Як вибрати маску для дайвінгу

Маска для дайвінгу – елемент екіпіровки для підводного плавання, що дає можливість плавцю бачити під водою, а також забезпечує його безпеку.

Розрізняють маски для широкого (чоловічого) і вузького (жіночого, дитячого) обличчя. Маска для дайвінгу купується з обов'язковою приміркою. Головний критерій вибору – маска повинна підходити за формою обличчя.

Маска не повинна бути занадто вільною, інакше вона не забезпечить герметичне прилягання до обличчя, під неї буде проникати вода.

Маска не повинна бути занадто вузькою, в іншому випадку вона буде здавлювати обличчя.

  • Слід прикласти маску до обличчя без застібання ремінця і зробити короткий вдих носом. Відповідна маска буде герметично присмоктуватися до обличчя.
  • Потім необхідно переконатися в комфортності маски. Для цього прикласти її до обличчя і зробити глибокий вдих носом. Маска не повинна тиснути на перенісся, а нижня частина обтюратора – на носо-губну западину.
  • Трубку рекомендується приміряти разом з маскою, щоб оцінити надійність її кріплення до маски та зручність всієї конструкції.

Слід звернути увагу і на ремінець. Він буває гумовим, неопреновим, силіконовим; цільним або із застібкою. Найбільш зручна маска з силіконовим ремінцем із застібкоювін більш еластичний і менше шкодить волоссю. Застібка може бути виконана у вигляді кліпси або поворотної засувки.

Бажано, щоб в масці був механізм регулювання ремінця. Він дозволяє легко і швидко підігнати ремінець, не знімаючи маску з голови та не травмуючи волосся.

Важливо: чим менше важить маска, тим краще: в цьому випадку вона залишиться на обличчі, навіть якщо ремінець натягнутий слабо.

Практичний варіант – маска з м'якими кріпленнями для ремінця. Такі маски зручно складати без ризику виходу з ладу цих кріплень.

Конструкція

Маска з великим простором під маскою (300-400 мл) – використовується для дайвінгу та підводного полювання на глибині до 10 м.

Маска з малим простором під маскою або низько профільна (до 200 мл) – оптимальний варіант для фрідайвінга, снорклінгу, підводного полювання на глибині нижче 10 м. На відміну від дайвінгу в цих видах підводного плавання плавець має невелику кількість повітря для вирівнювання тиску під маскою, щоб уникнути баротравми обличчя. Для вирівнювання тиску слід зробити видих носом.

На все обличчя – дорога маска, яка оснащується вбудованим регулятором і забезпечує зв'язок між підводниками. Ця маска дозволяє дихати носом і ротом, але вимагає спеціальної підготовки та використовується для технічного дайвінгу.

Суцільнолита – маска з цільного корпусу і скла. Істотно збільшує огляд внаслідок меншої відстані від очей до скла, ніж у звичайних моделях.

Захист вух – маска має спеціальні вушні чашечки, які закривають вуха і запобігають потраплянню в них води, покращують чутність, полегшують продування. Добре підійде людям, що страждають захворюваннями вух.

Виступ для носа – дає можливість плавцю легко вирівняти тиск в порожнині середнього вуха та усунути присмоктування маски до обличчя. Така маска – оптимальний варіант для дайвінгу.

Цікаво: серед досвідчених дайверів існує думка, що маска без виступу для носа – це не маска.

Обтюратор

Матеріал

Корпус маски (обтюратор) виготовляється з силікону. Застарілий варіант з гуми ще можна подекуди зустріти в продажу. Силікон набагато міцніше та еластичніше гуми, хоча і коштує дорожче. Силіконова маска відмінно облягає обличчя і не викликає подразнення на шкірі.

Досить часто можна зустріти маски з подвійним обтюратором. Такі вироби краще захищені від проникнення води та зручніше в експлуатації. Зокрема, їх легко очищати від води.

Колір

Прозорий – збільшує поле зору, оскільки дозволяє бачити бічні руху, проте такий обтюратор з часом жовтіє, що погіршує вид маски. Гарний варіант для дайвінгу, але не підійде для підводного полювання, фотографування і снорклінгу, оскільки прозорий силікон відбиває сонячні промені й тим самим знижує видимість під водою.

Важливо: прозорий обтюратор чутливий до впливу УФ-променів (жовтіє), тому залишати такі маски на сонці не можна.

Чорний – більш практичний, оскільки не вигоряє і не відбиває сонячні промені – це сприяє чіткому огляду під водою. Однак чорний обтюратор обмежує поле зору.

Також зустрічаються кольорові обтюратори в жіночих і дитячих масках.

Скло

Матеріал

Маски для дайвінгу зазвичай виготовляються із загартованого скла. Зрідка можна зустріти застарілі маски зі звичайного скла або пластику. Загартоване скло відрізняється підвищеною стійкістю до механічних впливів, а при сильному ударі розбивається на осколки з тупими гранями, які не здатні завдати серйозної шкоди очам.

Маркування: «Tempered» (загартоване скло), «Safety» (пластик).

Кількість

Кількість стекол в масках варіюється від 1 до 8.

  • Маска з одним склом – невеликий простір під маскою, непоганий огляд. Оптимальний варіант для новачків і занурення на невелику глибину.
  • Маска з двома склами – використовується для занурення на глибину понад 40 м. Завдяки порівняно невеликому просторі під маскою її легко продувати від повітря. Маска з двома стеклами вважається універсальною.
  • Маска з декількома склами (4-8 стекол) – має великий простір під маскою і спотворює огляд, збільшуючи кількість об'єктів в залежності від числа стекол.

Дайверам і мисливцям зі слабким зором слід обрати дорожчу маску з діоптричними лінзами. Можна зупинитися і на масці з двома склами, в якій передбачена можливість заміни звичайного скла на діоптричні лінзи.

Важливо: для масок зі змінними склами випускаються лінзи з антизапітніваючим покриттям. Такі лінзи зазвичай бувають знімними. Для масок зі звичайним лінзами можна придбати спеціальну рідину – антифог, що запобігає утворенню конденсату під час плавання.

Зустрічаються маски з нижніми або бічними склами. Ці моделі забезпечують ширший огляд, що корисно дайверам і підводним фотографам, але з часом така маска може викликати головний біль і напругу зорового нерва. Крім того, ці маски спотворюють реальний стан предметів.

Колір

Колір стекол в масці визначається місцем плавання. Для прісної води краще підійдуть жовті або світлі скла, а для морської водизатемненні. Маски для підводного полювання мають затемнене скло, яке не дає відблисків, щоб не відлякати рибу.

Оснащення

Клапан прочищення – дозволяє легко прочищати простір під маскою одним видихом під водою. Однак неробочий клапан, наприклад, в разі потрапляння піску, принесе більше незручностей, ніж користі. Така маска краще підійде для снорклінгу, ніж для дайвінгу.

Клапани бувають жорсткими, які вимагають допомогу рук для прочищення, і м'якими.

Важливо: маска з клапаном – хороший варіант для чоловіків, що мають вуса та бороди, оскільки волосся на обличчі перешкоджають щільному приляганню маски, а значить, під неї може проникати вода.

Інформаційний дисплей – відображає дані про занурення перед очима плавця. Зручне пристосування, але серйозно збільшує масу і вартість маски.

Вбудована камера – дозволяє плавцю вести підводну фото і відеозйомку. Однак ціна такої маски досить висока.

Ліхтарик – покращує видимість під водою. Таке пристосування особливо актуально для масок з вбудованою камерою.

Трубка для дихання – забезпечує дихання під водою без використання аквалангу. Гарний вибір – трубка з верхнім (запобігає потраплянню води) і нижнім (дозволяє видути воду) клапаном. Однак недоліком такої трубки є її менша надійність, оскільки клапани можуть вийти з ладу.

Важливо: оптимальні розміри трубки: діаметр 2.5 см, довжина – 40 см. Чим довше трубка, тим менше ризик потрапляння води, а чим ширше діаметр, тим більший об'єм повітря надійде в трубку, однак на видихання або видалення з трубки води буде потрібно більше сил.

Поради по догляду

  • Перед використанням нову маску слід ретельно промити за допомогою прального порошку як зовні, так і зсередини.
  • Зберігати маску слід в провітрюваному кейсі, щоб не допустити розмноження цвілі та грибка.
  • Після використання маску споліскують в прісній воді.
  • Плавцю при зануренні бажано мати запасну маску на випадок пошкодження або втрати основної маски.

Виробник

При виборі маски для дайвінгу варто звернути увагу на відомі бренди: Bare, Beuchat, Cressi, Mares, Seac. Це спеціалізовані виробники обладнання для підводного плавання: багаторічна історія, а також повага професійних дайверів повністю це підтверджують. Фірмові маски зручні, легкі і якісні. Також можна купувати моделі молодих брендів, що розвиваються BSDiver, Volna або Marlin. Непогана якість при дещо меншій популярності.

Головний критерій вибору маски – зручність посадки. Якщо маска ідеально вам підходить, то її марка не грає особливого значення у виборі. Виняток становлять маски «ноунейм» або дешеві китайські бренди товарів для відпочинку, наприклад, Intex. Вони випускають цілі набори для плавання за дуже демократичними цінами. Такі маски підійдуть хіба що для навчання дітей на перших заняттях. Як правило, найдешевші моделі виготовлені з менш якісного силікону (може «линяти», всихати та тріскатися), дуже складно серед них підібрати маску, що ідеально сидить.

Відгуки про статтю