Як вибрати пастку, відлякувач

Пастки, відлякувачі захищають людей, житлові та господарські приміщення, сільгоспугіддя від шкідників. Це дозволяє уникнути шкоди здоров'ю і майну, а в деяких випадках - врятувати життя.

Вид

Пастка-знищувач - пристосування для лову й подальшого умертвіння шкідливих комах (мух, комарів, мошок) і гризунів.

Відлякувач - пристосування, що відганяють тварин (собак, білок, кішок), комах, гризунів, птахів.

Виконання

Пастки-знищувачі / відлякувачі найчастіше виконуються у вигляді блоку різної форми, оснащеного кнопками. Вироби проти кротів і змій мають вигляд циліндра, а громгармати - труби на підставці.

Портативні (кишенькові) моделі передбачають носіння, наприклад, пристрою проти собак або персональні відлякувачі комарів (брелоки). Існують і прилади, розраховані на стаціонарне використання - до них відносяться відлякувачі птахів, гризунів, вібраційні моделі і різні прилади з живленням від мережі. Рідко зустрічаються стаціонарні відлякувачі собак і кішок.

Принцип дії

Механічні пастки - найпростіший варіант, заснований на заманюванні і утриманні комахи або гризуна. Перевага - дешевина. Мінуси: складне настровання, мала ефективність (гризун часто здатний вибратися з класичної мишоловки).

Клейові пастки - надійно «фіксують» гризунів і плазуючих комах, які прийшли за приманкою. Переваги: низька ціна, легкість у використанні, відсутність неприємного запаху, безпека для людини. Недоліки: чутливість до вологи і пилу, через що пастка втрачає свої якості, небезпека для домашніх тварин.

Електричні пастки-знищувачі (лампові, вентиляторні) - заманюють жертву УФ-випромінюванням, вуглекислим газом, теплом (комахи) або за допомогою заздалегідь підготовленої приманки (гризуни). Потрапивший шкідник знищується ударом струму або «засмоктується» у вентилятор. Переваги: екологічність, простота застосування, майже 100% ефективність. Мінус - висока вартість.

  • Фумігатори - різновид електричних знищувачів, які вбивають комах шляхом розпилення отруйного газу. Такі пристрої працюють зі спеціальною рідиною або пластинами. Перевага - дешевизна. Недоліки: дія обмежена приміщенням з розеткою, токсичність (особливо для дітей).

Ультразвукові відлякувачі - випускають ультразвук, що викликає у тварин страх, біль, дезорієнтацію і змушує їх покинути зону дії приладу. Переваги: екологічність, безшумність, безперервність роботи, нешкідливість для домашніх тварин.

Недоліки ультразвукових приладів пов'язані з використанням в приміщеннях - обмеженість дії простором кімнати, зниження ефективності через м'які меблі, текстильні і паперові вироби. Тому для більшої результативності краще придбати по одному приладу на кожне приміщення.

Ультразвукові відлякувачі застосовують проти собак, кішок, мишей, щурів, що плазують і комах. Такі пристрої гарні для захисту від птахів балконів, горищ, терас та інших невеликих приміщень. Ультразвукові моделі - одні з найбільш ефективних пристосувань.

Електромагнітні відлякувачі - подібні за своєю дією з попереднім типом пристроїв, але замість ультразвуку застосовуються електромагнітні імпульси. Ці прилади мають достоїнства ультразвукових моделей, але забезпечують більшу зону дії і рівномірне поле (імпульси поглинаються текстилем, м'якими предметами).

Головний мінус електромагнітних відлякувачів - електропроводка (по ній передаються імпульси) повинна охоплювати весь периметр приміщення. В іншому випадку подібні пристрої не приносять користі.

Електромагнітні відлякувачі дієві проти повзаючих комах і гризунів.

Комбіновані відлякувачі - оснащені двома видами випромінювачів, один з яких випускає ультразвук, а другий - електромагнітні хвилі. Універсальні пристосування, які дозволяють позбутися від різних шкідників.

Вібраційні відлякувачі - створюють віброімпульси (коливання), які викликають у вовчків, кротів, змій, мурашок страх і бажання покинути зону дії пристрою.

Електричні відлякувачі (електрошокери) - впливають на нервову систему собак за допомогою гучного тріску і запаху озону. Переваги - здатність паралізувати агресивну тварину (якщо потрібно розтиснути щелепи). Недоліки: невелика зона дії, ймовірність загибелі собаки.

Газові відлякувачі - розпилюють іррітанти, що подразнюють зір собак. Мінуси: дія на малій дистанції, що не запобігає напад чотирилапих.

Біоакустичні відлякувачі - імітують крики хижих птахів і крики тривоги відлякуємих пернатих, що викликає паніку у різних шкідників. Пристрої «розмовляють» голосами яструба, сови або сокола. Недолік - гучний звук, що не дозволяє використовувати прилад в багатоквартирному будинку (на балконі).

Біоакустичні прилади допомагають відігнати горобців, шпаків, ворон, граків, а також гризунів - об'єктів полювання хижих птахів. Призначені для городів, полів, аеродромів, виноградників.

Візуальні відлякувачі - виконуються у вигляді фігур хижих птахів, наприклад, сови, яструба або боривітру. Розгойдуючись на вітрі, такі опудала відтворюють політ хижака і тим самим відганяють дрібних птахів. Переваги: низька вартість, безпека для людей і тварин, безшумність, незалежність від живлення.

Основним мінусом візуальних моделей є порівняно невисока ефективність, адже птах повинен побачити і оцінити відлякувач як загрозу. Тому дані моделі застосовують в тандемі з біоакустичними пристроями. В результаті птах буде бачити і чути небезпечного «хижака». Візуальні відлякувачі використовуються на відкритій місцевості.

Звукові відлякувачі (громгармати, газові гармати) - потужні пристрої, що генерують гучні і різкі оплески, що лякають птахів. Для роботи прилади потребують рідкого газу. Переваги: незалежність від електрики, велике охоплення території, що захищається (до 40 000 м2), автоматичний режим роботи, економічна витрата газу. Недолік - висока ціна.

Громгармати застосовуються для захисту від птахів садів, городів, рибних господарств, аеропортів, м'ясокомбінатів.

Лазерні відлякувачі - створюють світлові плями, які дратують зір птахів. Подібні моделі гарні для захисту цехів, ангарів, складів та інших приміщень.

Характеристики

Площа / дальність дії - вимірюється в квадратних метрах (м2) і метрах (м) відповідно. Чим більше параметр, тим краще. Особливо важлива дальність дії для моделей, що захищають від собак. Варто врахувати, що «далекобійним» пристроям часто потрібно живлення від мережі.

У більшості пристроїв площа / дальність дії складає 2-2000 м2. Найчастіше зустрічаються моделі з дальністю 20-50 м2, що достатньо для житлових приміщень. Прилади від 50 м2 використовуються переважно на відкритому повітрі.

Площа і дальність (радіус) дії пов'язані один з одним. Для приладу проти змій, що охоплює 300 м2 радіус дії складає 10 м. Характеристики відлякувачів кротів:

  • для площі дії 600 м2 - радіус дії 14 м;
  • для площі дії 1000 м2 - радіус дії 18 м;
  • для площі дії 1500 м2 - радіус дії 22 м.

Максимальна дальність дії деяких приладів проти собак коливається в діапазоні 20-30 м. Але найбільший ефект досягається на відстані 5-10 м.

Вибираючи пастку / відлякувач, переконайтесь, що площа або дальність дії моделі охоплює потрібну територію. На відкритих ділянках корисно встановити прилад із запасом на 20-30% по цьому параметру.

Важливо: багато ультразвукових приладів мають два параметри - для закритих приміщень і для відкритих площ.

Живлення - реалізовано двома варіантами.

  • Від мережі - забезпечує безперервну роботу пастки / відлякувача, позбавляє від необхідності купувати і міняти батарейки. Такі пристрої характеризуються високою потужністю. В той же час мережні моделі «прив'язані» до приміщень і не можуть використовуватися на відкритій місцевості.
  • Від батарейок - підтримує роботу пастки / відлякувача поза житлових або електрифікованих приміщень. Такі пристрої менш ефективні і потребують періодичної заміни елементів живлення.

Звуковий тиск (рівень шуму) - вимірюється в децибелах (дБ). Характеризує потужність відлякувача. Чим більше звуковий тиск, тим результативніше працює прилад. Рекомендується вибирати моделі, у яких дана величина становить 110-120 дБ. У деяких ультразвукових відлякувачів собак звуковий тиск досягає 135 дБ.

Робоча частота - повинна перевищувати 20 кГц, оскільки звук на більш низьких частотах сприймається людиною (ультразвук - це звукові хвилі, частота яких вище 20 кГц).

Розміри і вага - залежать від дальності дії пастки / відлякувача. «Далекобійні» моделі зазвичай характеризуються великими габаритами. Ці параметри особливо важливі для портативних виробів.

Додатково

Додаткові характеристики мають значення для окремих пасток / відлякувачів.

Наприклад, при виборі вібраційного відлякувача важливо визначитись з типом вібратора. П'езовібратор зустрічається в дешевих приладах і забезпечує відносно слабку вібрацію. Моделі подорожче забезпечені мотором з ексцентриком. Ці відлякувачі охоплюють в 1.5-2 рази більшу площу, ніж аналоги з п'езовібратором.

Також варто звернути увагу на матеріал корпусу вібраційного пристрою, так як виріб занурюється в грунт. Пластмасові відлякувачі - дешеві і легкі, але погано передають вібрації і бояться механічних впливів. Прилади з металевим корпусом міцніше, але дорожче.

У відлякувачах з постійною вібрацією швидко виснажуються елементи живлення. Практика показує, що до постійної вібрації шкідники звикають, що знижує результативність пристрою. Режим змінної вібрації економить заряд батарейок і не дозволяє кротам або зміям звикнути до відлякувача.

Аналогічно діють відлякувачі собак: зустрічаються моделі з постійним і імпульсним випромінюванням. Перший варіант властивий стаціонарним приладам, а другий застосовується в брелоках та інших портативних пристроях.

При виборі відлякувача собак, кішок, гризунів, зверніть увагу на кількість випромінювачів. На ринку представлені рішення з 1-2 (собаки, коти) і 1-8 випромінювачами (гризуни). Чим вище цей параметр, тим краще.

Оснащення

В деяких відлякувачах мишей і щурів передбачається іонізатор, який стерилізує і насичує повітря озоном. Краще вибрати вібраційний відлякувач з висувною кареткою - вона дає можливість замінити батарейки, не викопуючи всього відлякувача. А ось вбудоване підсвічування грає декоративну роль і швидше розряджає елементи живлення.

Багато моделей проти собак забезпечені ліхтариком, яким зручно користуватися в сутінках або вночі. Ряд ультразвукових відлякувачів собак має режим дресирування для спрощення навчання чотирилапих, звукову сирену, що відлякує зловмисників і захищає ручну поклажу від викрадення на вокзалі або в аеропорту.

Окремі ультразвукові відлякувачі собак і птахів оснащуються світлодіодами, які випромінюють світлові спалахи, що підвищує ефективність пристрою. Також може передбачатися датчик руху, який виявляє пернатих / чотирилапих і активує виріб. В результаті економиться електроенергія. Громгармати комплектуються поворотною треногой, яка розширює площу дії.

Відгуки про статтю