Як вибрати м'яч

Спортивний м'яч – інвентар, призначений для ігрових видів спорту: футбол, баскетбол, волейбол та інші. Всі м'ячі (крім м'яча для регбі) мають сферичну форму.

Футбольний м'яч

Футбольний – складається з гумової камери, внутрішнього покриття і покришки. Покришка м'яча складається з 12 п'ятикутників і 20 шестикутників, зшитих або склеєних між собою.

Зустрічаються такі види футбольних м'ячів.

Професійний – призначений для ігор футбольних команд на найвищому рівні. Виготовляється з найякісніших матеріалів, що відбивається і на його ціні. Повинен відповідати нормам, встановленим FIFA.

Матчевий – використовується для ігор на різних рівнях. Його ціна нижче, ніж професійної моделі, але вище, ніж тренувальної. Характеристики матчевого м'яча повинні відповідати нормам FIFA.

Тренувальний – дешевший варіант, ніж попередні види м'ячів. Оптимальний варіант для гри на дуже жорстких поверхнях, при цьому витримує велику кількість ударів.

Для мініфутболу (футзал) – відрізняється від звичайного м'яча тим, що його камера наповнюється не повітря, а матеріалом з піни. Такий м'яч важчий, отже, відскок стає не таким швидким.

Рекламний (сувенірний) – невеликий сувенірний м'яч призначений для просування події, компанії, бренду.

Матеріал покришки

Поліуретан (ПУ) – на дотик нагадує натуральну шкіру, міцний і довговічний матеріал. Однак м'яч з ПУ покришкою коштує дорожче, ніж м'яч з ПВХ.

Полівінілхлорид (ПВХ) – дешевший варіант, але гірший в керованості (особливо в холодну погоду). З цього матеріалу виготовляються покришки для тренувальних м'ячів.

Матеріал камери

Латекс – надає м'ячу стабільну траєкторію польоту, велику чутливість і м'якість. Разом з тим, латексні камери з часом пропускають повітря, і тому їх необхідно часто підкачувати. Оптимальний варіант для професіоналів.

Бутил – такі камери добре утримують повітря, але вони менш чутливі та більш жорсткі, ніж латексні камери.

Важливо: бюджетний варіант футбольного м'яча з непоганими ігровими характеристиками такий: ПВХ покришка + латексна камера.

Розміри та вага

Розмір Довжина кола, мм Вага, г призначення

1

до 430 рекламний
2 до 560 до 284 рекламний, тренувальний для дітей до 4-х років
3 до 610 до 340 тренувальний для дітей до 8 років
4 635-660 369-425 мініфутбольний, для дітей до 12 років
5 680-700 до 450 професійний, матчевий, тренувальний

Баскетбольний м'яч

Баскетбольнийскладається з камери, каркаса, обмотки з ниток і зовнішнього покриття. Покриття має характерний відтінок оранжевого кольору з малюнком з восьми вставок і чорних швів.

Існують наступні види баскетбольних м'ячів.

Indoor – призначений тільки для гри в приміщеннях. М'яч найчастіше покритий м'якою натуральною шкірою, стійкої до зносу в баскетбольному залі, але швидко стирається при вуличній грі. Володіє хорошим зчепленням з поверхнею.

Outdoor – використовується тільки для гри на вулиці. М'яч виготовляється з синтетичних матеріалів і характеризується відмінною стійкістю до зносу при зіткненні з асфальтом. Цей м'яч має поліпшене зчепленням з поверхнею, що дозволяє його добре контролювати під час гри.

Indoor / outdoor – універсальний варіант, використовується як для гри в приміщеннях, так і на вулиці. Такий м'яч твердіший з щільним гумовим покриттям, відрізняється хорошою стійкістю до ударів об асфальт, тертю, а також негативних погодних умов.

Матеріал покриття

Гума – найдешевший варіант, добре підійде для гри на вулиці.

Синтетична шкіра (шкірозамінник) – часто використовується для універсальних моделей. Такі м'ячі дорожчі, але термін служби у них більше.

Композитна шкіра – міцний і м'який матеріал. М'ячі придатні тільки для гри в приміщенні. Коштують дорожче моделей зі шкірозамінника, але дешевше м'ячів з натуральної шкіри.

Натуральна шкіра – найдорожчий варіант. Шкіряні м'ячі використовуються в професійних змаганнях і призначені тільки для гри в приміщенні.

Важливо: м'ячі з синтетичним або композитним покриттям добре застосовувати при грі на гумових, гладких або дерев'яних поверхнях.

Розміри та вага

Розмір Довжина кола, мм Вага, г призначення

3

560-580 300-330 для дитячих команд
5 690-710 470-500 для юніорських команд і дітей до 12 років, міні-баскетболу
6 720-740 500-540 для жіночих команд і юнаків до 16 років
7 750-780 567-650 для чоловічих команд

Волейбольний м'яч

Волейбольний – складається з гумової камери та покришки. Покришка м'яча складається з 6 панелей шкіри (натуральної або синтетичної), натягнутих навколо каркаса. М'яч може бути білим або різнобарвним (синьо-біло-жовтим).

Існують наступні види волейбольних м'ячів.

Для пляжного волейболу – покришка виготовлена з водонепроникного матеріалу і має яскраве забарвлення. Для пляжного волейболу краще підійдуть зшиті м'ячі, оскільки вони при намоканні меншою мірою схильні до деформації.

Для класичного волейболу – відрізняється великою щільністю і твердим покриттям, яке зазвичай виготовляється зі штучної шкіри.

Матеріал покришки

Штучна шкіра – м'яч добре відскакує, має високу стійкість до ударів і впливу вологи. Такий м'яч використовується професійними спортсменами.

Натуральна шкіра – м'який матеріал. Добре підійде для дітей та любителів.

Розміри та вага

Довжина кола, мм Вага, г призначення
650-670 260-280 класичний волейбол
660-680 260-280 пляжний волейбол

Важливо: краще придбати різнокольоровий м'яч, оскільки під час гри яскраве розфарбування допомагає визначити траєкторію його польоту. До того ж, яскравий колір допоможе не упустити з виду м'яч під час гри в умовах поганого освітлення (вечір).

Гандбольний м'яч

Гандбольний – складається з камери та покришки з 32 панелей.

Матеріал покришки

Гума – міцний матеріал. Добре підійде для пляжного гандболу.

Штучна шкіра (на основі поліуретану) – приємна на дотик, стійка до зносу та ударів, забезпечує якісний контакт.

Матеріал камери

Бутил – краще зберігає рівномірний тиск повітря.

Латекс – натуральний і недорогий, але швидко здувається.

Розміри та вага

Розмір

Довжина кола, мм

Вага, г призначення
0 460-490 225-300 для команд з дітей 6-8 років
1 500-520 290-330 для підліткових команд 8-14 років
2 540-560 325-375 для чоловічих команд 8-12 років, жіночих команд старше 14 років
3 580-600 425-475 для чоловічих команд старше 14 років

М'яч для регбі

М'яч для регбі – складається з гумової камери та шкіряної покришки. На відміну від попередніх моделей має форму еліпсоїда.

Розміри та вага:

  • розмір 3 – для дітей 6-9 років;
  • розмір 4 – для підлітків 10-14 років;
  • розмір 5 (стандартний) – довжина до 300 мм, поперечний обхват - 620 мм, поздовжній - 770 мм, вага 410-460 г.

Виробник

Групу спеціалізованих виробників м'ячів складають бренди Molten, Nike, Wilson, Spalding, Mikasa, Gala, Select, Sprinter, Winner, Joma, Uhlsport. Продукція цих марок якісна і довговічна незалежно від класу – аматорський або професійний спорт. Якщо ви плануєте грати рідко, то обирайте моделі простіше і дешевше. Кращими м'ячами для волейболу по праву вважаються Mikasa, для баскетболу – Molten, Nike, Wilson, Spalding.

М'ячі безіменних виробників коштують дешевше, ніж брендова продукція. Однак їм притаманні менш якісні матеріали виготовлення, які швидко втрачають первинний вигляд: фарба тріскається та облазить. Іноді при інтенсивних навантаженнях такі м'ячі можуть і зовсім лопнути.

Відгуки про статтю