Як вибрати металошукач

Металошукач - пристрій для виявлення металевих предметів в різних середовищах, наприклад, в грунті, стінах, воді, під одягом. За допомогою такого приладу визначають місце розташування ювелірних виробів, скарбів, монет, металобрухту, зброї, гільз.

Клас

Побутові - відносно дешеві і легкі металошукачі, представлені в широкому асортименті. Недоліки: мала глибина виявлення цілі, обмежений набір функцій, чутливість до перешкод, погане розпізнавання металів, з яких зроблений предмет (дискримінація). Такі пристрої зустрічаються найчастіше.

Напівпрофесійні - характеризуються підвищеною глибиною пошуку, розширеним функціоналом, в тому числі дозволяє визначати тип металу знахідки. Мінуси: висока ціна, складність використання.

Професійні - найбільш просунутий клас металошукачів, має ще більш високі робочі параметри. При цьому зростає вартість і вага обладнання, а також вимоги до навичок користувача. Ці моделі призначені для фахівців.

Вид

Грунтовий - використовується для пошуку предметів на суші. Такі металошукачі зустрічаються найчастіше.

Підводний - шукає предмети під водою. Ці пристрої витримують занурення в воду за рахунок водонепроникного корпусу.

Глибинний - розрахований на пошук предметів, які знаходяться на глибині 3-5 м і більше.

Для пошуку золота - «заточений» на виявлення золота.

Недоліки підводного, глибинного, для пошуку золота металошукачів: висока ціна, обмежена сфера використання, спеціальні вимоги до кваліфікації оператора.

Оглядовий детектор - застосовується для пошуку предметів на тілі людини, зокрема, що знаходяться під одягом. Дозволяє виявити металеві предмети і в особистих речах людини (багаж). Ці металошукачі використовуються правоохоронними структурами, службами безпеки вокзалів і аеропортів.

Котушка детектора - робоча насадка металошукача, що визначає його експлуатаційні характеристики. Котушки мають різну форму, розмір, конструктивну схему, робочу частоту (частоту виявлення).

Цілевказувач - уточнює місцезнаходження цілі і тим самим полегшує її витягування з грунту. Працює в парі з металошукачем.

Детектор проводки - виявляє місцезнаходження електропроводки, чорних і кольорових металів.

Трасошукач - визначає місце розташування і глибину залягання підземних комунікацій (трубопроводів, трас кабелів).

Пошуковий магніт - використовується для пошуку і підйому об'єктів в тих місцях, де неможливо застосовувати металошукач і лопату (шахти, колодязі, водойми). Головна характеристика - зусилля зняття магніту (вага утримання), яке в різних моделях коливається в межах 120-600 кг.

Схема детектора

VLF - відрізняється стійкістю до перешкод від грунту і хорошою дискримінацією при низькій вірогідності помилкових сигналів. Мінуси: відносно висока ціна, неможливість пошуків на великій глибині.

PI - оптимальний вибір для роботи в високомінералізованих грунтах або солоній воді. Недолік - не можна виявляти предмети на кшталт металу.

BBS - характеризується високими параметрами чутливості, глибини виявлення і дискримінації.

FBS - вигідно відрізняється від BBS підвищеною чутливістю, глибиною виявлення і дискримінацією.

Multi-IQ - універсальний варіант, що дозволяє шукати предмети будь-якого виду і розміру в будь-якому грунті.

Загальний недолік трьох останніх технологій - дуже висока вартість.

Іноді зустрічаються металошукачі з детектором, що працюють за іншими схемами - ZVT (для пошуку золота), RF (для виявлення предметів на глибині), OR (використовується в аматорських пристроях).

Робоча частота

Цей параметр визначає пошукові можливості металошукача. Розрізняють такі робочі частоти:

  • низька (2-2.5 кГц);
  • середня (6-12 кГц);
  • висока (15-22 кГц);
  • дуже висока (30 кГц і вище).

Зі збільшенням частоти зростає чутливість металошукача до нікелю і алюмінію, при зниженні частоти прилад краще знаходить бронзові, мідні і срібні предмети.

Чим вище частота, тим менша глибина пошуку і тим гірше результати при скануванні грунтів з високим вмістом солі і мінералів. Зате в цьому випадку підвищується стійкість до електроперешкод. Низькі частоти глибоко проникають в грунт і оптимальні для роботи на високомінералізованих і просолених грунтах, але сприйнятливі до електроперешкод.

Дрібні вироби, наприклад, монети шукають високочастотним пристроєм, а великі - низькочастотним.

Одночастотний металошукач - працює на високій або низькій частоті. Достоїнство - відносно низька ціна. Недолік - обмежене коло можливих знахідок в залежності від робочої частоти.

Багаточастотний металошукач - охоплює широкий діапазон частот. Перевага - локалізація предметів з різними характеристиками. Мінус - висока вартість. Універсальне рішення.

Також зустрічаються металошукачі з можливістю перемикання робочої частоти - компромісний варіант між попередніми моделями.

Глибина виявлення

Цей параметр в побутових металошукачів становить 20-70 см. Напівпрофесійні і професійні пристрої працюють на більшій глибині - до 1-1,5 м і 2 м і більше відповідно. Глибина пошуку залежить від діаметра котушки, робочої частоти, типу оброблюваного ґрунту і рівня його мінералізації.

Додатково наводиться глибина виявлення монет, оскільки часто саме ці об'єкти представляють головний інтерес для копачів.

Важливо: виробники вказують глибину виявлення в розрахунку на ідеальні умови пошуку (великий розмір предмета, низька мінералізація грунту). Тому фактичний параметр завжди менший, ніж заявлені характеристики.

Режими роботи

Цілеуказання, статичний (Pin-Point) - уточнює місцезнаходження предмета. Дана опція передбачена в VLF-металошукачі.

Дискримінатор - визначає тип металу (чорні, кольорові), з якого виготовлена знахідка без необхідності її викопування. Спрощує пошукові роботи: оператору не потрібно витрачати час і сили на витягання з землі металевого сміття та інших подібних предметів.

Налаштування детектора

Балансування грунту - дозволяє підлаштувати металошукач виходячи з рівня мінералізації грунту. В результаті знижується ймовірність помилкових спрацьовувань. Налаштовується вручну або автоматично. Перший варіант надійніше і дешевше, другий - зручніше. Новачкам краще вибрати металошукач з автоматичним балансом грунту.

Тоновий поріг - покращує чутність сигналів від знахідок з різними параметрами (розмір, глибина залягання). Тим самим підвищується результативність пошуку.

Переналаштування від мінералізації, від електроперешкод - робить металошукач стійким до відповідних перешкод. В результаті кількість помилкових спрацьовувань різко знижується.

Котушка

Схема

Concentric / Mono - дозволяє точно визначити місцезнаходження предмета. Недоліки: істотні витрати часу і сил на сканування великих просторів, сприйнятливість до перешкод від грунтів з високим рівнем мінералізації. Котушки Concentric використовуються в металошукачах, які працюють за технологією VLF, Mono - в пристроях OR, PI, RF.

DD - в порівнянні з попередніми котушками охоплює велику територію за один прохід і менш чутлива до мінералізованих грунтів. Мінуси: висока ціна, низька точність виявлення предметів.

Форма

Кругла - забезпечує високу точність локалізації предмета. Мінуси: невелика площа охоплення, сприйнятливість до мінералізованого грунту.

Еліптична - вигідно відрізняється від круглої котушки збільшеною площею охоплення, але програє по точності.

Метелик - в порівнянні з еліптичної котушкою має велику площу охоплення.

Прямокутна - застосовується в металошукачі зі схемою детектора PI або RF.

Розмір

Найчастіше зустрічаються котушки діаметром 6 дюймів, 10 дюймів і 15 дюймів. Чим більше робоча насадка, тим ширше охоплення і більша глибина виявлення. В той же час знижується точність локалізації і дискримінації предметів (особливо невеликих), погіршується ефективність пошуку в мінералізованих грунтах.

Доцільно застосовувати кілька змінних котушок: велика підійде для розвідки території і первинного виявлення предмета, маленька - для точного визначення місцезнаходження цілі.

При скануванні великих площ використовують великі котушки, а ось для обстеження приміщень, наприклад, підвалів або горищ краще вибрати робочу насадку меншого діаметру.

Інші характеристики

Налаштування чутливості - коригує роботу апарату в залежності від конкретної ситуації. Наприклад, висока чутливість потрібна при пошуку глибоко залягаючих цілей, проте знижує стійкість і підвищує ризик помилкових спрацьовувань приладу. Подібною функцією володіють практично всі металошукачі.

Рівні чутливості - варіюються в діапазоні 3-99. Чим більше таких рівнів, тим тонше налаштування металошукача і тим вище ефективність його роботи в різних умовах пошуку.

Кількість програм дискримінації - режими дискримінації, що дозволяють визначити тип знахідки (монети, ювелірні прикраси, скарби, реліквії). Чим більше цей параметр, тим точніше пристрій розпізнає знайдені предмети. Зазвичай кількість програм дискримінації становить 3-8.

Кількість тонів відгуку - чим більше таких тонів, тим інформативніші звукові сигнали (кожному металу відповідає свій тон відгуку).

Елемент живлення - представлений батарейками АА і Крона, а також акумулятором. Виснажені батарейки легко замінюються на нові, зате акумулятор не вимагає додаткових витрат на купівлю елементів живлення. Найчастіше зустрічаються металошукачі, що живляться від батарейок.

Час автономної роботи - безперервний час роботи металошукача на одних елементах живлення або заряді акумулятора. Цей показник особливо важливий при тривалих пошуках. Правда, фактичний час безперервної роботи завжди менше номінального, так як приводиться виробником виходячи з ідеальних умов експлуатації.

Довжина штанги - в різних приладах складає 120-145 см. Відповідна довжина вибирається виходячи зі зросту оператора. Деякі штанги мають телескопічну конструкцію, що дозволяє регулювати довжину. Мінус такого рішення - менша надійність.

Водонепроникність - захищає від вологи котушку або весь корпус металошукача. Більшість котушок робляться водонепроникними. Позначається кодом IPXX, де друга цифра позначає захист від вологи:

  • IP66 - апарат витримує сильні водяні струмені з будь-якого напрямку;
  • IP67 - прилад переносить короткочасне занурення на глибину до 1 м;
  • IP68 - пристрій працює на глибині понад 1 м протягом 30 хвилин і більше.

Індикація

Звукова індикація - зустрічається в металошукачах найчастіше. Вибираючи прилад, зверніть увагу на кількість звукових тонів - чим їх більше, тим легше визначити тип металу, з якого зроблена знахідка (тональна ідентифікація).

Світлова індикація - використовується рідше звукової, але стане в нагоді в обстановці, де досить гомінко.

LCD-дисплей - відображає відомості про роботу металошукача (параметри пристрою, опис знайдених предметів).

Аналогова стрілка - відхиляється в сторону при виявленні металевого виробу. Пристрої з подібною індикацією поширені мало.

Вібрація (безшумна) - на відміну від звукової і світлової індикації передає сигнал безпосередньо до руки користувача. Зменшує ризик прогавити повідомлення приладу про знахідку. Вібрація приваблива при пошукових роботах в умовах сильного шуму. Подібна індикація передбачається і в оглядових детекторах.

Візуалізація цілі - відображає приблизну форму і колір знахідки, що підвищує точність її розпізнавання. Наприклад, золота монета буде представлена у вигляді жовтого кола.

Оснащення

Вбудований ліхтарик, підсвічування дисплея - дозволяє використовувати металошукач при слабкому освітленні (вночі, в лісі).

Регулювання гучності -служить для досягнення «золотої середини» між гарною чутністю звукового сигналу і комфортом користувача.

Індикація низького заряду - зменшує ймовірність несподіваного відключення металошукача через розрядження акумулятора.

Граничний фон - однотонний безперервний гул, який видає металошукач в робочому режимі. Застосовується в якості додаткового способу індикації. Висота порогового фону змінюється в залежності від зміни характеристик об'єкту сканування грунту або в разі виявлення невеликих або глибокозалягаючих металевих предметів.

У деяких моделей металошукачів передбачається ідентифікація VDI (Target ID), яка підвищує точність розпізнавання типу металу.

Комплектація

Регульована штанга - дозволяє підлаштувати довжину штанги під зріст користувача або конкретну ситуацію. Полегшує використання металошукача.

Додаткові котушки - змінні котушки різної форми, розміру, частоти виявлення. Дають можливість адаптувати металошукач під конкретні завдання і умови пошуку.

Захист котушки - пластиковий аксесуар, що оберігає котушку від пошкоджень при ударах.

Підлокітник - зменшує навантаження на руку і віддаляє настання втоми. Зустрічається в грунтових і підводних металошукачах, оснащених довгою штангою.

GPS-модуль - фіксує поточні координати місця розташування металошукача. Дозволяє записувати дані про знаходження знайдених предметів або прокладати пошуковий маршрут.

Динамік - дозволяє працювати з металошукачем без навушників, що в деяких випадках вельми зручно.

Навушники - вигідно відрізняються від динаміка більш якісним переданням звукових сигналів і їх відтінків, що підвищує ефективність пошуків. Підключаються до металошукача дротовим або бездротовим способом. Достоїнство першого варіанту - порівняно низька вартість, зате в другому випадку оператору не заважатиме провід.

Чохол, сумка, кейс - полегшує зберігання і транспортування металошукача, захищає від пилу і забруднень. Крім цього, жорсткий кейс оберігає пристрій від механічних впливів.

Вага

Цей параметр впливає на зручність роботи з металошукачем. Чим легше прилад, тим краще він підходить для тривалого пошуку. В середньому грунтовий металошукач важить 700-1400 г.

Виробник

Кращими металошукачами вважаються моделі марок Garrett, Minelab, XP Detectors, Кощій, АКА, Fisher Labs, NEL, Bounty Hunter. У поєднанні з невеликою вагою і відмінним рівнем чутності можна відзначити високу стабільність роботи, велику глибину визначення і в цілому комфортну роботу з такими інструментами. Розкид цін досить великий: варто вибирати моделі за відгуками і рейтингами.

Металошукачі фірм Bosch, Ceia, Cobra, Deteknix, Einhell, Pirat, Quasar, ARM, Ryobi, Stanley, Teknetics, Treker, Velleman, РедМаг, Тритон поступаються попередній групі по співвідношенню ціна-якість. Деякі моделі занадто дорогі, але при цьому посередні за своїми характеристиками. А інші - дешеві і зовсім неякісні: високий рівень шумів, низький поділ цілей і глибина пошуку.

Відгуки про статтю

Стосовно коментаря нижче... Назарій, я копаю з RUTUS і скажу тобі, що знахідки будуть залежати саме від тих характеристик. Тому це металошукач у якому якість повністю відповідає його ціні.

Дуже хороша стаття. Багато потрібної і важливої інформації. Garrett, Minelab, Fisher, XP Detectors ці прилади дійсно найкращі. Багато знайомих виділяє Rutus за характеристики, хоч і ціна висока...