Як вибрати мороженицю

Морожениця – кухонний пристрій для приготування морозива в домашніх умовах. Складається з чаші для інгредієнтів і кришки з обертовою лопатою (мутовкою).

Морожениця дозволяє готувати різні сорти десерту, використовуючи молоко, горіхи, мед, шоколад, фрукти, вершки, згущене молоко та інші компоненти. Користувач визначає і зовнішній вигляд ласощів, використовуючи фігурні форми або прикрашаючи готовий продукт ягодами, фруктами, печивом або соусом.

Домашнє морозиво не містить барвників, консервантів, ароматизаторів, а отже, безпечно для дітей і людей з різними захворюваннями (в тому числі, алергіків). Деякі моделі здатні готувати коктейлі, йогурти, сорбет, джелато (італійське морозиво).

Тип

Механічна – приводиться в дію м'язовим зусиллям користувача (за допомогою ручки). Чаша з холодоагентом охолоджується в морозильній камері, після чого в неї заливають підготовлену суміш. Перемішування компонентів здійснюється вручну.

Механічна морожениця – найдешевша, але незручна у використанні, оскільки для приготування морозива потрібні значні зусилля. Подібні апарати не залежать від електромережі, але це не є перевагою, так як вони потребують роботи морозильника. Механічні морожениці – застарілий варіант і зустрічаються рідко.

Електрична – працює від електромережі і за принципом дії нагадує міксер: перемішування інгредієнтів відбувається автоматично після натискання кнопки. Такий пристрій набагато простіше у використанні, ніж механічний аналог, але коштує дорожче. Електричні морожениці видають слабкий шум під час роботи.

Зустрічаються два види електричних морожениць в залежності від наявності/відсутності компресора.

Напівавтоматична – чаша з холодоагентом ставиться в морозилку. Потім в неї заливається суміш, встановлюється кришка з лопатою і натискається кнопка. По зручності і ціні така морожениця займає проміжне положення між механічним і автоматичним пристроєм.

Напівавтоматична морожениця виробляє лише одну порцію за один цикл – вона буде готова до застосування після повторного заморожування. Для готовності до використання чаша напівавтомата повинна постійно перебувати в морозилці, а отже, для неї буде потрібно місце.

Напівавтоматичний пристрій вигідно відрізняється від автоматичної моделі компактністю і меншою енергозатратністю: компресор збільшує споживання енергії, габарити і вагу фризової морожениці.

Напівавтоматична морожениця підійде для тих, хто рідко готує морозиво. Автоматичний пристрій варто вибирати любителям холодних ласощів, які готують його часто і у великих кількостях.

Автоматична (компресорна, фризова) – оснащена компресором і не вимагає попереднього заморожування. В іншому процес приготування ласощів не відрізняється від напівавтоматичного варіанту. Це найзручніша морожениця, але і найдорожча.

Важливо: зустрічаються морожениці на батарейках, які не залежать від електромережі. Приготування: суміш заливається в чашу, після чого пристрій включається і поміщається в морозилку до моменту готовності десерту. Практика показує, що в морозильній камері батарейки часто замерзають і морожениця фактично перестає працювати. В результаті замість морозива виходить шматок льоду.

Для механічної і напівавтоматичної морожениці температура морозилки повинна бути не вище – 18 °C. В іншому випадку холодоагент не замерзне

Час приготування

У різних морозницях цей параметр становить 15-90 хвилин. Більшість механічних та електричних моделей дозволяє приготувати морозиво за 20-40 хвилин. При цьому не враховується час на підготовку морозива до роботи:

  • механічні/напівавтоматичні – 12-24 години (для охолодження чаші з холодоагентом);
  • автоматичні – включаються за 5-10 хвилин до приготування (для охолодження пристрою).

Важливо: час приготування морозива залежить від складу суміші, температури компонентів та приміщення, об'єму чаші, температури в морозилці (напівавтомати), температури у чаші (фризерні).

Автоматичною моделлю можна користуватися повторно відразу після завершення циклу і приготувати кілька порцій поспіль з перервою в 10 хвилин.

Чаша

Чаша буває знімною (контейнер) і незнімною. Зазвичай зустрічаються морожениці зі знімним контейнером, який значно простіше у використанні і догляді. В комплект поставки автоматичної морожениці з фіксованою чашею часто входить і знімна, причому готувати ласощі можна в обох.

Матеріал

Пластик – ефектно виглядає, але недовговічний: чаша з часом покривається тріщинами, в яких розмножуються мікроби.

Метал (алюміній або нержавіюча сталь) – скромніше по дизайну і колірній гамі, зате служить набагато довше. Металева чаша більш гігієнічна.

Алюміній – чутливий до пошкоджень: діставати морозиво з такої чаші потрібно обережно, не використовуючи металеві предмети.

Нержавійка – довговічніше алюмінію, але зустрічається в дуже дорогих моделях.

Об'єм

Цей параметр в різних моделях коливається в межах 0.5-2 л. Обсяг чаші у більшості напівавтоматичних морожениць не перевищує 1.6 л. У деяких автоматичних моделей обсяг чаші досягає 2.5 л. Чим більше обсяг, тим більше морозива вийде за один цикл. Не варто забувати, що зі збільшенням обсягу ростуть і габарити пристрою.

Обсяг чаші визначається виходячи з кількості членів сім'ї та їх апетитів. Для сім'ї з 2-4 осіб оптимальним вибором стане літрова чаша, в якій можна приготувати 4-6 порцій ласощів. Щоб визначити кількість готового продукту, помножте обсяг чаші на 0.6. Наприклад, апарат з літровою чашею дасть 600 г морозива.

Пам'ятайте, що чаша заповнюється не повністю, оскільки в процесі приготування обсяг морозива збільшується (різниця становить 100 мл). В цьому випадку десерт добре заморозиться, а верхня кришка – не забрудниться.

Для напівавтоматичних пристроїв важливим параметром є і висота чаші, так як вона встановлюється в морозильну камеру. Перед вибором напівавтомата, виміряйте габарити морозильника, щоб в нього помістилася чаша. Висота чаші не повинна перевищувати 14 см (підійде для більшості морозилок). Зберігати ємність у камері потрібно тільки вертикально.

Потужність

Цей параметр визначається типом електричної морожениці і обсягом чаші. Від потужності безпосередньо залежить тривалість приготування морозива. Потужність напівавтоматичних моделей – 4-35 Вт, автоматичних – 150-220 Вт. Не варто купувати малопотужні морозивниці (10-15 Вт), так як в них десерт готується дуже довго.

Зі збільшенням потужності зростає швидкість роботи пристрою і споживання енергії.

Функції

Режим зберігання – підтримання морозива в охолодженому стані після завершення циклу приготування.

Функція йогуртниці – дає можливість приготувати йогурти, коктейлі, суміші. Морожениці з такою функцією є моделями «2 в 1».

Відкладений запуск – дозволяє задати час, через який почнеться приготування морозива. У результаті можна приготувати ласощі до потрібного часу.

Регулювання температури – за допомогою цієї функції користувач може змінювати консистенцію морозива.

Автоматичні програми – дають можливість легко приготувати м'яке та щільне морозиво, фруктовий лід, сорбет, джелато та інші десерти.

Оснащення

Друга знімна чаша (для фризерів) – дозволяє готувати другу порцію морозива відразу ж після отримання першої. Продукт, приготований в знімному контейнері, поміщається в морозилку для додаткового заморожування (щоб морозиво затверділо), а стаціонарна чаша після очищення знову використовується в роботі. Таким чином, можна швидко приготувати два сорти морозива.

Порційні скляночки – дають можливість готувати окремі порції різного десерту за один цикл. В комплект входить від 2 до 4 таких скляночок об'ємом 100 мл.

Таймер – за допомогою звукового сигналу або світлового індикатора повідомляє про завершення циклу приготування. Зустрічаються два варіанти таймера – електронний або механічний. В деяких пристроях таймер відсутній.

Оглядове віконце – дає можливість спостерігати за приготуванням ласощів.

Відсік для кабелю – призначений для зберігання шнура.

Ложка – буває двох видів:

  • з виштовхувачем – робить кульки з морозива;
  • без виштовхувача – використовується для накладання затверділих ласощів.

Лопатка – призначена для вилучення морозива з чаші. Така лопатка виконується з пластика або дерева.

Важливо: не варто користуватися металевими приладами для вилучення морозива, так як вони можуть зіпсувати чашу.

Форми – служать для красивого оформлення десерту. Приготоване морозиво виходить м'яким. Для остаточного затвердіння воно викладається в форми і поміщається в морозильну камеру. Форми знадобляться і для приготування фруктового льоду. Для цієї мети підійдуть і силіконові форми для випічки (метелики, сердечка і т. д.).

Книга рецептів – підмога для створення смачного морозива.

Важливо: крім натуральних продуктів для приготування морозива користуються і сухими сумішами. Переваги сумішей: простота застосування, різноманітність смаків (в тому числі незвичайних), по консистенції морозиво нагадує магазинні зразки. Недолік – вміст у продукті консервантів і загусників.

Дисплей – відображає інформацію про роботу морозива (зворотний час, температура). Полегшує використання приладу.

Поради

  • Компактний напівавтомат зберігається в будь-якій шафі або навіть на полиці, громіздка автоматична морожениця, за габаритами нагадує мікрохвильову піч, вимагатиме окремого місця.
  • Поцікавтеся, чи можна мити мороженицю в посудомийній машині. Не всі пристрої допускають подібне миття.
  • Після завершення роботи морожениці, слід почекати 2-4 години, щоб чаша нагрілася до кімнатної температури. Потім її вимийте і насухо витріть.

Виробник

Всі морожениці мають єдині принципи роботи. Від виробника залежить лише країна і якість збірки, матеріалів і дизайн. Середньою якістю володіють моделі Elbee, Hilton, Binatone, Rotex, Ariete, Vitek, Saturn. Це найпростіші моделі з невеликими пластиковими чашами. З недоліків варто відзначити пластик, який спочатку може неприємно пахнути, шум у роботі і нагрів корпусу при довгій роботі морожениці.

Кращими моделями для дому вважаються морожениці Clatronic, DEX, Cuisinart, Delonghi, Fagor, Kenwood, Steba. Вони, як правило, коштують дорожче, але відрізняються більшою надійністю і якістю матеріалу чаші. Високою ціною, як правило, відрізняються морожениці з компресором, наприклад, марок Bartscher, Unold або Vimar.

Відгуки про статтю