Як вибрати машинку, техніку для дитини

Машинки - іграшкові копії реальних і фантастичних автомобілів, а також техніки з мультфільмів та казок. Ці іграшки цікаві, перш за все, хлопчикам, хоча зустрічаються моделі і для дівчаток (як аксесуар для гри з лялькою). Асортимент машинок широкий - легковики і вантажівки, військова і будівельна техніка, колекційні моделі та авто з мультиків (наприклад, персонажі «Тачок»).

Гра з машинками розвиває у дитини дрібну моторику, уяву і логічне мислення, пробуджує у нього інтерес до механіки, дає уявлення про пристрій автомобіля і його особливості. На відміну від інших - статичних іграшок, динамічні машинки стимулюють рухову активність малюка.

Завдяки різноманітності моделей, машинки відмінно підійдуть для сюжетно-рольових ігор - малюк відчує себе водієм, пасажиром, гонщиком, працівником спеціальних служб і навіть казковим героєм. Якщо ж ці іграшки дозволяють розмістити всередині інші іграшки, то гра стає ще цікавіше. Машинки - незмінний атрибут і командних ігор, наприклад, гонок, розвиваючих у дітей навички спілкування.

Тип

Механічні машинки - найпростіші машини, які рухаються за рахунок зусиль малюка (в тому числі, катання за собою на мотузці). Механічні машинки мають тривалий термін служби, так як практично не ламаються. Ціна таких моделей - найнижча.

Інерційні машинки - більш складний варіант, який працює від інерційного механізму. Машинки заводяться за допомогою мотузки, ключа або рухом назад. Інерційні моделі вигідно відрізняються від механічних тим, що деякий час рухаються самі, але ймовірність їх поломки вище. Відзначимо, що такі машинки коштують дорожче.

Електричні машинки - працюють від батарейок або акумуляторів. На відміну від інерційних електромобілі набагато довше їдуть самі, поки не виробиться ресурс елементів живлення. Такі моделі мають різні звукові і світлові ефекти. Зворотний бік цих достоїнств - більш висока вартість, а також значний ризик їх поломки.

Бувають два види електричних машинок:

  • на дротовому управлінні - пульт пов'язаний з машинкою проводом, що незручно, оскільки дитина повинна постійно слідувати за авто; ці моделі підійдуть для дітей молодше 5 років;
  • на радіоуправлінні - пульт посилає радіосигнали автомобілю, що дозволяє їм управляти на відстані. Такі машинки будуть цікаві дітям від 5 років і навіть дорослим. Моделі на радіокеруванні відмінно розвивають самостійність, просторову уяву, реакцію і координацію рухів.

Важливо: щоб влаштувати гонки, можна придбати дві і більше машинки на радіоуправлінні. Щоправда, в цьому випадку необхідно вибирати моделі з різною частотою управління.

Антигравітаційні - електромобілі на радіоуправлінні, які можуть їздити по стелі, стінах, дверях, вікнах та іншій рівній поверхні в порушення законів гравітації. Такі машинки «присмоктуються» до стін як пилосос (за допомогою спеціальної турбіни), що і утримує їх від падіння. Антигравітаційні моделі зацікавлять як хлопчиків, так і дівчаток.

Машинки-перевертні - ці авто, стикаючись з перешкодами, перевертаються, потім встають на колеса і їдуть далі. Веселі машинки можуть бути інерційними або електричними.

Машинки-конструктори - дозволяють малюкові змінити свою форму і призначення, а також створювати різні моделі авто. Дитина може збирати машинки з дерев'яних кубиків, металевих або пластикових деталей. Машинки-конструктори розвивають дрібну моторику, логіку і уяву.

Машинки-конструктори відмінно підійдуть і для сюжетно-рольових ігор, проте вони недостатньо міцні і при інтенсивному використанні можуть зруйнуватися. Виняток - металевий конструктор з болтовим з'єднанням, що дозволяє створити міцні машинки. Його особливість - складна збірка за допомогою викрутки, гайкового ключа і т.д., що вимагає допомоги дорослих.

Машинки-трансформери - перетворюються з одного виду транспорту в інший (наприклад, вантажівка - швидка допомога, гоночне авто - поліцейська машина). Від машинок-конструкторів ці моделі вигідно відрізняються відсутністю дрібних деталей. Для перетворення однієї фігури в іншу не потрібно розбирати саму іграшку. Трансформери розвивають дрібну моторику, фантазію і логічне мислення.

Колекційні - зменшені точні копії реальних автомобілів, виконані в певному масштабі. Це дорогі машини, які представляють інтерес для дітей шкільного віку, а також для дорослих колекціонерів.

Ігрові набори - незамінні для сюжетно-рольових ігор і зустрічаються в декількох видах:

  • автостради і гоночні треки - одно- або багатосмугові доріжки, по яких їздить механічна або електрична машинка; ці траси відмінно підійдуть для проведення гонок;
  • гаражі та парковки - одно- чи багатоярусні споруди, в яких може розміститися цілий іграшковий автопарк; деякі моделі оснащуються вантажним ліфтом, автозаправкою та іншими елементами інфраструктури;
  • автосервіси - комплекс споруд, який включає в себе естакади, заправні станції, майстерню, мийку. Такий набір забезпечує повноцінне «техобслуговування» іграшкових машинок.

Набори зазвичай включають в себе кілька машинок, що робить гру набагато цікавіше і ідеально підійдуть для командних ігор.

Вид

Крім розваги машинка дає дитині уявлення про навколишній світ. Тому більшість іграшок з різним ступенем точності імітує реальні авто і використовується дітьми в сюжетно-рольових іграх.

Можна зустріти легкові автомобілі, джипи і трейлери, пожежні, поліцейські машини і «швидку допомогу», вантажівки, самоскиди та сміттєвози, будівельні крани, бетономішалки і екскаватори. Також пропонуються мотоцикли, БТР, танки, гвинтокрили, літаки, човни і кораблі.

Вибір виду техніки залежить від індивідуальних переваг хлопчика. Слід з'ясувати, яка сфера діяльності йому цікава: одні діти уявляють себе водіями автобуса, інші хочуть відчути себе правоохоронцями закону, треті - лікарями, четверті - операторами будівельної техніки, п'яті - таксистами.

Наявність декількох «сюжетних» машинок дозволить дитині з друзями відіграти різні життєві ситуації великого міста: лікарі їдуть на терміновий виклик, пожежники борються з вогнем, а поліцейські ловлять злочинців. Часто в таких наборах є дорожні знаки, шлагбауми та інші елементи.

Важливо: щоб створити хороший автопарк, досить придбати 5-6 машинок різного виду і призначення.

Сюжетно-рольову гру можна зробити більш насиченою, якщо придбати тематичні набори ( «швидка допомога» з фігурками лікаря і пацієнтів; будівельний кран з «робітниками»; автобус з «водієм» та «пасажирами»).

Матеріал

М'які (плюш, інша м'яка тканина) - найбільш безпечні і часто мають функцію брязкальця (деталі, що дзвонять та шарудять). М'які іграшки розвивають дрібну моторику, зорове і слухове сприйняття крихітки. Вікова група - до 6 місяців.

Гумові - бувають суцільними (для купання) або мають дрібні деталі (пискавка). Гумові машинки зазвичай не мають рухомих деталей, але дуже міцні - не ламаються при ударах і відновлюють свою форму, якщо їх стиснути. Вікова група - від 6 місяців до 3 років.

Важливо: гумові моделі з дрібними деталями не слід купувати для самих маленьких дітей.

Дерев'яні - часто виконуються у вигляді машинки-пірамідки або машинки-конструктора. В цьому випадку іграшка відмінно розвиває дрібну моторику і фантазію дитини. Вікова група - від 1 року.

Пластмасові - зустрічаються найчастіше і мають величезний асортиментний ряд (для будь-якого віку). Пластмаса дозволяє створювати досить реалістичні моделі з дрібними або великими деталями. Якщо порівнювати пластмасові з металевими машинками, то вони легше і дешевше, але поступаються в міцності і реалістичності. Вікова група - від 1 року.

Металеві - є найміцнішими і реалістичними, але мають велику кількість дрібних деталей і коштують вони дорожче інших машинок. Колекційні моделі зазвичай виконуються з металу. Вікова група - від 3 років.

Важливо: не можна купувати металеві іграшки для малюків віком до 3 років, оскільки для них вони небезпечні (безліч дрібних деталей, значна питома вага виробу). До того ж, навряд чи така дитина оцінить високу реалістичність виконання моделі.

Вікова група

Машинка повинна відповідати віку дитини: в кращому випадку вона виявиться марною, в гіршому - може завдати йому шкоди. Тому не варто купувати складні іграшки для малюків або купувати модель на «виріст».

Малюкові до 1 року варто придбати м'які або гумові машинки яскравих кольорів з функцією брязкальця. Машинка повинна бути виконана у вигляді цілісного об'єкта обтічної форми.

Дитині 1-2 років підійде механічна машинка з ручкою або мотузкою для катання (допоможе малюкові навчитися ходити). Доречними будуть моделі зі звуком чи світловими ефектами: нехай така іграшка співає або розповідає вірші, «підморгуючи» дитині своїми фарами.

Хлопчики у віці 2-3 років освоюють сюжетно-рольові ігри, їм стануть у нагоді «сюжетні» машинки c реальними прототипами, наприклад, машини швидкої допомоги, пожежні або бетономішалки. Вони можуть бути як механічними, так і інерційними. Вдалим вибором будуть і звичайні машинки-конструктори з 3-4 великими деталями. Діти також зрадіють машинкам-перевертням.

Дитина 3-4 років дивиться мультфільми і розігрує ситуації з улюбленими героями. Оптимальним вибором стануть машинки, створені за мотивами мультиків (наприклад, «Тачок» або «Фінлі: маленька пожежна машина»). Можна купувати «сюжетні» машинки з відкривними дверцятами і багажником, знімними колесами та іншими деталями. Добре підійдуть і ігрові набори (автосервіс, автострада).

Дітей у віці 4-5 років зацікавлять електромобілі з проводовим або дистанційним керуванням. Відмінний варіант - ігровий набір машинка-трансформер або машинка-конструктор, що складається з дрібних деталей.

Хлопці від 6 років досить самостійні і досвідчені, щоб грати з більш реалістичними машинками на дистанційному управлінні (в тому числі антигравітаційними моделями). Варто придбати кілька складних конструкторів, з яких дитина створить свою оригінальну машинку. Правило просте: чим старше хлопчик, тим більш складну техніку йому можна запропонувати.

Хлопчики від 7-8 років зацікавляться колекційними моделями.

Розміри і вага

Розміри машинки визначаються віком дитини. Малюкам до 3 років вибирають габаритні моделі, що складаються з великих деталей. Діти в цьому віці часто пробують іграшки на смак, а значить, є ризик проковтування або вдихання дрібних деталей. Варто пам'ятати, що дитині до 3 років не можна купувати машинку, та й будь-яку іншу іграшку з деталями розміром до 3 см. При цьому, модель повинна бути легкою.

Зі зменшенням розмірів машинки підвищується її реалістичність (наприклад, довжина колекційних моделей становить всього 6-15 см). Ці іграшки підійдуть дітям від 3 років і старше. Ступінь реалістичності і розмір моделі залежать від віку дитини. Зрозуміло, вага машинки також зростає.

Із загального правила «великі габарити - малий вік» є виняток - великі машинки для перевезення різних вантажів. Великі самоскиди з причепами дозволяють транспортувати кубики, пісок або інші іграшки. Ці машинки ідеальні для гри на вулиці і підійдуть дітям віком від 2-3 років і старше. Їхній головний недолік - великий розмір, що вимагає для гри просторого приміщення.

Важливо: вибираючи велику машинку, слід звернути особливу увагу на її міцність і місткість. Модель повинна витримувати значне зусилля з боку дитини, так як він буде на неї опиратися (деякі моделі витримують до 150 кг) і вміщати в себе велику кількість предметів. Ще можна поцікавитися габаритами коліс - вони повинні бути великими, щоб надати іграшці стійкість на поворотах.

Ефекти

Машинки часто мають звукові і світлові ефекти. Їх особливості залежать від віку дитини.

Для маленьких шоферів, що сприймають іграшку як живу істоту, вона буде співати або розповідати вірші, «підморгуючи» своїми фарами.

Дітей старшого віку цікавить реалістичність моделі - в цьому разі машинка видає шум двигуна і попереджувальний сигнал. У більшості автомобілів світловий ефект забезпечується включеними фарами. Такі машинки, як «швидка допомога» або пожежна машина мають відповідні блималки.

Якість

Бажано купувати машинки в спеціалізованих магазинах. Там можна знайти якісну продукцію на будь-який смак. Вибираючи машинку, слід звернути увагу на наявність сертифікату якості, що підтверджує екологічну чистоту матеріалів і фарби. Важливо переконатись в міцності моделі (в тому числі відсутності крихких деталей) і надійності з'єднань.

Якісний виріб забарвлений без патьоків, не має запаху і не залишає слідів фарби на руках. Слід купувати машинку нейтральних кольорів, так як ці фарби набагато безпечніше, ніж яскраві насичені тони.

Деякі рекомендації за матеріалами:

  • дерев'яні моделі - зверніть увагу на якість обробки дерева, щоб виключити появу скалок у дитини;
  • пластикові моделі - переконайтесь в безпеці пластика, так як деякі машинки виготовляються з матеріалів, які можуть виділяти в повітря токсичні речовини.

Не слід купувати машинки, які мають агресивний зовнішній вигляд або занадто гучні звукові ефекти - це може налякати малюка. Якщо модель має гострі кути, то від її купівлі варто відмовитись, так як дитина може випадково себе травмувати.

Варто пам'ятати, що машинка відомого бренду не може коштувати дуже дешево, а низькоякісна продукція швидко виходить з ладу і здатна завдати шкоди здоров'ю дитини.

Важливо: на упаковці виробу повинна бути вказана наступна інформація:

  • матеріал;
  • виробник;
  • рекомендована вікова група.

Виробник

Не варто купувати дитині в користування машинки невідомих марок. Вони можуть бути виготовлені з токсичного пластику, швидко ламатися. Краще взяти найдешевші моделі вже перевірених брендів, наприклад, Полісся, ТехноК.

Групу машинок початкової і середньої цінової категорії становить продукція брендів Alexis, Bambi, Cararama, Die-Cast, Na-Na, Siku, Maisto, Mattel, Orion, Pilsan, Playmates Toys, Simba, а також вітчизняних Поліссі, ТехноК і Технопарк. Це іграшки непоганої якості: хороші матеріали виготовлення, продумані моделі, міцні кріплення і вузли.

Машинками подорожче є моделі Bburago, Bruder, Chicco, Fisher-Price, Hape, Hasbro, Dickie Toys, Jakks, Keenway, Kiddieland, Melissa & Doug, Kinsmart, Smoby, Spin Master, Toy State, Viking Toys, Wader. Вони можуть відрізнятися цікавими моделями з додатковими функціями, відмінно і довго служать.

Відгуки про статтю