Як вибрати надувний човен

Вид

Гребний човен – приводиться в рух за допомогою весел. Має замкнуту форму корпусу без виступаючих назад бортів і плоске днище. Переваги: невисока ціна, компактність, мала вага, плавність і безшумність ходу. Оптимальний варіант для риболовлі та відпочинку. Зазвичай оснащується м'яким дном.

Моторно-гребний човен – приводиться в рух як за допомогою весел, так і за допомогою мотора. Для монтажу мотора використовується навісний транець, який встановлюється на надувний борт. Однак мотори в таких човнах мають невелику потужність, тому швидкість буде невеликою. Більш потужний двигун буде не збільшувати швидкість, а лише підвищувати витрату палива.

Моторний човен – приводиться в рух за допомогою двигуна. Для таких човнів характерна напівзамкнута форма з виступаючими назад бортами та наявність вбудованого транця для установки мотора. Має жорстке дно, зустрічаються як плоскодонні моделі, так і човни з потужним кілем. Моторний човен можна використовувати і як весловий для відгону човна на певну відстань або в разі виходу з ладу двигуна).

  • RIB (з жорстким кілем) – різновид моторного човна. Найбільш висококласне надувне судно. Переваги: висока міцність, надійне і чітке управління, наявність потужного мотора. Недоліки: висока ціна і неможливість згорнути човен для транспортування.

Матеріал човна

ПВХ – міцний і легкий матеріал, стійкий до впливу УФ-променів і води. Разом з тим, полівінілхлорид нестійкий до високих температур і впливу хімікатів. Човни з ПВХ зустрічаються найчастіше.

Матеріал має два різновиди:

  • армований – довговічний і високоміцний ПВХ, який застосовується при виробництві дорогих і якісних моделей. Армована основа часто буває з нейлону або поліестеру.
  • неармований – менш надійний. Човни з такого ПВХ підійдуть для пляжного відпочинку, але не більше.

Прогумована тканина – має невисоку ціну, проте менш міцна, ніж ПВХ, оскільки гума легко відривається від тканинної основи. До того ж, вона погано переносить морську воду. Тому після використання човен слід ретельно просушувати – в іншому випадку на ній може утворитися цвіль. Прогумована тканина в основному застосовується вітчизняними виробниками човнів.

Композитний матеріал (хіпарон + неопрен).

Хіпарон – поліетиленовий еластомер. Відрізняється високою еластичністю, стійкістю до будь-яких температур і впливу УФ-променів. Разом з тим, він недостатньо міцний.

Неопрен – різновид штучного каучуку. Відрізняється високою міцністю і пружністю, а також стійкістю до агресивних дій природного середовища.

Хіпарон застосовується для внутрішнього покриття, а неопрен – для зовнішнього. Човни з композитного матеріалу довговічні й надійні, але і досить дорогі, оскільки для їх виготовлення застосовується технологія склеювання шва.

Кіль

Жорсткий – накладний дерев'яний кіль, що надає днищу V-подібну форму. Переваги: надійність і стабільність особливо на поворотах, зберігає курс при сильному вітрі. Човни з жорстким кілем відрізняються високою міцністю і підходять для потужних моторів і високих швидкостей. Недоліки: висока вартість, неможливість згорнути судно для транспортування.

Надувний – днище наповнене повітрям і має виступ у формі кіля. Переваги: невелика вага і велика гнучкість, що надає судну гарні ходові показники. Надувний кіль більш зручний для транспортування, оскільки може згортатися разом з човном. Недоліки: менш міцний і надійний, ніж жорсткі кили. Надувний кіль використовується в моторних човнах. Передбачає застосування додаткових настилів.

Днище

Плоске – зустрічається у недорогих і тихохідних човнах (гребні та моторні моделі). Судна з таким дном мають невеликі габарити в згорнутому стані. Однак плоске днище не відрізняється достатньою жорсткістю для безпечного і комфортного використання, через що воно доповнюється настилами (рейкова слань і т.д.). Оптимальний варіант для рибалки.

Надувне – надувається разом з човном. Судно з таким дном стійкіше і є досить жорстким, щоб не використовувати додаткові настили. Зустрічається в гребних моделях. Човни з надувним дном полюбляють любителі водного відпочинку.

Покриття днища

Надувний настил – має вигляд «надувної палуби», яка укладається поверх днища. Використовується в основному в човнах з надувним кілем. Надувний настил набагато компактніше в згорнутому вигляді, ніж жорсткий настил, але і ціна його помітно вище.

Жорсткий настил – поверхня суцільна або складається з декількох (3-4) сегментів. Жорсткі настили надійні, мають невисоку ціну і досить компактні, оскільки гнучкі кріплення дозволяють складати настил при транспортуванні. Широко застосовуються в суднах з надувними кілями, але майже не використовуються для човнів з плоским дном.

Рейкова слань – складається з широких рейок з великими проміжками між ними. Цим вона відрізняються від жорстких настилів, де сегменти з'єднуються впритул. Рейкова слань укладається так, щоб рейки лежали перпендикулярно кокпіту. Вона призначена для човнів з не надувним плоским дном.

Без додаткового покриття – характерні для човнів з плоским надувним дном або для моделей, в комплектацію яких не входять відповідні настили, притому, що конструкція передбачає їх використання. У цьому випадку потрібні додаткові витрати на придбання потрібного настилу.

Матеріал пайола

Пайол (жорсткий настил) – надає надувному човні курсову стабільність і міцність. Крім цього, жорстке дно забезпечує комфорт при пересуванні всередині кокпіта. В надувних човнах пайол завжди знімний.

Фанерний – найдешевший варіант, але при цьому має дуже обмежений термін служби. Тому він вимагає регулярної заміни.

Алюмінієвий – міцний, довговічний і легкий. Разом з тим, він не годиться для рибного лову, оскільки метал – гарний провідник звуку і таким чином, пересування човна розполохає рибу.

Склопластиковий – безшумний і має всі переваги алюмінієвого пайола. Оптимальний варіант для риболовлі. Слід зазначити, що такий пайол має досить високу ціну.

Повітряні відсіки балона

Повітряні відсіки балона дозволяють човну залишатися на плаву і не потонути навіть в разі проколу одного з них. В основному конструкція човна також передбачає наявність зовнішніх та внутрішніх камер, що забезпечує максимально можливу безпеку. Прості моделі мають два або три відсіки. Більші складаються з більшої кількості відсіків.

Важливо: зустрічаються човни з незалежними камерами, що особливо зручно для великих човнів, оскільки це дозволяє прискорити процес монтажу і демонтажу судна. До того ж, відсіки простіше і легше підкачувати в міру потреби та не приставати для цього до берега.

Транець

Транець – дерев'яна площина з металевими штирями, що виконує роль кріплення для мотора.

Вбудований транець – зустрічається в моторних човнах з незамкненою формою і виступає в ролі заднього борту. Виготовляється з вологостійкої товстої фанери (іноді зі склопластику або металу). На вбудований транець можна встановити досить потужний мотор. Більшість транців мають однакову довжину.

Важливо: купуючи човен, слід звернути увагу на те, наскільки міцно і надійно вклеєний транець. Велике значення має і кут його нахилу – на транець з нахилом можна розмістити майже будь-який мотор.

Навісний транець – використовується в моторно-гребних човнах із замкнутою формою корпусу. Це пристосування можна застосовувати лише в тих човнах, де передбачені відповідні кріплення. Навісний транець (а значить і мотор) швидко монтується і демонтується при необхідності. Разом з тим, він розрахований лише на невелику вагу і потужність мотора. Транець може входити в комплект човна, а може купуватися окремо.

Без транця – це характерно для гребних моделей, багато з яких мають відповідні місця під транець. Таким чином, власник судна може або користуватися веслами або в будь-який момент придбати транець для мотора.

Мотор

Максимальна потужність

Ця величина означає гранично допустиму потужність мотора для окремо взятого човна. Максимальна потужність залежить від типу човна (моторно-гребний або моторний), від форми та жорсткості конструкції. Цей параметр коливається від 1 до 100 кінських сил (к.с.).

  • мотори до 5 к.с. – застосовуються в моторно-гребних човнах і монтуються за допомогою навісного транця.
  • мотори в межах 6-8 к.с. – можуть вивести судно в режим глісирування, якщо навантаження на нього не дуже велике.
  • мотори від 10 к.с. – встановлюються на моторних човнах за допомогою вбудованого транця. Використовуються в основному для глісирування.

Глісирування – хід човна, коли він ковзає по воді. Характеризується мінімальним опором хвилі, збільшенням швидкості човна. Щоб вийти в режим глісирування потрібна вся потужність мотора. А при русі в цьому режимі – досить і половини потужності.

Максимальна вага

Гранично допустима вага мотора для окремо взятої моделі човна. Вага мотора визначається особливостями конструкції судна. Ця величина коливається в межах від 12 до 100 кг. Слід зазначити, що важкий двигун не завжди означає – потужний. Сьогодні досить часто зустрічаються порівняно невеликі за розміром та вагою, але при цьому досить потужні мотори.

Більш детальну інформацію читайте в статті Як обрати мотор для човна.

Розміри човна

Довжина

Це відстань між зовнішніми краями носа і корми човна. Від довжини залежить місткість човна – чим він довший, тим більше людей і вантажів можна в ньому розмістити. Довжина човна коливається в межах від 123 до 610 см. Деякі одномісні човни можуть мати довжину до 2.5 м. Крім того, довгий човен має кращі ходові характеристики в режимі глісирування. Тому човни понад 3 м повинні мати кильове днище.

Ширина

Це відстань між бічними бортами човна. Ширина надувного човна ніколи не буває занадто великою, оскільки в цьому випадку судно може мати нестабільну курсову стійкість. Ширина човна варіюється в межах від 92 до 249 см.

Довжина і ширина кокпіта

Кокпіт – внутрішнє відкритий простір надувного човна. Довжина кокпіта – це відстань палуби від носа до корми. Ця величина варіюється в межах від 81 до 400 см. Шириною кокпіта називається внутрішня відстань між бортами. Цей параметр коливається в межах від 40 до 121 см.

Важливо: Розмір кокпіта безпосередньо залежить від діаметра балона. Чим менше діаметр балонів, тим ширше кокпіт, і навпаки. Діаметр балона варіюється від 24 до 62 см.

Вага

Вага човна без урахування оснащення (весел, пайола і т.д.) коливається від 1.6 до 185 кг. Цей параметр залежить від розміру човна і матеріалів, з яких він виготовлений. Наприклад, судно з ПВХ легше аналогічної моделі з гуми.

Місткість

Кількість посадочних місць, передбачених в човні (включаючи весляра). Цей показник враховує дорослих людей середньої ваги без багажу. Найчастіше зустрічаються одномісні та двомісні моделі. Іноді вказують місткість 1.5 або 2.5, що означає додаткове місце (0.5) для вантажу або дитини. Місткість човна тісно пов'язана з її вантажопідйомністю, яку також необхідно враховувати при виборі човна.

Важливо: багато рибалок полюбляють двомісні човни, оскільки вони дозволяють комфортно розмістити рибальське спорядження.

Вантажопідйомність

Цей показник означає гранично допустиме навантаження на човен, при якому його можна безпечно експлуатувати. Вантажопідйомність в різних моделях коливається в межах від 80 до 1900 кг. Вантажопідйомність охоплює не тільки вагу і кількість пасажирів (місткість), але і масу мотора і додаткових вантажів. Тому цей параметр розраховується з запасом.

Сидіння

Жорстке сидіння («банка») – дерев'яна планка, що кріпиться торцями до бортів судна. Саме кріплення може фіксуватися за допомогою пазів або гнучких петель, бути жорстким або плаваючим. Плаваюче кріплення дозволяє переміщати сидіння в зручне для користувача місце.

Пневмосидіння – комфортна подушка, яка не потребує додаткових кріплень і монтажу. Таке сидіння легко приводиться в робочий стан, має знімну конструкцію і може розміщуватися в будь-якому місці всередині кокпіта. Крім того, надувне сидіння в складеному вигляді майже не займає місця. Зустрічаються надувні сидіння зі спинкою.

Інші характеристики

Максимальний тиск в балонах

Тиск, який рекомендується виробником для балонів надувного човна. Цей параметр актуальний для човнів, що рухаються в режимі глісирування. Якщо тиск в балонах буде відрізнятися від рекомендованого, то м'який борт призведе до неправильної роботи мотора. Це може спричинити втрату курсової стійкості. Максимальний тиск варіюється в межах від 200 до 800 мбар.

Тип шва

Це спосіб виготовлення шва човна.

Склеювання – застосовується в гумових моделях. Шви зроблені таким способом міцні, але разом з тим вимагають великих витрат.

Вулканізація / зварювання ультразвуком – гарячий або холодний способи виготовлення шва в човнах, зроблених з ПВХ. Обидва способи дають дуже високу якість і естетичність швів. Вони вигідно відрізняються від склеювання тим, що в роботі не застосовуються додаткові матеріали, а краї балонів утворюють єдине ціле.

Тип з'єднання

Це спосіб з'єднання країв матеріалу човна.

Внахльост – з'єднання тканин відбувається шляхом накладення країв один на інший. Використовується в основному для гумових човнів. Дуже простий спосіб, проте у швах може залишатися невелика кількість повітря, що призводить до порушення герметизації човна.

Встик – більш надійний спосіб, але разом з тим і складніший.

Важливо: досить часто внутрішня і зовнішня сторони шва закриваються смужками тканини, що надає їм додаткову міцність.

Оснащення

Рульове управління – забезпечує комфортне керування човном за допомогою штурвала. Недолік – висока ціна. Застосовується тільки в човнах виду RIB.

Кочети – пристосування для весел на бортах човна, завдяки яким одна людина може гребти обома веслами, не випускаючи їх з рук. Кочети бувають металевими, пластиковими або гумовими. Також розрізняють кочета високі й низькі, що фіксуються та обертаються.

Весла – пристосування для веслування. Поставляються як з гребними, так і з моторними суднами. Для невеликих човнів використовуються короткі весла, виготовлені з пластику та алюмінію. Дуже зручні в транспортуванні розбірні весла.

Якірний рим – кріплення для каната якоря, розташоване в носовій частині човна. За допомогою рима легко і зручно фіксувати якірний канат в необхідному положенні. До того ж, це пристосування оберігає борт човна від стирання канатом.

Ручки для перенесення – спеціальні ручки на бортах судна, призначені для його перенесення в розгорнутому положенні. Дуже важливе пристосування, оскільки при транспортуванні надувного човна волоком можливі проколи. Ручки бувають гумовими, пластиковими або мотузкові.

Леєрний трос – трос, що проходить по периметру човна і кріпиться до борту за допомогою невеликих фіксаторів. Це пристосування використовується як рятувальний засіб, оскільки людина за бортом може легко вхопитися за нього. Крім цього, трос застосовується для закріплення предметів, перенесення човна і т.д.

Клапан зливу води – дозволяє легко позбавлятися від води з кокпіта через днище. На деяких моделях можна зливати воду на ходу, оскільки плавучість судна залежить не стільки від цілісності днища, скільки від наповненості балонів.

Водо відбійник – невеликий піддашок, розташований по периметру човна і перешкоджає попаданню води в кокпіт при ударі хвилі об борт. В цьому випадку вода відкидається назад. Водо відбійник знадобиться для швидкісних човнів, при русі яких сила удару хвиль досить велика.

Тримач вудки – спеціальні кріплення на бортах човна для фіксації вудки. З їх допомогою можна ловити рибу одночасно з різних бортів судна.

Насос – пристрій для накачування човна. Краще купувати його в комплекті з човном. Ручний насос накачує великий човен досить тривалий час.

Ремкомплект – пристосування для самостійного ремонту човна в «польових умовах». Зазвичай в нього входить одна або кілька латок, водостійкий клей для гуми та рідше – додаткові інструменти. Дозволяє залатати дрібні пошкодження (поріз, прокол, шов, що розійшовся й т.д.). Часто входить в комплект з човном.

Сумка для човна – спеціальна сумка для транспортування та зберігання човна в згорнутому стані, а іноді – і додаткового оснащення (насоса і т.д.).

Відгуки про статтю

Спасибо !!! Для начинающих, очень хорошая и нужная информация.

Рады, что смогли вам помочь.