Як вибрати міні-трактор

Міні-трактор - багатофункціональна машина, яка призначена для обробки земельних ділянок. Подібна техніка розрахована на широкий спектр садово-городніх і комунальних робіт. Міні-трактор з відповідним оснащенням замінить газонокосарку, підгортальник, лопату, культиватор, навантажувач, мотоблок та іншу сільськогосподарську техніку.

При виборі міні-трактора враховуйте основні моменти.

 • Бренд. Надійний міні-трактор обійдеться дорого. Відомі виробники пропонують іноваційні рішення, якісні матеріали та сервісне обслуговування. Це збільшує вартість машини.
 • Матеріали. Краще рішення - кузов з оцинкованого металу і мінімальну кількість пластикових деталей. Якщо метал не оцинкований, то він стане мішенню для корозії, а пластик, хоча і не боїться іржі, все одно досить крихкий. Крім того, пластик чутливий до різких стрибків температур, що негативно позначається на міцності.
 • Якість збирання. Болти і гайки повинні бути добре закручені, а деталі - надійно зафіксовані.
 • Комфорт. Чим комфортніше відчуває себе оператор в міні-тракторі, тим ефективніше його робота. Тому варто сісти в крісло трактора, спробувати кермо або важелі управління. Орієнтир - ручки перебувають на відстані витягнутої руки. Правда, за високий рівень комфорту доведеться розщедритися.
 • Власний фізичний стан (зріст, вік, вага, сила) і технічна грамотність. Наприклад, для підлітків машина з рульовим керуванням - не найкращий вибір. Людям, які не можуть похвалитися великою силою, підійде міні-трактор з важільним керуванням.

Крім того, щоб оцінити можливості і комфортність управління міні-трактором, протестуйте його. Зверніть увагу на термін і умови гарантійного обслуговування.

Після придбання міні-трактор підлягає реєстрації в Держтехнагляді. Якщо машина використовується виключно для виконання сільгоспробіт, то оператор повинен мати спеціальні права тракториста.

Якщо ж техніка застосовується в комунальних або будівельних роботах, отже, є учасником дорожнього руху, то водієві необхідно мати права. Для роботи в межах міста, оператор міні-трактора обов'язково проходить навчання, атестацію і отримує права на водіння спецтехніки.

Крім того, міні-трактор повинен пройти техогляд, що засвідчується відповідною довідкою.

Клас

Побутовий - малопотужний міні-трактор, який використовується для обробки ділянки площею до 4000 м2. На такий агрегат встановлюються борони, граблі та навісні валики.

Напівпрофесійний - більш потужна модель, здатна обробити територію в 5000-7000 м2. В подібній машині використовується сніго-відвал, культиватор, сівалка, планувальник, аератор.

Професійний - потужна і багатофункціональна машина, якій під силу обробити простір в кілька десятків тисяч м2. Професійна модель очищує сніг з доріжок, зрошує і копає поля, виконує ряд інших робіт. Подібно міні-тракторам інших класів, в такій машині передбачена можливість зміни оснащення в залежності від поставлених завдань.

Тип

Райдер - невеликий і малопотужний трактор з сидінням для користувача. Відрізняється хорошою прохідністю, маневреністю і простотою в управлінні і обслуговуванні (регулярне миття і заміна мастила). Райдер дешевше і легше міні-трактора, але і термін служби у нього коротше. На відміну від міні-трактора у райдера мотор знаходиться ззаду (під сидінням оператора).

Призначення: стрижка газонів, заготівля сіна, удобрення грунту, прибирання снігу. Райдер відмінно підійде для обробки порівняно невеликих ділянок і важкодоступних місць.

Міні-трактор (садовий) - великий і потужний трактор, часто забезпечується закритою кабіною для оператора. Це більш дорога і складна в експлуатації техніка, яка використовується з безліччю додаткового навісного та причіпного обладнання, що розширює її функціонал. Обслуговування міні-трактора проводиться в сервісному центрі.

Призначення: широкий спектр завдань, в тому числі: добриво, культивація і орання грунту, прибирання трави і снігу, заготівля сіна, роботи по навантаженню. Садовий трактор - оптимальне рішення для обробки значних площ і виконання великого обсягу робіт.

Двигун

Електричний - порівняно дешевий, легкий, малошумний, простий в експлуатації (не потрібно міняти мастило). Однак подібний двигун має малу потужність і вимагає частого підзаряджування акумулятора, що незручно. Електромотор зустрічається в легких тракторах.

Бензиновий - потужний (10-35 к.с.), але дорогий, важкий і складний у використанні, так як вимагає заміни мастила, чищення фільтрів і свічок. За рівнем шуму цей двигун знаходиться посередині між електричним і дизельним мотором. Бензиновим двигуном оснащуються багато які райдери і міні-трактори.

Дизельний - за потужністю не поступається бензиновому мотору, але вигідно відрізняється від нього більш тривалим терміном служби і економічністю (дизельне паливо дешевше бензину, та й витрата пального у подібного двигуна менше). Недоліки: високий рівень шуму, дорогий ремонт, складний запуск в холодну пору року.

Двигун внутрішнього згоряння представлений двома видами.

 • 2-во тактний - потужний при порівняно низькій ціні, але сильно шумить при роботі. 2-во тактний мотор вимагає заправляння суміші бензину і мастила в точно визначеній пропорції (відхилення від неї призведе до передчасного зносу мотора).
 • 4-х тактний - економічний, створює менше шуму і зручний в заправці, оскільки бензин і мастило заправляються окремо. При однаковому обсязі такий мотор програє в потужності 2-во тактному.

Циліндри - чим більше циліндрів, тим потужніше, надійніше і довговічніше двигун. Недолік багатоциліндрового мотора - зменшення загального ККД.

Потужність - вимірюється в кінських силах (к. с.) або ватах (Вт). Чим вище цей параметр, тим продуктивніше міні-трактор. Потужність визначається цілою низкою чинників: типом мотора, кількістю циліндрів, об'ємом, присутністю турбонадува.

За потужністю міні-трактори діляться на три категорії:

 • міні-трактори малої потужності (до 5 кВт) - призначені для роботи на ділянках площею 10 000-20 000 м2, хороший вибір для прибирання снігу і трави, догляду за газоном, зрошення);
 • міні-трактори середньої потужності (до 15 кВт) - використовуються для обробки територій до 50 000 м2, а по функціоналу не поступаються мотоблоку, райдеру і культиватору разом узятим;
 • міні-трактори високої потужності (до 40 кВт) - дозволяють обробити до 400 000 м2 і здатні замінити собою всю садово-городню техніку. Приклади виконуваних робіт: збір і утилізація трави, збір врожаю, очищення ділянки від снігу, перекопування і розпушення грунту.

Для виконання нескладних робіт на малій території, наприклад, стриження газону, досить придбати міні-трактор потужністю до 15 к. с. Якщо ж потрібно обробити велику територію і вирішити ряд завдань (в тому числі заготівля сіна, викорчовування пнів), то в цьому випадку рекомендується вибрати машину потужністю від 20 к. с.

Важливо: щоб перевести кінські сили в кіловати, слід знати, що 1 к. с. = 735 Вт.

Обсяг - чим більше цей параметр, тим вище потужність мотора і продуктивність міні-трактора. Правда, збільшення обсягу двигуна тягне за собою зростання споживання пального і збільшення загальної ваги машини.

Обсяг паливного бака / ємність акумулятора - чим вище цей параметр, тим довше пропрацює бензиновий / дизельний або електричний міні-трактор без дозаправки / підзарядки.

Витрата пального - безпосередньо залежить від потужності двигуна. Чим потужніше міні-трактор, тим більше палива він споживає.

Охолодження двигуна - буває двох видів:

 • повітряне - дешеве і малоефективне (використовується в тракторах невеликої потужності);
 • водяне - набагато краще відводить тепло і збільшує термін експлуатації мотора.

Зустрічаються міні-трактори з турбованим мотором, який характеризується більшою потужністю і «ненажерливістю».

Пряме впорскування - зменшує витрату пального та кількість токсичних викидів.

Характеристики

Режими роботи міні-трактора зі скошеною травою:

 • викид в бік - оптимальне рішення для заготівлі сіна;
 • збирання в мішок (травозбірник) - позбавляє від необхідності збирати скошену траву з ділянки, але вимагає періодичних зупинок роботи для спустошення мішка;
 • мульчування - подрібнення трави з подальшим розкиданням її по газону. Переваги мульчування: здобрення грунту, зменшення випаровування вологи в спеку, вирішується проблема утилізації скошеної трави. Однак при косінні вологого газону мульча заважає росту трави. Тому мульчувати газон краще в суху теплу погоду.

Ширина захвату - чим більше цей параметр, тим швидше міні-трактор обробить певну ділянку. В той же час зі збільшенням ширини захвату зростають габарити і вага машини.

Рекомендовані параметри ширини захвату:

 • 71-117 см - для ділянок площею до 8 000 м2;
 • понад 117 см - для площ від 8 000 м2.

Висота скошування - дозволяє оцінити висоту трави, що залишилась після проходження райдера. Чим більше висота скошування, тим вище газонна трава після обробки машиною.

Важливо: зверніть увагу на кількість рівнів висоти скошування. Залежно від моделі їх число варіюється в межах 2-12. Чим більше таких рівнів передбачено в машині, тим точніше налаштовується положення ножа для отримання потрібної висоти трави газону.

Продуктивність - чим вище ця характеристика, тим швидше машина вирішить поставлену задачу за одиницю часу. Вимірюється в квадратних метрах на годину (м2/год). Продуктивність залежить від потужності двигуна і ширини захвату.

Гальма - представлені двома варіантами:

 • барабанні - захищені від проникнення бруду, але швидко нагріваються, що негативно впливає на гальмування.
 • дискові - повільніше нагріваються і ефективніше гальмують, але легко забруднюються, що знижує їх надійність.

Травозбірник (мішок) - виконується в декількох видах:

 • жорсткий (пластиковий) - міцний і зручний у використанні, але обважнює машину;
 • м'який (сітчастий, тканинний) - легкий і компактний, дає можливість стежити за рівнем заповнення, але працювати з ним не так зручно, як з пластиковим.

Трансмісія (коробка передач) - буває трьох видів.

 • ступінчаста механічна - мається на увазі перемикання передач вручну. Це найдешевший і простий по конструкції варіант трансмісії.
 • ступінчаста автоматична - передачі перемикаються без участі користувача. Таке рішення обійдеться дорожче.
 • безступінчаста автоматична (варіатор) - на відміну від попередніх видів трансмісії, забезпечує плавний хід міні-трактора. Найпростіша в використанні, але дорога і складна конструктивно трансмісія, обслуговування якої має проводитися в сервісному центрі. Добре підійде для новачків.

Міні-трактор з механічною трансмісією хороший для обробки грунту, а ось модель з автоматичною коробкою - для догляду за газоном і прибирання снігу.

Кількість передач - варіюється в межах 2-16. Найбільш поширені варіанти: 6 передніх і 2 задніх; 6 передніх і 3 задніх; 3 передніх і 1 задня.

Тягове зусилля - визначається потужністю мотора, габаритами і вагою ведучих коліс. Чим більше відповідні характеристики, тим вище тягове зусилля міні-трактора.

Радіус повороту (мінімальний) - чим менше цей параметр, тим простіше управляти міні-трактором.

Вантажопідйомність навісного механізму (максимальна) - ця характеристика безпосередньо залежить від ваги і довжини колісної бази міні-трактора. В цілому, чим більше вага машини, тим важче вантажі, з якими вона здатна працювати без ризику поломки.

Важливо: не перевищуйте максимальну вантажопідйомність навісного механізму, оскільки це може привести до пошкодження техніки.

Привід коліс - в побутових і напівпрофесійних моделях зазвичай зустрічається задній привід. Професійні міні-трактори оснащуються повним приводом, який характеризується підвищеною тягою і відмінною прохідністю, але масивний і «ненажерливий». Незважаючи на ці мінуси, повний привід - краще рішення для міні-трактора, особливо при роботі в складній місцевості.

Колісна база - поздовжня дистанція між осями задніх і передніх коліс райдера або міні-трактора. Чим довше колісна база, тим краще працює і пересувається техніка. Ця деталь набуває ще більшого значення, якщо на машину встановлена телескопічна стріла або навісні сільгоспзнаряддя.

Діаметр задніх коліс - в міні-тракторах часто значно більше розміру передніх, що підвищує прохідність.

Ширина задніх коліс - чим вище цей параметр, тим краще зчеплення міні-трактора з дорожньою поверхнею.

Для райдера параметри передніх коліс важливіше, ніж для міні-трактора.

BВП - вал відбору потужності, який передає крутний момент на під'єднане до міні-трактора обладнання.

 • Швидкість обертання - від цього параметра залежить сумісність міні-трактора з навісним сільгоспзнаряддям. Більше швидкостей BВП - більше пристосувань можна встановити на машину. Не вмикайте швидкість BВП, яка не передбачена для певного навісного обладнання, так як в цьому випадку зростає ризик його пошкодження.
 • Розташування - найчастіше зустрічається заднє (сільгоспзнаряддя для обробки землі), набагато рідше - переднє (для бульдозерних відвалів, навантажувачів та іншого обладнання). На міні-трактор з переднім і заднім розташуванням BВП встановлюються будь-які навісні пристосування.
 • Потужність - чим вище цей параметр, тим більше потужності подається на під'єднане обладнання.

Рівень шуму - чим менше цей параметр, тим тихіше працює міні-трактор і комфортніше його експлуатація. Машина з низьким рівнем шуму не потривожить сусідів, що особливо важливо при використанні техніки вночі.

Вага - впливає на ефективність обробки грунту міні-трактором і визначається його потужністю. Чим важче машина, тим краще і швидше вона виконає поставлені завдання. Оптимальний вибір - трактор вагою від 500 кг. Практика показує, що хороші результати дає використання міні-тракторів вагою 1-2 тонни.

Важливо: щоб правильно зорієнтуватися при виборі міні-трактора по вазі, керуйтеся правилом (співвідношення ваги до потужності: 50 кг на 1 к. с.).

Дека - виконується з пластика і металу. Пластикова дека дешева і не схильна до корозії, але володіє низькою міцністю, сталева - надійна, але чутлива до корозії. Кращий вибір - алюмінієва дека, що поєднує високу міцність і стійкість до корозії. Правда, високі експлуатаційні характеристики такої деки помітно підвищують її ціну.

Оснащення

Гідропідсилювач керма - дозволяє управляти міні-трактором, не докладаючи великих зусиль. В свою чергу це полегшує маневрування машиною.

Підсклянник - завдяки цьому аксесуару прохолодні напої у оператора будуть завжди під рукою.

Лічильник мотогодин - відображає кількість годин, відпрацьованих мотором. Такий прилад нагадує водієві про необхідність проведення техобслуговування.

Датчик рівня палива / індикація ступеня заряду - з його допомогою оператор контролює рівень палива / заряду, щоб своєчасно заправити / підзарядити машину.

Гідравлічний вихід (клапан) - застосовується для під'єднання до міні-трактора різних навісних гідравлічних сільгоспзнарядь (фронтальний навантажувач, екскаватор).

Дуга безпеки - підвищує безпеку оператора при перекиданні міні-трактора. Дугою безпеки забезпечуються райдери і міні-трактори без закритої кабіни.

Регульоване сидіння - дозволяє підігнати сидіння під зріст водія. Підвищує рівень комфорту при використанні техніки.

Закрита кабіна - служить для більш комфортної експлуатації міні-трактора. Кабіна зберігає тепло, а в деяких моделях передбачається навіть її опалення, що корисно взимку.

Блокування гальм - запобігає випадковому руху міні-трактора. Ця опція стане в нагоді під час зупинки, коли машина може виїхати разом з водієм (особливо на схилах).

Блокування диференціала - покращує маневреність і прохідність, знижує знос покришок, забезпечує малий радіус повороту.

Сільгоспзнаряддя - розширюють можливості міні-трактора. Бувають навісними і причіпними. Зустрічаються такі види обладнання:

 • кущоріз - для зрізу гілок дерев і чагарників;
 • аератор - для розпушення грунту (в результаті земля насичується киснем);
 • граблі - для прибирання зістриженої рослинності і соломи;
 • грунтофреза - для культивації грунту (вирівнювання, розпушування) з метою поліпшення його характеристик:
 • плуг - для орання грунту;
 • дроворуб - для заготівлі дров;
 • картоплекопач - для збору врожаю картоплі, буряка, ріпи, часнику, цибулі та інших коренеплодів;
 • ніж-відвал - для прибирання ділянки від снігу або бруду;
 • сівалка - для сіяння насіння, удобрення грунту, розподілу піску;
 • візок-причіп - для транспортування різних предметів (в тому числі садових інструментів, мульчі, гравію, сміття).

Крім того, на міні-трактори встановлюються підгортальник, плоскоріз, часникосаджалка, подрібнювач, борона, грунтозачепи та інше обладнання.

Кріплення навісних сільгоспзнарядь - буває одноточковим і триточковим. Другий варіант набув найбільшого поширення.

Телескопічна стріла з гідроприводом - дає можливість застосовувати міні-трактор як навантажувач. Цей пристрій знаходиться в передній частині машини.

Касетний механізм - дає можливість швидко і легко міняти обладнання на міні-тракторі. Встановлюється на триточковому кріпленні.

Круїз-контроль - підтримує швидкість міні-трактора, завдану водієм. При цьому швидкість зберігається навіть при русі по складній місцевості (схили, нерівна дорога).

Передні фари - стануть в нагоді для роботи вночі.

Поради щодо використання

 • Не можна запускати міні-трактор на місці його заправляння.
 • Не рекомендується працювати вночі, оскільки в темний час доби набагато простіше натрапити на предмети, здатні зламати ріжучий механізм.
 • Слід зменшувати швидкість на поворотах, щоб уникнути занесення і не втратити керованість машиною.
 • Одягайте спеціальний одяг: довгі штани, нековзке взуття, навушники, окуляри.
Відгуки про статтю

Молодці!!! Оце розумію Українці пояснили на хлопський розум!!!Дякую!!!