Як вибрати мотоцикл, скутер

Вид

Мопед – двоколісний транспортний засіб із двигуном внутрішнього згоряння малого обсягу. Характеризується найнижчою вартістю та максимальною швидкістю, економною витратою палива і відсутністю коробки передач (є лише в деяких моделях). Може використовуватися для перевезення великогабаритних вантажів.

Мопед – ідеальний варіант для пересування на невеликі дистанції по грунтових дорогах в сільській місцевості.

Скутер – відрізняється від мопеда більш високою ціною, більш великим робочим об'ємом двигуна і наявністю вариаторної (автоматичної) коробки передач. Володіє більш привабливим дизайном і кращими аеродинамічними властивостями, що дозволяє збільшити максимальну швидкість. У той же час скутер повільніше набирає швидкість і не розрахований на їзду по грунтових дорогах і перевезення великого багажу.

Скутер призначений для використання в міських умовах.

Мотоцикл – обійдеться дорожче скутера і зазвичай має більший об'єм двигуна. Мотоцикл потужніший за попередніх двоколісних транспортних засобів, має кращу аеродинаміку. Але мотоцикл споживає більше палива, розвиває високу швидкість і вимагає цілком впевнену техніку водіння.

Мотоцикл використовується для поїздок на великі відстані по асфальтових і грунтових дорогах.

Трицикл – на відміну від попередньої мототехніки забезпечений трьома колесами, що забезпечує підвищену стійкість і спрощує водіння. У порівнянні з іншого мототехникою трицикл виглядає більш оригінально і краще пристосований для перевезення великих вантажів. У той же час даний транспортний засіб коштує досить дорого і зустрічається рідко.

Трицикл – хороший вибір для міських і туристичних поїздок.

Тип мотоцикла

Класичний – надійний і універсальний мотоцикл, передбачає зручну пряму посадку. Підходить для новачків. Використовується для комфортної їзди по асфальтових дорогах.

Ендуро – відрізняється від класичного мотоцикла меншою вагою, більш високою і жорсткою підвіскою, невибагливістю в обслуговуванні. Призначений для їзди і спортивних змагань по пересіченій місцевості, грунтових дорогах, піску, бруду.

Спортивний (спортбайк) – характеризується потужним двигуном, має посадку в позі ембріона. Має ефектний зовнішній вигляд і чудові аеродинамічні властивості. Таку модель вибирають досвідчені байкери, які беруть участь в мотогонках по асфальтових дорогах.

Двигун

Тип

ДВЗ (двигун внутрішнього згоряння) – працює на бензині. Такий двигун має високу потужність, не боїться низьких температур і має великий пробіг (на одній заправці бака). При цьому модель з ДВЗ заправляється протягом декількох хвилин. Мінуси: висока ціна палива, токсичність, сильний шум і вібрація.

Розрізняють два види ДВС.

 • 2-тактний – відносно дешевий і легкий мотор. Але такий двигун споживає більше пального, складніше в обслуговуванні і викидає більш токсичний вихлоп. Ці двигуни встановлюються на невеликі мотоцикли та скутери, призначені для поїздок на короткі відстані.
 • 4-тактний – позбавлений мінусів 2-тактного аналога, зокрема, не вимагає змішувати бензин і масло в певній пропорції. Даний агрегат програє 2-тактному по потужності (при однаковому обсязі). Оптимальний для пересування на дальні відстані. Основний вид ДВЗ, який використовується в більшості мототехніки.

Електричний – працює від акумулятора. У порівнянні з ДВЗ такий мотор дешевше і простіше в експлуатації і обслуговуванні, менше потребує ремонту і тихіше працює. Недоліки: висока ціна самого мотоцикла (найдорожча складова – акумулятор), відносно низька потужність, малий запас ходу, чутливість батареї до низьких температур і глибокого розряду, тривала зарядка (4-6 годин).

Потужність

Цей параметр визначає експлуатаційні характеристики мототехніки (максимальна швидкість, тяга, швидкість розгону). Потужність ДВЗ вимірюється в кінських силах (л. с.), електричних – у ватах (Вт). Залежно від моделі потужність бензинових моторів становить 5-160 л. с., електричних – 500-10000 Вт.

Зі збільшенням потужності зростає максимальна швидкість і тяга байка. Мотоцикл з мотором на 2 л. с. (1500 Вт) розвиває швидкість 30-50 км/ч, двигун потужністю 4-5 л. с. (3000-3700 Вт) дає 50-70 км/ч. Але чим більше ця величина, тим вище витрата палива/енергії від батареї і нижче запас ходу у електричної мототехніки.

Більш потужний двигун ускладнює байк і висуває додаткові вимоги до міцності його рами.

Вибір мотоцикла по потужності залежить від конкретного завдання:

 • їзда по піску – 6-10 л.с.;
 • щоденна їзда по місту – 10-12 л.с .;
 • енергійна їзда по місту – 20-30 л.с.;
 • подорожі на далекі відстані – 60-80 л.с.;
 • мотогонки – 100-160 л.с.

Також при виборі мототехніки за цим показником враховуйте наступний момент:

 • для управління мототехникой з електродвигуном потужністю до 4 кВт (4000 Вт) знадобляться водійське посвідчення категорії А1;
 • для управління байками з електромотором потужністю 4 кВт і потрібне водійське посвідчення категорії А.

Важливо: для перекладу кінських сил в вати, слід знати, що 1 л.с. = 735 Вт.

Робочий об'єм

Даний параметр вказується для мототехніки з бензиновим двигуном. Одиниця виміру – кубічний сантиметр (см3). Чим більше робочий об'єм двигуна, тим вище його потужність (при інших рівних умовах). У той же час збільшуються габарити самого двигуна і байка.

Орієнтовні параметри робочого об'єму двигуна різних типів мототехніки:

 • мопеди – до 50 см3;
 • скутери – 50-125 см3;
 • мотоцикли – 80-1800 см3.

Орієнтовні параметри робочого об'єму силового агрегату різних видів мотоциклів:

 • класичні – 125-1300 см3;
 • ендуро – 125-600 см3;
 • спортивні – 800-1300 см3.

Вибір байка по робочому об'єму двигуна залежить і від завдання:

 • спокійна їзда по місту – 80-125 см3;
 • навчання – 125-150 см3;
 • їзда по пересіченій місцевості – 150-250 см3;
 • їзда по місту – 150-250 см3;
 • швидкісна їзда по шосе, мотогонки – 650 см3 і більше.

Робочий об'єм двигуна також співвідносять з категорією водійського посвідчення:

 • для керування мототехникой із двигуном, що має робочий об'єм до 50 см3, потрібні водійське посвідчення категорії А1;
 • для управління байками з двигуном, що має об'єм 50 см3 і більше, знадобиться водійське посвідчення категорії А.

Система охолодження

Повітряна – порівняно дешева, надійна і проста система охолодження. Не має потреби в обслуговуванні. Мінуси: висока ймовірність перегріву мотора в спеку або при тривалому простої в пробках, малий ресурс двигуна, необхідність частої заміни фільтрів і масла. Повітряною системою оснащуються мопеди, скутери і малопотужні мотоцикли для щоденних поїздок.

Рідинна – збільшує ресурс і питому потужність мотора, не вимагає частої заміни масла і фільтрів. Мінуси: дорожнеча, велику вагу, підвищений ризик виходу з ладу, необхідність регулярного обслуговування. Рідинна система – доля спортивних мотоциклів.

Запуск двигуна

Електростартер – зручний в експлуатації, так як не вимагає застосування фізичних зусиль. Недолік – залежність від заряду акумулятора. Також електростартер може не спрацювати при несправної електричної системі запалювання транспортного засобу. Електростартером оснащується більшість сучасної мототехніки.

Кікстартер (ножний стартер) – спрацьовує при різкому натисканні ногою на педаль. Кікстартер дешевший і надійніший ніж електростартер, але для запуску мотора необхідні фізичні зусилля і вправність. Найчастіше початківці байкери ламають ножний стартер або самі отримують травми. У ряді моделей кікстартер є допоміжним пристроєм, який дозволяє запустити двигун в екстрених ситуаціях.

Тип трансмісії

Механічна (МКПП)– найдешевша і надійна коробка передач. Забезпечує максимальний контроль над потужністю байка при пересуванні по грунтовій або мокрій дорозі. Обслуговування МКПП найменш витратне, а витрата палива в процесі руху мінімальна. Мінус – ця мототехніка є найскладнішою в управлінні. МКПП вибирають досвідчені байкери і цінителі екстремальної їзди.

Напівавтоматична – простіша в експлуатації, ніж механічна, так як не вимагає включати зчеплення. За своїми характеристиками знаходиться посередині між механічною трансмісією і варіатором. Мототехніка з напівавтоматичного коробкою передач підходить новачкам.

Варіатор (CVT) – автоматична безступінчата коробка передач. Найзручніший варіант, оскільки позбавляє байкера від необхідності вручну перемикати швидкості. Недоліки: висока ціна, підвищена витрата пального, складне і дороге обслуговування. Оптимальний для початківців мотоциклістів і тих, кому до душі комфортна і спокійна їзда. Ідеальне рішення для міських умов і рівних доріг.

Амортизатори задньої підвіски

2 амортизатора – забезпечують комфортне пересування по рівній дорозі. Класичне рішення, яке зустрічається у багатьох байках. Не підходить для екстремальної їзди.

1 амортизатор – полегшує конструкцію мототехніки і краще веде себе при серйозних навантаженнях. У подібних ситуаціях вага байка часто переноситься на заднє колесо.

Передній і задній гальмо

Дисковий – надійний гальмо, яке дуже швидко зупиняє байк. Такий варіант забезпечує максимально комфортну і безпечну їзду по міських дорогах і шосе. Недоліки: висока ціна, малий термін служби (10-15 тис. км).

Барабанний – простіший по конструкції, довговічніший (100-150 тис. км) і дешевший дискового гальма. Але таке гальмо менш ефективне і частіше скрипить. Підходить для пересування грунтовими дорогами.

Барабанні гальма встановлюють на мопеди, а скутери та мотоцикли часто оснащуються переднім дисковим і заднім барабанним гальмом. Це пояснюється тим, що ефективність гальмування переднім колесом набагато вище, ніж заднім.

Обсяг паливного бака і витрата палива на 100 км

Ці показники дозволяють оцінити відстань пробігу бензинової мототехніки на одній заправці. Чим більше об'єм паливного бака, тим далі проїде транспортний засіб (при однаковій витраті пального). Але об'ємний бак збільшує габарити і вага мототехніки.

Обсяг паливного бака різних мотоциклів становить 3-23 л. Підбирається в залежності від конкретного завдання:

 • стрибки – до 4 л;
 • їзда по місту – 6-8 л;
 • поїздки на невеликі відстані – 11-14 л;
 • далекі подорожі – 20-23 л.

Мотоцикли в середньому споживають 5-7 л палива на 100 км.

Запас ходу

За цим параметром оцінюють відстань, яке електрична мототехніка може подолати на одному заряді батареї. В середньому запас ходу складає 50-100 км.

Виробники вказують запас ходу в розрахунку на ідеальні умови: рівну дорогу, легку їзду, рух на середній швидкості. Тому фактичне значення запасу ходу завжди менше номінального.

Акумулятор

Тип

Li-Ion – екологічний, компактний і довговічний акумулятор. Дана батарея швидко заряджається. Недолік – висока ціна.

Свинцево-кислотний – обійдеться дешевше попереднього типу батареї. Він не боїться низьких температур, має непогані параметри пускових струмів і ємності. Мінуси: підвищені габарити і вага, токсичність електроліту. Цими акумуляторами оснащується більшість електричної мототехніки.

Ємність

Ця характеристика визначає запас ходу електричного мопеда, скутера, мотоцикла і трицикла. Одиниця виміру – ват-година (Втч). Чим вище ємність батареї, тим більшу відстань пройде мототехніка на одному заряді. Правда, на запас ходу також впливають характеристики двигуна і інші фактори.

Максимальна швидкість

Такий параметр означає найбільшу швидкість, яку може досягати мототехніка. Визначається потужністю двигуна.

Орієнтовні параметри максимальної швидкості різних видів мототехніки:

 • мопеди – 50 км/год;
 • скутери – 120 км/год;
 • мотоцикли – 90-300 км/год;
 • трицикли – 35-40 км/ч.

Максимальна швидкість мотоцикла визначається поставленим завданням:

 • їзда по місту – до 90-100 км/год;
 • подорожі – 110-180 км/год;
 • мотогонки – 260-300 км/год.

Оснащення

Габарити і фари – роблять мототехніку помітною в сутінках і нічний час. Необхідні для безпечної їзди. Ці пристрої можна придбати і окремо.

Клаксон (сигнал) – сповіщає пішоходів та інших учасників дорожнього руху про наближення райдера на мототехніки. Знижує ризик дорожньо-транспортних пригод.

Світлові покажчики поворотів – попереджають учасників дорожнього руху про майбутній повороти байка. Зменшують імовірність аварій.

Кошик / багажник – розміщується в передній / задній частині транспортного засобу. Служить для перевезення різних речей.

Підніжка – підставка, яка дає можливість встановити двоколісний транспортний засіб у вертикальному положенні. Підніжку використовують під час стоянки байка.

Деякі моделі оснащуються сигналізацією, спинкою і поручнями для пасажира і іншими аксесуарами.

Розмір коліс

Дана характеристика багато в чому визначає швидкість мототехніки. Чим більше колеса, тим вище швидкість. Коливається в межах R12-18 дюймів.

Розмір коліс підбирається в залежності від поставленого завдання:

 • їзда по місту – R12-14;
 • поїздки на далекі відстані – R15-16;
 • мотогонки – R17-18.

Розміри і вага

Від цих параметрів багато в чому залежить поведінка мототехніки на дорозі. Великий транспортний засіб забезпечує впевнену їзду на трасах, але така техніка гірше маневрує. Довжина мотоциклів коливається в межах 1600-2600 мм.

Чим важче мототехніка, тим вона міцніше і стійкіше при русі по прямій. Зате більш легким транспортним засобом простіше маневрувати і утримувати рівновагу під час зупинок. Легкі байки підходять для міських умов, а більш важкі моделі гарні для подорожей на далекі відстані. Вага мотоциклів становить 70-350 кг. Початківцю байкеру підійде мотоцикл вагою до 130 кг.

Вага мотоцикла підбирається виходячи з поставленого завдання:

 • стрибки – 70-80 кг;
 • їзда по місту – 90-110 кг;
 • швидкісна їзда – 200 кг і більше;
 • далекі подорожі по шосе – 300 кг.

Середні параметри мотоцикла:

 • габарити (ДхШхВ) – 2100х780х1100 мм;
 • вага – 200 кг.

Висота по сідлу

Дана характеристика відповідає за комфорт байкера при їзді. При виборі транспортного засобу враховується зростання райдера: чим він вищий, тим більше повинна бути висота по сідлу.

Також висота по сідлу залежить від конкретного завдання:

 • їзда по шосе – 500-800 мм;
 • швидкісна їзда на спортбайке – 500-700 мм;
 • стрибки з трампліну – 960 мм.
Відгуки про статтю