Як вибрати мікрофон

Призначення

Залежно від царини застосування мікрофони розподіляються за категоріями.

Вимірювальні. Застосовуються для вимірювання акустичних характеристик приміщень.

Концертні. Використовуються на концертах і виступах наживо; мають відрізнятися підвищеною надійністю й ударостійкістю. Бувають двох різновидів: дротові мікрофони і радіомікрофони. Останні уможливлюють свободу пересування сценою, а отже, є зручнішими.

Студійні. Застосовуються для запису звуку вокалу і музичних інструментів. Є найдорожчими, проте існують і бюджетні моделі для запису звуку в домашніх умовах. Якість запису також залежить від обладнання, з яким використовується студійний мікрофон.

 • Вокальні (акустичні) мікрофони. Використовуються для озвучування і запису голосу людини. Відрізняються поліпшенням АЧХ (амплітудно-частотної характеристики) на частотах 2−4 кГц — це підкреслює яскравість вокалу. Деякі мікрофони зручно використовувати під час запису струнних або духових інструментів.
 • Інструментальні мікрофони. Дають змогу озвучувати і записувати музичні інструменти. Для цих мікрофонів характерне поліпшення АЧХ на частотах, властивих конкретному музичному інструменту. Зазвичай такі моделі добираються під певні різновиди інструментів: наприклад, один і той самий мікрофон може краще працювати з фортепіано, ніж з ударними.

Комп’ютерні мікрофони. Дешеві і прості. Зазвичай використовуються для спілкування Інтернетом, наприклад Скайпом, і для озвучування відеороликів. Вимоги до них значно нижчі, ніж до інших. Передусім такі мікрофони мають бути зручні користувачеві.

За будовою розрізняють кілька різновидів комп’ютерних мікрофонів.

 • Настільний — це підставка з прикріпленим до неї мікрофоном. Користуючись ним, потрібно нерухомо тримати голову на постійній відстані від нього, щоби звук був рівномірним, а це вельми незручно.
 • Петличний — конструкція, яка чіпляється до одягу прищіпкою. Недолік — віддаленість від голови: щоби звук був досить чітким, необхідно збільшувати чутливість мікрофона, а це підсилює чутність сторонніх звуків.
 • Гарнітури — найбільш популярні конструкції, що складаються з навушників і мікрофона.

Мікрофони для ноутбука, телефона і планшета відрізняються від комп’ютерних лише конструкцією. Особливою популярністю не користуються.

Інші різновиди мікрофонів

Мікрофони для відеокамери. Використовуються в тандемі з відеокамерою, для чого передбачено відповідне кріплення на її корпусі.

Мікрофони для диктофона. Застосовуються для роботи разом із диктофонами. Хоча в диктофонах є вбудований мікрофон, зовнішній пристрій здебільшого працює ефективніше.

Мікрофони для відеовиробництва розподіляються на дві категорії:

 • для «польових» репортажів — динамічні, спрямовані навсібіч, із високою чутливістю;
 • для студійної роботи — конденсаторні одно- або двоспрямовані моделі, що забезпечують високу якість передачі звуку.

Мікрофони для конференцій. Застосовуються в прес-центрах, на трибунах. Забезпечують високу якість передачі звуку незалежно від положення оратора відносно мікрофона, що важливо для комфортного виступу.

Тип

Конденсаторні мікрофони. Застосовуються здебільшого для запису звуку в студії або в домашніх умовах. Вимагають додаткового живлення від акумулятора, від мережі або від з’єднувального рознімача (так зване фантомне живлення). Дають змогу записувати звук із мінімальним спотворенням. Недоліки — висока ціна й необхідність додаткового живлення.

 • Конденсаторні лампові — різновид конденсаторних мікрофонів. Характеризуються особливим «теплим» звучанням, яке цінують і слухачі, і професійні музики. Використовуються в студійній роботі. Недолік — висока ціна.

Динамічні мікрофони. Використовуються для живого звуку на концертах, різних заходах, у караоке. Мають міцну конструкцію, стійку до падінь та ударів. Переваги: невисока ціна, відсутність потреби в додатковому живленні (достатньо приєднати мікрофон до відповідного рознімача), можливість запису звуку з високим звуковим тиском, приміром барабанів.

 • Динамічні стрічкові — різновид динамічних мікрофонів. Відрізняються від стандартних моделей вищою точністю передачі звуку, завдяки чому той виходить «оксамитовим». Недоліки: висока ціна, громіздкість, крихкість. Такі мікрофони зустрічаються рідко і застосовуються лише в студіях.

Електретні мікрофони. За характеристиками подібні до конденсаторних моделей. Але вигідно відрізняються низькою ціною, більшою компактністю, кращою стійкістю до зовнішніх впливів. Одним пристроям достатньо живлення від акумулятора, інші потребують потужного фантомного живлення.

Спрямованість

Ця характеристика відображає чутливість мікрофона до місця розташування джерела звуку.

Залежно від спрямованості мікрофони бувають таких різновидів…

Одно- або двоспрямовані мікрофони сприймають звук тільки з одного або двох боків.

 • Кардиоїдна спрямованість: мікрофон сприймає тільки той звук, що лине спереду. Звуки з інших боків практично ігноруються.
 • Суперкардиоїдна спрямованість: область сприйняття звуку мікрофоном вужча, ніж у попередньої версії. Проте почасти вловлюється той звук, що йде ззаду.
 • Гіперкардиоїдна спрямованість аналогічна суперкардиоїдній, однак «задня» зона сприйняття звуку трохи більша.
 • Напівкардиоїдна спрямованість притаманна мікрофонам, які вимагають розташування на будь-якій поверхні.
 • Вісімка: звуки, що линуть спереду і ззаду, сприймаються однаково добре, але цілком ігноруються звуки, що йдуть збоку.

Спрямовані навсібіч мікрофони сприймають звук із будь-якої точки розташування його джерела. Варіантом спрямованих навсібіч мікрофонів є пристрої з напівсферичною спрямованістю — вони сприймають звук із півсфери (передньої чи задньої).

Деякі моделі мають перемикач спрямованості, що дає змогу змінювати її залежно від застосування мікрофона. Це особливо корисно для студійних мікрофонів.

Живлення

Фантомне — надходить кабелем, що з’єднує мікрофон і приймальне обладнання. Цей варіант позбавляє необхідності контролювати рівень заряду акумулятора. Одначе свобода пересування залежить від довжини мережевого кабелю.

Важливо: задля нормальної роботи мікрофона потрібен ресивер, чи то пак підсилювач, що підтримує таке живлення. Деякі пристрої оснащені модулем, який дає змогу живитися від звичайної мережі (220 В).

Акумуляторне — не має зайвих дротів і забезпечує максимальну свободу пересування, що вигідно відрізняє його від фантомного способу. Щоправда, такий варіант вимагає регулярного заряджання батареї. Застосовується в електретних пристроях із бездротовим з’єднанням. Майже не використовується в конденсаторних мікрофонах.

Акумуляторне/фантомне: мікрофон має два способи живлення. Універсальне рішення.

Характеристики

Чутливість указує на мінімальний рівень звуку, що його сприймає мікрофон; позначається однією з наступних одиниць виміру:

 • децибел (Дб) — що нижче значення, то більш чутливий мікрофон;
 • мілівольт на паскаль (мВ/Па) що вище значення, то більш чутливий мікрофон.

Рівень звукового тиску вказує на максимальний рівень гучності, що його може прийняти мікрофон. Вимірюється в децибелах (Дб). Середнє значення — 100 Дб, підвищене — 130 Дб.

Частотна характеристика — діапазон частот, у якому мікрофон формує звук. Що нижчий звук приймається, то меншим має бути нижнє значення діапазону. Наприклад, для вокалу достатньо діапазону 80−15 000 Гц, а для запису барабанів знадобиться частота 30−15 000 Гц.

Розрядність і частота дискретизації АЦП. АЦП (аналого-цифровий перетворювач) перетворює аналоговий сигнал від капсуля мікрофона на «цифру». Що більші розрядність і частота дискретизації, то ближчий цифровий звук до первісного аналогового.

Орієнтовні показники:

 • розрядність АЦП: 16 біт — професійні мікрофони, 32 біта — елітні моделі;
 • частота дискретизації АЦП — оптимальною вважається 8 кГц. Зустрічаються мікрофони, де частота дискретизації становить 96 кГц, що не завжди виправдано: з підвищенням цього параметра збільшується обсяг даних, які передаються.

Співвідношення сигнал /гучність. Що більше це співвідношення, то менше спотворюється звук. Вимірюється в децибелах (дБ). У якісних мікрофонів цей параметр становить 64−66 дБ, у професійних моделях — понад 72 дБ.

Номінальний опір (імпеданс) — опір пристрою змінному струму. Від цього параметра залежить сумісність мікрофона з обладнанням, до якого він під’єднується. Імпеданс особливо важливий у професійній техніці, а для пристроїв, що працюють разом із ноутбуками, комп’ютерами, телефонами, цей параметр часто не вказується.

Довжина кабелю, або радіус дії, — від цього параметра залежить ступінь свободи пересування і зручність експлуатації пристрою. Що довший кабель/більший радіус дії бездротового з’єднання, то комфортніша робота з мікрофоном.

Важливо: радіус дії вказується з розрахунком на ідеальні умови (включно з відсутністю перешкод і повним зарядом батареї). Фактична величина буде меншою. Тому обирайте бездротовий мікрофон із запасом радіуса дії.

Інтерфейси

XLR — під’єднання, стійке до перешкод; надійно фіксується в гнізді. Недолік — великий розмір рознімача. Це професійна модель із високою якістю передачі сигналу.

 • Mini-XLR — зменшений варіант попереднього інтерфейсу. Використовується в компактній техніці.

Mini-Jack (3,5 мм) — поширений інтерфейс. Забезпечує порівняно невисоку якість передачі сигналу. Для професійної роботи мікрофони з інтерфейсом mini-Jack не годяться.

Jack (6,35 мм) — середній варіант між mini-Jack і XLR. Забезпечує надійніше з’єднання, знижує ризик появи перешкод. Збільшення розміру такого рознімача ускладнює його використання в портативному обладнанні. Найчастіше інтерфейс Jack використовується в мікрофонах для караоке.

TA4F — спеціальний невеликий рознімач. Застосовується в професійних мікрофонах, наприклад у компактних петличних і призначених для голови.

USB найчастіше використовується в студійних мікрофонах.

Lightning/30-pin застосовується в мікрофонах для телефонів і планшетів компанії Apple. 30-pin — застарілий інтерфейс (до 2011 року включно); Lightning використовується в сучасній техніці з 2012-го. Для з’єднання цих рознімачів потрібен перехідник.

Іноді певні виробники використовують у мікрофонах фірмові інтерфейси.

Функції

Бездротове з’єднання забезпечує максимальну свободу пересування, що важливо в роботі на сцені. Порівняно з дротовими моделями, такі мікрофони потребують наявності акумуляторів, та й ціна на них вища. З-поміж інших недоліків — імовірність перешкод і обмежений час автономної роботи. Застосовується у вокальних мікрофонах.

Принцип роботи: мікрофон приєднується до приймача за допомогою радіоканалу, а приймач з’єднується дротом із підсилювачем.

 • Ручний утримується в руці. Використовується для проведення концертів, фестивалів, презентацій, співу в караоке.
 • Петличний звільняє руки користувачеві. Зазвичай застосовується для запису телепрограм.
 • Призначений для голови — подібно до попереднього варіанта, залишає руки вільними, до того ж завдяки близькості до рота людини, яка говорить, сприяє чіткості звуку. У деяких ситуаціях такий мікрофон закріпити простіше за петличний, адже він не вимогливий до одягу.
 • Ручний + головний, ручний + петличний — комбінації попередніх типів мікрофонів; поєднують їхні переваги.

Радіосистема — бездротовий мікрофон, оснащений приймачем та іншими пристосуваннями, необхідними для роботи. Придбати таку систему зручніше, ніж шукати і купувати додаткове обладнання, передусім ресивер, окремо.

Гнучка ніжка уможливлює зміну положення капсуля без пересування мікрофона. З тією ж метою застосовується і жорстка ніжка з поворотним кріпленням, але порівняно з нею гнучкий аналог забезпечує більший ступінь свободи. Використовується в мікрофонах для ноутбука та комп’ютера і в пристроях для конференцій.

ФНЧ — фільтр низьких частот (Roll-off). Знижуючи рівень низьких частот, підвищує якість передачі звуку. Зрештою відчутно зменшується кількість перешкод від шуму вітру, дихання людини, ударів по мікрофону. Така опція стане в пригоді для контролю «ефекту наближення» (підвищення гучності низьких частот у разі наближення до джерела шуму). Використовується в електретних і конденсаторних моделях.

Стереозапис. Записує звук із мікрофона в стереоформаті. Зазвичай така функція притаманна двоспрямованим мікрофонам, рідше — парним комплектам.

Атенюатор знижує рівень сигналу на виході. Застосовується, щоби послабити гучність звуку й уникнути перевантаження обладнання.

Відімкнення мікрофона. Застосовується для того, щоби співрозмовник не чув сторонніх розмов під час спілкування Скайпом; щоби запобігти появі неприємного звучання в колонках через перестановку мікрофона тощо.

Регулювання чутливості. Дає змогу змінювати налаштування мікрофона, зважаючи на поточну ситуацію (насамперед гучність звуку). Не вимагає користуватися регулюваннями в інших елементах аудіосистеми.

Перемикання ДС. Дозволяє обирати діаграму спрямованості (ДС) односпрямованого мікрофона (кардіоїдна, суперкардіоїдна тощо). У деяких моделях ця опція використовується для перемикання форматів роботи (односпрямований, двоспрямований, спрямований навсібіч).

Вихід на навушники слугує для приєднання навушників до мікрофона. Такий варіант характерний для студійних пристроїв, оскільки дає змогу контролювати якість вокалу в процесі запису. Найчастіше навушники під’єднуються за допомогою mini-Jack.

Матеріал корпусу

Пластик — дешевий, легкий, стійкий до корозії. Недолік — недостатня міцність. Використовується в гарнітурах, петличних та комп’ютерних мікрофонах, моделях для ноутбуків, а також пристроях для відеокамери.

Метал міцніший за пластик. Недоліки: висока ціна, значна вага, схильність до корозії. Застосовується у вокальних, інструментальних, студійних мікрофонах.

Оснащення

Трансмітер (зовнішній) — пристрій, яким оснащуються мініатюрні бездротові моделі: гарнітури, петличні мікрофони тощо. Вони приєднується до трансмітера, підвішеного на пасі, і таким чином з’єднуються з іншою технікою, а не тільки з передавачем.

Ресивер — приймач, який використовується в бездротових мікрофонах. Приєднується до різної аудіотехніки, як-от підсилювач для передачі на нього сигналу з мікрофона.

Кріплення на монітор застосовується в комп’ютерних мікрофонах. Також може використовуватися для роботи з ноутбуком. Удале рішення за умов браку вільного місця на столі, де стоїть комп’ютер.

Оголений дріт — відкрита частина мікрофона, необхідна для під’єднання до обладнання з клемами (включно з системами гучної трансляції). У такого мікрофона відсутній штекер.

Дисплей відображає інформацію про роботу мікрофона. Найчастіше зустрічається в бездротових моделях, користування якими вимагає знань щодо рівня заряду акумулятора, обраного каналу тощо.

Утримувач стійки дозволяє легко встановлювати модель на стійку/штатив. Використовується в інструментальних і вокальних мікрофонах. Стане в пригоді в концертній діяльності.

Антишоковий підвіс («павук») гасить перешкоди від різних вібрацій, спричинених кроками людей або роботою техніки.

Поп-фільтр — кругла пластина, яка встановлюється перед студійним мікрофоном під час запису вокалу. Запобігає перешкодам від потоків повітря (видихів у мікрофон). До того ж захищає пристрій від бризок слини, а отже, подовжує його строк служби.

Знімний кабель уможливлює заміну комплектного кабелю довгим або коротким. Це рішення помітно спрощує транспортування і зберігання мікрофона.

Адаптер живлення подає фантомне живлення від стандартної розетки (220 В) на електретний або конденсаторний мікрофони. Корисний тоді, коли треба під’єднати мікрофон до ресивера, плеєра чи іншої техніки, де немає входів для фантомного живлення.

Тринога — мініатюрний штатив для встановлення мікрофона на стіл чи іншу високу поверхню. Легко переноситься, проте не годиться для роботи з конструкцією на підлозі чи землі.

Вітрозахист — поролоновий або хутряний чохол, який надягається на мікрофон. Захищає пристрій від упливу дихання людини і сильних потоків повітря, що створюють перешкоди.

Кейс, так само як і чохол, захищає мікрофон та аксесуари від негативного впливу довкілля (бруду, подряпин, ударів), полегшує зберігання і транспортування. Кейс запобігає серйозним механічним пошкодженням краще за чохол. Завдяки йому оснащення не загубиться, дроти не заплутаються.

Виробник

Обираючи бюджетний мікрофон, зверніть увагу на продукцію найнижчого цінового сегмента: A4Tech, Canyon, Gembird, Genius, Sven, Bravis, Defender, DeTech, Kanen, Plantronics, Supra. Зазвичай це китайські або місцеві маловідомі бренди. Такі мікрофони є найпростішими пристроями. Вони згодяться в тому разі, коли якість звучання не надто важлива. Наприклад, для перемовин Скайпом, для комп’ютерних ігор.

Група якісних виробів включає мікрофони Nikon, Olympus, Panasonic, Philips, Pioneer, Sony, Logitech. Усі ці бренди зарекомендували себе високою якістю продукції, надійністю й відмінним сервісним обслуговуванням. Такі мікрофони забезпечують гарне звучання, проте не є професійними. Вони підійдуть для домашнього застосування, наприклад озвучування відеороликів, аматорського запису музики.

Лідерами виробників професійних мікрофонів є Rode, AKG, Sennheiser, Shure, Telefunken, Neumann. Їхня продукція забезпечує максимальну якість запису звуку. Використовуються в багатьох студіях звукозапису і радіостудіях. Також ці виробники випускають бюджетні моделі для музик-початківців.

Обираючи пристрій, пам’ятайте: якщо у вас обмежений бюджет, а мікрофон ви плануєте використовувати здебільшого вдома, то можна обмежитися купівлею динамічного пристрою. Якщо вам необхідно домогтися високої якості запису голосу чи/та музичних інструментів, придбайте дорожчий конденсаторний мікрофон.

Відгуки про статтю

Статья просто бомба. Благодаря вашим советам подобрала себе микрофон Razer Seiren X Mercury в z51. Отлично записывает звук, без помех. Когда играю звук пишется сразу отдельно и когда в игре говорю все чисто без помех. На стриме тоже оценили эту обновочку. Так до этого смотрела обзоры и мне все не нравилось, чисто обзоры что увидели и все. А у вас прям по полочкам все разложено.

Дякую за зрозумілі пояснення, це допомогло у підборі необхідної гарнітури

Много интересного.