березовим руків'ям, а ось сосновий держак - не найкращий варіант, так як швидко зламається.

Сталь - міцніше дерева, що важливо для особливо важких і тривалих робіт. Сталевий держак збільшує ціну і вагу інструмента, холодить руки, а також не передбачає заміни в разі виходу з ладу.

Пластик - дешевий, легкий, не "холодить» руки, але швидко ламається при серйозних навантаженнях.

Алюміній - проміжний варіант між твердою сталлю і крихким пластиком. Рекомендується для порівняно простих робіт.

Розмір

Робоча частина

Розміри робочої частини інструментів залежать від їх виду і впливають на функціональність. В лопатах параметри робочої частини визначає розмір ями, що викопується, в граблях - ширину захвату і т. д.

Розміри робочої частини лопат:

 • звичайна штикова - 28-29 см (довжина), 22-23 см (ширина);
 • мала штикова (дамська) - 21-22 см (довжина), 15-16 см (ширина);
 • дренажна - 35-36 см (довжина), 11-12 см (ширина);
 • звичайна совкова - 28-29 см (довжина), 23-24 см (ширина);
 • велика совкова - 35-36 см (довжина), 26 см (ширина);
 • для прибирання снігу -44-45 см (довжина), 35-36 см (ширина);
 • породна - 36 см (довжина), 33.5 см (ширина).

Ширина робочої частини і кількість зубців вил:

 • сінешні, компостні - 25-30 см, 4-6 зубців;
 • для перекопування - 17-20 см, 4 зубці;
 • вилка - 6.5-8 см, 3 зубці.

Ширина робочої частини і кількість зубців граблів:

 • аератори, фрезер, віялові -30-50 см, 10-25 зубців;
 • для газонів -50-70 см, 22 зубця;
 • міні-граблі -10-20 см, 5-7 зубців.

Інші інструменти:

 • мотики - 10-25 см (ширина), до 15 см (висота);
 • культиватори - 6-16 см (ширина);
 • розпушувачі - 10-30 см (ширина), 3-7 зубців.

Товщина робочої частини інструментів визначає їх міцність. Чим товщі насадка / її елементи (полотно, зубці), тим надійніше інвентар. В той же час із збільшенням цього параметра зростає вартість і вага виробу.

Держак

Довжина держака впливає на зручність роботи. Неправильний вибір інструменту за цим параметром призведе до підвищеного навантаження на спину користувача. В результаті стомлення настане швидше (також може захворіти і спина).

Держак лопати / вил для перекопування підбирається в залежності від зросту користувача: довжина інструменту у вертикальному положенні повинна бути нижче плеча працівника на 10 см. Це особливо важливо, якщо держак має D-образну / Т-образну рукоять. Довжина держака граблів залежить від специфіки дачних робіт:

 • робота на землі - держак досягає плечового суглоба;
 • прибирання сміття та трави - держак дорівнює зросту користувача;
 • збір листя - держак перевищує зріст людини.

Стандартна довжина держака:

 • граблі - 130-180 см;
 • вила - 110-120 см (для перекопування), 150 см (компостні), 250 см (сінешні);
 • лопата - 90-110 см.

Зустрічаються держаки стандартної довжини 120-130 см для граблів, вил і лопат.

Вага

Вага інструменту впливає на його функціональність і тривалість роботи. Легкий інвентар не вимагає значних зусиль, але марний для важких робіт, наприклад, копання твердого грунту. Робота з масивним інструментом менш комфортна і швидше призводить до стомлення. При виборі оптимального параметра городник повинен враховувати свою фізичну форму, щоб уникнути зайвого навантаження.

Оснащення

D-подібна / Т-подібна рукоятка - забезпечує надійне і комфортне утримання інструменту в руках. D-подібні моделі зустрічаються частіше, ніж Т-подібні.

Металева кромка - зміцнює полотно лопати. Зустрічається в снігоприбиральних лопатах, у яких лоток виконаний з пластику.

Ребра жорсткості - підвищують міцність і стійкість до навантажень. Ребрами жорсткості часто оснащуються лопати для прибирання снігу.

Шкала - дає можливість контролювати глибину садіння рослини.

Регулятор щільності віяла - дозволяє змінювати ширину захвату граблів.

Зубчаста насічка (лопата) - корисна, якщо потрібно періодично боротися з бур'янами і перерізати корені рослин.

Антикорозійне покриття - подовжує термін служби робочої частини інструменту.

Чохол - призначений для комфортного та безпечного транспортування / зберігання інструменту.

Відгуки про статтю