Як вибрати матрац

Тип

Пружинний – всередині містить пружинні конструкції, які і підтримують тіло людини. Пружинні матраци порівняно дешеві, довговічні (12-20 років), але не дуже комфортні. Згодом такі матраци починають провисати під постійними навантаженнями. Не виключений і ризик корозії металевих пружин.

Безпружинний – замість пружин містить натуральні і синтетичні пружні наповнювачі. Безпружинні матраци вигідно відрізняються від пружинних аналогів високим рівнем комфортності, відсутністю скрипу і високими ортопедичними характеристиками (насамперед, рівномірний розподіл навантаження).

Зворотною стороною цих переваг є висока ціна, тривалий час звикання (перш за все, повітряні і водні) і менший термін служби (5-8 років).

До безпружинних матраців відносяться рідкісні види матраців.

 • Водяний – відмінно розподіляє вагу тіла, але дуже важкий (близько тонни) і вимагає регулярної зміни води (1 раз в 2-3 роки). У разі пошкодження такий матрац заллє водою кімнату, а сам виріб ремонту не підлягає. Регулювати жорсткість такого матраца досить складно.
 • Повітряний (надувний) – вигідно відрізняється від попереднього варіанту простотою використання: жорсткість матраца можна міняти за допомогою спеціального компресора. З недоліків можна відзначити шум компресора і дуже високу вартість.

Наматрацник – тонкий матрац, який має висоту 2-5 см, який стелиться зверху основного матраца. Наматрацник захищає матрац від забруднень і покращує його експлуатаційні характеристики.

Наматрацник буває двох видів:

 • топер – тонкий безпружинний матрац, який робить основний матрац більш м'яким;
 • футон – нагадує топер, але відрізняється від нього товщиною і складом (може входити кілька наповнювачів).

Підматрацник – тонке неткане покриття, що захищає виріб від тертя об основу матраца і пилу. Підматрацник запобігає ковзанню легкого або невеликого матраца. Це покриття розташовується безпосередньо на основі матраца і спеціальним чином фіксується.

Чохол – оболонка матраца, що захищає його від забруднення та інших зовнішніх впливів.

Пружинний блок

Цілісний (Bonnel) – залежний пружинний блок, що складається з пружин, пов'язаних між собою вузлами жорсткості і рами. Головне достоїнство такого блоку – низька ціна. Блок «Bonnel» неточно повторює обриси тіла, так як при натиску на одну пружину, стискаються і сусідні («ефект гамака»). Згодом матрац з цільним блоком починає скрипіти.

Щільність залежного пружинного блоку складає 120 пружин на 1 м. кв. Кількість витків пружин в якісному матраці повинна бути не менше 5. В дешевших варіантах цей показник становить 3-4, що негативно позначається на комфортності виробу.

Матраци з блоком «Bonnel» не підійдуть для повних людей (від 100-110 кг), а також двох людей зі значною різницею у вазі (від 20-30 кг) – в цьому випадку людина з меншою вагою буде сповзати до більш важкого сусіда. Не варто використовувати такий матрац і вагітним жінкам, оскільки її будуть турбувати рухи перевертаючогося уві сні чоловіка.

Окремі пружини (Pocket Spring) – незалежний пружинний блок: кожна пружина поміщена в спеціальний мішок (кишеню) з тканини і не впливає на іншу пружину. Ці матраци не скриплять, мають більш тривалий термін служби і кращі ортопедичні властивості, ніж вироби на основі цільного блоку. Основний недолік – більш висока ціна.

Ортопедичні якості визначаються розташуванням пружин і їх щільністю (250-1000 пружин на 1 м. кв.). Матраци щільністю 100-256 пружин на 1 м. кв. не відрізняються високим ортопедичним ефектом. Набагато краще моделі, у яких цей параметр сягає 500-1000 пружин на 1 м кв.

Пружинні блоки «Pocket Spring» по щільності підрозділяються на три категорії:

 • «TFK» – щільність (250 пружин на 1 м кв.), максимальне навантаження (110-120 кг);
 • «Multipocket» – щільність (500 пружин на 1 м кв.), максимальне навантаження (120-130 кг);
 • «Micropocket» – щільність (1000 пружин на 1 м кв.), максимальне навантаження (140-150 кг). Оптимальний варіант для людей зі значною різницею у вазі.

Інші параметри пружин:

 • «TFK» – діаметр (6 см), висота (12-13 см), товщина дроту (1.8-2 мм), кількість витків (5-6);
 • «Multipocket» – діаметр (4.2 см), висота (13-14 см), товщина дроту (1.2-1.4 мм), кількість витків (8-10);
 • «Micropocket» – діаметр (2.6 см), висота (13-14 см), товщина дроту (0.8-1 мм), кількість витків (12-14).

Також можна зустріти двошаровий блок «Pocket Spring». Такий матрац характеризується ще більшою еластичністю.

Матраци з блоком «Multipocket» бажано обирати людям, страждаючим захворюваннями хребта. Така модель припаде до душі і тим, хто звик спати на боці.

Пружинні блоки «Pocket Spring» по розташуванню поділяються на три групи:

 • «бджолині соти» – пружини розміщені в шаховому порядку. Щільність становить 300 («TFK») або 700 («Multipocket») пружин на 1 м. кв., максимальне навантаження – 140-150 кг. Подібний блок обійдеться дешевше, ніж «Micropocket».
 • «багатозональний» – «TFK» і «Multipocket» з посиленими поперечними зонами в місцях, на які припадає найбільше навантаження на матрац. Це підвищує ортопедичні властивості виробу.
 • «дует» (пружина в пружині) – вдосконалений варіант «TFK»: всередину основної пружини або поруч з нею поміщається додаткова пружина, що має менший розмір. Ця пружина починає діяти при значному навантаженні на основну пружину. Такий блок здатний витримати 140-150 кг. Пружинний блок «Дует» зустрічається найрідше.

Наповнювач

Наповнювачі використовуються як в пружинних, так і в безпружинних матрацах.

Латекс – екологічний, пружний і довговічний наповнювач, швидко відновлює свою форму після стискання. Завдяки своїм високим експлуатаційним характеристикам такий наповнювач зустрічається найчастіше. Крім натурального латексу може використовуватися штучний аналог, який поступається йому за якістю. Єдиний недолік – висока ціна.

Пінополіуретан (поролон) – еластичний і «дихаючий», але недовговічний наповнювач. Поролон швидко кришиться і втрачає свою пружність. Як правило, пінополіуретан програє латексу в пружності.

Важливо: якість і довговічність поролону безпосередньо залежить від його щільності.

Кокосове волокно (койра) – екологічний, достатньо жорсткий і пружний наповнювач. Крім того, він добре пропускає повітря. В процесі використання койра порівняно швидко втрачає свою форму і приходить в непридатність. Койра є одним з найдорожчих наповнювачів. Виріб з таким наповнювачем обирають за рекомендацією лікаря, підійде він і тим, хто любить спати на жорсткому матраці.

Бавовна – екологічний і «дихаючий» наповнювач. Бавовняний наповнювач забезпечує комфортний відпочинок в будь-який час року.

Сизаль – відрізняється високою міцністю і пружністю, має тривалий термін служби.

В'язкоеластична піна – має унікальну властивість («пам'ять форми»), завдяки якій досягається саме рівномірний розподіл навантаження. Такий матрац добре впливає на суглоби, шию, спину і покращує кровообіг. Всі ці переваги сприяють спокійному і здоровому сну.

Вовна – екологічний наповнювач, відмінно пропускає повітря і не викликає алергію. Відзначимо, що вовна чудово зігріває.

Холофайбер – синтетичний наповнювач, який не поступається за експлуатаційними якостями натуральним аналогам. Такий матеріал чудово «дихає» і утримує тепло, не вбирає запахи і зберігає свою форму.

Можна зустріти такий наповнювач, як ватерлатекс. Цей матеріал не викликає алергії і відмінно дихає, відрізняється жорсткістю і витримує значне навантаження. Матраци з подібним наповнювачем гарні для людей, що страждають захворюваннями в верхньому відділі хребта. Також вони підійдуть для дітей та підлітків.

Повсть – екологічний наповнювач. Через свою низьку зносостійкість він використовується в якості прошарка між шарами інших наповнювачів.

Наповнювачами для топерів і футонів служать ті ж матеріали, що і для основних матраців: латекс, пінополіуретан, койра і т.д.

Рівень жорсткості

Вибір рівня жорсткості матраца залежить від віку і ваги людини, а також визначається його перевагами.

Рекомендації по вибору рівня жорсткості матраца в залежності від віку:

 • для новонародженого малюка – найжорсткіший безпружинний матрац для правильного формування хребта (ідеально підійде кокосова койра);
 • для дитини 2-12 років – пружинний або безпружинний матрац середньої жорсткості (ближче до жорстких моделей), оскільки в цьому віці триває формування хребта;
 • для підлітка і молодої людини до 25 років – матрац середньої жорсткості, так як формування хребта завершується приблизно в 25-27 років;
 • для людини 25-50 років – будь-який матрац, виходячи з ваги і особистих переваг користувача;
 • для людини від 50 років – м'який матрац середньої жорсткості, щоб уникнути проблем міжхребцевих дисків.

Рекомендації по вибору матраца в залежності від ваги користувача:

 • до 55 кг – м'який матрац;
 • 55-90 кг – матрац середньої жорсткості (звертайте увагу на максимальне навантаження виробу);
 • від 90 кг – жорсткий матрац.

На вибір жорсткості також впливає і улюблена поза під час сну:

 • на боці – м'який матрац;
 • на спині – матрац середньої жорсткості;
 • на животі – жорсткий матрац.

Правильно обраний матрас повинен підтримувати хребет в природному положенні. При цьому м'язи повинні бути розслабленими. В цьому випадку відпочинок на матраці буде здоровим і комфортним.

Сон на занадто жорсткому або занадто м'якому виробі так само шкідливий: на такому матраці хребет буде викривлятися, а м'язи перебувати в постійній напрузі. До того ж, на дуже жорсткому матраці здавлюються кровоносні судини, а на дуже м'якому – легені, що призведе до нерівномірного дихання.

Важливо: якщо складно зорієнтуватися з вибором жорсткості матраца, можна дотримуватися такого правила: краще обрати більш жорсткий матрац, так як в разі необхідності його можна «пом'якшити» наматрацником.

Рекомендації по вибору матраца в залежності від захворювань хребта:

 • хвороби поперекового відділу хребта – м'який матрац;
 • захворювання шийного і грудного відділу – матрац середньої жорсткості;
 • порушення постави і остеохондроз – жорсткий матрац.

Якщо людина страждає хронічними і складними хворобами, перенесла травму або операцію, то в цьому випадку для правильного вибору матраца необхідно проконсультуватися з лікарем. Такий фахівець допоможе зорієнтуватися в кожному конкретному випадку.

Важливо: щоб оцінити жорсткість матраца, необхідно на нього прилягти. Виріб повинен бути зручним і не прогинатися під вагою користувача. Якщо в області стегон і плечей відчувається дискомфорт, від покупки такого матраца краще відмовитися.

Можна поставити матрац в вертикальне положення поруч зі стіною і надавити на нього – якщо він прогнеться більш ніж на 20-25 см, варто звернути увагу на інший виріб.

Виконання

Односторонній – такий матрац має однаковий рівень жорсткості по обидва боки.

Двосторонній – має різний рівень жорсткості. Така конструкція дозволяє влітку спати на жорсткій стороні, взимку – на більш м'якій. Завдяки послідовному використанню, двосторонній виріб прослужить довше. Недоліки: більш висока ціна і необхідність періодичного перевертання.

Зима/літо – двосторонній матрац, одна зі сторін якого має вовняний прошарок (зима), а друга – бавовняний (літо). Вовна відмінно зігріває в зимові ночі, а бавовна прекрасно «дихає» і забезпечує комфортний сон влітку.

Зональна жорсткість – зустрічається в багатозональних пружинних блоках. В кожній зоні пружини мають різну жорсткість і пружність пружин. Це дозволяє рівномірно розподілити навантаження на матрац і підтримувати голову, талію, стегна, плечовий пояс, шию.

Багатозональні блоки можуть бути 3, 5 і 7 зональними. В 3-х зональному найжорсткішою є середня зона, в 5-зональному є 5 зон різної жорсткості, в 7-зональному найбільш жорсткі – поперекова і шийна зона.

Анатомічний та ортопедичний ефект

Необхідно розрізняти такі поняття, як «анатомічний ефект» і «ортопедичний ефект». В першому випадку матрац максимально точно повторює контури людського тіла і є самим комфортабельним. В другому випадку матрац тільки приймає форму тіла і в порівнянні з попереднім аналогом є більш жорстким.

Матрац з анатомічним ефектом підійде для людей із захворюваннями попереку, матрац з ортопедичним ефектом буде оптимальним вибором для людей, що мають проблеми з хребтом, суглобами, шиєю.

Анатомічний матрац можна обрати людям, що займаються фізичною працею – це допоможе максимально розслабити м'язи, а ортопедична модель рекомендована людям, що ведуть малорухомий спосіб життя для профілактики захворювань опорно-рухового апарату.

Щоб правильно обрати анатомічний або ортопедичний матрац, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Розмір

Розмір матраца повинен збігатися з розміром ліжка. Тому перед вибором матраца, слід виміряти розмір спального місця ліжка. При цьому старий матрац вимірювати не варто, оскільки в процесі використання він деформується, а отже, отримані дані можуть бути невірними.

Стандартні параметри:

Бажано, щоб довжина матраца була більше зросту користувача на 15-20 см.

Важливо: якщо отримані результати відрізняються від стандартного розміру на 1 см, можна обирати модель стандартних параметрів. Якщо дані відрізняються на більш ніж 1 см, то розмір матраца повинен повністю збігатися з ними. В цьому випадку матрац необхідно замовляти.

Висота матраца залежить від його наповнення та коливається в межах 4-40 см:

 • пружинні – 18-25 см;
 • безпружинні – 17-20 см.

Чим вище матрац, тим він довговічніше і надійніше.

Важливо: для двоспального ліжка краще обрати два маленьких матраца, ніж один великий. Тим самим кожний з партнерів не розбудить іншого під час перевертання.

Максимальне навантаження

Гранично допустиме навантаження (вага людини), при якій матрац можна комфортно використовувати без ризику його зіпсувати. Якщо навантаження занадто велике, то матрац буде сильно прогинатися, що з часом призведе до його деформації і виходу з ладу. Якщо навантаження набагато менше, то такий матрац буде дуже жорстким, а отже, незручним для користувача.

Основним орієнтиром при виборі матраца за цим критерієм є вага користувача. Слід враховувати, що матрац може використовуватися людьми, що мають різну вагу.

Ще одна деталь: максимальне навантаження зазвичай розраховано на сплячу людину (статичне навантаження). Однак в ряді випадків матрац може піддаватися і більшого навантаження, при тій же вазі користувача. Тому краще обрати матрац з деяким запасом міцності (близько 10 кг).

Чохол

Матеріал

Як матеріали для чохла застосовуються натуральні (бавовняні), синтетичні і змішані тканини.

Бязеві (бавовняні) чохли гігієнічні, не мнуться і прості в догляді.

Жакардові чохли виділяються своєю ефектною фактурою (рельєфний малюнок) і зносостійкість. Сама тканина може містити бавовну, вовну, льон, віскозу або ж бути синтетичною.

Чохли, виготовлені зі змішаних тканин, наприклад, стретча (бавовна+синтетика) відрізняються стійкістю до зносу, міцністю, повітропроникністю, еластичністю. Інший приклад змішаних матеріалів – бавовняний жакард, простьобаний синтепоном.

Важливо: оптимальна комбінація натуральних і синтетичних матеріалів описується пропорцією 70:30.

Полікотонові чохли, містять в своєму складі менше бавовни, а отже, коштують дешевше. Вони гірше «дихають», зате не «сідають» при пранні і досить міцні.

Можна зустріти чохли, пошиті з джерсі. Такі вироби приємні на дотик, добре виглядають і вбирають вологу.

Важливо: зверніть увагу на чохли з ефектом «антисліп» (від ковзання матраца). Тканина виробу повинна бути оброблена антикліщовими, антибактеріальними, антистатичними і антиалергенними складами.

Виконання

Знімний – оснащується блискавкою по периметру виробу і дозволяє знімати для прання або заміни на інший. З іншого боку, користувачі відзначають, що надягати знімний чохол назад дуже складно (після прання чохол часто «сідає»). Слід враховувати, що нещільне прилягання знімного чохла до матраца призводить до його деформації і швидкого зносу.

Незнімний – зшивається безпосередньо на матраці і щільно до нього прилягає, що забезпечує тривалий термін служби.

Різне

Антиалергенний ефект – такий матрац виконується з матеріалів, що не викликають алергію (частіше синтетичних). Виріб може оснащуватися спеціальними аераторами, провітрювати внутрішні порожнини матраца.

Вакуумна упаковка – використовується в безпружинних матрацах і дозволяє в рази зменшити габарити виробу для зручного перевезення. Відзначимо, що така упаковка є одноразовою і після зняття плівки її не можна відновити в домашніх умовах.

Поради щодо купівлі

 • Перш за все, матрац повинен мати сертифікат відповідності та санітарно-епідеміологічний висновок, що засвідчують якість виробу і його безпеку для здоров'я.
 • Уважно огляньте матрац: на його поверхні не повинно бути ніяких пошкоджень і дефектів. Оцініть прошивку виробу: рівні стібки говорять про високу якість продукції. Пам'ятайте, що навіть неакуратний рядок може привести до швидкого псування матраца.

Догляд за матрацом

 • Перевозити матрац необхідно в герметичній упаковці і тільки в горизонтальному положенні, щоб його вага розподілялась рівномірно. При цьому сам матрац повинен знаходитися на рівній поверхні. Матрац не можна перегинати, інакше пружини та інші матеріали виробу можуть зіпсуватися.
 • Ручки, розташовані з боків матраца, слід використовувати тільки для перевертання, а не для перенесення.
 • Слід періодично перевертати матрац (перші три місяці – раз в два тижні, потім – раз в два місяці). Це подовжить термін служби виробу і дозволить накопиченій волозі випаровуватися.
 • Матрац необхідно пилососити не менше двох разів на місяць. В іншому випадку накопичений пил і бруд може викликати алергію. Наматрацник також необхідно періодично прати (1 раз на місяць).
 • Не допускайте потрапляння на матрац будь-яких рідин.
 • Не допускайте різких перепадів навантаження на матрац (наприклад, стрибків).
 • Бажано міняти матрац раз в 10 років.
Відгуки про статтю

Подскажите пожалуйста! Хочу заменить матрасы, старые на советской кровати. На новые, современные.Но старые матрасы лежали на упругой металлической сетке. Вопрос: Можно ли новые матрасы с пружинным блоком класть на металлическую сетку? Подскажите.

Думаю, лучше с таким вопросом обратиться к специалистам - менеджерам по продажам в любом из магазинов, представленных на нашем сайте.

Наскільки я розумію в багато зональному матраці найпружніші повинні бути зони які підтримують найважчі частини тіла. Це таз і плечі?

Добрый день, не могу найти информацию по поводу двухспальных матрасов. При выборе такого матраса учитывать нужно общий вес обоих персон? Из статьи я понял что заводом маркируется вес на одного человека, как понять какой матрас нужен для двоих? Спасибо

Количество человек не важно. Важен только вес каждого отдельного человека.

Латексные матрасы стоят очень дорого, пенополиуретановые модели не такие упругие, кокосовое волокно жесткое. Можно ли было в разделе наполнители подытожить, чтобы мы могли все же понять какой наполнитель лидирует по всем статьям?

Крайне сложно выделить один наполнитель, но в ближайшее время постараемся доработать нашу статью.

Их собственного опыта могу сказать что при проблемах со спиной, а они есть практически у каждого из нас, нужно перед походом в магазин посетить толкового ортопеда, вот вам и весь секрет успешного выбора и здорового сна.

Если я люблю спать на животе, но во мне до 55 кг, так какой же уровень жесткости я должна выбрать?

Мне кажется что давать рекомендации относительно подходящего уровня жесткости могут только врачи?

Есть общие параметры выбора жесткости матраса, при условии, конечно же, отсутствия проблем с позвоночником.

Работаю в магазине матрасов 3 года, даже я не знала о таком количестве существующих особенностей и нюансов. Прочитала статью, как будто курсы повышения квалификации прошла.

Спасибо, что рассмотрели и такой наполнитель, как холлофайбер. Долго присматривался к этому материалу, но информации о нем почему-то не так уже и много.

Обязательно обратите внимание на его недостатки.

От качества сна зависит весь мой день, так что матрас выбирал очень долго. И полностью согласен с автором статьи — лучше всего брать беспружинные. Они удобнее.

мне кажется беспружинный матрас будет получше, поудобней. Я у родственников попробовала на таком спать, теперь думаю себе прикупить.

Спасибо за мнение.

Матрас должен быть удобным, что б был крепкий сон и здоровый позвоночник! Лично мне нравится спать на пружинном средней жесткоси!

Сегодня огромный ассортимент матрасов позволяет выбрать модель на любой вкус.