Як вибрати накладки для тенісних ракеток

Накладка для тенісної ракетки – шар, що покриває ігрову поверхню ракетки для настільного тенісу. Зазвичай накладка складається з гуми (зовнішній шар) і губки (внутрішній шар). Забезпечує контроль подачі та приймання м'яча, управління обертанням, а також дозволяє демонструвати техніку гри.

Важливо: при виборі накладки бажано звернутися за порадою до тренера або досвідченого гравця. Ще краще, якщо є можливість проконсультуватися з декількома професіоналами.

Клас

Початковий (маркування «B») – підійде для гравців початківців, у яких ще не сформувалася техніка гри.

Любительський (маркування «L») – оптимальний варіант для любителів, які освоюють техніку гри. Ракетка з цієї накладкою не підійде для регулярних тренувань.

Професійний (маркування «A») – використовується професійними спортсменами для тренувань і змагань.

Вид

Обертання і швидкість м'яча залежать від якості зчеплення та еластичності накладки. У свою чергу, ці характеристики накладки визначаються стороною склеювання гуми (з шипами) з губкою.

Шипи – гума приклеюється до губки гладкою стороною. Існує три різновиди таких накладок:

 • короткі шипи (out) – застосовуються атакувальними гравцями, практично не обертають м'яч під час гри. Накладка з короткими шипами підвищує контроль над м'ячем для гравців, яким важко грати проти обертання. Накладка добре підійде деяким захисникам або гравцям, що грають біля столу підставкою та ударом;
 • довгі шипи (long) – використовуються для повернення обертання суперника, при цьому м'яч в польоті вібрує і рухається за непередбачуваною траєкторією. Довгі шипи дають хороший контроль над м'ячем. Такими накладками складно грати в нападі й тому їх зазвичай встановлюють тільки з одного боку ракетки для захисту;
 • шипи без губки (OX) – мають невелику швидкість і дуже високий контроль над м'ячем. Шипи без губки не дозволяють створити серйозне обертання. Такі накладки використовують гравці, які володіють класичним захисним стилем або новачки.

Гладка (in) накладка – гума приклеюється до губки шипованою стороною. Гладка накладка забезпечує дуже сильне обертання і непоганий контроль над м'ячем. Такі накладки можна розділити на три різновиди:

 • швидкі – забезпечують швидкий відскок м'яча і призначені для нападу;
 • повільні – дають повільний відскок м'яча і використовуються для захисту.

Важливо: швидкість накладок залежить від товщини губки.

 • «Анти-спін» – така накладка не створює обертання і забезпечує відмінний контроль над м'ячем. Це дозволяє гравцеві гасити обертання м'яча або повертати його суперникові. Накладка «анти-спін», як правило, наклеюється з одного боку.

Важливо: для нападу використовуються короткі шипи та гладкі накладки, для «руйнування» гри супротивника – довгі шипи та «анти-спін».

Початківцям гравцям варто обирати гладкі накладки, що дозволяють освоїти техніку обертання і навчитися контролювати м'яч. Потім можна перейти до накладок з шипами або «анти-спін».

Липка накладка – має високе зчеплення з м'ячем, відрізняється невисокою вартістю і здатністю створювати дуже сильне і часто непередбачувана обертання м'яча. Однак така накладка дає невелику швидкість і є досить жорсткою.

«Липкі» накладки стануть оптимальним вибором при грі біля столу (при плоских ударах, на підставці або блоці). Часто «липучкою» користуються захисники в комбінації з шиповану накладкою.

Важливо: щоб відрізнити «липучки» від інших накладок, досить зверху придавити кульку накладкою і підняти ракетку: в цьому випадку кулька «приклеїться» до накладки або, підскочить.

Комбінації накладок:

 • накладки одного типу – ракетка з гладкими накладками на обох сторонах, але з різними характеристиками: одна надає високу швидкість м'ячу, друга – сильне обертання. Подібні ракетки не перевертаються під час гри;
 • накладки різного типу – ракетка, що має гладку накладку праворуч і шипи зліва (для лівші – навпаки). Використовується для гри в нападі. Цю ракетку досить часто перевертають при подачі;
 • атакувальна + накладка, що руйнує гру противника – ракетка має гладку накладку праворуч і «анти-спін» або довгі шипи зліва. За допомогою такої ракетки можна змінювати ритм гри або задати складну траєкторію польоту кульки, а також успішно протистояти атакам суперника. Таку ракетку перевертають протягом всієї гри.

Товщина зовнішнього шару

Цей параметр має значення лише для гравців, які купують окремо губку і зовнішній шар, а потім їх збирають. Слід пам'ятати, що загальна товщина накладки не повинна бути понад 4 мм. В іншому випадку ракетку не можна використовувати на змаганнях.

Губка

Товщина губки

Губка знаходиться між підставою ракетки та гумовою накладкою, забезпечуючи кульці обертання при ударі. Від її товщини залежить швидкість накладки та контроль. Товстіші губки мають кращу швидкість і обертання, але дають менше контролю над м'ячем.

Існують губки з наступною товщиною:

 • 1 мм – низька швидкість і відмінний контроль;
 • 1.5 мм – збалансоване поєднання контролю швидкості та обертання (оптимальний варіант для новачків);
 • 2 мм – висока швидкість і сильне обертання, але поганий контроль;
 • 2.5 мм – максимальна швидкість і дуже сильне обертання, але найгірший контроль.

Для різних стилів гри рекомендуються такі параметри товщини:

 • 1-1.3 мм – для гри в захисті (DEF), пасивних all-round гравців (ALL-). Такі накладки забезпечують надійну гру підрізками (захисний удар), точні контрудари та підставки, швидкі удари кистю зліва.
 • 1.5-1.8 мм – для універсального стилю, активних all-round гравців (ALL +). Ці накладки гарні для коротких підрізок, контрударів і підставок із середньою швидкістю, топ-спін (атакувальний удар) з ефективним контролем і сильним обертанням, обманних рухів.
 • 2 мм і вище – для гри в нападі (OFF-, OFF, OFF +). Такі накладки відмінно підійдуть для потужних контрударів і швидкісних підставок, сильних топ-спінів, що дозволяють варіювати швидкість і обертання.

Жорсткість губки

Від цього параметра також залежать ігрові характеристики накладки. Жорсткість вимірюється в градусах. Всі губки можна розділити на дві категорії:

 • м'які (35 °) – надають м'ячу сильне обертання. Накладки з такими губками відмінно підійдуть любителям топ-спінів;
 • жорсткі (47 °) – забезпечують дуже швидкий відскок м'яча. Хороший вибір для гравців, що віддають перевагу прямим ударам та накатам.

Характеристики

Швидкість, обертання, контроль – ці показники вимірюються в балах. Для оцінки цих параметрів виробники використовують різні шкали: 10-бальну (найчастіше), 12-14-бальну і навіть 100-бальну.

В атакувальних і захисних накладках характеристики відрізняються:

 • атакувальні – швидкість, обертання, контроль в межах 8-10 балів;
 • захисні – швидкість, обертання, контроль в межах 7-9 балів.

Важливо: гравцям початківцям рекомендується звернути увагу на ракетки з низькими та середніми характеристиками швидкості й обертання (5-7), але з високим показником контролю (7-9).

Термін експлуатації

В процесі гри накладка поступово втрачає свої якості: швидкість, обертання і контроль. Тому час від часу слід її змінювати. Приблизний термін служби накладки 50-90 ігрових годин. Відомо, що накладки «шипи» і «анти-спін» служать довше за інших.

Також на термін експлуатації накладки впливають умови використання та зберігання ракетки. Наприклад, при грі на відкритому повітрі накладка швидше втрачає свої якості.

Слід зберігати накладку в зборі з ракеткою в щільному чохлі та темному місці. Крім того, накладки потрібно регулярно мити в холодній воді, не використовуючи миючі засоби, мило або активні речовини (спирт або бензин). Для чищення накладок можна застосовувати аерозолі та пінки, які також надають їм антистатичні властивості, тобто захищають від пилу.

При заміні накладок необхідно користуватися спеціальним клеєм. Якщо використовувати звичайний клей, то можна зіпсувати накладку та основу ракетки.

Важливо: деякі гравці з метою отримання кращих ігрових характеристик ракетки використовують різні комбінації губки та верхнього шару (проте не всі поєднання допускаються на змаганнях). Для гравців початківців краще придбати вже зібрані вироби, готові до гри.

Поради

 • Перевірте, чи немає у накладок пошкоджень і виробничих дефектів.
 • Дізнайтеся у продавця про властивості обраних накладок.

Виробник

Рідко зустрічаються накладки безіменних брендів. Купувати їх не варто, попри невелику ціну. Якщо ви граєте в настільний теніс рідко, то краще звернути увагу на ракетку в зборі.

Серед виробників накладок для ракеток ситуація повністю повторює бренди самих ракеток. Кращою продукцією за якістю і надійністю є ракетки марок Cornilleau, Donic, Joola, Stiga, Andro, Butterfly, Tibhar. При виробництві накладок використовуються відмінні матеріали, які служать довго і відповідають всім вимогам спортсменів-любителів та професіоналів.

Відгуки про статтю

Спасибо!

Чем отличается резина толщина 2.2 Н38. От накладки толщ. 2.2 Н40 Что это за пораметры "Н" твердость накладки? Или губки? Или что?

Коротко, толково. Все по сути. Если добавишь ссылки типов накладок/оснований на конкретный продукт будет идеально.

дуже лаконічно і зрозуміло!

Просто і дохідливо. Молодці.