Як вибрати мінеральну вату

Мінеральна вата – волокнистий будівельний матеріал, який застосовується для тепло-, звуко-, паро- і вогнезахисної ізоляції приміщень, інженерних комунікацій, промислового обладнання. При цьому мінеральна вата характеризується невисокою вартістю. Недолік – токсичність (виділяє фенол і формальдегід).

Важливо: ступінь небезпеки мінеральної вати – питання відкрите. Щоб мінімізувати можливу шкоду для здоров'я купуйте матеріали відомих брендів, які дорожать своєю репутацією. Мінеральна вата повинна мати документи, що засвідчують якість та безпеку (сертифікат відповідності, висновок СЕС).

Вид

Скловата – виготовляється з відходів скла, різних мінералів (вапняк, доломіт, пісок, бура, сода). Переваги: порівняно низька ціна і вага, висока міцність на вигин, хороша еластичність і паропроникність, відсутність пилу при монтажі. Недоліки: схильність до осідання при зволоженні, часточки викликають подразнення шкіри і верхніх дихальних шляхів.

Сфера використання – переважно внутрішні оздоблювальні роботи (ізоляція горищ і стін всередині приміщення). Підходить і для зовнішнього утеплення.

Кам'яна / базальтова – виробляється з гірських порід базальтової групи. Переваги: стійкість до деформації і осідання при зволоженні, висока міцність на стискання, довговічність, більш простий монтаж. Мінуси: відносно висока вартість і вага, мала еластичність і паропроникність, виділення пилу в процесі монтажу.

Базальтова вата відрізняється від кам'яної більш високою термостійкістю. Цей утеплюючий матеріал поряд з базальтовим волокном містить глину, доломіт, вапняк, шихту, доменні шлаки.

Сфера використання – переважно зовнішні оздоблювальні роботи (ізоляція фасадів будівель, скатів дахів, стін лазень і саун, гаражів). Іноді використовується і всередині приміщення.

Важливо: хоча кам'яна вата не колеться, при роботі з нею потрібно використовувати обов'язкові для скловати засоби індивідуального захисту – окуляри, респіратор, гумові рукавиці, закритий комбінезон.

Шлаковата – виготовляється з доменного шлаку (відходи металургії). Єдине достоїнство – низька ціна. За теплоізоляцією, хімічною стійкістю, водо- і звукопоглинанню поступається іншим різновидам мінвати. Практично не використовується.

Тип

Технічна – застосовується для ізоляції трубопроводів, димарів, вентиляційних труб, лазень і саун. Такий матеріал витримує температуру від -180°C до + 700°C. Виконання – плити або рулони з фольгованим покриттям.

Легка – використовується при ізоляції каркасних конструкцій, витримує лише невеликі навантаження. Щільність варіюється в межах 10-90 кг/м3. Виконання – плити або рулони.

Жорстка – призначена для ізоляції контурів конструкцій, переносить високі навантаження. Щільність становить 90 кг/м3 і більше. Виконання – плити.

Виконання

Плита – відрізняється простотою монтажу і більш високою щільністю. Підходить для ізоляції вертикальних поверхонь (фасади будівель, стіни, перегородки). Таку вату використовують при облицюванні покрівель та підлог.

Рулон – дешевше, простіше в зберіганні і транспортуванні. Оптимальне рішення для ізоляції горизонтальних поверхонь (підлоги, перекриття, скатні дахи з невеликим кутом). Мінвата в рулонному виконанні застосовується для утеплення горищ. З подібним матеріалом менш зручно працювати при утепленні вертикальних конструкцій.

Мат – використовується для ізоляції вентиляційних і кондиційних каналів, трубопроводів, резервуарів, горищ і покрівель. Мінвата в матах не розрахована на значні навантаження. Зустрічається рідше, ніж попередні форми випуску.

Залежно від виконання варіюється довжина мінвати: вата в плитах – найкоротша, в матах – довша, а рулони відрізняються максимальною довжиною. Чим довше матеріал, тим менше стиків в готовому покритті.

Покриття

Алюмінієва фольга – покращує тепло- і звукоізоляційні характеристики, а також вологостійкість мінеральної вати. Подібний варіант використовуються для ізоляції трубопроводів гарячого водопостачання, покрівлі, горищних і підвальних приміщень, саун, душових.

Склополотно – підвищує жорсткість і запобігає вітрову ерозію мінеральної вати (захист від вітру). Таким матеріалом обробляють вентильовані навісні фасади.

Без покриття – підійде, якщо немає високих вимог до теплоізоляції, волого- або вітрозахисту.

Щільність і товщина

Ці параметри впливають на експлуатаційні характеристики мінеральної вати. Від щільності залежить термін служби і стійкість матеріалу до деформацій, а товщина визначає тепло- і звукоізоляційні параметри.

Одиниця виміру щільності – кілограм на метр кубічний (кг/м3). Щільність скловати становить 11-200 кг/м3, аналогічний параметр у кам'яної / базальтової вати вище – 15-220 кг/м3. Із зростанням щільності збільшується вага і ціна матеріалу.

Орієнтовні показники щільності:

 • для перекриттів, горищ і скатних покрівель – 11-50 кг/м3;
 • для внутрішніх перегородок, стель, підлог – 50-100 кг/м3;
 • для фасадів – 45-100 кг/м3 (вентильованих), 145-165 кг/м3 (штукатурних);
 • для підлог під стяжку, плоских покрівель – до 200 кг/м3.

Орієнтовні параметри товщини:

 • для перекриттів, дахів і підлог – 50-150 мм;
 • для фасадів – 80-200 мм (вентильованих), 20-120 мм (штукатурних).

Група горючості

Мінеральна вата найчастіше відноситься до негорючих матеріалів (НГ), які переносять вплив дуже високої температури без втрати експлуатаційних властивостей. Виняток становлять окремі різновиди скловати, що володіють підвищеною міцністю. В таку продукцію додають синтетичні речовини, що зв'язують, які і роблять цей матеріал слабкогорючим (Г1).

Додатково

Коефіцієнт теплопровідності – чим нижче ця характеристика, тим краще теплоізоляційні властивості мінеральної вати. Даний показник для скловати становить 0.038-0.046 Вт/(м*К), для кам'яної / базальтової – 0.035-0.042 Вт/(м*К).

Робоча і максимальна температура – визначає, чи підійде мінеральна вата для утеплення покрівлі або облицювання стіни поблизу радіатора опалення або котла. Скловата розрахована на діапазон від -60°C до + 450°C, кам'яна / базальтова витримує температуру від -180°C до + 750°C.

Паропроникність – здатність мінвати «дихати» (пропускати крізь себе пар, який міститься в повітрі). Паропроникність скловати становить 0.4-0.7 мг/(м.год.Па), кам'яної / базальтової – 0.3 мг/(м.год.Па).

Коефіцієнт звукопоглинання – визначає звукоізоляційні властивості мінеральної вати. Цей показник приблизно однаковий у скловати і кам'яної / базальтової вати – 0.8-0.92 і 0.75-0.95.

Водопоглинання – здатність мінвати вбирати вологу з повітря. Вказується у відсотках (%) від маси утеплювача за 24 години. Чим більше водопоглинання, тим швидше намокне матеріал. При намоканні мінеральної вати її ізоляційні властивості значно знижуються. Скловата має параметр 1.7%, кам'яна / базальтова вата – 0.095%.

Хімічна стійкість – здатність мінеральної вати переносити негативний вплив хімікатів. При взаємодії з кислотами або лугами матеріал втрачає свою вагу, що погіршує теплоізоляційні властивості. На цей показник звертають увагу, якщо передбачається фарбування поверхні, поруч з якою закладена вата. Орієнтовні параметри:

 • скловата – втрата ваги до 38.9% (кислоти), до 6% (луга);
 • кам'яна / базальтова вата – втрата ваги 24% (кислоти), 6.4% (луга).

Стисливість – враховується при утепленні вертикальних конструкцій, оскільки матеріал найчастіше кріпиться в розпір. Цей параметр залежить від щільності мінеральної вати:

 • 30-50 кг/м3 – до 50% (м'яка);
 • 75 кг/м3 – 20% (напівжорстка);
 • 125 кг/м3 – до 12% (середньої жорсткості);
 • 150-175 кг/м3 – до 2% (жорстка).

Розмір

Розмір мінеральної вати залежить від виконання:

 • плита – 1000-1250 мм (довжина), 600 мм (ширина);
 • рулон – 7000-10000 мм (довжина), 1200 мм (ширина).

Розміри плити мінеральної вати вибираються виходячи з відстані між стійками каркасу. Для монтажу в розпір ширина плити повинна бути більше на 1-2 см. Якщо дистанція між лагами перевищує ширину мінвати, переверніть її горизонтально і відріжте зайве. У разі, коли відстань між стійками дуже велика, користуйтесь рулонними матеріалами.

Для полегшення вибору мінеральної вати вказується площа покриття і кількість в упаковці. В першому випадку покупець набуває необхідну кількість упаковок мінеральної вати, щоб охопити необхідну площу. Якщо ж цієї інформації немає, то слід перемножити довжину і ширину окремої плити або рулону, а потім помножити результат на кількість в упаковці.

Важливо: перед обранням мінеральної вати прорахуйте площу поверхні, що утеплюється (довжина перемножується на ширину). Якщо потрібно облицювати весь будинок, то помножте його периметр на висоту. При наявності декількох поверхів отримана цифра множиться на їхню кількість. Щоб гарантовано утеплити всю необхідну площу, рекомендується купувати матеріал з запасом (до 15%).

Вага

Цей параметр визначає навантаження, яке буде давати мінвата на конструкцію. Легшу вату рекомендують використовувати при обробці підлог верхніх поверхів або горищного перекриття. Матеріал важче варто вибрати для облицювання стін і підлоги.

Відгуки про статтю